12 Yorum

Bebekten ayrı ama birlikte…

Bebekle birlikte mi ayrı mı yatmak gerektiği konusu ebeveyn adaylarının (aslında annenin!) pek çok düşündüğü bir konudur.

Doğrusunun yanlışının ne olduğu, bebeği kendi odasında mı yoksa anne-babanın odasında mı yatması gerektiği tartışılır, durur. Kitaplara, seminerlere konu olur.

Gerçek şu ki bu işin doğrusu, yanlışı yoktur. Anne-babanın ve bebeğin huzurlu, uyumlu geceler geçirmesi için ne gerekiyorsa yapmak makbuldür. Gerekirse damda bile yatılabilir, yeter ki bebek uyusundur. Taraflar (yenidoğan bebek, anne-babaya karşı!) nasıl mutlu olacaksa öyle yapılmalıdır. Nokta.

Ben her iki bebeğimi de hastaneden geldiğimiz günden beri kendi odalarında, kendi yataklarında yatırdım. Aynı yatakta yatmayı bırak, aynı odada bile yatmayı bir alternatif olarak düşünmedim. Olur muydu, herkes kendi odasında yatsındı, hem benimle birlikte uyumaya alışan bebek sonra kendi odasına nasıl geçerdi, olacak iş değildi!

Açıkçası, hele de ilk seferinde çok bilinçli bir tercih değildi bu. “Kucağa alışır” telkinlerinden nasıl korktuysam “yatağa alışır” sözlerinden de o kadar korktuğumdandı. Kısacası yatak odamızın bize ait kalmasını, gece birimiz bebekle ilgilenecekse diğerimizin uyumaya devam edebilmesini vs. istediğimizden herkes kendi odasında, kendi yatağında yattı.

Zaman geçip, tekrar hamile kalıp, yeniden “ben bu bebeği nasıl uyutacağım?” diye düşündüğüm zamanlarda “doğal ebeveynlik” ile ilgili biraz okumaya başlamıştım. Ve bebekle birlikte uyuma fikri o kadar da “kötü” gelmemeye başladı. Gel gör ki bu zamanda üç senedir gayet ayrı uyuduğumuz bir çocuk daha vardı, ona haksızlık olmasın, üç seneden sonra bir de o yanımıza gelmesin, yatağı dörtlemeyelim diyerek yine “tak sepeti koluna, herkes kendi yatağına” dedik.

Zamanla annenin yatağının yan tarafına koyulabilen eklentiler, bebeğe anneyle beraber uyuyormuş hissi veren küçük karyolalar piyasaya çıktı. Bunlardan biri de BabyBay anne yanı karyola.

Babybay

Bir Alman markası olan Babybay, herhangi bir yatağa kolaylıkla monte edilebilen ve anne-bebek arasındaki vücut temasını gece boyunca devam ettirmeyi sağlayan bir karyola. Ayrı satılan tekerlekler ve ön paneli sayesinde mama sandalyesinden oyun parkına, alt değiştirme masasından çocuk karyolasına kadar değiştirilebiliyor. 650 TL’den başlayan  ve seçilen model ve aksesuara göre fiyatı 1.250 TL’ye kadar çıkabilen ürünün satışı Türkiye çapında çeşitli şehirlerdeki bayilerde yapılıyor.

Ebeler ve emzirme uzmanları, anne-bebek temasını devam ettirmesi ve gece boyunca annenin yataktan kalkmadan emzirebilmesine imkan vermesi sebebiyle “en ideal bebek karyolası” olarak öneriyormuş bunu.

Doğal ahşaptan (sert kayın ağacı) üretilen ve toksik olmayan boya kullanılan karyolanın değişik renklerini BebekEsya.com’dan inceleyebilirsiniz.

babybay2

Bu yuvarlak karyolaları ilk olarak Deniz’e yatak bakarken görmüştüm de “eski köye yeni adet” diye ilgilenmemiştim. Benim bildiğim bebek karyolası hep köşeli olurdu. O zamanlar hele de böyle yatağın tarafına monte edilebilenler ya yoktu, ya da benim karşıma çıkmamıştı… Şimdiki aklımla bu tür bir ürünle şimdi karşılaşmış olsam bebekle aynı odada yatmaktan o kadar korkmayabilir, sayısız kere başka bir odaya taşınmaktansa kolumu uzatacağım mesafedeki bebeğimi emzirmeyi tercih edebilirdim belki…

Bebekle aynı odada uyuma konusunda alternatif arayışında olanlar için yaratıcı bir çözüm olabilir. Daha fazla bilgi, video ve görseller Babybay Facebook sayfasında var.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

12 yorum

 1. ben hala poyraz burc beyle aynı yatakta yatmaktayım cok keyıflı yomuş yomuş uyuyoruz hem de dogdugundan berı.

  sevgıler

 2. Oğlum 3 yaşına kadar bizimle yattı. Karar vererek değil, kendiliğinden gelişen bir şekilde oldu bu. Bundan hep çok mutlu oldum, annenin bebeğiyle uyuması kadar kolay ve güzel birşey yok. Aklın başka odada kalmıyor, özellikle ateş takibi yaptığın hastalık zamanlarında. Oğlum 3 yaş civarında kendi kararıyla odasına taşındı, şimdiye kadar da (9 yaşında) sorunsuz bir şekilde odasında yatmaya devam etti. Bazen köü rüya görürse ya da bir şekilde uyanırsa yanımıza geliyor.
  Oğlumla birlikte uyumak inanılmaz büyük bir keyif. Hem anneye kolaylık, hem de bebek daha rahat uyuyor. Dünyanın en büyük mutluluklarından biri. Bunu kaçırmayın.

  • 1,5 yaşındaki kızım ilk aylardan beri bizimle uyuyor. bu konuda aldığım eleştiri , yorum ve burun kıvırmalarla bazen yanlış yapıyorum hissine kapılıyorum.. Elif hanımın yazı da belirttiği gibi damda bile yatılır, 🙂 herkesin kendi huzuru…Her ne kadar benim sırt ağrılarımdan dolayı yatak ayırmaya niyet etsem de yalnızlığıma ilaç oldu bu yazı…

 3. Kızım doğduğunda bir süre bizim odamızda yatmasını istedik ve bambu sepet şeklinde bir beşik aldık, ancak her mıkırdadığında ne yaptığını görmek için yatağımdan doğrulup beşiğe eğilmem gerekti. Bütün gece hacıyatmaz gibi yatıp kalkıyordum. Eşim bu böyle olmaz dedi ve internette gördüğümüz sizin bahsettiğiniz yatağın mantığında bir şey yapalım dedik. Salon sandalyeleri yatağımızla aynı yükseklikteydi, 2 tanesini yatağa yanaştırıp üstüne de kızın eğimli yatağını koyduk, herkes dalga geçti ama biz inanılmaz rahat ettik. 5 aylık olduğunda da kendi odasına transfer oldu hanımefendi 🙂

 4. Babybay çok güzel ve almaya niyetli olduğumuz bir üründü, ta ki fiyatını görene kadar. Üstelik iri bir bebeğiniz varsa 2-3 aydan sonra küçük gelebildiğini de öğrenince, birkaç ay için o parayı vermek istemedik açıkçası. IKEA’da bir kenarı tamamen çıkarılabilen 2 farklı bebek karyolası var. Biz Gulliver olanı alıp bir kenarını çıkardık, tabanını da yüksek konumda yerleştirerek yatağımızın yanına yerleştirdik, kaymasın diye de bağladık. Şanslıydık, bizim yatakla tamamen aynı seviyede oldu. Kullanma kılavuzunda kenarı çıkınca taban üst konumda yerleştirilmez diyor tabii bebek düşmesin diye :), ama kenarın hiçbir taşıyıcılığı olmadığından sorunsuz olarak kullandık. Oğlumuz biraz tembel çıkıp ta 10,5 aylık olana kadar ayağa kalkmayı denemediğinden, o kadar zaman idare etti. Sonra da kenarı takıp, tabanı aşağı monte ederek normal bir bebek karyolası olarak kullanmaya devam ettik.

  Gerçi bizimoğlan önce dikey gelişimini tamamlayıp, sonra kilo almaya niyetli göründüğünden, 2 yaşından sonra yatak kısa gelecek gibi duruyor, zira IKEA yatakları genelin aksine 120X60 cm, 140X70 değil, ama olsun, iki sene de az değil.

 5. Bu konu uzun süre kafamı karıştırdı ve dr lar ilk aylar aynı odada uyuması gerektiğini yalnızken kendini güvende hissetmeyeceğini söylüyordu…Benim içgüdülerim ise kesinlikle bebeğimle aynı odada uyumam gerektiğini bas bas bağırıyordu hatta eşim aynı yatakta aramızda uyumasından taraftı. Tabiki ilk aylar bu hiç de güvenli değildi. Bir gün idefix te Dr. James J. McKenna nın Bebeğinizle Birlikte Uyumak adlı kitabını gördüm ve hemen satın aldım. Bu kitabı okuduktan sonra içgüdülerime güvenmem gerektiğini anladım. Kızım şu an 3 aylık yatağımın yanında oyunparkında yatıyor gece her huzursuzlanışında hemen kucağıma alıp sakinleştiriyorum emzirip tekrar bırakıyorum mışıl mışıl uyuyor. Sabaha karşı ise altın vuruş 🙂 aramıza geliyor 1-2 saatte aramızda uyuyor biz ona sarılıyoruz o da kafasını bir sağa bir sola çevirip bize bakıp gülümsüyor ve huzurla uykuya dalıyor sabah 9:00 a kadarda burada uyuyor. Gece uykusu daha ağır olacağı için gece aramızda yatırmıyoruz. İstediği kadar odamızda yatabilir odasına gitmeye kendisi karar vericek. Kucağa alıştırma zırzavatları gibi yatağa alıştırma zırzavatlarını da duymak istemiyorum . Kızım mutlu biz daha mutluyuz. Ayrıca kitapta milyonlarca yıldır doğduğundan beri annesinin koynunda yatan insan yavrusunun ayrı yatırılmasının hiç de bilimsel ve mantıklı bir açıklamasının olmadığını yazıyor dr McKenna. Bebek gece defalarca kez uyanır etrafa bakar ve sizin nefesinizi duyar kendini güvende hisseder diyor. Kitapta özellikle güvenli birlikte uyumanın yolları anlatılıyor .Kitaptan kısa bir alıntı yapacağım ”Dokunuşla, kokuyla,sesle ve tatla ve yatak paylaşma esnasında ne kadar çok şeyin yaşandığını ailelerin anlamasını istiyorum.Bu bilinçdışı iletişim, türümüzün sağlığını ve hayatta kalmasını en üst noktaya çıkarmak için gelişme şeklinin bir parçasıdır ve aynı zamanda ebeveynlerin hem bebekleri hem birbirleri için sevgiyi yaşama ve bunu aktarma biçimlerinin içsel bir parçasıdır.Annesinin ve babasının denetim ve gözetiminden uzak, bir beşikte tek başına uyuyan bir bebek bu hayati iletişimden yoksundur ve bilimsel çalışmaların kanıtladığı üzere risk altındadır.Memeliler dünyasında ve insanlık tarihinin farklı çağlarında farklı kültürlerde birlikte uyumanın yaygınlığına baktığınız zaman birlikte uyumanın tarih boyunca evrensel olduğu ve dünyanın dört bir yanında pek çok farklı şekillerde uygulandığı açıkça görülür.” Birlikte uyumaktan korkmayın arkadaşlar sevginizi hissettirin derim nacizane fikrim

 6. aynen, doğrusu yanlışı yok, kızım gece hiç uyanmadığından ayrı odada yattı, uyansa bizle yatardı. Birlikte uyumak ilk aylarda tehlikeli ama yanında beşik daha mantıklı. 2 yaşından önce yatak ayırılmazsa biraz zor olur , bir bebek doğumdan itibaren öğreniyor herşeyi, nasıl alışırsa öyle gider önemli olan ailenin nasıl mutlu olduğu

 7. İlk oğlum Deniz’e hamileyken ayrı yatıracağım kesinlikle diyordum sonra doğdu aç kaldı meme ucunu tam kavrayamamaktan bu nedenle sabahı sabah ettik sezeryanla doğmuş olmasının etkisiylede kalkıp yatmak çok zor geldi. Daha ilk günlerden yanıma yatırdım inanılmaz huzur verici, onun içinde öyle olduğunu sanıyorum yanıma yatırdıktan sonra ne açlık, ne uykusuzluk kaldı tabii eşimi oda dışına aldık. Çok uzun süre oğlumda yattım. Bu genele göre çok yanlış ama benim doğrum bu aslında gece çocuğun yanında yatması tehlikelide bir durum ben kendimce önlemlerimi aldım. Gece yanınızda yatırmaya karar verdiyseniz çok dikkat etmelisiniz. Gündüz uykusundayken bebeğim bende uyuyordum ki gece uykularım derin olmasın…

 8. Anne ve babayla en az alti ay ayni odada uyuma ani bebek olumu sendromunu onlemede cok etkili diye biliyorum. Bebegin nefes,alis verisini duzenleyici etkisi var yanlis hatirlamiyorsam.

 9. bu konunun kesin bir doğrusu yanlışı yok bence de. herkes(özellikle anne) nasıl rahat ediyorsa öyle davranmalı, dışardan gelen yorumlara kulak tıkanmalı. zaten hele ki ilk günlerde herkes her şeyin en doğrusunu bilir. o yüzden önemli olan insanın kendi doğrusunu bulabilmesi. bu da tamamen içgüdüsel bir şey. sırf uzmanlar ayrı yatırın diyorlar diye ayrı yatırıp huzursuz olmaktansa birlikte huzurlu bir uyku çekmek hem daha mantıklı hem de rahatlatıcı.

  oğlum doğmadan kendi odasını hazırlamıştım. karyolasını yatak odama hiç kurdurmadım. onun yerine taşınabilir bir beşik aldım. uzunca bir süre bu beşikte uyudu benim odamda. gündüzleri de beşiği diğer odalara taşıyabiliyordum çok rahat ettim. 1 yaşına gelmeden gündüzleri odasındaki karyolada uyutmaya başladık böylece oraya alışması da sorun olmadı. 1 yaşını biraz geçtikten sonra da geceleri de kendi odasına geçti. bizim için alışma süreci kolaydı, sıkıntı yaşamadık. ama her çocukta böyle olmayabilir tabii. şimdi düşününce bu konuda gayet doğru davrandığımı düşünüyorum. önemli olan da bu. şu an 4 yaşında ve kendi odasında uyuyor. bizim yatağımıza ancak pazar sabahları keyif yapmak için gelir. belli bir yaştan sonra anne ve babayla aynı odada yatmasının anne babanın cinselliği açısından doğru olduğunu düşünmüyorum.

  yukarıdaki yatak çok kullanışlı gelmedi bana. şimdi ikinciye hamileyim ya, yine düşünüyorum ne yapsam ne alsam diye… sanırım yine portatif bir beşikle başlayacağız gece uykularımıza. sonrasına allah kerim…

 10. Yatak benim hoşuma gitti ama yine de park yatak alacağım ben sanırım. Park yataklar hem daha uzun süre kullanılıyor hem de daha ucuz. Sadece hışır hışır poşet gibi görüntüsü içine sinmiyor ama alternatifini de bulamadım.

 11. Son yüz yıldır modern insanın kendine ait odaları var. İnsanlık evrimi kaç milyon yıldır sürü halinde yaşayarak bu günlere geldi. Dolayısıyla çocukların temel korkuları, karanlık, vahşi hayvan vs. bu dönemlere ait hayatta kalma ile ilintili. E bunca zaman mağarada çocuk ve kadınlar içte erkekler dışta yattık. Dolayısıyla 0-6 yaş arası anne baba yanında yatmak isteyen çocuğu ben gayet normal karşılıyorum. Yatağımızın de tek tarafını çıkarıp aynen böyle kullandık. Şimdi çocukları yataklarına koyuyorum sabah 4 kişi uyanıyoruz. Ama benim şikayetim yok. Bu sebepten Oidipus kompleksi falan yaşayacaklarına da inanmıyorum. Anne baba kaç yaşında birlikte yatarken çocuğa sen odanda tek yat demek de haksızlık gibi geliyor bana. Şimdi iki erkek kardeşi bir yatakta yatırıyorum, gece birbirlerini hissettiklerinden sanırım yanımıza gelmiyorlar. Sabah uyanınca tıpış tıpış bizi arayıp buluyorlar, o ayrı.