46 Yorum

.

Dün sabahtan gittik Okmeydanı’na. Berkin’in ailesinin çağrısı üzerine, önce cemevine gitmek istedik, sonra da cenazeye… Öyle kalabalıktı ki giremedik cemevine. Hayatımda ilk kez cemevine girecektim ben oysa ki… Kiliseye girmişliğim, kilisede cenazeye gitmişliğim vardı da cemevine gitmişliğim yoktu bugüne kadar… Bu da böyle…

Kalabalıktı, çok kalabalıktı. Aşırı kalabalıktı. Her yer kapalıydı, bütün esnaf kepenk indirmişti. Tuvalete girecek yer yoktu, dayanamadık, dedi ki Seda, “Ben bir evin kapısını çalacağım.”

Çaldık hakikaten, açtılar hakikaten. Tuvaletinizi kullanabilir miyiz? dedik, tabii buyrun dediler. Hiç tanımadıkları biz iki kadını evlerine aldılar, içeri soktular, buyur ettiler. Ayakkabılarımızı çıkardık dışarıda, bir baktık içeri almışlar kapının önünde kalmasın diye. Tanımadıkları insanların ayakkabılarını kapı önünde bırakmaya kıymamışlar, misafir görmüş olacaklar, dışarıda bırakmamışlar…

Daracık sokaklarda yürürken, daha doğrusu kalabalıktan yürümeye çalışırken dedim ki Seda’ya, “Bence bizim oralardan daha güvenli bu mahalle… Herkes birbirini tanıyor, herkes birbirini biliyor.” Sami Elvan da dün akşamki programda onayladı bunu. “Ben kapımı kilitlemem gece yatarken” dedi. Biz ise alt kilidi ayrı, üst kilidi ayrı kilitliyoruz her apartmanın kameralarla gözetlendiği ilan edilen “nezih” mahallemizde…

Sonrası hep acı, hep gözyaşıydı. Okmeydanı’ndan çıkmak saatler aldı. Önde kırmızı tabut, gözden kayboldu sonra… Onca kalabalıkta… Arkada biz, bizler, sen-ben-o, hepimiz…

Kalabalıkla ilerlemeye çalışırken birden durdurdular bizi. “Saygı duruşu” dediler. Meğer Berkin’in vurulduğu yermiş orası. Yutkunduk hep beraber…

Tam o sırada, arkadan birkaç kişi grubu yararak geçti, “İzin verir misiniz, Ali İsmail’in annesi geçecek” dedi en öndeki… Bir de baktım yanımda Emel Korkmaz… Bir kol mesafesinde, uzansam sarılacağım. Sarılsam neye yarayacaksa?..

Aylardır fotoğraflardan yüzünün tüm hatlarını ezberlediğim, sesini, aksanını ezbere bildiğim kadın yanımda kanlı canlı durunca her şey daha bir gerçek oldu benim için. Ali İsmail geldi gözümün önüne, onu dövdükleri, döve döve öldürdükleri an. Her yumruğu sırtımda hissettim sanki, her tekme bana vurulmuş gibi geldi. Ve Emel Korkmaz’ın acısını hissettim o an, yemin ederim hissettim, kalplerimiz bir attı o acısını tekrar tekrar ve hep yaşarken.

Hem kanlı canlıydı yanımda, hem beton gibiydi. Sanki dokunsam buz gibiymiş gibi… Acıydı yüzü, çok acıydı. Hiçbir şey diyemedim, “Ah bir görsem nasıl sarılır, nasıl ağlarım” dediğim halde uzanamadım, dokunamadım. Geçti, gitti yanımdan… Nasıl bir dünyaysa bu, ona da kendi acısını bastırmak düşmüştü dün, Berkin’in annesini teselli etmek için.

Yürüyüş sırasında sloganlar atıldı. En çok da “Yaşıyor!” dendi. “Ali İsmail Korkmaz – yaşıyor! Mehmet Ayvalıtaş-yaşıyor! Hasan Ferit Gedik-yaşıyor! … Berkin Elvan-yaşıyor! Berkin Elvan-yaşıyor!”

Bana bir sinir bastı, gülsem mi, ağlasam mı? İsimler saymakla bitmiyor; kimi kardeşim, kimi neredeyse çocuğum olacak yaşta gencecik insanlar öldürülmüş, say say arkası gelmiyor! Biz yaşıyor diyoruz ama onlar nefes almıyor!

Bir milyon iki yüz bin kişi yürümüş dün. 12 kilometre yol kat etmişiz. Biliyorum ki oradaki her insan Berkin’in, Ali İsmail’in, Ethem’in, Ceylan’ın, Uğur’un… şimdi de Burak’ın geri geleceğini bilse her gün onun iki katı yol yürür.

Ama ne çare?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

46 yorum

 1. Yüreğinize ve ayaklarınıza sağlık.Biz ankara’dayız ama bizim içinde yürüdünüz.Teşekkürler.

 2. bu ülkeyi bu hale getirenler…ne diyeyim…işallah ilahi adalet vardır…

 3. Elif hn
  Ben bir onceki secimlerde bu partiye oy vermis ve simdi bundan utanir hale gelmis bir insanim. Yasam tarzim muhafazakar cizgide diyebilirim. Inanin bizde dun esimle berkinin babasini aglayarak seyrettik. Neyi paylasamiyoruz neden birbirimize yan bakiyoruz anlayamiyorum. Cok uzgunuz…

  • Bizim paylaşamadığımız bir şey yok ki Zeynep Hanım. Ne benim sizinle, ne sizin benimle paylaşamadığımız hiçbir şey yok. Dünya görüşümüz farklıdır, inancımız farklıdır, bıraksalar bunların insanın kendini zenginleştirmesi için bir fırsat olduğunu göreceğiz ama yok, tam tersi, ötekileştirmek için kullanıyorlar bu farklılıkları.

   Dün karşılaşsak, birlikte sarılıp ağlamayacak mıydık? Aynı çaresizliği hissetmiyor, aynı ağırlığı taşımıyor muyuz sizinle? Daha ötesi var mı? Yok.

   • hiç inandırıcı değilsiniz.. siz de o ötekileştirenlerden birisiniz.. çünkü sadece işinize gelenlerin acılarıyla ilgileniyorsunuz.. bakalım öldürülen Burak genci ne kadar konuşacak ne kadar paylaşacak ne kadar sokakta anacaksınız.. samimiyetsizsiniz…

    • Sizi samimiyetime inandırmak ya da paylaşımlarımla tatmin etmek zorunda değilim ki?

     • ben zaten mecbursunuz demedim yorumunuza yorum yaptım.. ayrıca çok güzel bir yere değindiniz o zaman bundan sonra yorum yaparken bir kez daha düşünün.. çünkü twitlerinize bakarsak sizde başkalarından sizi ya da başkalarını tatmin etmelerini bekliyor hatta etiketleyerek hakaret bile edebiliyorsunuz? siz de herkese her şeyi deme hakkı var ama başkasında yok mu?

      • herkesin yazdığını etiketleyip yayarak eleştirirken bana bu demeniz çok enteresan… o zaman sizde başkalarının ne dediğine karışmayın..

       • ayrıca ben diğerlerine de üzüldüğüm gibi bu kardeşime de çok çok üzüldüm.. babasını ağlayarak seyrettim.. kimse üzülmedim sanmasın.. sadece sizi samimi bulmuyorum çünkü sadece sizin gibi düşünenlerin acılarına saldırırca eğiliyorsunuz başka hiç kimse sizi ilgilendirmiyor..

      • Hangi tweet’imden neyi üzerinize alınıp buraya taşıdığınızı bilmiyorum. Bildiğim, ne yazsam sizi mutlu edemeyeceğim. Yapıcı bir eleştiriniz olacaksa seve seve dinlerim, ancak diğer türlü bu yazışmayı kendi adıma daha fazla devam ettirmeyeceğim.

 4. Ah Elif ne dertli anlattın, ağlattın beni.

 5. Bu karabasan bitsin artık! Yine, yeniden güneşli günlere, aydınlık sabahlara uyanalım. Çocuklarımızı sevmekten, koynumuzda uyutmaktan utanmayan anneler olarak hayatımıza devam edelim. Eskisi gibi kaka, kusmuk, ek gıda konuşalım sadece. Ama biliyor musun Elif ? Benim hiç umudum yok. İstanbul’dan öyle görünmüyor biliyorum ama Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde yaşamış biri olarak artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını düşünüyorum :((.

 6. Ağladım. Ağlıyorum.. Bundan sonra ağlamayalım inşallah.. Artık ağlatmasınlar..

 7. bütün annelerin yüreğine acı ve korku yerleştirdiler! yatacak yerleri yok! toprak bile kabul etmeyecek bu katilleri!

 8. Elif hani demissin ya Emel Korkmaz’in acisini hissettim o an diye. Su sayfayi okuyan insanlar nasil anliyor seni bir bilsen. Tam oyle. Tastamam oyle. Iste bu yuzden bizim hepimizin kalpleri bir atiyor bazi anlarda. Dun de oyleydi. 🙁

 9. Bende hissetim herzamankinden daha fazla!bu yazıyı okurken…allahım tarifi mümkün olmayan biracı bu!!düğüm düğüm boğazım gözlerim yaşdolu…kimseye yaşatma allahım kimseyi evlat acısıyla sınama,hele bir de böylesiylee..

 10. Egem küçük olmasa ben de gidecektim okmeydanına berkinimizi uğurlamaya, ama oğluş daha küçük, kısmet değilmiş napalım, televizyondan izleyip kahrolduk, biim de çocuklarımız var, ne zaman bitecek bu korku diktatörlüğü her şeyden korkar olduk, hep cemevine giden biri olarak söylüyorum ki istediğiniz zaman buyrun gelin cemevi herkese açıktır, burada ne din sorgulanır ne de ırk, insana zulüm yapanlar kabul edilmez bir tek cem törenine, onun dışında kabemiz insandır

 11. HAVVA hanım size söylüyorum ne istiyorsunuz insanlardan!!!birlik beraberlik saygı anlayış eşit hak hürriyet mi!!yoksa yazınızdan çıkarttığım sonuç üzerine ötekiliştirmek mi!!! Kadın orada yazmış anlatmış,hala yok ona üzülecek misiniz görecek bakalım…bence de siz bölünmüş bir ülke,herkesin eşit olmadığı hak hürriyet adalet ile yönetilen bir ülke istiyorsunuz.hadi beni ikna edin bunu istemediğinize!!!şunu bilin ki ben sizi anlamak istediğim kadar anlarım bu benim sorunum!!sorunu olan sizsini ki blogcu annenin samimiyetine inanmıyorsunuz!!çünkü inanmak istemiyorsunuz!!!!!

 12. evlatlar öldü, evlatlar artık yaşamıyor 🙁 ben daha çok taze bir anneyken yüreğimde yaşıyorum acısını. kalbime bi ağırlık çöküyor. kimse evladına konduramıyor ama işte evlatlar öldü, bu bir gerçek, ve evlatlar ölmeye devam ediyor. kimse dur demiyor.
  :((((

  Çocuk sahibi olmak kolaydır. Bunu söylerken yıllarca evlat hasreti ile tedavi görenleri tenzih ediyorum. Çocuk yapmak kolaydır. Hamilelik, yine de kolaydır. Karnındadır, güvendedir. Doğurmak kolaydır, yine de kolaydır. “Üç yetmez beş çocuk yapın” demek en kolayıdır. Pekiii; bir insan yetiştirmek kolay mıdır? Gözünden sakındığın, emmesine, emeklemesine, yürümesine, ilk kelimelerine şahit olduğun; hasta olunca sabahlara kadar başını beklediğin, ilk aşk heyecanını gözünün önünde yaşayan, ilk okul gününde bacağına yapışan, ilk bisikletine binerken “anne, baba, bana bakın” diye mutluluğunu paylaşan; evladını kaybetmek kolay mıdır?
  Bu ülkede bir oğul öldü, ekmek almaya giderken. Bu ülkede bir bebek öldü, babası sırtında çuval içinde taşıdı cesedini. Bu ülkede evlatlar öldü “üç-beş ağaç için” coplarla dövülerek. Daha kaç evlat ölecek acaba, bir kaç “oğul” ayakkabı kutularına milyon dolarları doldursun diye?
  Allahım ben bu acının kenarından bile geçmeyi konduramıyorum yüreğime, nefesim sıkışıyor. Ama şu an bir ana evladı için göz yaşı döküyor. Günlerce dua etmişti uyansın diye. Uyanmadı o oğul, bir daha da hiç uyanmayacak.
  Sen sabır ver Allah’ım o acılı anneye. Nasıl bir ülkede evlat yetiştirmeye çalışıyoruz biz analar. Sen bizlere yardımcı ol ve bizi evlatlarımızla sınama. Amin.
  http://dubleanne.wordpress.com/2014/03/11/bir-evlat-oldu/

 13. Yürüyen ayaklarınıza, hisseden yüreğinize, yazan kaleminize sağlık… Ben de gidemedim ama tüm kalbimle oradaydım…

 14. heryerde her zaman her yaştan her meslekten her inançtan birileri ölüyor, doğanın kanunu… ama ekmek almaya giden bir çocuk işi halkın güvenliğini sağlamak olan biri tarafından hedef gözeterek atılan bir fişek sonucu ölüyorsa bunu savunmaya kimse kalkmasın, ama şurda da şu öldü, ama bu inanca sahip bi ülkede inancından dolayı bunlar da öldü deyip de çok afedersiniz sidik yarışına girilmesin ona da üzülün buna da sokağa dökülün gibi eleştiriler bölücülük yapmaktır blogcuannenin yaptığı değil…

 15. kendi cikarlari ideolojileri icin masum bir cocugun olumunu kullanmak da en az bu cocugu oldurenler kadar yanlis bi davranistir. Eger bu eylemler ulkemizde baska yavrularimiz icinde yapilsaydi ki o zaman bu eylemin en basinda bende olurdum. Fakat bazilari bunu kendi ideolojilerine alet edince geri duruyorsun.bu iste bir hayir olmadigini goruyoraun.bakiyorsun sadece gezi eylemlerinde olenler kutsallastiriliyor. Sanirsin canakkale sehidi.cepheye gitmis savasmos sehit olmus. Tam tersi nasil olursa olsun secilerek mesru sekilde basa gelmis bir hukumete baskaldirmak yolunda ölmus. ozelestiri yapip kendimize de donelim biraz..yaptigimiz sey amacimiza eger samimiysek tabi ne kadar hizmet ediyor.bunlari sormak lazim.
  Bir sey daha hic dusunulmesede bu yavrunun olumunden sorumlu olanlar sadece onu oldurme fiilini isleyen degil orada eylem yapanlardir ayni zamanda.eger bi eylem yapiyorsan bunlarin olacagini goz onunde bulundurman gerekir.. ha sesimizi cikartmayacakmiyiz elbette cikarticaz ama mesru bir sekilde eylemini yapar gidersin. Bakin dunyaya bu eylemler neticesinde ne hale geldi.. hamburgda olanlari da gordunuz mu kafasini gozunu kirdi polis gostericilerin ilk gunden girdi joplarla. Yurt disinda hep boyle. hic beklemeden tolerans gostermeden..bunlar iyi ornek mi hayir. Fakat birazda bunlari gormek gerek.mesele ideolojik olunca ille bir bahane bulunuyor. Ama ideolojimiz vatan milletin gelisimi ilerlemesi cocuklarimiza daha iyi bir dunya birakmaksa baskalarina soylediginiz otekilestirme eyleminden once kendinizn sizin bizim vazgecmemiz gerekir…

 16. neden yorumumu yayınlamıyorsunuz.? işinize gelmiyor söyledıklerımız. hakarette etmedim neden öyleyse yorumumu yayınlama zahmetınde bulunmuyorsunuz. sizin gibi düşünmediğim içinmi. işinize gelenlerin acılarıyla ilgilendiğiniz içinmi? acının ötekisi berikisi olmaz dersiniz ama suriyede filistinde onlarca müslüman kanı akıtılırken dilleriniz lal oldu elif hanım. o çocuklar sizin yüreğinize hiçmi dokunmadı. devlete isyan etse çarkı durdurmaya çalışsa eminim onlarıda yerlere göklere koyardınız. siz ideolojiniz uğruna çocuklarınızın beynını kuçuk yaşta yıkamak adına onları gaz bombalarının içine sokmus kadınsınız. çocugunuza içinde yaşadığınız düzenın devletın ulkenın başbakanının hırsız olduğunu anlatan bir annesınız. görelim bakalım chp gelse hangi yolsuzlukları hangi düzenbazlıkları kılıfına uydurarak millete ballandıra ballandıra anlatacaksınız. ülkemizin güzellikleri yokmu o çok bilmiş halleriniz neden türkiyenın oncesını sonrasını görmüyor. hep olumsuzluk hem bi yerme kötüleme aşağılama. siz twitterda meryem gayberi olsun bilmem kim olsun hakaret üstüne hakaret ederken kendinize yapılana tahammul edemediğinz ama aynısını başkasına yaptıgınız geliyormu acaba? hiç samimi değilsiniz. ideolojiniz farklı olduğu için değil, vicdanınız ve insanlığınızda farklı oldugu için, sevmiyorum sizi. o savunduğunuz ölümün dini dili olmaz ınsan ınsandır olgusuyla malesef kendınız bile tezat düşüyorsunuz. herşeyi provake etmek için annelik hesabı almakda cok dahiyane. kirli emellerine ulaşabilmek için anneliğinin saflığını bile kullanan birisisiniz samimi değilsiniz. samimi olduğunuzu düşünüyorsanız yorumumu yayınlayın. aksi zatenbeni şaşırtmaz….

  • Bloga ilk kez bırakılan yorumlar denetime takılıyor. Her dakika bilgisayar başında olmadığım için, ve bu süre hafta sonları daha da uzayabildiği için her yeni yorumu hemen onaylayamayabiliyorum.

   Ki sizin yorumunuzu onaylayıp onaylamamak konusunda gidip geldim. Samimiyetimi ispatlamak zorunda değilim, hele böyle bir yorum karşısında samimi olmak zorunda hiç değilim. Ama yayınladım. Böyle bir yazıya bile söyleyebildikleriniz burada kalsın. Seçtiğiniz kelimeler niyetinizi belli ediyor zaten. Burada dursun.

   • hiç yorma kendini hiç cevap verme ruh sağlığın bozulur. ben ‘berkinin babası dhkp-c li. o yüzden yuhalana bilir ‘ sözünü duydum kulaklarımla. Tutuldum hiç bir şey diyemedim.

 17. Derdin Berlin’in ölmesi ala değil olmadı olmayacak Burak’da senin gibi şer mikserler yüzünden öldü . Bir çocuğun ölümü üzerinden siyaset ve provokasyon yapıyordunuz yazık bide sözde annesin acıyorum çocuklarına. İstediğiniz olmuş kına yakın artık reziller
  http://m2.milliyet.com.tr/News/Article?ID=1851253

 18. Bir cocugun olumune uzulmek yerine hala “ekmek almaya gitmiyormus ki”,”orda ne isi vardi”, sapanli resim, suna da sokaga dokulun o zaman bilmem ne diye kiviranlar. Birakin otekini berikini Insan degilsiniz. Evladina haram lokma yedirmeyenler yerine evladina hırsızlık yaptirani hak ediyorsunuz. Insanlarin üzüntü paylaştığı mecralari bile nefretinizle kirletiyorsunuz. Allah rahmet eylesin dahi diyemiyorsunuz. Giybet gunahtir unutmayın.

 19. Iyi ki varsınız Elif, iyi ki… Keşke herkes sizin gibi sağlam bir duruşa sahip olsa.

 20. Ah Elif ahhh !!! İstanbul’da değilim orada olamadım…Ama işte ben de tam da senin dediğin gibi haberi aldığımdan beri ağlıyorum. Çocuğuma her baktığımda çocukları öldürülen anneleri düşünüyorum…Boğazım düğüm düğüm …Konuşulanları duydukça öfkem artıyor…Ah bu kanlı topraklar…Hepimizi delirtmek istiyorlar…

 21. Offff offf ne çare..
  Elif çok içten yazmışsın ağlattın beni,yüreğine sağlık..
  Bazı insanlar ölürken büyürler Berkin ve diğerleri o insanlardandı..

 22. Ah ben Kadıköy’de gözgöze gelip donup kalmıştım… Çınarın montunu düzeltmekti derdim oysa Ali İsmail Korkmaz yoktu artık, annesinin derdi öyle büyüktü… Çok utandım çokkkk 🙁 çok ağır bu yaşananlar…

 23. DUYGUNA,FİKRİNE,AKLINA SAĞLIK ….

 24. merhaba elif, seni yıllardır okuduğum için elif diyorum, arada da yorum yazıyorum.duyarlılığını anlıyorum hepimizin ülkemizde yaşananlardan memnun değiliz, üzgünüz.ben bloguna çocuklarınla, annelikle ilgili deneyimlerini okumak (ki çokta faydalanıyorum) için giriyorum.ancak son zamanlarda fazlaca siyasi yazıların olmaya başladı.bunlar için ayrıca blog açsan ve de orada yazsan olmaz mı? zaten internette her yerde çocuk ölümleri okuyorum sende de okumak bana zor gelmeye başladı.sevgiler

  • Her yerde çocuk ölümleri varken ben nasıl hiçbir şey olmamış gibi başka konuda yazabilirim Elif? Bunlar siyasi değil, insani konular artık. Ki zaten bu tür şeylere “siyasi” deyip uzak kaldığımız için bugün bu hallerdeyiz, bence…

 25. Seni takip ederim bir kaç yıldır hep gergin bulmuşumfur çocuklarına karşı tahammülsüz seslerine ve yatarken yaptıkları seramonilere ile tahammül edemeyen gergin ir annesin ben böyle gördüm yazılarından seni sömestrde bile çocuklarının tüm gün evde olmasına tahammül edemeyen bir anne
  E bu gergin tahammülsüz kadının çocuklarının çocukluk hallerine cıvıl cıvıl seslerine bile tahammül edemeyen kadının kendi gibi düşünmeyen insanlara yada siyasilere tahammülünün olmasını beklemek komik olurdu.. Gezi gezi diye çoluğunu çocuğunu ihmal eden ir kadının berkin berkin demesi hiç ama hiç samimi değil. Bence sen vicdanını rahatlatmak ve bu ölümü kullanarakntikam alamaya çalışıyorsun . Çünkü özünde derinlerde bi yerllerde biliyorsunuz senin gibi tuzu kuru geziciler yüzünden öldü berin burak ve diğer çocuklar . Siz sıcak yatağınızda hayatınıza devam ederken onlar öldü sen çocuğuna sarılırken o anneler ağlıyor şimdi. öyle twitır atmakla siyasilere küfür ve hakaret etmekle profil resmine ölen çocukları koymakla paylaşılmaz bu acılar. Ağlarsa anam ağlar gerisi yalan ağlar … sende dahil hepiniz yalandan ağlayanlardansıız asıl içi yanan acıyan o çoCukların anneleri hep yanacak sen tatiline yüzmene eğlenmene ve gergin anneliğine devam ederken o anneler hep ağlayacak ve suçlusu sen ve senin gibi tuzu kuru sadece provakötörlük yapan milyon dolarlar kazanoıppta yaşantısından memnıunolmayan sanatçı müsvetteleri gazeteciler filan işte . Babamın 70 lerde senin gezi olayları ile ülkemi karıştırıp Ukrayna’ya benzetmeye çalışman hgibi işte o 70 lerdeki sacı solcu olaylarında babam ve arkadaşı olaylara ilgisiz sokakta yürürken çatışma çıkıyor ibe bunlar ortasında kalıyor ki çatışma bunlarla ilgili değil ama arkadaşı kör kurşunla vurulur ölüyor 20 yaşında daha tıpkı burak gibi berkin gibi.. Ve evin tek çocuğu tek oğlu anne zaten dul bi kadın bir oğlu var teyzenin … babam ve diğer sınıf arkadaşları bu Abinin annesini o teyzeyi yıllarca yalnız bırakmadılar ilgilendiler ziyaret ettiler ben kçüçükken ziyaretine gitmiştik oteyzenin . İsmini yazmayacağım ….. Oğlum gelmiş diye kendi oğlunun ismini söyleyerek babamın ellerinden gözlerin öptü ağladı ağladı ağlattı ve bi kaç ay önce vefat etti o teyze babamda katıldı cenazesine. Tam kırk yılı aşkın oğlunun acısıyla yaşadı. Obub ölümünden sorunlu 70 lerin provakatör aktörleri siyasileri ki kimi geberdi kimi hala yaşıyor ve probvakatörliüğe devam ediyor. , hayatlarına devam ettiler senin gibi yalandan cenazede ağlar gibi yaptılar siyasi amaç için olayı kullanmak için yoksa üzüldükleri için değil ama o annemiz oteyzenin 40 yıl her gün ağladı içi yandı. Çocuklarına sarılırken bi düşün dediğim gezi gezi diye tutturmasan sen ve senin gibi çocuklarına bile tahammülü olmayan provakatörler tuzu kurular olmasaydı gezici maşalar olamsaydı , o ççcouklar ölmeyecekti bunu sende derinlerde çok iyi biliyorsun insanların ölmesine sebep oldunuz yazık…şimdide çığırtkanlık yapıyordun . Hab bide siyasetçi olsan bu çocuklarına bile tahammül demez halinde senin gibi düşünmeyenleri bi kaşık suda boğarmışsın örnek mi işte Sezen Aksu’ya dediklerin asıl diktatör sensin bence evde bile tek sözü geçen ben olayım diyen sen ülkenin başında olsaydı sen ve senin gibiler vay halimize olurdu

 26. http://haber.stargazete.com/guncel/orada-durun/haber-855981
  Ben yazdıktan sonra gördüm bu analizi durumu çok iyi özetlemiş

 27. Benim de icim ciz etti okurken. Zaten aciliydim. Korkum hersey bosuna oldu. Devam edecek. Kac evlat daha kiyilacak….Cunku kimse ustune almiyor. Aileye bassaglamak yerine terorist ilan ediliyor masum bir cocuk. Hepimizin cocugunu tanri korusun…

 28. Burası elif hanimin blogu.istedigini paylasir.bizler de girip girmeyecegimize karar vermekte ozguruz sonuçta.acikcasi siyasi, idari yazilarinizin tamaminda sizinle birebir ayni görüşü paylasmama rağmen, tum çocuklarin ölümüne içim kan aglamasina ragmen bazen cok uzattiginizi yani amaci farkli olan bir blog icin biraz fazla uzattiginizi düşünmeden edemiyorum.bu benim fikrim.sadece fikrim.dikkate alirsiniz almazsin tabi ki siziin bileceginiz is..bu arada Yase nin gebeliği nasil gidiyor, bu hafta yazmadi mi?.

 29. Evet bir kac gun sonra girip bakayim dedim ne olmus ve benim yorumumda yayinlanmamis! o kadar belliki sizin gibi dusunmeyene tahammulsuzlugunuz.. cogu zaman hem empati yapmak adina hem kendi dusuncelerimi de beyan etmek adina kendi dunya gorusumle ayni olmayan sayfalari da takip ederim. Veya o kanallarin haberlerini izlerim.kimine dogru derim kimini elestiririm.. keske en azindan bu genislikte bari olsaydiniz.. ulkemdeki tahammulsuz onyargili insanlarin yaptiklari gelecek icin olan umutlarimi da sonduruyor malesef ! Yazik cok yazik..

 30. ben elifi yıllardır takip ediyorum ve iyi bir anne olduğunu biliyorum ve havva hn ve metin beyin düşündüğü şekilde olduğuna inanmıyorum. elifin de içinde olduğu iyi niyetle başlayan bir demokrasi hareketi, provakatörler yüzünden çok kötü sonuçlara sebep oldu. ama şu yönden haklılar elif, çocuklarını bence bu olaylara dahil etmeyecektin. onlar en azından biraz daha olgunlaşana kadar masum dünyalarında kalsınlar, gündemden haberleri olsa ne olur, sadece psikolojilerini bozmaktan başka işe yaramaz. sadece bilinçaltına itip, büyüdüklerinde hükümetten çekinen polisi öcü gibi gören bir birey olacaklar maalesef…

 31. Deminden beri ağzım açık yorumları okuyorum. Vay anasını be Elif, sen ne kötü insanmışsın da haberimiz yokmuş!
  Gelmiş geçmiş en örnek en mükemmel insan bile olsan, topluma düşüncelerini açtın mı seni onaylayan da olacak, yerin dibine sokan da. Bunu doğal kabull et ve yıpranmış moralini daha fazla bozma lütfen.
  Sevgiyle öperim o iki dünyalar güzeli çocuğu,
  Sevgiler.

 32. Aynen anne blog’u altinda provekotorluk yapiyorsunuz. Sizin uzuldugunuze bir gram bile inanmiyorum. I DON’T BELIEVE YOU and I DON’T TRUST YOU Mrs.Elif

 33. elif ben de sizi yıllardır takip ediyorum, yorumlarım beni de belli bir tarafa ait göstersin istemediğim için kaç zamandır bunu yazmaya cesaret edemiyordum, ama açıkcası ben de artık yazıların konuları websitesinin adından oldukça farklı yöne kaydığı için okumak ve sayfaya girmek istemiyorum, ben de anneyim, 15 yaşındaki bir çocuğun hedef alınarak vurulmasını hazmetmek mümkün değil, ülkemin geldiği nokta adına endişe içindeyim..olumsuz ve üslubu bana göre çok da doğru olmayan yorumlar var ancak “keşke bahsekonu sadece Berkin olmasa Burak da öldü, bir polis de şehit oldu, bir cenaze töreninin sonu bu mu olmalıydı” dememek elde değil..