36 Yorum

Kız annesi olmamak…

İkinci oğlunu beklemekte olan bir anne yazmış:

Gebe kalmadan önce hiçbir cinsiyet tercihim olmamasına rağmen insanların yorum ve tepkilerinden o kadar etkilendim ki blogunuz ve yazdıklarınız bana destek oldu. Hamilelik ve cinsiyet çok hassas bir konu. Bireyselleştiğimiz şu dönemde bunu kimse ile konuşamamak üstelik eğitiminize, sosyo kulturel düzeyinize yakıştıramamanız da cabası. Ben bu kadar insan hamile kalmaya çalışırken bunu kendime yakıştıramadım. Oğlum adına çok seviniyorum. Ama içimden hep yalnız kalıp 3 erkek icinde ne yapacağım diye düşünüyorum. Yumurtlama takibi yapsam ne olurdu gibi hep kızdığım düşünceler geziniyor beynimde. Karnımdaki meleğe haksızlık yapıyorum diyorum sonra. Siz de böyle duygular hissetmiş miydiniz ya da hissediyor mudur herkes?

Herkesi bilmiyorum ama ben gayet hissetmiştim. İkinci gebeliğimde kız bebeğim olmasını tercih etmeme rağmen erkek olacağını da hissediyordum bir yandan. Dolayısıyla doktor “bu da erkek” dediğinde kendimce beklediğim bir hayal kırıklığı yaşamıştım.

Bu hayal kırıklığım, doktor randevusundan çıkıp etrafa ikincinin de oğlan olduğunu duyurmaya başlamamızla birlikte 10 katına çıkmıştı. Nitekim herkes “Haaa, öyle mi? Olsun” ya da “Tüh” veya “Neyse” yahut -rahmetli babaannem gibi- “Eh, mecbur üçüncüyü yapacan!” demişti bana…

O karmaşada bana “İki erkek kardeş harika bir şeydir. Bu bebek var ya, abisi olacağı için çok şanslı!” diyen, kendisinin de bir abisi olan bir erkek arkadaşımın boynuna atlamış, diğer tüm dış dünyayla bağlantımı koparmak istemiştim.

Ben ikinci çocuğumu kız olsun diye yapmamıştım ki… Bir çocuğum daha olsun, birbirlerine kardeş olsunlar diye yapmıştım. Kız olsaydı ne alaydı, onu süsleyecek, püsleyecek, ileride onunla alışverişe gidecek, şimdi annemle yaptığım gibi onunla oturup kahve içecek, sohbet edecektim.

Ama erkek olması halinde de, iki oğlumun çok iyi arkadaş olacaklarını, büyürken çok eğleneceklerini, büyüdüklerinde birbirlerine destek olacaklarını, aralarında aynı yaş farkı bulunan iki erkek kuzenim gibi birbirilerine arka çıkacaklarını umuyordum.

Evet, benim bir kızım olmadı. Bu noktadan sonra olur mu, bilmem. Maddi manevi bir çocuğun daha altından kalkabilir miyim, kalkabilir miyiz, sırf bir kızımız olsun diye uğraşmak şansımızı zorlamak, anneannemin deyişiyle “Allah’ın işine karışmak” mı olur bilmiyorum. Sanırım bunu zaman gösterecek… Kesinlikle yapmayacağım diyemiyorum, çünkü ben “bir daha asla” diyebilenlerden olmadım hiç.

Ve evet, kendimi bazen çok yalnız hissediyorum. Ve gittikçe daha da hissedecekmişim gibi geliyor. Erkek çocukları çok farklı, dahası, erkekler çok farklı ve işin aslı, 20 senedir birlikte olduğum bir erkek ve onun erkek çocuklarıyla aynı evde yaşamama rağmen erkeklerle kadınların aynı evde yaşamak için yaratılmadıklarını bile düşünüyorum zaman zaman. Hem kişilik farklılıkları, hem biyolojik farklılıklar diyelim. Ama çok şükür, bin şükür iki sağlıklı oğlum var. Beni çok yoran, çok bağırtan, zaman zaman çok yetersiz ve çaresiz hissettiren, “bunlar şimdi böyleyse ergenliklerinde ne olacaklar kim bilir?” dedirten, ama beni azıcık üzgün görseler bana koşup sarılan, öpen, babalarıyla azıcık dırdırlansak “Benim annemi üzme!” diye diklenen, bana sürekli kalpli resimler çizen, “iyi bir annem var, iyi ki benim annemsin” diyen, “sağlıkla büyüdüklerini göreyim de başka bir şey istemem” dedirten iki oğlum var benim.

DenizleAnnesi

Deniz ve annesi

Her anneye bir kız lazımmış. Peki. Kız çocuğu farklıymış. Tamam. Kız anneleri daha şanslıymış. Öyle olsun. Bir kız bir erkek anneleri en şanslıymış. Sen nasıl istersen.

Ama bana sorarsan dünyanın en şanslı annesi benim. Çünkü çocuklarımın annesiyim.

36 yorum

 1. Ben bir kız bir erkek annesiyim. Ama eminim ki iki erkek ya da iki kız olsalardı şimdikinden daha az psikopat olurdum. Yaratılışları baştan aşağı farklı ve aynı ortamda 1 dakika bile kavga etmeden duramıyorlar. Çok zorlanıyorum.

  Eskiler der ya “evladın kızı erkeği olmaz” o hesap Elif’cim. İçini rahatlatır mı bu bilmiyorum ama, bayram arefesinde doktorun içimize soktuğu “Kuzey epilepsi olabilir” şüphesinden sonra güzel haberi alana kadar geçen sürede, hiç çocuk sahibi olmamış olmayı o kadar çok istedim ki!

  Sonra Kuzey epilepsi değil cevabını aldıktan sonra gelip bana birisi “ne güzel bir kızın bir oğlun var” deseydi ağzına terliği çakardım emin ol!

  Yemişim kızı erkeği. Sağlıktan öte şans da, nimet de yok benim gözümde. 10 tane doğursam, 10’u da erkek olsa gık demem bu saatten sonra.

 2. Iki erkek annesi olarak ,yazıyı bakılarak okudum. Ama farkettim ki en beğenecek okuduğum bölümler iki oğlunuzla yaşadıklarınızı anlattığınız yerler. Aynı şeyleri yaşıyoruz ve bende inanılmaz mutluyum. Evet çok yoruluyorum,başedemeyeceğimi düşündüğüm zamanlar oluyor ama onların bir sarlılışı ile hepsini unutuyorum.

 3. İkinci kızım da yolda ve bana da erkek olsa iyi olur demişlerdi. Kimseyi memnun edemeyiz, etmek zorunda da değiliz zaten:) Kız-erkekten ziyade sağlıklı, mutlu bireyler yetiştirmek amacım. Tabii kız olduğu için çok mutluyum ama erkek olsa da farklı düşünmeyecektim:)

 4. ooo bu son cümle çok ama çok güzel olmuş Elif.
  Ellerine sağlık yine.

 5. hamile kaldığım andan itibaren(tüp bebek olduğu için kaldığım ana tanık olmuştum:)) hep bir oğlum alacağını hissettim ve harika bir oğlum oldu:)5 yaşında şimdi ve her gün kreşte serbest saatte bana resim yapıp çorap çekmeceme saklıyor…daha fazla mutlu olabilir miyim ,sanırım olamam ..evlattır,erkek-kız farketmez..candır bence:)
  sevgiler..

 6. 4 yaşında uğruna dünyaları yakabileceğim bir oğlum var ve 7 haftalık da hamileyim. oğlumun en baştan beri “oğlan” olacağını biliyordum ve doktor cinsiyetini söylediğinde şaşırmamıştım bile.şimdi içimdeki yavrunun “kız” olacağını hissetmekle birlikte kimselere söyleyemiyorum çünkü “ya oğlan olursa herkes dır dır edecek hiç çekemem” diye düşünüyorum. hatta şu an yazarken bile kendi kendime “birkaç hafta sonra gösterir pipisini, yazdığınla kalırsın” diyorum. içimden koskocaman bir sağlık temennisi geçiyor, cinsiyeti önemli değil diyorum. ama sanki kız olsa bir tık daha neşeli oluverecekmişim gibi geliyor. ne diyelim… yapacak bir şey yok, yaşayıp göreceğiz. her ne kadar çin takvimi de “kız” dese de ben fazla hayal kurmuyor ve “sağlıklı olsun yeter” cümlesini tekrar ediyorum kendime sık sık. hem oğlan annesi olmak sahiden de harika. hiçbir erkek bu denli masum sevemez beni biliyorum.

 7. Küçük Mucizem

  Bence iki kardeşin aynı cinsiyetten olması çok güzel. bu anlamda kadınların anne olması zaten büyük şans ama kardeşler daha çok şanslı.

 8. Ha bir de tek çocuk gözünden bakarsan olaya her şey çok başka. Abi, abla, kız ya da erkek kardeş, hiç farketmez. Keşke bir tane kardeşim olsaydı da çamurdan olsaydı…

 9. Biz iki kız kardeş, bizi “kızlarım yıldızlarım” diyerek seven bir anne ile büyüdük…babam matchbox araba koleksiyonunu hiçbir zaman bizle istediği gibi paylaşamadı…Ben hep birgün özene bezene sakladığım barbie’lerimi ileride kızıma veririm diye sakladım…o gün geldi…hamile oldum…hep sağlığı için dua ettim ama doktor galiba “erkek” dediği an benim de tüm ezberlerim bozuldu…hiç bir erkek annesi olacağımı düşünmemiştim!! ve evet oğlum olacağımı söylediğim herkes de annem de dahil hep bir ağızdan “tüh ikincisi kız olur inşallah” gibi sözler söyleyip durdular…tüm hamileliğim kız bebek kıyafetlerine bakıp erkek bebek kıyafetleri almakla geçti…ve oğlumu kucağıma aldım…binlerce kez şükrettim…ama aklımın bir köşesinde duran ” acaba benim hiç kızım olamayacak mı?” sorusu da hala biryerlerde duruyor…oğlumu dünyalara değişmem…ama sanırım 2. bebek fikri ya o da oğlan olursa sorusu yüzünden bir süre daha ertelenecek…ama sizin blogunuz sayesinde 2 erkek çocuğun da ne kadar harika olduğunu okumak ümit verici…:))

 10. bir kızım var..bir çocuğum daha olursa onunda kız olmasını canı gönülden isterim. ama kız çocukları farklı olduğundan değil iki çocuğumunda aynı cinsiyette olmasından ötürü. ben hiç bir kızım bir oğlum olsun diyen tarafta olmadım. hep iki çocuk hayali kurdum ve hep ya iki kız yada iki erkek olsun derdim..
  iki kız kerdeşin veya iki erkek kardeşin anlaşması ve dayananışması kulağıma ve ruhuma hep iyi gelir:)
  o açıdan kurtulmak lazım bu kalıplardan Allah sağlıklı evlatlar versin tüm isteyenlere. isteyipte sahip olamayan bu kadar çift varken yok kız yok erkek yok bunun cinsiyeti şu olaydı gibi düşüncelerde ne kadar yersiz kalıyor.

 11. Anne olabilmek en büyük şans ve mucize iken evet iyi ki oğlumun annesiyim. İstesem de başka bir çocuğum olamayacak zaten 😉

 12. en guzel sansiniz bence ikinci bir bebege sahip olmak..ben yillardir bir kardes istiyorum cocuguma ama maalesef olmuyor. Ama yine de Allahima binlerce kez sukur..ya hic olmasaydi diyorum..sakin kendinizi ve bebisinizi uzmeyin hayirli saglikli evlatlar olsun en guzeli…..

 13. ben hep kızım olsun istemiştim ve şimdi 3 yaşında dünya tatlısı bir oğlum var, aşk yaşıyoruz ve kız değilde erkek olduğu için daha da mutluyum, erkek çocukla anne arasındaki bağ başka sanki 😉

 14. Araları 7 yaş olan 2 oğlum var. Evli değilken, yeni evlendiğimizde, hamilelik öncesi biliyordum 2 oğlum olacağını. O yüzden doktor cinsiyeti söylediğinde hiç şaşırmadım. Benim de ailem değil ama arkadaşlarımın çoğu benzer tepkiler verdi. Hep şükrettim ben, söyledikleri bir kulağımdan girdi diğerinden çıktı. Bazen çok yorulsam, aralarındaki tartışmalardan bunalsam bile onlara baktığımda şükrediyorum. İyi ki varlar, iyi ki hayatımdalar diyorum. 🙂
  Asliveogullari

 15. Uzun çabalar sonucu tüp bebek yöntemiyle hamile kalmış biri olarak yıllardan beri kız çocuk hayali kurmama rağmen oğlum olacağını öğrendiğimde hiç üzülmedim.Nasıl üzülebilirdim.Bir evlada sahip olmak dünyanın en güzel duygusu.Kız yada erkek gerçekten farketmiyor.Önemli olan sağlıklı ve hayırlı bir evlat olması.İkinci bir şansımız olurmu bilmiyorum ama oğlumun (kız yada erkek farketmez) bir kardeşi olmasını çok istiyorum.2. de erkek oldu diye üzülenler birde şöyle düşünün ya hiç olmasaydı…

 16. Süpersin Elif.iki erkek annesi olarak dediklerini aynen yaşadım. İyiki ikiside erkek.birbirlerine dost yoldaş olurlar inşallah. Sen de yalnız hissetme biz varız.ben öyle avutuyorum kendimi. Sevgiler..

 17. ben de şimdi anne kız diye bir yazı yazdım, hepimiz şanslıyız, sağlıklı çocuklarımız varsa, tabiki cinsiyeti önemsiz ama ben 2 erkek istemezdim kendi tercihim, kaldı ki erkekleri kadınlardan çok severim, kadın grupları arkadaşlıklar beni çekmez, baba ile anne eşittir hiç mıçmıç sulugöz bi anne de diilim baba gibi de takılırım ama nebilim kız çocuk başka derlerdi anlıyorum, en ideali bence 1 kız 1 erkek ya 🙂 nebiliim öyle işte

 18. Incir'in Annesi

  Cocuklarimizin cinsiyeti icin yorum yapmadan once, durup da bir dusunseler biz mi seciyoruz cinsiyetlerini diye? Pazardan elma mi aliyoruz allasen? Hangisiyse o geliyor iste. Bence hayiflanmanin da bir anlami yok. Zira olduklarinda baska turlusunu bilmiyor insan. Tipki benim abim olmasaydi da ablam olsaydi nasil olacagini bilmemem gibi.

  Sadece ayni cinsten kardeslerin yetiskin hayatlarinda daha guclu paylasimlar yasayabilecegini dusunuyorum. Her ne kadar her durumun bir istisnasi olsa da.

  Senin iki oglanin kafa kafaya vermis bir seyleri kurcaladiklari, kitap okuduklari fotograflarina bitiyorum. Sagliklari daim olsun. Senin yalnizligini da ilerde seni cok sevecek gelinlerin alsin gotursun insallah.

 19. Cok guzel bir yazi olmus yaa.. Biliyoruz herseyin basi saglik ancak insanoglu daha ileri gitmeden edemiyor iste.. Biz iki kiz kardes abartmiyorum hic kavga etmeden buyuduk. Ve benim en buyuk sirdasim, en yakin arkadasim ablamdir. 2 yasindaki ogluma kardes yapmaya karar verirsek eger, mantikli yanim yine bir erkek cocuk istiyor olacaktir ancak duygusal yanim da pembe cicili bicili kiyafetlere, oyuncaklara aldanip kiz cocuk istiyor olacaktir. Allah isteyen herkese anne baba olmayi tattirsin da bunlar teferruat. Ister kiz ister erkek olsun saglikli, egitimli, vatanina milletine bagli durust evlatlar yetistirebilmemiz cok daha onemli.

 20. Harika bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

  2 erkek annesi olan annelerin bu çektiği nedir böyle! Sanki kız anneleri anne de, biz taşıyıcı anneyiz öyle bir muamele. Yok kimseyi memnun edemeyiz, biz şahane çocuklarımızın annesiyiz 🙂 Kime ne!

 21. benim de bir kızım var ve ikinci çocuğu allah nasip ederse istiyorum, ve evet bir çocuğum daha olsun diye istiyorum.. Ve biliyorum ki eğer kız olursa benim çevremde de aaa lamalar çok olacak biliyorum, ama hiiiiiiiçç umrumda değil evlat benim evladım bir anne demesi ömre bedelken iki evladın anne demesinin verdiği mutluluğu tahmin edemiyorum..

 22. İki oğlan anneleri klubündenim ben de. En fazla 3 çocuk sahibi olabileceğimi düşündüm hep.İkinci kız olsaydı 3.yü hiç düşünmezdim (3.yü düşündüğümü de yazarken fark ediyorum iyi mi?)
  Bir oğlu olup da 2.ye hamile olanlara ”kız mı erkek mi” diye sorduğumda kız derlerse bir burukluk hissediyorum açıkçası.Erkek derlerse de azıcık seviniyorum:) Doğal bir istek bu ,mektubu yazan anne üzülmesin.

 23. Merhaba, benim 10 yaşında bir oğlum var. İkinci bebeği düşünüyoruz kısmetse ama kız ya da erkek benim için hiç fark etmiyor. Evlat evlattır. Sağlıklı, mutlu ve hayırlı evlatlar olmaları çok daha önemli benim için.

 24. Benim de 1 oglm var ve itiraf ediyorum doktor erkek dediginde oturup agladim.simdi cok mutluym. Iyi ki salya sumuk beni öpen oglum var…ben de eger olursa diger cocugumunda erkek olacagina inaniyorum ve onu dort gozle bekliyorum…

 25. susamın annesi

  neden bilmem 10 tane dogursam hepsi erkek olacak gibi bir his var bende de benden iceru 🙂 Allah hayirli, sağlıklı evlat versin herkese, nice oğlanlar gordum kizdan iyiler, nice kizlar gordum oglandan beter idiler hesabi… 🙂

 26. Süper…

 27. Erkek evlatlarinizla oturup kahve icemeyeceginizi kim söylüyor? Dedikodu ve alışverişi de gelinlerinizle pekala yapabilirsiniz 🙂 Allah onlara uzun saglikli bir ömür versin de hep yanlarimizda olsunlar.

 28. 🙂 Oglum 2 bucuk yasindayken ikinci kez hamile kaldim. Tabi ki ben de olayi bir kiz bir oglanla kapatirim insallah diye umuyordum. 8. haftada ikizlere hamile oldugumu ogrendim. 14. haftaya kadar ense kalinligiydi, burun problemi, down sendromu ihtimali gibi sorunlarla bogusurken ultrasonda iki erkek daha geliyor dedi doktor. Oyyyy 3 oglum mu olacak dedim ama o an gercekten sadece gelsinler de saglikli gelsinlerden baska bir sey dusunemedim. Sonra benim ikizlerin kiz olduklari ve saglikli olduklari cikti ortaya…. Su an 1 oglan 2 kiz anasiyim ve cooook mutlyum… Ama 3 oglan ihtimalinde de zaten cinsiyetin bir onemi kalmadigini kalbimin taaa derininde hissetmistim… Gelen kiz ya da erkek degildi. Benim iki seker bebegimdi…

 29. off çok derin bir mevzu bu, ben de değişik şeyler hissetmiştim birinciye, oğluma, hamileyken. ama ikinciyi yapmaya karar verdiğimde, oğlumun kardeşi olsun, benim ikinci bir evladım olsun diye istdiğimden cinsiyetin pek bi önemi kalmamıştı. hatta doktor kız dediğinde de, iyi bakalım öyle mi olacak göreceğiz demiştim. ve doğana kadar söylediğine inanmamıştım. ama bunun benim için önemi de yoktu gerçekten, evlat evlattı. hatta erkek olursa iki erkek daha mı iyi olur diye bile çok düşünmüştüm. şimdi 7 yaşında bir oğlum ve 2 yaşında bir kızım var, sağolsun kız erkekten daha yaramaz 🙂

  vall ben bunu bilir bunu söylerim: evlat evlattır, cinsiyetin hiiiiç önemi yok, Allah hayırlı, sağlıklı evlatlar versin. etrafın, onun bunun dediği de bir kulağınızdan girsin öbüründen çıksın, herkes haddini bilsin densizlik etmesinler. lütfen de kimse bu meseleye böyle kafasını takmasın, boşuna vakit kaybı. Allah bizi çocuklarımızla, sağlımızla imtihan etmesin yeter.

  herkese sağlıklı, mutlu günler…

 30. 4,5 yaşında bir oğlum var. Kızıma da 35 haftalık hamileyim. Cinsiyeti öğrenene kadar o kadar çok gerildim ki anlatamam. Kız annesi bütün arkadaşlarım inşallah kızın olur deyip durdular . Hatta kız olduğunu öğrendiğimizde iki kız annesi bir arkadaşım eşiyle bana ha şimdi gerçekten anne baba oldunuz dedi. Benim tek derdim sağlıklı olmasıydı başka da bir şey istemem. Oğlan kız hiç önemli değil, öyle kızlar var oğlandan yaramaz huysuz. Öyle erkekler var pırlanta gibi. Herşeyin başı sağlık önce. Kız annesi arkadaşlarıma inşallah sizin de bir oğlunuz olur da erkek çocuk anne arasındaki gerçek aşkı yaşarsınız demek çok istedim ama beceremedim

 31. ipek böcüğü

  ben bir kız annesiyim. ipek prensesinin annesiyim. şu anda 3 yaşında ve her geçen gün kız kıza yapabildiğimiz şeylerin sayısı artıyor. ama bereberinde her geçen gün babasıyla olan ilişkiside değişiyor. babsıyla olan ilişkisinde ben başka bir dişi durumuna düşdüğümü hissediyorum bazen. ve düşünsenize o her geçen gün güzelleşip serpilirken ben gidrek yaşlanıcam. yanlış anlaşılmasın sakin bu çok kıskançlık gibi değil ama insana dair bir his işte. sonuçta erkek annelerine diyeceğim şu ki, siz hep kraliçesiniz hem de bir den fala erkek için

 32. :))) ama erkek annelerinin bu kralice sendromundan dolayı ilerde çekilmez kayıncalidelere dönüştüğünü hatırlatmak lazım, hangi anne sütesini açsanız türkiyede ciddi bir kv sıkıntısı var, sebebi erkek annelerinin oğullarını paylaşmak istememeleri, freudyen bir tavırla aşk yaşamaları, ha içgüdüsel olarak doğrudur ama sene olmuş 2014, bunlar baya yanlış tavırlar, eminim bugün erkek annelerinin en az yarısı ilerde aşırı korumacı ve kıskanç olacak, gelinlerine azap verecek. Umarım olmaz tabi ama kız da evlattır, bu kvlerin gelinlere yaptıkları yenilir yutulur değil zira o kız da bir ana kuzusu. Benim kızım olmasında en sevdiğim şey babaya düşkün olur da bana yapışmaz felsefesi idi, ama ayırım yapmıyor kızım ikimizle de her zaman çok iyi. Bazı hikayelerde annelerin tuvalete bile gidemediği 5 dk çocukların yalnız kalamadıklarını okuyorum, böyle bir bağımlılık istemezdim, üzülürdüm. Tamtersi kızım babasına da aşırı bağlı olsa istemem.
  yani demem odur ki, kızı erkeği farketmez, şu an kv derdi yaşayan erkek aneleri lütfen ilerde aynı hataları yapmasın, erkeklerin türk toplumunda baba olduğunda beceriksiz, ben yapamam edememci tavırları, yemek bile yapamıyor olmaları hatta bebeğin altını bile değiştiremiyor oluşları baya büyük sorun ve büyük beceriksizlik, ama bu erkekleri de bir anne yetiştirdi, demekki erkek diye ayırım yapmış aşırı düşmüş ve herşeyi kendisi yapmış. Hata da annenin, kızda da aynı şey geçerli tabiki ama ben yemek yapamam bebek bakamam ağladı bu diye babasına veren anne görmedim henüz. Herşey öğrenilir, konuya değişik bir yön verdim ama böyle bu.

 33. Bir kız bir erkek annesi olarak hepsinin yeri farklı bir o kadar da hepsi aynı demek geliyor içimden..İlk bebeğime hamile oldugumda ve erkek oldugunu öğrendiğimde herkes neyse sağlıklı olsun da şeklinde yaklaşıyordu bu habere…Anlam verememekle birlikte bozuluyodum da hafiften…Minik erkeğimi neyse diyenler sevdi en çok ama:) Oğlum 1 yaşında iken yeniden hamileydim ve üzerimdeki kız cocuğu baskısını net hissedebiliyordum..Bana göre cinsiyetin hiç önemi yoktu ama insanlar beni tuhaf bir ruh haline soktular..Sanki bir yarış gibi..Aslolanın sağlık olduğunu hep düşündüm ama kızımın cinsiyetini öğrendiğimde de rahatlamadım değil hani:)
  iki hem cok aynılar hem de cok farklılar…Aynı olan sizin sevginiz,ilginiz farklı olan onların tepkileri sevdikleri…Herkese cocukları ile mutlu,huzurlu,sağlıklı ömürler…

 34. Şuanda 2. oğluma hamileyim. İnsanlar üzülmem gerekiyormuş gibi davrandı. Cinsiyeti öğrendikten sonra 2 gün boyunca ağladım. Ama bu bebeğim erkek olduğu için değil çevremdeki insanları tepkisinden ve yorumlarından dolayıydı . Ama ben 2. çocuğuma oğluma kardeşi olsun hayatta yalnız kalmasın diye yaptım. Ve ben evlat acısını yaşayan biri olarak öncelik çocuklarımın sağlığı. Cinsiyetin hiç bir önemi yok. Bence kardeşlerin aynı cinsiyette olması çok önemli. Çünkü biz 3 kardeşiz 2 kız 1 erkek. Erkek kardeşimin hep bir tarafı eksik gibi gelir. Hayırlı evlat olsunlar. Sağlıklı olsunlar yeter evladın kızı erkeği yok evlat evlattır. Duygularıma çok güzel tercüman olmuşsunuz

 35. Tamı tamına 8 yıl oğlum olacak diye hayaller kurdum , liseden beri oğlum olsun adı Yağız olsun dedim.
  2013 haziranda hamile olduğumu öğrendim ve direk kızımı olacak dedim. Oğlum / kızım diye ayırt edemem o benim evladım ve elbette iyi ki diyorum. O benim dünyam !

  İkinci bir çocuk olur ise gene kız istiyorum iki kız daha iyi anlaşır diye düşünüyorum.
  bu nedenle Derin ve Deniz de şanslı iki çocuk hem cins iki kardeş 🙂

  Hamilelikte çok yaşadım ama kız mı ? Evet
  Hımm olsun ikinciyi erkek olur belki diye diye 9 ayı bitirdim ve inan bıktım… 🙂