1 Yorum

DOĞANA – Doğumda Kadın Hakları

Doğumda Kadın Hakları Derneği (DOĞANA) ile bundan yaklaşık bir buçuk sene önce tanışmıştım.

Bu kadar doğal bir hak için savaşmak eşyanın tabiatına aykırı, ama “naturel doğum artık mümkün” denilen bir dünyada başka çare kalmıyor maalesef…

demiştim, hışımla yazdığım bir yazıda…

O günden bu yana DOĞANA büyümeye devam ediyor. Ve şimdi, anneye ve bebeğe saygılı doğum deneyimleri konusunda farkındalık yaratmak için kendi hazırladığı bildirgenin 8 maddesine örnek teşkil eden 8 kadının 8 doğum hikayesini içeren bir kitapçıkla bu konuda bir adım daha atıyor.

Aşağıdaki yazı bir ortak yayın. Doğumda kadın haklarına destek vermek isteyen birçok blog bugün bu yazıyı yayınlıyor.

Kadın haklarının ayaklar altına alındığı, kadınlarla erkeklerin birlikte yaşayıp yaşamamasının devletin gündemine alındığı, kadınların kaç çocuk yapacaklarının ve bunları nasıl doğuracaklarının dikte edildiği bir ülkede, bu yazının 25 Kasım Dünya Kadına Karşı Şiddeti Önleme Günü’ne denk gelmiş olması da ilginç bir tesadüf. Kadınların varlığının, sokağa çıkmasının, kılık kıyafetlerinin, kırmızı rujlarının, dekoltelerinin ağızlara sakız olduğu bir ortamda Doğumda Kadın Hakları memleketin gündemine ancak “sezaryenle iki çocuktan fazlası olmadığı” için giriyor ne yazık ki… Doğumda Kadın Haklarının da kadın hakları çerçevesinde tartışılabildiği, kadınların doğum ve bedenleri hakkında özgürce ve bilinçli tercihler yapabildiği bir ülke hayali, DOĞANA gibi oluşumlarla hayal olmaktan çıkacak.

***

DOĞANA, Doğumda kadın hakları için çalışan bir dernek. Aralarında doktorlar, ebeler, doulalar, doğum eğitmenleri, yoga eğitmenleri ve anneler var. Anne ve bebeğe saygılı, olumlu doğum deneyimleri için çalışıyor. Vizyonları, tüm kadınların hamilelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde, saygılı, aile odaklı ve kanıta dayalı bakıma ulaşabilecek bir Türkiye.

DOĞANA anneye ve bebeğe saygılı doğum deneyimleri konusunda farkındalık yaratmak için kendi yayınladıkları bildirgenin 8 maddesine örnek teşkil eden 8 kadının 8 doğum hikayesini içeren bir kitapçık yayınladı.
DOĞANA yayınladığı bu kitapçık ile hem doğum yapacak kadınlara ilham vermeyi hem de Doğumda Kadın Hakları Bildirisini kadınlara, ailelerine ve sağlık çalışanlarına duyurmayı amaçlıyor. Kitapçıkta yer alan olumlu doğum hikayelerinin hepsi ülkemizde son birkaç sene içerisinde yaşanmış. Hem doğal hem de müdahaleli veya sezaryen doğum örneklerinin yer aldığı kitapçık doğumda kadın haklarını gerçek hikayelerle açıklıyor.

DOĞANA DOĞUMDA KADIN HAKLARI DERNEĞİ BİLGİRGESİ

  1. Gebelik, doğum ve lohusalık doğal süreçlerdir.
  2. Her kadın gebelik öncesi, gebelik, doğum ve lohusalık dönemlerinde yeterli bilgi, eğitim ve kaliteli sağlık hizmeti alma hakkına sahiptir.
  3. Doğumun merkezinde kadın vardır. Doğum süresince aktif olabilmelidir.
  4. Mahremiyet hakkı gebelik ve doğumun vazgeçilmez parçasıdır.
  5. Her gebe doğumun başından sonuna kadar istediği kişilerden kesintisiz destek alabilmelidir. Buna kendi yakınları, ebesi ve doulası (doğum destekçisi) dahildir.
  6. Kendisine ve bebeğine yapılacak her türlü tıbbi girişim konusunda kadın doğru ve tarafsız olarak bilgilendirilmelidir. Bu konularda kadının karar hakkına saygı duyulmalıdır.
  7. Anne ve bebek bağı doğum sırasında ve sonrasında korunmalı ve desteklenmelidir.
  8. Anne ve bebeğe, kamusal alanlarda rahatsız edilmeden, çalışma hayatında ise kısıtlanmadan, özgürce emzirme ve benzeri temel analık ihtiyaçlarını karşılayacak koşullar sağlanmalıdır.

Kitabı temin etmek için Doğana ile iletişime geçebilir, İstanbul’daysannız 13-15 Aralık tarihlerinde düzenlenecek olan IBS Anne-Bebek-Çocuk fuarında

Doğana ile ilgili daha fazla bilgi için web sitesini ziyaret edebilir, Twitter’dan takip edebilir, Facebook grup sayfasına üye olabilirsiniz.

Doğana

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Ben de suda doğum deneyimimle katıldım kitapçığa, kesinlikle çok başarılı ve olması gerekenler aslında bu maddeler, çok daha güzel bir dünyada yaşamak, kadın haklarının her anlamda yenmediği, kadının ezilmediği bir dünya diliyoeum kızım için de. Çünkü benim de bir kızım var, ama ben biliyorum ki doğumda kadının gerçek haklarını elinden almaya çalışıyorlar. Ben bizzat buna mahal vermedim çünkü biliyordum, çünkü istiyordum ve şansım da bana yardım etti. Çok daha fazla güzel kadın-anne faydalansın, her anne birbirinden güzel hikayesi ile oldukça pozitif. Biliyoruz ki türkiyede doğum öcü gibi, korkutuluyor kadınlarımız. Halbuki ne kadar sıraan ve doğal bir mucizedir doğum. Her kadının yaşaması gereken bir mucize,böyle bir oluşumda olmaktan çok mutluyum, teşekkürler doğana.