11 Yorum

Özgürlüğümüz kısıtlanamaz

Bu bir ortak yayındır. Bu konuya duyarlı birçok blogda bugün bu yazıyı göreceksiniz.

***

Özgürlüğümüz kısıtlanamaz

#TwitterBlockedinTurkey

T.C. Anayasası

VIII. DÜŞÜNCEYİ AÇIKLAMA VE YAYMA HÜRRİYETİ
Madde 26

Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma haklarına sahiptir.

Dün gece yarısı ülkemizde anayasa ihlal edilmiştir. Uluslar arası bir sosyal paylaşım ağı olan Twitter’a erişim farklı mahkeme kararları ile engellenmiş, halkın kendisini ifade etme ve haber alma özgürlüğü kısıtlanmıştır.

T.C. Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan dün Bursa’da düzenlediği seçim mitinginde “Twitter mwitter, hepsinin kökünü kazıyacağız Uluslararası camia şöyle der, böyle der hiç umurumda değil. Herkes Türkiye Cumhuriyeti’nin gücünü görecek.” dedikten ve Başbakanlık Basın Müşavirliği’nin “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter’e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir” açıklamasından sadece bir kaç saat sonra gece yarısı Twitter’a Türkiye’den erişim yasaklanmıştır. Internet servis sağlayıcılarına ulaşan mahkeme kararları ile Twitter’a ülke sınırları içinden erişim kapatılmış, mobil cihazlarda kullanılan 3G erişimi de aynı şekilde engellenmiştir.

Yasakların ve sansürün bir çözüm olmadığını, sosyal medyanın susturulamayacağını, özgürlüklerin sansür yoluyla kısıtlanamayacağını herkesin görmesi, bilmesi gerekir. Bunu dün gece Twitter yasaklandıktan kısa bir süre sonra DNS ayarlarında değişiklik yaparak veya VPN, Hotspot Shield gibi bazı programlar üzerinden mecraya giren milyonlarca Türk kullanıcısı da göstermiştir.

Sayıları 12 milyona yaklaşan Türkiyeli Twitter kullanıcıları #TwitterBlockedinTurkey etiketiyle konuyu bir saat içinde Twitter’da dünya çapında en çok konuşulan etikete taşımış,farklı etiketlerle gece boyunca TT listesinde kalarak, dünya kamuoyunun dikkatini çekmiştir. Yasaklamadan sonraki ilk 4 saat içinde 2,5 milyondan fazla Türkçe tweet gönderildiği hesaplanmaktadır. Şu anda dünya basını Türkiye’deki Twitter yasağını öncelikli haber olarak vermekte, bunun özgürlükleri baltalama yönünde bir girişim olduğunu söylemektedir.

Biz, ülkemizin geleceğini oluşturacak çocukları yetiştiren anne babalar olarak Gezi Parkı direnişi ile tırmanan ve 17 Aralık süreciyle hızlanan şiddet ve sansür uygulamalarını esefle izlemekteyiz. Türkiye’nin gerçek demokrasiden gün be gün uzaklaşmasından, meclisinden medyasına, emniyet güçlerinden yargısına kadar her türlü sistemin çivisinin çıkmış olmasından derin bir endişe duymaktayız.

Dün geceki yasak kararıyla Türkiye dünya üzerinde Twitter’a erişimin engellendiği Çin dışındaki tek ülke olmuştur. Bunun utancı ve ayıbı bu yasağı getirmeye cesaret edenlere ait olmakla birlikte, ağırlığını omuzlarımızda taşımaktayız.

Bu ülkenin gelecek nesillerinin özgür bireyler olarak büyümesini en çok isteyen ve bunun için emek veren anne babalar olarak hükümetin son aylarda giderek artan baskıcı tavırlarını kabul etmiyor ve bu sansürü şiddetle kınıyoruz.

Herkesi gerek internet üzerinden, gerekse etrafımıza bu durumu anlatarak konuyu protesto etmeye ve nihai olarak da 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimlerde vatandaşlık hak ve sorumluluğu olan oy kullanma görevini mutlaka yerine getirmeye davet ediyoruz.

Blogger Anne ve Babalar

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

11 yorum

 1. Elinize sağlık… Hemen alıp paylaşıyorum.

 2. Hiç tweet atmayanların bile aklına düşürdüler, işine gelmeyeni yasaklamak ne demektir yahu, nasıl bir zihniyettir ben anlayamıyorum.. Öyle bir hale geldik ki , yaşananları, yapılanları gördükçe ” bu olanlara şaşırdığıma ” şaşırıyorum 🙁

 3. İzninizle paylaşıyorum. Teşekkürler 🙂

 4. Ben anne değilim ama seni hep beğenerek takip ettim. Bu yazını paylaşmak için de illa anne ya da baba olmak gerektiğini düşünmüyorum. Belki bugün anne değilim. Bu ülkeye çocuk doğurmak konusunda da endişeliyim ama yazının altına imzamı atarım ki hali hazırda doğmuş, büyümekte olan ülkemiz evlatlarına daha iyi koşullarda bir ülke sağlayabilelim.
  Müsadenle blogumda paylaşmak üzere yazını alıyorum. (kaynak göstererek elbette)
  Sevgilerimle,

 5. Lütfen paylaşın. Kaynak göstermek zorunda değilsiniz, arkadaşlarla ortak yazdık bu metni, paylaşılsın diye

  Sevgiler…

 6. Ellerinize sağlık, süper bir yazı olmuş, hemen paylaşıyorum.

 7. Diyecek söz bulamıyorum.Gerekli olanları çok güzel ifade etmişsiniz zaten.elinize sağlık.

 8. Elinize sağlık, ben de paylaşıyorum izninizle. Ne kadar çok duyurabilirsek o kadar iyi.

 9. Annelerbirlikte olarak ortak yayınınızı bizde paylaşıyoruz. Sevgiler…

 10. ben twitterdan hoşlanmıyorum üstelik bu adamlara küfür etme isteğimi bastıramıyorum yani politik de değilim kullanmıyordum ama yasak ne demek, hemen account aldım, hemen girdim, hiç sıkıntı yaşamadım girebiliyorum eee malum türküz pek çok siteye girişimiz yasak gereken ayarları yıllar önce yaptık, porno siteler, youtube, vimeo vb ara ara yasaklanıp açılıyor bir şeyler oluyor ama bunlar anlaşılamaz saçmasapan durumlardır, özgürlüklerimizi kısıtrlayamazlar. Yakında facebook da gidici deniyor, artık yavaş diyorum. her gün tweet atıcam bundan böyle inat dğil mi 🙂