20 Yorum

Zengin annenin çocuğu züğürdün çenesini yorar

Dün, “ne olacak bu memleketin hali” ve “akşama ne yemek yapsam” çıkmazları arasında sıkışıp kalmışken, çocukları okuldan almak üzere servise çıktığım (!) sırada “Ne oluyor ne bitiyor” diye gündeme bir baktım ki, ne göreyim! Melih Gökçek’in Ankara belediye başkanlığına yeniden aday gösterildiği yetmiyormuş gibi Heidi Klum da beşinci çocuğuna hamileymiş!

Ne yalan söyleyeyim, birincisi beni şaşırtmadı. Malumun ilanı…

İkincisi ise derhal içimde karışık duygulara neden oldu. O kadar karışık ki, kendimi ifade etmekte zorlandım.

HeidiKlum

Heidi Klum’un beşinci çocuğuna hamile olması ile ilgili aklımdan ilk geçenler Haset ve Kıskançlık kategorileri etrafında toparlanabilir. HASET: Eh, bende de öyle b.k gibi para olsa ben de yaparım 10 tane çocuk. KISKANÇLIK: Şimdi bi ayda eski kilosuna da döner o kadın. 

Bir de YARGILAMA vardı kafamda: Sanki de kendisi bakıyor. Sıkıysa hepsiyle “kaliteli zaman” geçirsin bakalım! Hmph! 

Heidi Klum’un hamilelik haberini Facebook’ta -yorumsuz- olarak paylaştığımda gelen yorumlar çeşitliydi. Kimi “Bende de öyle para olsa ben de 3-5 demez doğururum, sanki kendi mi bakıyor?” derken, kimi “Oh, doğursun da dünya güzelleşsin, yürü be Heidi!” diyordu. “Hepimiz Heidi Klum’uz” sloganı atan babalar gözden kaçmıyor,  “çocuk onlara değip geçiyor, bizi ise delip geçiyor“du.

Ne ilginçti, dünyanın öte ucunda hiç görmediğimiz, bilmediğimiz, sadece hakkında -oldukça önyargılı- fikirlerimizin olduğu bir kadının hamilelik haberi bizi meraklara düşürmüştü.

 • Bu kaçıncıydı, hem babası kimdi? Galiba kocasını aldattığı bodyguard’ından hamile kalmıştı.
 • Sanki çocuğu o büyütecekti, bize de versinlerdi her çocuğa iki bakıcı, biz de doğururduk beş-on tane…
 • Doğurmak işin en kolay kısmıydı, kendisi mi bakacaktı ki çocuklara?
 • O insansa biz neydik?

Ve bence en önemli soru: Bütün bunlardan bana/bize neydi? Heidi’nin derdi bizi niye gerdiydi?

Çünkü zengin (ve taş!) annenin çocuğu işte böyle züğürdün çenesini yorardı. Heidi’ler beşler, işte biz de burada anca böyle şişerdik.

Ne diyelim, Allah tamamına erdirsin. Şimdi evde, suda falan doğurur o böyle, mis gibi bi de doğum yapar bak gör. İki hafta sonra da eski kilosuna döner ben sana söyleyeyim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

20 yorum

 1. Geçen bir programda Gülben Ergen’in röportajını dinledikten sonra bu tip yorumlar yapmayı bırakmayı düşünüyordum ben. Gerçi hiç sanmıyorum ki Heidi Klum’un evinde birkaç tane bakıcı, görevli, yardımcı, vesaireci olmasın 😛 ama Gülben Ergen bu güne kadar çocuklarımı hep ben yıkadım, evdeysem üstleri hep ben giydirdim dedi. Şaşırdım açıkçası. Ev işlerine yardım eden bir bayan var yatılı, çocuklarla ben işteyken ilgilenmesi gereken birisi de var dedi ama işlerini gene de ben yapıyorum onlarla ben ilgileniyorum dedi. Düşündüğünde yemek hazırsa, çamaşırlar temizse, ev tertipli düzenliyse evde çocukla ilgilenmekten başka bir şey kalmıyor insana zaten ama çocukları yıkama olayı benim için önemli bir kriter sayılabilir. 🙂

 2. ben dogurdukca dogurma hissinin arttigina inandim ikinci bebisle… birde hersey zor ve ilk. iki de hersey tanidik bilindik 🙂 ee ucte dortte daha da mi rahatlar insan. ee birde cocuklarin birbiri uzerindeki etkileri. ne bileyim guzel yani bir suru farkli anne duymak! ama turkiyede ben tercih edermiyim zor kres paralari bile dudak ucukkatirken bunun okulu servisi ustu basi ihtiyaclari oooooo bir dolu sey….keske zengin olsam 🙂

 3. Angelina Jolie’nin çocuklarını film çekimleri sırasında stüdyonun kreşine kendi getirip bizzat kendisi teslim edip kendisinin teslim aldığını 1. ağızdan dinlemiş biri olarak olsa olsa kıskanırım kendilerini… Ben de 5. çocuğumu doğum izninde işten atılma korkusunda olmadan ünüme ün katarak doğurabilmeyi isterdim…

 4. Aman isterse 50 bakıcısı olsun elif bir çocuğun anneye yapışacağı varsa yapışıyor bir de Heidi cocuklarına kendi bakıyor diye biliyorum ve bence Angelia ile yarışamaz o hem yapıyor hem korumacı ailelilk yapıyor 😉 Çenem yoruldu bak:)

 5. valla olmasi onemli birde tabi…yani ben birinciyi yaptim ikinci olmuyor naparsan yap…keske olsada bende 2 , 3 gidebilsem…

 6. Ohhh maşallahhh 🙂 ben daha 2.ciyi yapsammı? boşa koyuyorum olmuyor doluya koyuyorum almıyor ne yapıcam ne yapmalıyım diye didineyim 🙁
  sahi anneler bir akıl verin 2 çocuklu hayat nasıl oluyor iş,ev 2 çocuk?
  sevgiler selin

 7. ipek böcüğü

  Benim konuyla ilgili söylemek istediğim bir şey var ama öncesinde şunu hatırlatmak isterim ki; söyleyeceklerim ne yazıyı, ne de şu ana kadar yapılan yorumları eleştirmek amacını taşımıyor. Yazının ve yorumların sadece eğlenceli bir muhabbet olduğunun farkındayım. Ama içime dert olan şeyleri söylemek için uygun bir konu olduğunu düşünüyorum. Tahminime göre hiç bir dönemde annelik bu kadar zor olmamıştır. Bilgi akışının çok hızlı olmasıyla birlikte anneyi ve kadını baskı altına alan bir çok akım ardı ardına üretilmekte. Ve artık günümüz tüketim toplumunda annelik; moda şeklinde yaşanan her tüketim aracı gibi kişiyi baskı altına alan bir araç haline gelmekte. Bunun farkına varan ünlülerde kendi anneliklerini imajlarına faklı bir boyut oluşturmak için kullanabilmekteler diye düşünüyorum. Bu ilk başta çok masum gibi dursada, belli bir süre sonra diğer kişiler üzerinde baskı oluşturan bir durum haline gelebiliyor (her tüketim aracında olduğu gibi). Çünkü gerçek yaşam ekranda ünlü bir kişinin bize yansıtılan küçük mutlu bir parçası gibi değil. Ben bunların zararlarını post partum depresyon dönemimde yaşadım. Televizyonun sabah kuşaklarında çok mutlu, çok sağlıklı, çok güzel, çok zayıf, çok başarılı, çok iyi anne imajı (sahte bile olsa) o an insanı yaralayabiliyor. Şu an artık böyle şeyler beni etkilemiyor. Anneliğimde çok farklı bir noktadayım. Çöküşüm yaşamımda çok köklü güzel değişiklikler yaptı. Şu an geriye baktığımda depresyonumdan ve başarısızlıklarımdan bir çok başarımdan daha çok şey öğrendiğimi düşünüyorum. Yaşam inişi ve çıkışyla güzel. Yani özetle şunu demek istiyorum daha çok tüketmemiz için oluşturulan imajlara takılı kalmamalıyız. Bedenimize tabiki iyi bakmalıyız, bu çok kıymetli bir şey. Ancak hep çok güzel olmak ve herşeye yetebilmek zorunda değiliz. Bunu erkeklerden önce biz kendi içimizde kabul etmeli ve birbirimizi bu yönde desteklemeliyiz.

 8. Ben de 2. Cocugunu 5 ay once dogurmus biri olarak dogurdukca dogurma hissinin arttigina inaniyorum. İkisinin arasinda 8 yas var. İkinci cocugun olmasi gerektigine hep inandim ama dogurduktan sonra tamamen farkli bir ruh haline burundum. Belki son oldugunu bilmenin bir buruklugu. Ama su andaki hissim su ki; keske imkanlar elverse ve benim 3-4 cocugum olsaydi. Hic boyle dusunecek biri degildim aslinda:) boyle dusunmeme cok sasiriyorum:)
  2. Cocuk nasil olur diye merak eden selin’e tavsiyem: hic bekleme derim. Cok daha anne gibi, bazen bakip agladigim ( pek duygusal degilimdir)garip bisey 2. Cocuk:) herkese oyle mi oluyor acaba bilmiyorum. En buyuk dert utu cok fazla oluyor:)) onun disinda super:)

 9. Çiğdem-Üzüm

  Zengin ünlü ve güzelim, öyleyse bunları korumak için çocuk dahi yapmamalıyım düşüncesindense, Heidi tarzı pırt yapar gibi doğuranları seviyorum:) Hamilelik öncesi, hamilelik ve olur da emzirirse sonrasında üçbeş aylık süreyi beşle çarparsak, sadece bu kadar sürede sağlıklı beslenip kendine dikkat etmek zorunda olmak bile az şey mi? Bunun için taşıyıcı anne tutabilecekken kendi doğuruyor daha ne olsun:)

  • ipek böcüğü

   ben yorumumu yazarken aslında bundan bahsetmek istemiştim. Bir kadının haytında bireysel olarak aldığı karar onun imajını güçlendirmek amaçlı kullanılmamalı. Zengi, ünlü ve güzel olunca çocuk yapma kararı o kişiyi daha kıymetkli kılmamalı. Bir çok sağlık problemi ile mücadele etmek zorunda kalarak (bazen güzelliğini yok etmek bile söz konusu olsada bir çok hormon tedavisi alarak) yada maddi zorlukalar içinde, savaşlarda coçuğunu büyütmek için insan üstü çaba sarf eden anne olan / olmaya çalışan insanlar var. Bunları söylerken Heidi Klum’u ezmek istemiyorum. Tabi ki oda böyle koşularda olsaydı o da bunun mücadelesini verirdi. Zengi ve güzel oması bir suç değil tabi ki. Ama ünlü kişilerin annelik gibi doğal ve kişisel bir şeyi moda olduğu üzere reklam haline getiilmesi doğru değil bence. Bunu bilinçlide yapmıyor olabilirler. Tüketim alışkanlıkları- reklam- imaj döngüsü o kadar bizim dışımızda işliyor ki biz sadece bazen bize verilen rolleri üstleniyoruz bazen. Aynı zamanda kendi toplumumuzda daha çok çocuk doğuran daha kadın daha kutsal ve daha iyi anne olarak lanse edilmeye çalışılırken (3 çocuk vb politikalar), bir kadının çocuk doğurma sayısında ki tercihi kutsanmamalı . Bu onun kişisel kararıdr ve çocuk doğurmama kararı kadar kutsal ve bireyseldir.

   • Çiğdem-Üzüm

    kaygılarınızı ve önemle vurguladığınız noktaları anlamaya çalışıyorum; ancak bu benim herhangi bir konuda geyik yapma hakkımı elimden almamalı. topluma nasıl mesajlar verdiğini vereceğini düşünmeden de yorum yapabiliriz sanıyorum.

    ha diyelim ki anne çocuk konusunda gırgır yapmak zinhar yasak; vallahi ben ister zengin ister fakir beş çocuk sorumluluğunu alabilen kadına her coğrafya ve koşulda şapka çıkarıyorum!

  • Incir'in Annesi

   Cigdem Hanim,
   Bana bakin, oyle dogum icin pirt yapar gibi falan!! Ne demek o? 😀

   Heidi super!! Kimse aman da nasilsa bakici tutarim diye dusunerek cocuk sahibi olmaz bence. Basbayagi istemistir. Zaten bu Seal midir nedir eski kocadan ayrildiginda bir magazin dergisinde Heidi yeni sevgilisinden bebek sahibi olmaki istedigini vurgulayarak Seal’a kapisini tamamen kapattigini belli etti, eski kocaya cok buyuk darbeyi boyle vurdu falan yaziyordu:)

   Yalniz haset ve kiskanclik bende de var. Ayse Kucuroglu da mesela o konuda listemde. Kolay bir seymis gibi bir de roportaj vermis:) Aaaaaagh.

 10. Elif bakmak değil 5 hamilelik de çok zor. vücuduna yaptığı hasarı bir düşünsene. Ben çok çocuk doğuran insanları takdir ediyorum. Önlerinde saygı ile eğiliyorum. Bakıcı da baksa para da olsa BRAVO HEIDI. Amerikada sen de görmüşsündür; insanlar hiçbir şeyi dert etmiyor. 5 çocuk da olsa bakıcısı da olmasa(ki çoğunun yok) her şeyi beraber yapıyorlar ve çocuklarını da ona göre eğitiyorlar. Ben TİPİK TÜRK annesi olmamak için elimden geleni yapıyorum. Valla vücudum el verirse doğururum yaaa ama önce şu 1.nin tam olarak içimden çıkması gerek hahahahaha

 11. İkinciden sonra doğurma istediği artanlardanım ben de:) Birinci bebekte herşeyi çok stres yapmışım, ikinci bebekte çok daha fazla keyif alıyorum. Ama iyi bir bakıcım olmasına rağmen çoook yoruluyorum ve kendimi ihmal ediyorum. Yakında işe geri döneceğim, orada dinlenirim diyorum:) şaka bir yana iş yerinde farklı bir ortamda olup başka işlerle uğraşmak bana iyi geliyor, eve daha enerjik dönüyorum. ben şanslıydım iki hamileliğimde de az kilo aldım. Doğumdan sonra eski kiloma çok yakındım. Biraz da bünye meselesi bu sanırım. Göbeğim biraz şekilsiz sadece, sporla şekillendirmem lazım. Üç çocuğu okutacak paramız olsa ben de düşünürdüm üçüncüyü… İki bile zor olacak:)

 12. hahaha yaa hakkaten size ne bize ne 🙂 ben seviyorum taş gibi anneleri, kim bakarsa baksın ister bakıcı ister aşçısı olsun hayat güzel işte böyle güzel insanlar 5 tane yapmalı geni sağlam, taş gibi, güzel, akıllı, başarılı ve de cahil değil besbelli. Kızım süper kolay bi çocuk, süper kolay gebelik ve doğum oldu hakkaten param olsa doğurur muydum, param olmasa da doğururum ama işte 5 çocuklu bir anne olacak kafa yok bende, heidide varmış helal olsun her yiğidin harcı diil, o kadar paran olsa bile genin sağlam diilse gene koca göbekli kalıverirsin, meaşalllah :p
  sevindim ben bu habere

 13. Zaten ilk facebook da paylaştığında da sinir olmuştum elif, şimdi daha da sinir oldum.. 🙂 haset işte walla 2hftada eski kilosuna döner o… Bir de iyice gururla yürür “5 tane doğurdum. Hâlâ taşım” diye.. 🙂

 14. Ben de ikiz bebeklerimin doğumuyla hayatı tamamen değişen bir anneyim. Bir de insanın ilk çocukları ikiz olunca herşey o kadar zor geliyorki. Ben oturup kaç kez nasıl bakacağım ben bu çocuklara, iyi bir anne olamayacakmıyım diye ağladığım günleri bilirim. Yardımcım vardı bir süre ama sinirlerimi yıpratmaktan başka bir işe yaramadı. İşe dönmedim ücretsiz izindeyim kendim bakıyorum çocuklarıma. Yoruluyorum ama mutluyum. Zengin fakir olmaktan çok insanın anne olmaktan ne anladığı önemli bence. Herşeyi tam ve mükemmel yapmamız beklenen bu çağda mükemmel iş kadını, mükemmel ev hanımı, mükemmel anne, mükemmel eş, mükemmel aşçı, vs. olabilen varsa ben kutluyorum. Ben olamıyorum. Param olsa olur muydum bilmiyorum..

 15. hahah ilahi yahuu… çok güldüm yazıya tamı tamına ben de karışık hislerle dolmuştum haberi duyduğumda hatta galiba sizden duydum 🙂