13 Yorum

Uğurlar olsun 2013

Yanlış hatırlamıyorsam 1996’yı 1997’ye bağlayan yılbaşıydı. Yoksa bir sonraki miydi? Emin değilim.

Zamanın en popüler bar mekanlarından birinin sahildeki şubesinin açıldığı seneydi… Cem Yılmaz’ın da artık Beyoğlu’ndaki Leman Kültür’ün dışına taştığı, stand up show’larının tadından yenmediği, her fırsatta Cem Yılmaz’ın seyredildiği bir dönemdi. Hal böyle olunca, popüler bir mekanda Cem Yılmaz’ın stand up show yapacağı bir yılbaşı partisi de mükemmel olacaktı.

Bunu tek düşünen biz değildik ki o sene tanıdığım -ve tanımadığım- herkes oradaydı. O sene İstanbul’daki herkes, ama herkes o partideydi.

Ve korkunç bir partiydi. Ne kadar kalabalık olduğunu, insanların nasıl sıkıştığını, tuvalete bile gidemediğini, çoğunluğun Cem Yılmaz’ı bile göremediğini hiç unutmuyorum. Hatta yanlış hatırlamıyorsam ya da uydurmuyorsam mekanın yönetimi sonrasında gazetede bir özür yazısı yayınladıydı. Kısacası o parti, bir nesil için yılbaşı gecesini dışarıda kutlama alışkanlığının sonu olmuştur. Bizim için öyle oldu. Ondan beri her yılbaşını biz evde geçirdik.

Sonrasında yılbaşıların önemi gittikçe azalmaya başladı benim gözümde… Belki de yaşın da etkisiyle… Eskiden “Eğlenmeliyim, hem de çok ama çok eğlenmeliyim” diye yaptığım planlar yerine “Canım, bu da her gece gibi bir gece yani… Şimdi sırf takvim değişiyor diye bir gece önce normal fiyattan yiyeceğim bir yemeğe üç misli para vermeye değer mi?” demeye başladım.

Aslında yılbaşı anlayışım 1999’u 2000’e bağlayan o milenyumla birlikte tamamen evrildi. Sözüm ona çok şey değişecekti o sene, ki değişti de… Hayatımda çok büyük yeri olan insanları kaybettim yılbaşından birkaç ay önce… Ve koydu, çok koydu yeni bir yılın geliyor olması. Daha doğrusu yeni bir yıl gelirken onların o yılın içinde yer almaması…

Belki de o kayıpların isyanıyla, ondan beri gözümde önemsizleştirmeye çalışıyorum yılbaşı olayını. “Aman, sene değişiyormuş, çok da fifi!” Taa ki çocuklarım bu işten anlayıncaya kadar… Şimdi Deniz -ve yakında da Derin- çok büyük heyecanla bekliyor yılbaşını. Her şeyden önce yatma saatinin olmadığı, dilediği kadar televizyon seyredebildiği bir gece! Bundan güzeli olur mu? Eh, haliyle biz de heyecanlanıyoruz yeni bir yıl geliyor diye… Bir şey değişmiyor aslında takvim değişince… Küslükler bitmiyor, borçlar silinmiyor, görevler sona ermiyor bir yıl daha geçince…

Aslına bakarsan düşünmüyor değilim: Neyi kutluyoruz kuzum biz? İnsan hiç bir yıl daha yaşlandık diye, bir sene daha bitti diye, sona biraz daha yaklaştı diye sevinir mi?

Sevinir.

Çünkü belki de sondan sonraki yer, buradan daha da güzeldir…

Ne diyor Hümeyra?

Birçok giden
memnun ki yerinden
Çok seneler geçti, çok seneler geçti
dönen yok seferinden

 

Bir sonraki seneye o sessiz gemiye kim binmiş olur, böyle bir yazı tekrarlanır mı, okuyanlar orada olur mu, kimse bilemez. Bildiğim, iyisiyle, kötüsüyle unutulmaz bir 2013 oldu. 2012’ye sinirlenmiştim, “hadi bi selametle git” demiştim. 2013’ü heyecanla beklemiş, bana kitabımı getirmesini dilemiştim. Üzmedi beni, elime verdi Annelik Her Zaman Tozpembe Değil‘i… Ama başka şeyleri götürmeyi de ihmal etmedi.

Yeni yıla sevdiklerimle giriyorum. Sağlığımız yerinde… Çok şükür… Başka bir şey ister miyiz? Oluyor tabii istediklerimiz, ama onlar olmadan da oluyor işte….

Memleketin hali için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Dilerim önümüzdeki seneyi gelecek kaygısıyla geçirmeyiz…

Hayat güzel. Seviyorum. Şükredecek çok şeyim var, en başta sevdiklerim…

2014’ten çok şey beklemiyorum.

2014

Yeni yılınız kutlu olsun…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

13 yorum

 1. Herşey gönlünce olsun Elif,mutlu yıllar…

 2. yeni yılınız umduğunuz gibi olsun.
  benim yeni yıl mesajım da blogumda:
  http://sepetten.blogspot.com/2013/12/2014-yeni-yl-mesajmdr.html

 3. Ben de son yıllarda keyif almayan biri idim bu yılbaşı olayından. Ancak bu yılbaşı minik ikiz kızlarımla ilk yılbaşımız olacağı için heyecanlıyım 🙂 2013 bana miniklerimi hediye etti, onun dışında Türkiye için kötü bir yıldı, bitse gitse iyi olacak… 2014ten de miniklerim ve ailem için sağlık, ülkem için güzel günler diliyorum…
  Duble anne

 4. Mutlu Yıllar 🙂

 5. çok güzel bir yazı olmuş,duygularıma tercüman olmuşsun çok teşekkürler,ailenle sevdiklerinle geçirilen her gün çok özel ve güzel,musmutlu yıllar..

 6. 2014 herkese içindeki gücü hissettirdiği ve o güçle ne isterse yapabileceğini gösterdiği güzel bir yıl olsun inşallah …Tabii sağlık mutluluk sevdiklerimizle geçirilecek keyifli anlar da eksik olmasın o hep olsun 🙂

 7. Yaşlanıyor muyum ne? Duygulandım yazını okurken. Ne de güzel tercüman olmuşsun hislerimize kalemine yüreğine sağlık. Barış, huzur ve istikrar dolu bir memleket diliyorum hepimize. O yumuşak küçücük kardeş ellerin sıcaklığı sarsın istiyorum herkesi. Gönlümüzden geçen tüm güzellikleri getirsin yeni yıl bizlere..
  Sevgiler….

 8. 2014 Sevgi getirsin hepimize tahammül günü getirsin…

 9. ben de o partideydim 🙂 ne kadar uzun zaman oldu.. iyi yillar hepimize…

 10. Klasik az öz net bütün zamanlarda lazım olan ve bugünlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz cümleyi yaşayalım 2014 de. BÜTÜN OLALIM. Gözlerimizin rengine takılmadan aynı olan gözyaşı rengimizle saralım birbirimizi. Güneş yeni bir yıl için atarken turunu dolayıversin dünyamıza birliği.

 11. :))) yılbaşında istanbulda dışarı çıkmama kararımı ben de 2000li yılların başında almıştım daha çok gençken, gerçekten inanılmaz oluyor sokaklar. En sevdiğim yurtdışında olmak ya da hiç kutlamamak. Şehirden kaçmama sebeptir bu kalabalıklar. Kıızım zaten erkenden uyuyor, hiç yeniyıl kutlamadı yazık garibim, çocukların bilekliklerinin rengi de şahaneymiş

 12. NİCE MUTLU SENELERE SİZE VE TÜM ANNELERE İNŞALLAH.