8 Yorum

Yase’nin Gebelik Günlüğü, 36. hafta

Cumartesi günü Yase’nin Bebek Partisi vardı, nam-ı diğer Baby Shower. Şahsen kendim ne kadar uğraştıysam da bu partilerin ismini Türkçeleştiremedim, bir Baby Shower’dır gidiyor. Türk Dil Kurumu’nu bu konuda göreve çağırıyorum!

Bu partilerin adı neden hala baby shower’dır, özenti midir, değil midir tartışılıyor, ki ben de daha önce kendimle tartışmıştım). Öte yandan bence pek makbul, pek eğlenceli bir gün.

Bu düşünceden hareketle Yasemin için de en afillisinden bir parti organize etmek istedik. Şaka şaka, afilli olması şart değildi. Yapalım mı, yapmayalım mı, nerede, nasıl yapalım derken karşımıza Mini Aktivite çıktı. Ortaklarından Berrin Özkan’la çok önceden tanışmış ancak Mini Aktivite’de bir türlü bir araya gelememiştik. Meğer kısmet, Yasemin’in partisineymiş.

Kolaj

Bostancı’da, merkezi bir konumda, eskilerden kalma, kocaman bahçeli, nefis bir ev Mini Aktivite. İçini bembeyaz tutmuşlar Berrin’le ortağı Semin. Bir “çocuk aktivite merkezi”nden bekleyeceğinizin aksine, oldukça sade. Rahatlatıyor insanı, iyi geliyor, iç açıyor. Mekanı çok beğendik, Berrin’le Semin’in enerjisine bayıldık, en önemlisi de Yase çok mutlu oldu, daha ne isterdik? Parti orada olacaktı, noktaydı.

Ondan sonrasi Berrin’le Semin’in elinden çıktı. Yase’nin bebeğine bir snow-board kampında hamile kalmasından hareketle tema “Baby on Board” olarak belirlendi. Berrin’le Semin de her şeyi ona göre hazırlamışlardı. Deniz Butik Pasta‘nın hazırladığı leziz pasta da temayı tamamladı.

Parti iyiydi, güzeldi hoş olacaktı ve fakat unutulmaması gereken bir gerçek vardı ki o da bebeğin ihtiyaçlarıydı. Ne de olsa “Baby Shower” denilen partinin çıkış amaçlarından biri bebek gelmeden, eşin dostun da desteğiyle bebeğin ihtiyaçlarının bir kısmını da olsa toparlamaktı. E herkes zaten hediye alacaktı, o halde neden hem onların işini kolaylaştırmak hem de anne-babanın ihtiyaçlarını karşılamak için onlara alternatif sunulmasındı?

Sene olmuş 2014, Türkiye’de hala bunu hakkıyla yapan bir e-ticaret sitesi olmayınca iş başa düştü. Bir akşam oturduk Yase, Ferhan ben (Ferhan kızımız da henüz bebe sahibi olmamakla birlikte beş yeğeni olan bir teyze olarak bebek ihtiyaçları konusunda oldukça tecrübeli) ne lazımdır, ne değildir, hangi marka daha iyidir diyerek bir liste yaptık. Göğüs pompasından uyku battaniyesine, pişik kreminden oyun parkına kadar bebeğe alınacak şeylerin listesini Excel’e koyduk, davetlilere gönderdik. Listeden bir şey almadan önce bana danışmalarını rica ettik ki aynı şey iki kez alınmasın. İyi bir iş çıkarmış olacağız ki sorun yaşamadık.

Parti günü geldi, çattı. Mekanın uygunluğu sebebiyle partiye çocukları götürmek konusunda da bir sıkıntı yaşamadık. İlk buluşmamızda Berrin’le Semin “Çocuk gelecek mi, ona göre hazırlık yapalım?” dediklerinde “Valla isteyen getirsin kardeşim, ben hay-yat-ta da getirmem” dediğim için tabii ki çocuklar elimde patlamıştı. Bir gün önce üç haftalık bir seyahatten dönen sevgilim kocam bir fuara gitmiş, annemse gelememişti. Sonuç olarak ben iki çocukla partinin başlamasından yaklaşık bir saat sonra ancak katılabilmiş, neyse ki  öğretmenler onları yukarıdaki atölyede oyaladıklarından çocuklar gibi şen bir şekilde partinin tadını çıkarabilmiştim.

Parti çok keyifliydi, en keyifli yanı da Yasemin’in yüzündeki mutluluktu… Yasemin’in annesi Selma Teyze, halasıyla birlikte güney mutfağının en lezzetli tatlarını yapmışlardı. Yemekler yendi, oyunlar oynandı, hediyeler açıldı derken göz açıp kapayıncaya kadar geçti bitti.

Sevgili Berrin ve Semin’e çok teşekkür ederim böylesi ince düşünülmüş bir organizasyon için. Gerekliliği, doğruluğu, özentiliği tartışıladursun, bence bir kadın için çok özel bir olay bebeğinin gelişini kız arkadaşlarıyla birlikte kutlamak… Bir yandan hamileliğine veda ederken bir yandan anne olmayı karşılamak…

Şimdi artık geriye yaslanıp bekleme zamanı… Yase 36. haftayı bitirirken doktoru daha fazla spor yapmasını istemediğini söyledi, nitekim ara sıra sinyaller gönderiyor bizim bıdık.

Bu gebelik günlüğünün, dahası gebeliğin benim için en özel yanlarından biri “kuzenim” dediğim, çocukluğumu birlikte geçirdiğim, yıllar geçtikçe, hayatımda bazı en sevdiğim insanları kaybettikçe belki de onların yerine koyduğum bir insanın elinden çıkmış olması oldu. Ve daha da özeli ismi-belli-ama-henüz-bilmediğimiz bu bıdığın doğumuna şahit olacak olmam sanırım. Yase “Elif, doğuma girer misin?” dediğinden beri sanki kendi doğumumu bekliyormuş gibi bekliyorum. Ve artık onunla birlikte ben de geriye sayıyorum.

Normalde konuk yazarlarım ve gebe yazarlarımın yazılarına ön yazı yazmak değil adetim. Ama bu seferlik bir istisna yaptım; lafı fazla uzattım, artık Yase’ye bırakayım…

***

36. hafta

Merhaba Okuyucu,

Bakıcı sorunsalı ile azcık nefesim daralmış olsa da yine keyfim gıcır, enerjim şahane.

Yase36

Valla şekerim haftasonu enfes bir partinin hem davetlisi, hem de ev sahibiydim. Baby Shower’ımı herkesi imrendirecek kadar müthiş organize eden Mini Aktivite’nin sahipleri Berrin ve Semin’e sizlerin huzurunda buradan bir kez daha binlerce kez teşekkür etmek istiyorum. Bu iki kadın, yaratıcılık ve parti organize etmek konusunda kusursuz çalışıyorlar. Eğer siz de benim gibi kendi partinize kendinizin dibi düşsün istiyorsanız Berrin ve Semin tek adres. Bundan sonra bebemizin doğum günü mekanı ve aktivite yeri belli olmuştur.

MiniAktivite

Fotoğraf: Ferhan Saral

Bu tip organizasyonlar için yardım arayan herkese tek nefeste tavsiye ediyorum. Bütün parti ağzım kulaklarımda gezdim. Kocam desen aklı gitti zaten. Kar ve snowboard konsepti bizim için her durumda koşulsuz kabul ama ancak bu kadar büyüleyici yansıtabilinirdi… Semin ile Berrin’in tasarladığı banner’ın aynısını pastamız olarak yapan Deniz Butik Pasta’ya ise ne desem az. Hem görüntüsü hem lezzetiyle partinin vazgeçilmezlerinden biriydi bizce. Hatta muhteşemdi. Ellerine, kollarına sağlık onun da…

Pasta2

Fotoğraf: Ferhan Saral

Tüm sevdiklerim ile inanılmaz güzel vakit geçirdik, ki bebeğimiz doğduktan sonra bir daha ne zaman bu kadar çok sevdiğimiz insanı bir araya toplayabilip, böylesine özgürce vakit geçirebiliriz bi Allah bilir. Buna ek olarak hayatımda olmalarından çok memnun olduğum nerdeyse herkesle gebe göbeğimle en az bir fotoğrafım oldu ki bu da paha biçilmez bir hatıra. Bu eşsiz fotoğraflar için Ferhan Saral‘a da tekrardan bir kez daha teşekkür ederim. Gökkuşağı kıvamındaki partime binlerce renk ekledi. Ayrıca bebeğimin birçok eksiği tamamlandı. Hiçbir gelen hediyeyi de değiştirmeme gerek olmaması baldan tatlı! Gelen herşey o kadar makbul ve o kadar değerli ki hediyenin amacı da budur zaten. En azından benim hediye alırken ki en büyük hedefim hep budur.

Yani sözün özü şekerim rüya gibiydi benim parti. Ve bence çok gerekliydi. Herkeslere bu eğlenceyi kendilerine hak görmeyi tavsiye ederim. Fazladan eğlence ve sıcaklık ve şefkat benim ruhuma çok iyi geldi ki eminim her gebeye çok iyi gelir. Anneliğe hazırlanmaya çalışan ben için, “Anne Yase” olmadan sadece “Yase” olarak verdiğim son parti ki bence çok manidar, pek kıymetli…

yase

Fotoğraflar: Ferhan Saral

Partinin ertesi günü minicik ufacık tefecik annem ve canım kocamla beraber önce çok uzun, bol kahkahalı, keyifli bir pazar kahvaltısı yaptık (ki bu benim gibi farklı şehirlerde yaşayıp ailesiyle kısıtlı vakitli geçirenler için pek kıymetli bir şeydir) Sonra da annemle kadın kadına benim eksiklerimi tamamlamak üzere attık kendimizi yollara. Artık benim de bir pijama takımım, geceliğim, sabahlığım, emzirme sütyenim ve kırmızı tacım var. Geriye kaldı sadece valizi yapmak. Onu da bugün yarın tamamlarım.

Eee vakit yaklaştıkça heyecan doruklara tırmandı, bahisler açıldı. Bakalım Yase ne zaman doğuracaktı? Benim başından beri içimden geçen ve kendimi ayarladığım tarih 21 Mart Cuma. Ama kim bilebilir ki? Nasıl ilk geleceği zamanı kendi seçti, çıkıp aramıza katılacağı zamanı da kendisi seçecek. Bize sadece “hadi hayırlısı” demek düşecek.

Haftaya kadar kalın sağlıcakla şekerler… Öperim herkesi yanacıklardan…

HAMİŞ: Hayatımda çok önemli ve çok özel bir yeri olan, taa çocukluğumdan beri hayatımda olan, aklına, kişiliğine, entellektüelliğine, içtenliğine, komikliğine, kültürüne, insaniyetine, anneliğine kısaca onu Elif yapan her şeyine bayıldığım, kendime çok örnek aldığım, tanıdığım için çok gurur duyduğum, kıymetli kuzenim Blogcu Anne’ye de burdan onu çok ama çok sevdiğimi söylemek istiyorum.

Başından beri hamileliğimin her aşamasını daha zevkli, daha heyecanlı, daha bilinçli ve benim daha farkında olarak yaşamam için elinden geleni ardına koymadı. İyi ki varsın Elif’im, iyi ki hayatımdasın… Bence insanların birbirini kardeş gibi sevmesi için aynı anneden doğmasına gerek yok.  Çok teşekkür ederim her şey için tatlım benim…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

 1. ay cok duygusal olmus ya ikinizin yazisi da gozlerim doldu….

 2. Yasecim süppperrr… bu özel sürece şahitlik ettik sayende güzel yazılarını ,o muhteşem enerjini paylaştın.Eee artık sona yaklaştık Herşey gönlünce olsun…Dualarımız seninle 🙂 Kuzen candır eklemek istedim 🙂

 3. 🙂 herşey süper ve sen de süper görünüyorsun :))) enerjiniz bebişe geçmiştir muhakkak. ben de o günlere döndüm. hayatımda hamileliğimin en en ennnn mutlu ve güzel günü babyshower parti günümdü. herkese seninki gibi güzel hamilelikler versin allah ne diyim. sağlıcakla kavuşun bebişinle birbirinize… amin.
  bu da benimkiydi:
  http://dubleanne.wordpress.com/2013/12/27/babyshower-partim/
  dubleanne

 4. Yasemin cok guzel gorunuyor baby showerin. Aktivite merkezine de hayran kaldim. Pasta ve afise de bayildim. Bebeginin eglenceli bir hayati olacagi belli.

 5. Her ikiniz de muhteşemsiniz. Fotoğrafları İnstagram’dan takip ettim. Her şey çok keyifli olmuş. Artık iş tatlı bıdığı sağlıkla beklemeye kaldı. 🙂

 6. Sevgili Yasemin,biz cok ozendik guzel hazirlandik ama gercekten partiyi guzel yapan parti sahibinin yani senin guzel konukseverligin ve kendine bu kadar cok dost edinmis olman …disardan bir goz olarak izledigimiz partinde en cok dikkatimizi ceken bu oldu.Seni cok seven piril piril dostlarin var ve sen de onlara layiksin … Dogacak olan bebegin de umuyorum kendine boyle pozitif bir dunya kurar 🙂 Elif ‘i hep taniyor ve begeniyorduk ama ustune senle de tanismak buyuk keyif oldu 🙂

 7. Vallahi benim de gözlerim doldu okurken, ikinizin de eline sağlık 🙂 Bir avazda inşallah!

 8. ya elifcim 11 gündür ses seda yok yase den. acaba hayırlı bir haber var da bizim mi haberimiz yok??