4 Yorum

Ayın ürünü: Kiddy

HepsiBurada.com’la Ayın Ürünü’nde bu ay bir üründen ziyade bir marka var: Kiddy.

Kiddy

1976 yılında Almanya’da kurulan Kiddy, ana kucakları, oto koltukları, bebek arabaları ve tamamlayıcı aksesuarlar üreten bir marka. Türkiye’ye 2013 Eylül’ünde giriş yapan Kiddy ürünlerinin ortak özelliği ADAC, StiftungWarentest, TCS ve ÖAMTC gibi uluslararası platformda geçerliliği kabul görmüş kuruluşlarca yapılan çarpışma testlerinde en iyi skorları elde etmiş olmasıymış.

Bilmiyorum bu cümle bu yazıyı okuyanlar için neler ifade ediyor… Aslında gerçekten merak ediyorum, acaba ebeveynler oto koltuğu alırken nelere dikkat ediyor? Fiyat elbette belirleyici bir sebep, ama kaçımız bu çarpışma testlerine önem veriyoruz? Dahası, kaçımız oto koltuğunun/ana kucağının gerçekten ne kadar zorunlu bir ürün olduğunun farkındayız? Umarım sandığımdan çok daha fazladır; çünkü en son baktığımda çocukların hala arka koltukta karpuz gibi taşındığı, en lüks marka arabaların içindeki en pahalı oto koltuklarının bile boş, çocukların ön koltukta seyahat ettiği bir ülkede yaşıyorduk.

Kiddy bu çarpışma testleri konusunda çok iddialı bir marka. Örneğin 1-4 yaş kategorisine hitap eden Phoenixfix Pro 2 model oto koltuğu ile 2013 yılı Haziran ayında yapılan testlerde Stiftungwarentest’ten test tarihindeki en üstün skoru almış.

kiddy-phoenixfix-pro2_05

Kiddy, Phoenixfix modeliyle, alışık olduğumuz 5-nokta emniyet sistemine de yenilik getirmiş. Güvenlik yastıkları, 5 nokta emniyet sisteminden farklı olarak aracın emniyet kemerinin barın önündeki kızaklardan geçerek çocuğun koltuğa bağlanması sağlıyormuş. Kaza durumunda çocuk pedli güvenlik yastığı üzerinde salınıyor, bu hareket ve pedler çocuğa etki edecek gücü de minimuma indiriyormuş. Bu güvenlik yastığı olayına sosyal medyada takip ettiğim (çoğu yabancı) bazı annelerin fotoğraflarında rastlamış, ilginç bulmuştum. Biz hep bu 5-nokta güvenlik kemeri olayına alıştık. Bu yastık aynı zamanda çocuğun olası baş ve diz çarpışmasını da önlüyormuş. Ürünün sayfasından tüm bu ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Kiddy’nin yenidoğan dönemden itibaren kullanılabilen Evolution Pro model ana kucağı ise düz yatma fonksiyonu ile yenilik getirmiş (elbette arabada giderken düz yatmıyor, emniyet açısından). Benzer güvenlik testlerinden geçmiş olan Evolution Pro, Kiddy pusetlerle birlikte seyahat sistemi şeklinde kullanılabiliyor.

kiddy_evolutionPro_animation_AGR_07

Tüm ürünleri ARG sertifikalı olan Kiddy, ürünlerine yasada belirtilen 1 yıla ek olarak 3 yıl garanti veriyormuş. Kiddy modelleri araca ISOFIX ile ya da emniyet kemeri ile yerleştirilebiliyormuş. Güvenlik açısından her iki opsiyon da test edilmiş. Ben merak edip Amazon.com’daki değerlendirmelerine de baktım, genellikle “Takması çok rahat, oh ne rahat” türünden yorumlar içeriyor.

HepsiBurada.com’da Kiddy marka bebek arabalarında 15 Şubat’a kadar hediye kampanyası var. Kiddy City’n Move Bebek Arabası ve Kiddy Click’n Move 3 Çift Yönlü Bebek Arabası modellerinde Kiddy puset tulum hediye, Kiddy Evolution Pro 0-13 Kg Oto Koltuğu modelinde de Kiddy ana kucağı yağmurluğu hediye ediliyor. Bu tür bir alışverişe başlamadan önce bakmaya değer.

Ve her zaman, her zaman çocuğunuzu oto koltuğunda seyahat ettirin. Unutmayın: Gelişmiş ülkelerde meydana gelen trafik kazalarında kazaya karışan çocukların ölüm oranı yüzde 3’ken bu oranın Türkiye’de yüzde 46′ya kadar çıkıyor. Ve çocukları içeren ölümlü trafik kazalarının yüzde 80’i “şuradan şuraya” denilen mesafelerde oluyor.

4 yorum

 1. Merhaba Elif,
  Berrasu’nun araba koltuğunu değiştirmek için bir aydan fazladır araştırma yapıyorum. Halen kullandığımız römer king koltuğumuz kadar güvenli bir ürün arıyorum. Römer mi Kiddy mi diye kararsızlık içindeyim. Kiddy nin ön barı çok ilgimi çekmişti. Römer ve kiddy nin geçmiş olduğu ADAC testi ile ilgili şu videoyu aslında bütün gün tv den gösterseler de aileler kucakta çocuk taşımasa diye düşünürken senin yazında da aynı duyguları okudum.
  adac test video http://www.youtube.com/watch?v=1MsqJFoWSjI
  kiddy ürün güvenlik video http://www.youtube.com/watch?v=xyBjmm9YhfA
  15-36 kg da beş noktasız araba koltukları ne kadar güvenlidir? sorusunun tam cevabını bir türlü bulamadım. Umarım anne/babalar pahalı ve bol aksesuarlı araba almak için uğraştıklarından daha fazla araştırmayı yavrularının araba koltukları için yaparlar.

  • Recaro kullanıyoruz biz de onu da düşünebilirsiniz Ülkü hanım. Ralli araçlarına koltuk üreten bir firma.

 2. Ülkü hanım merhaba,

  0-13kg ve 9-18kg kategorisinde bebek ve çocukların araç emniyet kemeri ile bağlanmama sebebi çocuğun boyutlarının araç emniyet sisteminin kullanımına uygun olmaması; çocuğun araç emniyet kemerinden kolayca çıkabilmesi veya uyku anında emniyet kemerinin dışına kayabilmesidir. 15-36kg grubunda, araç emniyet kemeri çocuğun büyüyen boyu/kütlesi ve altta bulunan yükseltici sayesinde emniyet kemeri kızaklarından geçip çocuğu güvenle koruyabilecek özelliği kazanır. Bu koltuklarda ani fren, ya da olası çarpışma durumunda kemerin çocuğun boynuna zarar vermemesi için kemer geçiş kanalları bulunmaktadır. Çocuğun omuz ve baş bölgesinin en iyi şekilde korunmaya devam edilebilmesi için sadece yükseltici değil çocuğun büyümesine uyum sağlayabilen baş, omuz ve bacak destek kısımları büyüyebilen koltuklar tercih edilmesi öneriyoruz. Kiddy oto koltuklarında baş dayama ünitesinin derinliği ve yan koruma kanatları optimum boyutlarda olup, oturma pozisyonuna göre ayarlandığından, çocuk çevresini, başını baş koruma bölgesinden çıkarmadan rahatlıkla görebilmektedir. Bu derinliğin fazla olduğu koltuklarda çocuk çevreyi görebilmek için başını ileriye taşıyabilmekte ve olası bir kaza anında koruyucu baş ünitesi kullanım amacına uygun fayda sağlamayabilmektedir.

  Kiddy 15-36 kg grubu oto koltukları, diğer kg grupları gibi ön, arka ve yandan çarpmalara karşı test edilmektedir. Koltuklarda yandan çarpmalara karşı çift katmanlı darbe emiciler bulunmaktadır. Ayrıca Kiddy bu grupta; oto koltuklarının yan kısımlarında araç emniyet kemerinin geçtiği kızaklarda darbe emici malzeme(kiddy shock abosber) kullanmaktadır. Bu malzeme herhangi bir kaza anında çocuğun vücuduna etki edecek olan gücün en aza indirgenmesine ve çocuğun en aktif şekilde korunmasına yardımcı olur. Aşağıda kiddy darbe emici ile ilgili videoyu bulabilirsiniz.

  http://www.youtube.com/watch?v=aecdJCDI12E

  15-36 kg’ kategorisinde Kiddy oto koltuklarının diğer koltuklara göre avantajları baş, omuz ve bacak destek ünitelerinin tamamının çocuğun gelişimine uygun büyüyebilmesidir. Kiddy, Alman sırt sağlığı organizasyonu AGR’den ana kucakları, oto koltukları ve bebek arabalarının tümü için sertifika almış olan tek markadır.

  Saygılarımızla
  Kiddy Türkiye Müşteri Hizmetleri

 3. Kiddy markasını Almanya’dan biliyorum,Türkiye’deki fiyatları da Almanya ile aynı. Ben kendi oğluma araştırma yaparken pek çok üst grup markanın Türkiyede’ki fiyatlarının yurtdışının çok üstünde olduğunu görmüştüm. Markanın 9-18kg kategorisindeki isofixli oto koltuğu güvenlik ve kullanım kolaylığı testlerinde en iyi oto koltuğu seçilmiş, ben isofixsiz olanı kullanmış ve çok memnun kalmıştım, ama imkanınız varsa ISOFIXli modellerini tavsiye ederim.