3 Yorum

Yase’nin Gebelik Günlüğü, 31. hafta

Yase’nin Gebelik Günlüğü dün gece bizim mutfakta kaleme alındı. 

İlk defa bu kadar yakınımdaki birisi hamile oluyor. Harika bir şeymiş bir yakınının gebeliğine tanık olmak. Daha da güzeli çocukların buna tanık olması sanırım… Bebek doğunca tepkileri nasıl olacak, merak ediyorum. Özellikle Derin, ilgiyle izliyor bu süreci… Geçenlerde “Anne bizim ne zaman bebeğimiz olacak?” diye sordu. Sanırım o da kardeş istiyor. Daha doğrusu bebek kardeş istiyor, ilgilenmek, mıncıklamak için… “Bir bebek daha olursa anne kafayı yer yavrucuğum” diyemedim. Geçiştirdim. Şimdilik etrafımızdaki bebelerle yetineceğiz. 

Yasemin’in tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz. 

***

31. hafta

Bütün kızlar toplandık, toplandık, toplandık…

Merhaba cümleten,

Blogcu Anne’nin mutfak masasından, çocukların göbeğime olan anlatılmaz tatlı ilgisi, ocakta fokurdayan demlik, sıcacık kız arkadaşlar ve kahvaltılıkların arasında yazıyorum… Keyfim gıcır, halim kıpır anlayacağın….

Sanma ki kahvaltılık, çay, simit var diye sabah kahvaltısı için toplaştık bilakis saat 19:00… Bu akşamki yemeğimiz sıcacık sohbet ve kahvaltı.

Bugün sabahtan beri şahane bir gün geçiriyorum. Sabah 10’a kadar uyudum. İnternette ne zamandır izlemek istediğim bir dolu şey izledim. Yapmam gereken işleri hallettim, manikür yaptırdım ve şimdi de kardeşten öte kuzenler ile birlikte keyifteyim. Malum günlerden Aalı. Ofiste temizlik günü dolayısıyla Yase’ye bugün tatil. Zaten günümü güzel yapan en güzel kısım bugünün tatil olması. İş hayatına atıldığım ilk günden beri cumartesi günleri benim için en çok çalıştığım gün olmuştur. Gadget Yase, madem anne oluyordu o zaman Cumartesileri günleri yerine Salı günleri tatil yapmayı hak etmişti.

Yase31

 

Şimdi Elif’in evinde iki tatlı oğlana, abimin evinde de ki tatlı kıza devamlı alıcı gözlerle bakıyorum. Alıcı derken yani bizim ev çocuk geldiğinde nasıl olacak o bakımdan.. İlk ve kesin fikrim bu çocuk işi ciddi iş şekerim. Ciddi ve zor. Aşırı sabır ve fiziksel enerji isteyen bir iş. Ama pek güzel ya. Evde minik minik cüceler şeklinde dolaşıyorlar ya yerim yerim bitiririm onları ben…

Elif’in oğulları bugün göbeğime çok ilgi gösterdiler. Büyük oğlu Deniz göbeğime anatomik olarak yaklaştı. Yani bebeğin kafasını, poposunu ve yatış pozisyonunu Derin’e anlattı. Derin ise daha çok bebeğin içerde nasıl olabildiği, yani nasıl içerden çıkamadığını merak etti. Minik elini yumruk yapıp kapı çalar gibi göbeğimi bile çaldı ama bebeğin nasıl olup da aşağı doğru sarkmadığını bir türlü anlayamadı! Ne kadar tatlılar kelimelerle anlatılmaz.

Şehzademe gelince, o da bombastik…. Hafta sonu nenesi ve dedesi de İngiltere’ye olan yolculukları için bir gece biz de konaklayıp kendisini ziyaret ettiler ki iyice coştu. Hala ben yüzerken o da yüzüyor, hala çok hareketli ve içimde fırıl fırıl. Dönmek yerine artık zıplıyor da diyebiliriz. Artık o kadar hareketli ki dün yüzerken nerdeyse haftada 4 havuza gittiğim zaman karşılaştığım orta yaşlı beyefendi beni durdurup serzenişte bulundu. “Hanımefendi yanlış anlamayın benim de 3 tane kızım ve torunlarım var. Çok performanslı yüzdüğünüzü düşünüp kaygılanıyorum. Acaba zor gelmiyor mu? Ya da bebek için güvenli mi sormadan edemedim… Siz yüzerken, endişelenip sizi kollamaktan ben yüzemez oldum vallahi. Havuzda doğuracakmışsınız gibime geliyor. Ama daha çok var değil mi doğuma? Yani doğurmazsınız değil mi? Sanırım alışıksınız zaten, sporcusunuz diye tahmin ediyorum. Ne olur mazur gör beni eğer kafanızı şişirdimse.”

“Merak etmeyin ben çok yavaş yüzüyorum normale göre endişelenecek bir şey yok” dedim. “Ayrıca daha doğurmama çok var 8 aylık hamileyim ben” dedim ki adamcağızın gözleri yuvalarından fırladı diyebilirim. “Benim kızlar da hamileyken yüzerlerdi ama Japon balığı gibi minik minik yüzerlerdi, demek ki böyle şakır şukur da yüzülebiliyormuş. Sanırım siz yüzdükçe bebekte zıplayıp duruyor içerde. En çok onu görünce panikliyorum zaten, karnınız hiç sabit durmuyor. Löpür löpür hareket ediyor maşallah. Benden duymuş olmayın ama havuzdaki herkes sizin artık gelmemeniz konusunda hocalara serzenişte bulunuyor. Tek endişe eden ben değilim yani. Hadi kalın sağlıcakla hızınızı kesmeyim ben” dedi gitti.

Yani benim bebenin hareketliliği beni havuzdan attıracak nerdeyse. Millette infial oluşturmuşum benim şehzade sayesinde. Ama sen gel bir de bana sor. Nasıl iyi geliyor yüzmek nasıl rahatlatıyor anlatamam. Hamileliğin bence en güzel yanı insanın üstünde hiç stres durmaması. Yani bende durmuyor en azından. Sulardan daha serinim, dünya yansa bezim yok. Bazen atarlanıyorum falan sonuçta hamileyim tabisi de ama çok çok çok kısa süreli. Zaten o kadar balık beyinli oldum ki bu hamilelikle beraber neye kızdığımı bile unutuyorum artık. Atarlansam da kimse pek takmıyor çünkü zaten bir dakika sonra kendim de neye kızdığımı hatırlamıyorum. Bu durum gerçekten hamileliğin en güzel yanlarından biri! Aaa bak ama bugün kaşımı aldıracaktım da bir yıldır gittiğim kızın adını hatırlayamadığımdan adını bulup da telefonuna ulaşamadım. Dolayısıyla da randevu da alamadım, kaşımı da aldıramadım. Bu durum o kadar da güzel değildi ama olsundu!

Haydin canlar, ben artık kaçar malum dedikoduları kaçırıyorum. Beynim döndü valla hem lafa yetiş hem yazı yaz diye…

Öperim…

3 yorum

  1. Cok guldum amcanin korkularina. hareketli hamileye alisik degilmis demek ki 🙂 Ben hamileyken de kizim karnimda benimle beraber yoga yapiyordu, simdi arada benimle yapmaya devam ediyor, anne karnindan hazirlikli tabi 🙂 Siz de oglunla beraber yuzersiniz, cok zevkli olacaktir eminim 🙂

  2. Merhaba,
    Çok eğlenerek okuyorum yazılarınızı, elinize sağlık 🙂 Ben de yüzme konusunu merak ettim. Nerede, ne aralıkla, ne kadar süre yüzüyorsunuz? Havuzdaki klorun bir sakıncası yok mudur acaba? Muhtemelen doktorunuza sormuşsunuzdur diye ben de size sorayım dedim.
    Sağlıkla ve kolaylıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız umarım.

  3. Yorumlari simdi gordum wallahi. Haftada 4 yuzuorum, min 800mt. Klorun bir sakincasina oldugunu sanmam lakin bn aylardir yuzuorum. Cokta ii gelio.. Atasehirde bir spor kompleksinin kapali havuzunda diim de marka da vermemis oliim. Svgiler öperim pek cok