17 Yorum

Yase’nin Gebelik Günlüğü, 26. hafta

25 HAFTA + 4 GÜN

 

Yase’nin Gebelik Günlüğü kaldığı yerden devam ediyor.  Yasemin’in tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz. 

***

Herkese merhaba,

Oğlumla randevumdan henüz gelmenin heyecanı içinde yazıyorum sevgili okur. Kendisi 850 gram ve 33 cm. Bol bol hareket ediyor, depik vuruyor ve her bir yerini gösteriyor. Her şey yolunda çok şükür.  Hala ekranda gördüğüm bebe sanki benim karnımdaymış gibi gelmiyor. Ne değişik bir kafaymış bu şekerim. İnsanın inanası gelmiyor valahi de tillahi de.

Elini yanağının altına koymuş tıpkı ve aynen benim gibi esneye esneye yatıyordu. Çok güzel pozlar verdi bize, gönlümüzü eğledi, yolladı. Maşallah hatır şinaz bir çocuk, meletmedi, yalvartmadı, maymun etmedi anasını babasını. Tüm marifetlerini sırasıyla gösterdi sakınmadan…

Bebe poz verme konusunda bu kadar formunda olunca 4 boyutlu ultrasonla da bakmışız ki maşallah pek yakışıklı bi şey. Pek yakışıklı bir uzaylı desem daha doğru olur.  Ayol buruş buruş, minicik birşey, yer onu anası!!! Macit Mucit Kocam ve bendeniz Gadget Yase ağzımız kulaklarımızda geldik eve.

Bu hafta kocamla ebeveynliğe ısınma çalışmalarına başladık. Bu çalışmaların başında anne bebek çocuk fuarı geliyor. Yase ve kocası fuarda tam tamına 2 saat kalmayı başardı. Süt sağma makinesi, yenidoğan emziği, alt değiştirme süngeri, bebek yatağı, bebek yastığı, emzirme yastığı, omuz bezi, pratik bebek kundağı gibi hayatlarında hiç bir zaman ilgilenmedikleri birçok konuda fikir sahibi oldular. Fikir sahibi olmuşlardı olmasına ama bu kadar bilgi yükü bir de üstüne akla hayale sığmaz bir insan kalabalığı ve çocuk-bebek sesi, iki saat sonunda ikisine de ikrah getirtmişti. O çocuk sesi nedir sayın okuyucu? Vala inşallah uslu ve sakin bir bebeğimiz olur. O bebekler ağlamaya başladığı zaman insan kafayı yese yeridir…  Nasıl baş edilir o sesle, napılır, ne edilir biz bilemedik?

Şimdi diyeceksiniz ki siz de ilk kez mi bebek-çocuk sesine maruz kalıyorsunuz arkadaş? Hayır tabii ki  de ama ilk defa alıcı gözle teneffüs ettik bu havayı! Ağır geldi anacım, henüz sindiremedik. Yetişkin sade bir birey olmak ne kadar kolaymış kardeşim! Onca çocuk sesi bende tik yaptı yemin ediyorum. Kaşım gözüm ayrı ayrı seyirmeye başladı. Kocamın elini sıkı tutup bırakmadan gitmek istediğim yöne gidemez oldum. Telefonumu elimle koyduğum yerde bulamayıp çantamdan telefonumu çaldılar diye ortalığı 56’ya verdim. Kocama nerdeyse baygınlık geçirttiriyordum ki telefonum elimdeki çantadan çıktı.  Çok şükürdü. Yase telefonunu çaldırmamıştı lakin artık gitme zamanı gelmişti. Dolayısıyla elimizde bir omuz bezi, bir bebe yastığı, bir pratik bebe kundağı ve bir alt değiştirme süngeri ile terk ettik koskoca fuarı!

yase25

Dünyaca eksiğimiz varken ve bütün herşeyin fiyatı çok makulken bi halt alamadan “Anaaam biz bu bebe doğunca nasıl becerecez tüm bu işleri” kaygısıyla sancılanıp, çöküp çıktık fuardan. Aferindi! Allah bizim müstehakımızı versindi!

Sayın okuyucu allasen şu süt sağma makineleri hakkında tecrübeli olanlar iki kelam etsin bana. Ne marka almalı, elektronik mi mekanik mi almalı, kaç para vermeli, çok erken çalışma hayatına geri dönmeyi planlayan anne kadınlar için bir tane de çantaya atmalık bir yedek mi alınmalı? O elle pompalananlardan. Yoksa abartmamalı mı, onlar işe yarama mı?  Napmalı, ne etmeli?

Bu kaygıları henüz atlatamamış ama her geçen gün biraz daha cesaretlenip “yaparız canım, biz de yaparız herhal! Nası herkes şeyediyo biz de şeyederiz” diye inanmaya çalışırken etrafımızı yine felaket tellalları sardı. Sanki bu beter kadınlar bi yerlere saklanmış, ara ara çıkıp bana ayar yapıyorlardı. Sen bir doğur da gör, uykusuzluktan gebereceksin, uyku uyku diye inleyeceksin. Kocanla sen kalk, ben kalk diye kavga edeceksiniz, ilişkiniz boka saracak, yok bilmemne bilmemne…

Hamile hormonlarıyla çepeçevre kuşatılmış bir kadın olan Yase, bu kimselere karşı inanılmaz fantaziler peşinde. Rüyalarında hepsini bir kazana atıp kaynatıyor ve fakat bununla da hırsını alamayıp bu acımasız tellakları en yaramaz çocukların, en susmaz bebelerin, en asılsız hikayalerin olduğu bir odaya tıkıp, taaki tövbe edinceye kadar çıkmalarına izin vermeden işkence ediyor.

Ebeveynlik çalışmalarımızın ikinci ayağı bebek karyolası bakmaktı. İlkinden daha başarılıydı çok şükür ama çocuk bölümünde dolayısyla çocuklu insanların olması ve çocuk-bebek sesi senfonisinin bu ortama da hakim olması Yase’yi yine zorladı. Macit Mucit Kocası ve Yase bu sefer önceki hatalarına düşmediler. Çocuk zırlamaları ve bağrışmaları arasında yine tiklenen Yase en azından bu sefer, kocasının önceden mesai harcayıp seçtikleri arasından ne alabileceklerine hızlıca karar verebildi ve  böylece ebeveynlik antremanını başarıyla tamamlayabilmiş oldular.

Ne zor zanaatmişti bu ebeveynlik. Hem de henüz sadece annecilik babacılık oynarken bile! Yase ile Mucit Kocası inceden inceye korkmaya başlamışlardı. Hatta Yase, geceleri binbir saçmalığın içinden en saçması olan bir kabus seçiyor, habire onu görüyor, kan ter içinde uyanıyordı. Kendi uyandığı yetmezmiş gibi kocasını da uyandırıyor unutmadan rüyasında olan biten her bi şeyleri anlatıyordu. Bir rahatlama, bir sakinleşme ile tekrar uyuyan Yase yine bambaşka saçmalıkta bambaşka bir kabusla uyanıyordu. Sanırsam bu da anneliğin cilvesiydi. Yase son zamanlarda adeta bir printer gibiydi. Allah sonunu hayretsindi. Gebelik 25. hafta 4 gün idi.

Herkese duygular şelale, öpücük, gülücük….

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

17 yorum

 1. merhaba,
  bu tamamen moral verici ve teşvik edici bir yazı,hiç korkmayın…
  benim 8 yaşında bir kızım ve 4 yaşında bir oğlum var ve ben hala iki çocuk annesi olduğuma inanamıyorum.sizin hamile olduğunuza inanamamanız çok daha normal bir durum 🙂
  nasıl yapacağız,altından kalkabilecek miyiz diyorsunuz ya,tabii ki de yapacaksınız,su bir şekilde yolunu bulacak,bence önemli olan kendi içgüdülerinizi ve bebeğinizin verdiği sinyalleri baz alarak hareket etmek,herkesin fikrine ve engin ! tecrübelerine çok da fazla kulak asmamak….
  biz ne eşimin,ne de benim ailem ile aynı şehirdeyiz,dolayısı ile doğumlar sonrası 2-3 hafta kalıp,gittiler her seferinde….şanssızlık gibi düşünülebilirse de,bence bu bizim için bir avantaj oldu.kendi aklıma ne yatıyorsa onu yaptım,kocam da bana tabi oldu.
  bir de bence bebek eşyaları konusunda biraz minimalist davranmakta fayda var,bazı anneler sanki o boy boy biberon fırçaları,termoslar,iç içe mama kutuları,kat kat kıyafetler,çeşit çeşit oyuncaklar olmaksızın evden çıkamazlarmış gibi ,neredeyse mutfağı sırtlanıp geziyorlar.sadeleşmek,rahatlık,pratiklik ve hız getiriyor,böylece çocuklar ile gezmek işkence değil,zevk haline geliyor.siz sakin oldukça onlara da huzur geliyor.
  doğrudur,yanlıştır,bilmem ama bizim evde durum budur….
  sevgilerimle….

 2. merhaba,

  önceikle sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almanızı dilerim ve inanın Yase hanım herşey içgüdüsel onu kucağınıza aldığınız andan itibaren bir anne ama kendinize bebeğinize göre bir anne oluveriyosunuz nasıl yaparım derken bakmışsınız o böyle mutlu böyle yapın demeye :)Çevrenizdekileri delirtmeye onun dilinden bir tek siz anlamaya……
  ki ben 5.5 yaşında bir tatlı böcüğün annesiyim ve ikinci için debeleniyorum.

  Bu işler yoluna girmeseydi nasıl düşünürdük değil mi ikincileri:)

  sevgilerimle

 3. Yase merhaba,

  İki çocuğunu toplamda 40 ay emziren biri olarak süt sağma makinası ille de AMEdA LACTALIN çiftli pompa öneririm.. http://www.e-bebek.com/ameda-lactaline-elektrikli-pilli-sut-pompasi_AME-4936 bak mesela burada var. Fiyatı çok gibi gelebilir gözüne ama aslında değil.. Emzirmek öyle bir süreç ki, buna verdiğin paranın abartmıyorum 5 katını bile seve seve verecek duruma gelirsin o ihtiyaçlar hasıl olduğunda.. Gözün kapalı al derim, inan en en en kıymetlin olacak…

  sevgiyle ve sağlıkla kavuşun kuzunuza..

 4. sevgili yasemin,
  ilk söyleyeceğim silikon meme kalkanı ve lanolin krem almanız olacaktır diğer her şeyi sonradan alsanız da hiç bi önemi yok çünkü en değerli varlığınız memeleriniz için en değerli şeyler bunlar…evinizde çok eşyanız varsa bebeğinizin de çok eşyası olacak emin olun… ama pahalı aletleri süt sağma, steril cihazları gibi almayın ihtiyaç olduğunda alırsınız çünkü hangi çeşidine ihtiyacınız olacağını bilemiyorsunuz şimdiden…haa bir de 3 aylık kızım var günde 10 saat uyuyoruz geceleri, resmen tatil yapıyorum ben bebek bakarken :))) kimseleri dinlemeyin nasıl bir hayata geçiş yapacağınız şu an çözülmesi en zor denklem tamamen bebek ve sizin davranış şekliniz belirleyecek.. hastane çantalarını hazırlayın ve bir de bebeğe dönence alın çok hoşlarına gidiyor ve 2. aydan itibaren oynuyorlar. mümkünse tavana da ışıklar versin …sevgiler

  • Merhaba Pelin hanım

   Yanlış hatırlıyor olabilirim ama bebeğin ilk aylarında 2-4 saatte bir emzirilmesi gerekiyor diye biliyorum. 10 saat uyutuyor olmanız biraz riskli olabilir beslenme açısından bir doktorunuza danışın isterseniz.

   • gece 8 saat gündüz 4 saat uyuyabilir diyor dr umuz…hiç 2 saatte bir emzirme çılgınlığına girmedik… sadece ilk 8 gün öyle olması gerektiğini söyledi dr.sonra kızınız ne zaman isterse o zaman emsin dedi. ama 10 saati kesintisiz uymuyoruz bazen 3 saatte emip uyuyor bazen 4-5 ama hemen uykuya daldığı için uyku sorunu yaşamıyoruz demek istedim toplamda 10 saat 🙂 ilginiz için çok teşekkürler…sevgiler

 5. ilk doğumum sonrasında süt sağma pompamı 4 ay boyunca yanımdan ayırmadım. akıllara ziyan öyle fazla sütüm vardı ki (benimki hastalık derecesindeydi malesef) pompa hayatımı kurtardı, sevgilim, sırdaşım, dostum oldu resmen. gece gündüz gıkını çıkarmadan yardımıma koştu, kimi zaman pille kimi zaman elektrikle aldığı gücü memelerimi sömürmek için kullandı. elle kullanılan pompalardan hiç almayın, gereksiz. bir işe yaramıyorlar çünkü. o pompayla uğraşacağınıza kendi ellerinizle bile masaj yaparak sağabilirsiniz sütünüzü. yani en iyisi elektrikli bir pompa almak, iyisinden, kolaycacık bozulmayacağından. isterseniz pompa işini doğum sonrasına da bırakabilirsiniz yine de… ilk birkaç gün gidişata bakarsınız ve yaptığınız araştırmalar neticesinde aklınıza uygun olan modeli eşinize aldırıverirsiniz. şimdiden kolaylıklar…

 6. Merhaba Yasemin,

  Ben de önceki yorumlara katılıyorum. Herkes kendine göre bir anne oluyor. Ve bebeğin karakteri de seni yönlendiriyor. Yapamayacağını sandığın bir çok şeyi yapabildiğini fark ediyorsun bir süre sonra. Her şey zamanla şekillenecek, sen kafana takma.

  Ben süt pompası olarak önce manuel bir model almıştım. Ama onu kullanmak çok yorucu. Eğer işe döndükten sonra da kullanmayı planlıyorsan ameda lactaline’i öneriyorum. Ben şuan çok memnunum.

  Bu arada ben de hayatımda görmediğim kadar çok rüya gördüm hamileyken. Sanırım hormonların ve gece kesintili uyumanın kombinasyonu olarak çok rüya görüp hepsini de hatırlıyor insan.

  Sevgiler,

 7. Merhabalar;
  Bende birçok arkadaşın dediklerine katılıyorm. Öyle kulak asmayın kötü kötü söylenen şeylere. Gayet de güzel anneler oluyoruz. Herşey zamanla öğreniliyor. Kimse anasının karnında anne olmuyor, bebeği olduktan sonra oluyor.
  Uyku olayına gelince de onun da yolu var, bebeğine uykuyu öğretiyorsun oluyor bitiyor 🙂 Bilmiyorum öğretme olayı kolaymı ama bu kadar iddia edildiğine göre eminimki başarırız bizlerde. Onlar zaten uyumaya meyilliler, yeterki çevredekiler biraz rahat bıraksın 🙂
  Öyle çok çok şeyler almaya gerek yok. Yok biberon seti, temizleyicisi, ısıtıcısı, emziği, osu busu, ihtiyaç olsada bulunabilecek bişi. Misal bnm kız ilk başlarda mecburen mama verdim o sıralar almasına rağmen şimdi biberonu almıyor katiyetle. Ee ne gerek var ozaman biberon setine. 1 tanesi işimizi gördü.
  Alışveriş yapmak çok zevkli ama ihtiyacın olmadan bilemiyorsun biçok şeyi. Keşke alsaydım dediğim şeyler de var, aman bunada boşa para vermişiz dediğim şeylerde.
  kolay gele:) çok güzel bişi hamilelik dimi ama :))

 8. Merhabalar
  pompanın doğumdan önce alınması taraftarıyım.öyle ki kocam aylarca arastırdı .”ihityac duyarsak doğumdan sonra alırız ne gerek var bea”diyerek onu durdurdum.hayatımın hatasını yaptığımı oğlum 3-4 günlük olup memelerim kafam kadar olunca anladım.hele birde küçük şehirde olup tek alışveriş imkanın internetse düşünün artık.gece yarısı nöbetçi eczanenden işe yaramaz bir pompayla meme söndürmeye çalıştık.sonrada hemen kocişin arastırmalarının neticesinde medela swing’ i aldık.hastane tipi pompalardan daha randımanlı ve sessiz üstelik pillede çalışabiliyor bir yere sabitlenmek zorunda kalmıyorsunuz zira makineyi boyna asmak için aparatı var ya da eşofmanın pantolonun kenarına takmak için aparatı falan filan işte (çok reklam gibi oldu).fazla sütü sağmak hem süt kanallarının tıkanmaması için hemde sütün artması için çok çok önemli.”memelerin aklı vardır “demişler ne kadar çok boşaltılırsa ihtiyaç bu diyerekten habire süt salgılarmış bencede doğru.emziren bir anneyim arada bebikten ayrı dışarı çıkmak gerektiğinde ya da bazen bebik tek memeyle doyuyor diğerini boşaltmak gerektiğinde sağmak cankurtaran.onun haricinde fisher price ın akvaryum salıncağı sayesinde yemeklerimizi ailecek yiyebilip akşamları cay ve sinema keyfi yapabiliyoruz..bunlar benim ,oğlumun doğumundan sonra kullandıklarım oğlum şimdi 4 yaşında.3 aylık kızımı da aynı malzemelerle ve mantaliteyle büyütüyorum.
  size sağlıklı bir doğum dilerim.yeni yaşantınız eskisinden katbekat güzel olacak inanın
  sevgiler 🙂

 9. olur olur, bal gibi olur 😉 her şey çok güzel olur hem de, sen rahat ol yeter. ben uyku öğretemedim, sıkıntı oldu. sen öğret rahat et derim bu bir. ikincisi de ben pompayı doğumdan önce al derim. doğumdan sonraki 3. gün falan göğüsler acayip sütle doluyor ve bebek boşaltamayabiliyor. bu durumda sütü sağmak gerekebilir. doğumdan sonra çalışma hayatına ne zaman döneceksin, ne kadar yoğun ve uzun saatler çalışacaksın sorularının cevaplarını öngörebiliyorsan pompa seçimini buna göre yapmalısın. ben avent tekli elektrikli kullandım, manuel de kullanılabiliyor ve fena değil. ama çiftli bir pompa alsaydım daha mı rahat ederdim diye de düşündüm. ama avent beni idare etti şükür. yoğun bir iş tempon varsa, sağma işini daha çabuk halledeyim dersen çiftli bir pompa da iyi olabilir. onu da kullananların tavsiyesi önemli tabi. bunun dışındakiler teferruat, bi şekilide hallediliyor. bebeğine sağlıkla kavuşman dileğiyle…

 10. merhaba,
  6 buçuk aylık ikiz kızlarım var. tek çocuk sahibi olacak veya olan kişilerin korkmaları-yakınmaları anlamsız hatta komik geliyor bana 🙂 ahhh bir de ikiz doğurun da görün anacım. neler yaşadığımı bir ben bilirim bu zamana dek.
  süt pompası AVENT elektrikli. emmeyen yavrularımdan ötürü kendisi ile pek bir muhabbetimiz oldu, çok memnun kaldım. tavsiye ederim.
  dubleanne 🙂

 11. Tüm söylenenlere yürekten katılıyorum, ilk başta insanın eli ayağına dolaşıyor, nasıl olacak her şey, ne gerekli, nasıl tamamlanacak vs. diye ama su yolunu buluyor. Pompa konusuna gelince, bu benim için önemli bir konuydu çünkü oğlum 4 aylıkken çalışmaya başladım ve her gün işte bu alet bana lazımdı. Lansinoh Affinity ikili-elektrikli çok işime yaradı, tavsiye ederim.
  http://www.e-bebek.com/lansinoh-affinity-elektrikli-gogus-pompasi_LSI-93781

 12. Yasecim süpersin gerçekten bayılıyorum yazılarına 🙂 Bende fuardaydım Elif hanımla tanışma fırsatı buldum Sanada çoook selam söyledim 🙂 Keşke karşılaşabilseydik.Ben ve eşimde henüz bebeğimiz olmamasına rağmen bayıla bayıla gezdik fuarı ağzımız açık kaldı vay be neler varmış meğer dedik.Çook sevgiler … Takipteyim 🙂

 13. merhaba.süt pompası çalışan annenin en önemli yardımcısı..bence doğumdan önce alınması gerekiyor,mabellam’ın dediği gibi ilk günler göğüsler taş gibi oluyor vücut bebeğin ihtiyacından fazlasını ürettiği için.medela swing kullanıyorum.gayet memnunum.çift taraflısı kesin daha kullanışlı olur fiyatı sorun etmiyosanız.

 14. Yazilarinizi cok eglenceli buluyorum. Eminim bebek geldigi zaman da bu tavrinizi devam ettirirseniz hicbirseycik olmaz, tatli tatli buyur bebeginiz. Sut pompasina gelince ben bebegim 6 aylikken ise dondum. Gunde 3-4 kere pompaliyordum. Kesinlikle cift tarafli ve elektrikli pompa alin derim. Bebek gelmeden once alinmasi sart. Manuel pompalar hicbir ise yaramiyor. Medela freestyle oneririm. Ben tutmadan pompalamak icin olan askilarini kullanmadim ama iki elimle tutarak gayet iyi is cikardi. Oglumu 3 yasina kadar emzirebildim.

 15. süt pompasını şimdiden almanız gerektiğine inanmıyorum. başta sütünüz çok gelir de bebecik ememezse, zaten hastanede süt pompası talep edebilirsiniz. büyük ihtimalle her şey yoluna girecektir. ha ama eve geldiğinizde de durum devam ederse, bir aylığına hastane tipi bir pompa kiralamanızı öneririm. çünkü bu süre zarfında işler zaten düzelecektir… sonra, ise döneceğiniz vakit de, daha mobil, hafif bir model tercih edersiniz. nasıl durumlarla karşılaşacağınızı bilmeden bir sürü harcama yapmayın derim ben. siz sadece alternatiflerinize ulaşım yollarınızı netleştirin, notlar alın. acil bir durumda hepsine ulaşabilirsiniz İstanbul gibi bir şehirde (sözgelimi hastane tipi pompaları gece gündüz kiralıyabiliyorsunuz)…