28 Yorum

Devlet okulları kapatılsın

Eğitim öğretim yılının ikinci dönemin başlamasıyla bir hareketlilik var okullarda. 2,5-3 yaş civarı yeni bıdıklar boy göstermeye başladı sınıflarda.

Ve ilkokullar da tanıtım günlerine başlıyorlar. Özel okullar yani… Devlet okullarının tanıtacak bir şeyleri yok, onlar öylece duruyorlar.

Ama bence artık durmasınlar. Bence devlet okullarını kapatalım artık ya, valla bak, yeter. Herkes özel okula gitsin. Hem daha havalı.

Zaten gidişat da o sanırım. Baksana, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı çocuklarını özel okullara gönderen velilere maddi destek verileceğini söylemiş. Hem de öyle böyle değil, “ciddi bir maddi destek.” Özel okullara verilen teşvikler de arttırılacakmış.

E bu durumda devlet okulları neden var ki? Eğitim okuldan okula zaten değişiyor, özel-devlet çok fark etmez. Çoğu devlet okulunda can güvenliği desen sorun, kalabalık sınıflar desen hakeza. Yemek sorunu başlı başına problem, kantin denilen tek dişi kalmış canavar mahalle bakkalından daha çok abur cubur satıyor. E ne diye var ki devlet okulları? Sektördeki fazla kutu sütleri çocuklara dağıtmak için mi?

Anladığım kadarıyla dershaneleri özel okula çevirip o özel okullara teşvik vermek kolay, ancak o maddi desteği yeterince sayıda sınıf olmadığı için laboratuvarların kapatıldığı, tuvaletlerin aktığı devlet okullarına sağlamak oldukça zor. İşte bu yüzden devlet okulları kapatılmalı. Ve artık devlet okullarının devletimizin üzerinde oluşturduğu bu yük, baskı ve hegemonyaya bir son verilmeli! 

Bütün insanlar eşittir ama bazı insanlar daha eşittir. MEB’in gözünde o bazı insanlar çocuklarını özel okula gönderebilen veliler olacak olmalı ki onlara “ciddi maddi destek” yapılması planlanıyor. Devlet okulunda bile okutacak gücü olmadığı için çocuğunu okuldan alıp usta yanına veren, başlık parası için kocaya veren, sokakta selpak sattıran ailelere destek olacak kudreti olmayan devletimiz çocuğunu özel okulda okutmak isteyen velilere CİDDİ BİR MADDİ DESTEK yapabiliyor. Ne mutlu! Yaşasın Türkiye ekonomisi!

Evet devlet okulları kapatılsın, yerlerine AVM yapılsın. Memleketimizdeki bütün okullar özel okul olsun. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı da kapatılsın, yerine Özel Okulları İhya ve Teşvik Bakanlığı kurulsun.

***

Özel okula giden velilere ciddi maddi destek yapılacakmış. O maddi desteği verecek gücünüz var madem, vatandaşlık hakkı olan parasız eğitimi düzeltmeye çalışsanız? 

Yoksa siz sadece dünya klasiklerini yasaklamayıeğitim sistemini iki senede bir alaşağı etmeyimahallenin ilkokulunu bir gecede orta okula, orta okulu İmam Hatip’e, dershaneleri özel okula dönüştürmeyi mi iyi bilirsiniz?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

28 yorum

 1. kendi adima sunu demek isterim. keske devlet okullari iyi bir sekilde duzenlense de cocugumuzu ozele vermek zorunda kalmasak. gecen bir ogretmen ile tanistim ogrencileri ve kendisi o kadar iyi ki eger daha once tanismis olsaydim hic dusunmez kizimi onun sinifina kesin verirdim. o kadar ozverili calisiyor ki bir cok ciktiyi kendi alip sinifina dagitiyor vs vs. ama yarim gun olmasi, pansiyonlu okullardaki belirsizlik bizi mecbur ozel okula itti calisan bir anne olarak. bize bu destegi vereceklerine onunla devlet okullarini iyilestirsinler bircok veli ozelden devlete gecer bence…

 2. özel okula verebilen velinin ciddi maddi desteğe ihtiyacımı var allah aşkına! bu nasıl bir devlet politikasıdır anlamak mümkün değil gerçekten de. oğlumu özel kreşten alıp devlet anaokuluna gönderiyorum ve sorunlar bitmek bilmedi.keşke aynı özen,aynı teşvik devlet okulu,kendi okullarımıza olsa..ama keşkeler faydasız icraat gerekiyor.

  • vardır, çünkü insanlar mecburiyetten çocuklarını özel okula veriyor..eskisi gibi keyfiyetten ya da anadolu lisesini vs.yi kazanamadığından değil..

   mesela nerdeyse hiç düz lise kalmadı..(istanbul anadolu yakası’nda) yani çocuğu ya imam hatipe ya da meslek lisesine vereceksin..ya da at gibi koşturup anadolu lisesini kazanmasını sağlayacaksın ama bu arada çocuğun en en enn güzel yılları heba olacak çünkü sadece test odaklı yaşayacak..hadi çocuğu test odaklı yaşattık diyelim, süper donattık o sınavlara girmeye fazlasıyla hazır diyelim..bu sefer de o sınavlarda yapılan torpil, yanlışlık, soruların çalınması ya da yandaşlara verilmesi vb. gibi etkenler nedeniyle yine de kazanamama ihtimali var..ee bütün bunların sonucunda napacaksın? minimumda zorunlu yaşamsal ihtiyaçlarını karşılayıp, hayatta zevk alabileceğin hiçbir şey yapmayıp, boğazından, yediğinden, içtiğinden kesip özel okula vereceksin ki çocuk okuyabilsin..

   aman bir hata olur, yanlış yaparlar, mikrop kapar, doktorlar iyi değil, odalar kalabalık, randevu zor vb. sebeplerden doğar doğmaz devlet hastanesine bile götürmediğimiz çocukları özel okula göndermek üzere programlanmamız, bu şekilde dış mihraklar tarafından da şartlandırılmamız pek de şaşırtıcı değil bence..

  • Elif Hanim’in yazisina yuzde yuz katiliyorum. Yalniz yorumunuzdaki genellemeyi gordum. Ulkenin sayili ozel okullarindan birinde okudum. Anne babamin tabiri caizse imani gevredi beni okutmak, egitimime para yetistirmek icin. Caliskan ve surekli basari bursu kazanan bir ogrenciydim ustelik. Bircok anne baba cocuklari duzgun bir okulda okuyabilsin diye fedakarlikta bulunuyor resmen yemiyor icmiyor. Tabi bir eli yagda bir eli balda ozel okullu cocuk yok mu, cok var ama bircok anne babanin gercekten de yardima ihtiyaci var.

 3. Aynen katılıyor, ayakta alkışlıyorum.

 4. Valla o kadar şaşkınım ki yorum bile yapamıyorum. Sen zaten durumu gayet güzel özetlemişsin her zaman ki gibi. Ellerine sağlık.

 5. betül zenciroğlu

  söylediklerinize kesinlikle katılıyorum.fakat anlamadığım bir nokta var:ortaokulların imam hatibe çevrilmesi..imam hatip okullarına talep çok fazla ve bundan dolayı dönüşüm kadar doğal bişey olamaz bence.

  • Betül Hanım,
   Türkiye’de eğitim sorunu bu kadar büyük, okullar ve öğretmenler bu kadar yetersizken, var olani değiştirmek yerine o talebi karşılamak için yeni okullar yapılsa daha iyi olmaz mı? Yani “Talep var bu okulu imamhatipe çevirdik, imamhatip istemeyen başka okula gitsin” mantığı neyi ne kadar çözer? Ben bu dönüşümü anlamıyorum ve çok çok üzülüyorum. Bu kayırmacı, benci-ötekici zihin sorunları büyütmekten öteye geçemez maalesef.

  • Hayır, dönüşüm kadar yanlış bir şey olamaz. Böyle bir talep varsa, o zaman bu talebi yeni imkanlarla karşılarsınız. Tutup da halihazırdaki okulları dönüştürerek, birinin sahip olduğu hakkı elinden alıp diğerine vererek değil. İmam Hatip okullarına değil de, düz liselere çok talep olsaydı ve imam hatip liseleri bir gecede düz liseye dönüştürülüyor olsaydı o zaman da “bu bir talep meselesi ve dönüşüm çok doğal” der miydik?

   • ömer selim'in annesi

    dönüşümün yanlışlığına sonuna kadar katılıyorum ve bunu bir çok ortamda dile getirdim. talep varsa her mahalleye bir imam hatip açılsın itirazım yok ama var olan bir okulun imam hatibe çevrilmesini kesinlikle yanlış buluyorum. yalnız elif hanım sizin dediğiniz olay yani imam hatiplerin düz liseye dönüştürülmesi olayı geçmişte yaşandı. keşke o zaman da şu an benim imam hatibe çevrilmesine itiraz ettiğim gibi imam hatiple bir alakası olmayan insanlar imam hatiplerin normal okullara dönüştürülmesine itiraz etselerdi. oysa insanların ruhu bile duymadı iki satır haber bile olmadı bu durum. ben ortaokulda anadolu imam hatibe gitmiş biri olarak bunun ne kadar acı veren bir şey olduğunu biliyorum. biri farklı bir semtte olan benim okuduğum bina ve diğeri merkez kampüste olan aynı bahçenin içinde(!) bulunan okul binalarından birinin düz liseye çevrilmesinin şahidiyim. ki bu ikisi sadece bizzat gördüklerim. o dönemde çok sayıda imam hatip binası başka okullara çevrildi. işte bunun ne hazin bir şey olduğunu bildiğim için geçmişte karşı olduğum bu uygulamaya şimdi de karşıyım. benim çocuğum henüz okula gitmiyor ama bu uygulama ile ben 7- 8 yaşındaki çocuğumu evimin yanındaki ilkokula değil de daha uzak bir okula göndermek zorunda kalsam, bu uygulamaya kendisi de bir dönem anadolu imam hatibe gitmiş ve okulunu çok seven biri olarak sinir olur itiraz ederdim. hal böyleyken bu uygulamanın toplumda imam hatipleri sevmeyen ya da nötr olan insanların bu okullara karşı tepki duymasına sebebiyet verdiğini düşünüyorum. en başta haksız bir uygulama olduğu için ikincil olarak da insanlarda imam hatiplere karşı haklı bir tepki- öfkeye yol açtığı için bu uygulamayı en başından beri eleştiriyorum. ne yazık ki elimden sadece bu geliyor.

  • Betül ,isteyen cocugunu imam hatipe gönderir ama ben istemiyorsam ve devlet cocugumun okulunu imam hatip cevirim”hayır bu okulda imam hatip egitimi alacak” diyorsa bu bir zorlamadir .”İleri demokrasi” yasanan ülkemizde bu uygulama kabul edilemez .Sizin bunu anlayamamanizda cok enteresan ! Sahiden hic gazetelerde tvlerde cocuklarinin okullari imam hatipe cevrildi diye imzalar toplayan eylem yapan velileri görmedin mi ? Yoksa okudugunuz gazeteler tv ler bunlari vermiyor mu ? Ayni ulkede mi yasiyoruz ??

  • doğal mı ? ben müslüman değilim, haliyle kızım da değil, biz ne yapacağız zorunlu başka bir dine maruz kalacak bu çocuk, kesinlikle muaf olmak zorunda. ne gerekirse muaf olması için yapacağım…tüm okullar imamhatip olsa, imamlar olacak, yeteri kadar imam var, kadın da imam olamayacağına göre…gereksiz, ve o zaman kızım okula gidemeyecek, ama doğru kadının okumasını kim ister !

 6. Siz cok degistiniz mi? 4 yil once sizinle ilk karsilasmam hastane cantasinda ne olmali sorusunun google’daki cevabiydi. Ogunlerde ne blogculardan ne de bloger ana-babalardan haberdardim. Arada okuyup, eski yazilara bakinca uff ya cok rahat, Turkiye’den ve gerceklerinden bihaber -suburban- villali, jeepli, bakicili, özel kresli bir anne derken hersey degisti. Allah esirgesin Issiz falan kalip, Iflas falan da etmediniz ama. Baskalarinin (Turkiyemizin) Aci Gerceklerini imkanlarimiz varken anlamak bence buyuk bir meziyet. Ayni hisleri paylasabilmek guzel.

  • 23 yaşında üniversite mezunu olarak Amerika’ya gittim, 30 yaşında anne olarak Türkiye’ye döndüm. Amerika’da hayat kolay, düzenli, buradaki mücadele alanlarının hiçbiri yok. Türkiye’de tekrar yaşamaya başladığımda burada hayatın bu kadar zor olduğunu, kendim ya da çocuğum için çok basit bir hakkı almak için savaş vermem gerekeceğini bilmiyordum. Asıl gerçeklerle de okul dönemi başlayınca yüzleştim. Ondan önce her şey çok daha kolaydı.

   • Bence cocugunuzu devlet okuluna gondererek cok isabetli bir karar aldiniz. 31 yasindayim ve ilkokul 5te anadolu/ozel okul sinavina giren nesile dahilim. Ilkokul 5’e kadar devlet ilkokulu, sonra ozel okula gittim ve ilk 5 sene devlette okumanin, o cocuk halde ekonomik ve kulturel farklara, haksizliklara tanik olmanin, belki yedi sekiz yasinda degil ama sonradan bir yetiskin olarak cok faydasini gordum ve beni daha bilincli bir birey yaptigina inaniyorum.

   • ahhh ah amerika hiç sevmediğim bir kültür olsa da ben olsam dönmezdim :))) bilmiyor muydunuz, biz malesef biliyoruz ama kaçmak için herşeyi yapmıyoruz henüz, belki de daha çok şey yapmalıyım kaçmak için evet 🙂

 7. Bugünlerde oğlumun okulundan (devlet okulu) yana oldukça dertliyim. Oğlum daha 2. Sınıfta devletin öngördüğü üzere 1 okul değişikliği ve 5 öğretmen değişikliğinin mağduruyuz. Her döneme 1 öğretmen değişikliğiyle başlıyoruz. Gelen öğretmenler kendi söylediklerine kendileri inanmayan cinsten. Müdürümüz sadece kendisinin dinlenmesini seven, dinlemeyi bilmeyen devletin müdür diye getirdiği bir kişilik. Gelen her öğretmen 4 yıl gitmeyeceğim, ben okutacağım söylemleriyle geldiler hatta birisi okul başlamadan birkaç gün önce ben 4 yıl buradayım bunu bütün sınıfa yayın deyip ve okulun ilk günü nerde bu sınıf diye hesabını benim gibi bir öğrenci velisine soran ardından sadece iki saat öğretmenlik oyunu oynayıp sonra söylediği sözleri unutarak müdüre ağlayıp sızlayarak sınıfını değiştirmiştir. Devlet bu kandırmaca vaatlerini koyun gibi hiçbir şikayeti olmayan velilere yapmıştır bu çok açık. Bu kandırmaca vaatlerle meşgul olmak yerine önüne gelene öğretmenlik diploması vermeseler, gördükleri her şahsı müdür koltuğuna oturtmasalar tabii onlar da farkında kendi yetersizliklerinin. Ne yapsalar ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar. Ben sanıyordumki tek bizim okulda laboratuar sınıfa dönüştürüldü. Yok abi ya devlet bu DEVLET. Olan bizim çocuklarımıza oluyor her öğretmen değişikliğinde, her sistem değişikliğinde denek olarak kullanıyorlar çocuklarımızı ve biz velilerde hiçbir şey yapmıyoruz en fazla benim yapabildiğimde oraya buraya şikayette bulunmak kimi nereye şikayet ediyorsam. Mağdur veliler; ses çıkarmadan oturun durun evinizde sadece seyredin belki devletiniz halleder…

 8. Bu eğitim sistemi için anneler olarak – ebeveynler olarak birşeyler yapmayalız, bende nasıl ve ne olduğunuz bilmesem de , organize bir hareket olmalı diye düşünüyorum, sonuçta çalışan anne- baba olsak bile, ülkemizdeki dolar- euro hareketi, dogalgaz elektriğe gelen zamlar ama maaşlara gelmeyen zamlar ile yıllık bir özel okulun 25-30 milyarlık maliyetini nasıl karşılamamız bekleniyor. İnsanların en doğal hakkı olan Eğitim, sağlık iken bu ülkede bunların bir kumara dönüştürülmesi çok üzücü.

  Keşke fırsat olsa ve devletimizin başındakileri sorsak neden hiç birinizin çoçuğu Türkiye’de okumuyor…

  Gerçekten organize olalım ve birşeyler yapalım…

 9. eğitim sistemi çökmüş durumda maalesef bunu ne devlet okullarının özele dönüştürülmesi kurtarır ne de başka bir şey bu konuda biraz umutsuzum

  http://blogcunazlicanim.blogcu.com/

 10. Kaleminize sağlık diyor başka birşey diyemiyorum 🙁

 11. Deniz hanım inanırmısınız kaç gündür kafamda bu soru ile cebelleşiyorum Özel mi Devlet mi ? Ve henüz çocuğum yok… Bana bunları düşündüren yakın bir zamanda Lise öğretmeni olan arkadaşlarım ile yaptığım sohbetler.Bir arkadaşım artık öğretmenlik yapmıyoruz eğitim de veremiyoruz yaptığımız sadece 40 dakika ÇOBANLIK!!!! Sınıfta arıza çıkmadan dersi bitirebilmek.Diğer bir arkadaşımın söylediği ise kılık kıyafetler yüzünden gelişen yeni sohbetler ve değişen ilgi alanları ( bende sokakta öğrenci /sivil ayırmakta güçlük çekiyorum) kızların konuları rimeller, farlar erkeklerin, yarışlar telefonlar bu durumda ders kimin umrunda… Aslında sorun çok yönlü ama hep veliler mağdur…

 12. devlet kendi eliyle beyinleri uyuşturuyor muhtemelen, bir insan nasıl geri yetişir ? kötü beslenme ve kötü eğitimle, yaratıcılığı öldür, sağlıksız besle, hayır gelir mi o insandan ilerde artık ? sokaklara bakın
  1 haftalık istanbula geldim, iğrenç durumda, pis, soluk, sönük, içi boş, kaotik…ne olmuş böyle buraya anlamıyorum, savaştan çıkmış gibi…okul desen berbat. cidden, bu şekilde çocuklarımız iyi eğitim alamaz, okullar kapansın, okulsuz eğitimi destekliyorum. Ciden dünya değişiyor, okula kimse kanmıyor artık dünyada. düzen değişecek illa ki.

 13. Merhaba ben hem öğretmen hem anmeyim ve çocuğumu bir devlet okuluna vermedim veremedim o kadar çok aksaklık var ki ve dediğiniz gibi hiç bir maddi yardım yok okullara nasıl güvenliği sağlayacaksın sınıf mevcutları çok fazla ki bu en büyük sorun ve bir arkadaşımızın dediği gibi aynen çobanlık yapıyoruz. Bir de özel okul gibi sadece özel velilerin çocuklarının kabul edildiği devlet okulları var. Torpilin varsa özel okul parası kadar kayıt parası vererek kaydettiriyorsun. Bu çarpıklıkları görünce eğitimden iyice kopuyorum yaptığım işten zevk almıyorum ve en tehlikesi de hiç bir öğretmen artık zevk almıyor gençlerimizin çocuklarımızın geleceği korkutuyor beni.

 14. Hiçbirşey doğru değil bunun da eğri olması şaşırtıcı değil. Diğer taraftan, çocuğunu özel okula, karı-koca fazla measilerle çalışarak, pek çok şeyden fedakarlıkta bulunarak gönderen ciddi bir kesim var. Bunlar devlete vergisini yıllarca ödüyor, ekonomiye tam katkı sağlıyor, evlerinde bakıcı bulundurup ona maaş ödeyerek istihdam sağlıyor, bakıcının sigortasını yaptırıyor, bir de sigorta ödüyor. Çocuğuna kıyamadığı için devletin ne hastanesinden ne okulundan faydalanıyor bu kişiler. Kısaca veriyor ama almıyor. Böyle düşününce de bu uygulama pek de abes gelmiyor doğrusu. Herşey eğri olunca buna eğri demek gelmedi içimden…

 15. özel okulun olmadığı bir yerde oturduğum için bu rekabetten ve eşitsizliklerden bir nebze korunur çocuklarım diye düşünüyordum. büyük oğlum 3 yaşında. özel okul yok demek anaokulu da yok demek. buradaki yegane okulun ana okulunu, liseye sınıf olsun diye kapattılar. anaokuluna başlayamadan okulsuz kaldık.
  yokluklar yaratıcılığı ve mücadele azmini arttırıyor olabilir bazen. okumuşu okumamışı, açığı kapalısı, anneler olarak toplanıyoruz (ve bir baba ve bir anneanne) çocukları bir araya getiriyoruz. anaokulunun kapatılmasını ilçeden talep eden müdür mecburen bize bir sınıf verdi, haftada birkaç saatliğine de olsa öğretmenler odasını kullanıyoruz. anaokullarında ne yapıldığını internetten filan araştırıyoruz, sağdan soldan duyduklarımızı yapmaya çalışıyoruz. pek beceremiyoruz. çocuklar bizle bir süre ilgilendikten sonra dağılıyorlar biz de kendi aramızda konuşmaya başlıyoruz öğrencilik günlerimizdeki gibi. ama olsun. bir araya geliyorlar ve eskiden kendilerini yerlere atan birbirini ısıran çocuklar lokum gibi birbirine sarılıp el ele tutuşup oynuyor bazen. hiç yoktan iyiyiz. yani devletten iyiyiz.
  devlet halk için vardır sözde ama halk devlete bin basıyor her alanda. özel okul velilerinin de kendi içinde özvdrili olduğuna katılıyorum ama özel okullar hiç olmasaydı siz de bizim gibi devletin imkanlarını zorlamak durumunda kalacaktınız ve devlet okulları asla bu kadar dandik olamayacaktı o zaman.

 16. Elif hanım sonuna kadar yazdıklarınıza katılıyorum..Başımıza gelenlere bakın çalıştığım için kızımı bu sene bağımsız devlet okuluna tam gün olarak 18 temmuz da kesin kayıt yaptırdık amma velakin 11 ağustosta okuldan gelen bir telefonla anaokulların da tam gün eğitimin kaldırıldığını şok olaraktan öğrendik…Biz şimdi ne yapacağızz bu saatten sonra günaydınnn bu saate kadar neredeydiniz denmez mi bu bakanlarımıza kayıtlar kapandı herşey bitti şimdi kaldırıldığı açıklanıyor…özel kreş fiyatları zaten almış başını gitmiş ve bir kaç okulu aradım kontenjanlarının dolduklarını söylüyorlar..Ben şimdi kızımı yarım gün kime bırakıpta işe gideceğimm..Çok yazıkk eğitimin haline bakınnn..İl ve ilçe milli eğitimle görüştüm bizim elimizden birşey gelmiyor maalesef bu yasayı çıkaranlara şikayette bulunun dediler..İşte bu kadar 🙁

 17. Düşüncelerime tercüman oldunuz.