95 Yorum

Hediye Kitap: Bulut Canavarları

HepsiBurada.com’la hediye kitaplarda bu hafta Bulut Canavarları var.

Bulut Canavarları

Daha önce Sen Hiç Yeniçeri Gördün mü? adlı kitabıyla bu blogda yer alan Enkidu Kitap’ın, yine aynı yazara, Zümrüt Alp’e ait olan bir diğer kitabı Bulut Canavarları.

Bulutları beyaz canavarlara benzeten ve onlardan korkan küçük bir kız, bir bulut canavarıyla beklenmedik bir şekilde dost olur. Daha beklenmedik olan ise gökyüzünde oynanan kıyasıya bir maça tanıklık etmesidir…

Kitap, bulutların korkunç canavarlar olduğunu düşünen küçük bir kızın odasına bir akşam tam da korktuğu bu bulut canavarlarından birinin girmesiyle başlıyor.

Küçük kızla üzüm gözlü bulut canavarıyla arasında futbol üzerine derin bir sohbet başlıyor. Çalımlar, takımlar, kupalar derken, uykusu gelen küçük kızı yatağına yatırıp üzerini örten bulut canavarı, ertesi gün onu bir sürprizin beklediğini söylüyor.

Hakikaten de öyle oluyor; ertesi sabah annesiyle alışverişe giden küçük kız, kaşla göz arasında bulutların üzerine çıkıp orada oynanan futbol turnuvasına şahit oluyor. Turnuva da, kitap da pek mutlu bir şekilde sona eriyor.

Bazı kitaplar var, çocuk aklımla okuyamadığım için üzülüyorum. Keşke bildiklerimi unutsam, resime bakınca aklıma gelen çağrışımları dağıtsam ve küçük bir çocuk olarak bu kitapta ne görürdüm bilebilsem diyorum. Bulut Canavarları da bu kitaplardan biri.

Bulut Canavarları2

Yetişkin olarak çocukların korkularına değinen ve onları korkularıyla yüzleştirerek aştıklarını gösteren kitaplara ayrı bir ilgi duyuyorum. Çocukların karanlıktan, canavarlardan ve çeşitli hayali şeylerden korkmaya başladıkları ve siz ne yaparsanız yapın korktukları bir dönem var. Psikologlar, bu dönemlerde, örneğin rüyalarında bu korkularıyla karşılaşan çocuklara rüyalarının çizdirilmesini söylüyorlar. Hayalet mi gördü diyelim? Hayaleti çizdirin ona… Çizemiyor mu? Siz çizin, onun yönlendirmesiyle… Sonra eğip bükün o hayaleti. Şapka giydirin. Büyütün, küçültün. Kontrolün onda olduğunu gösterin.

Bu kitap bunu çok çok güzel bir şekilde yapıyor. Gök gürültüsü birçok çocuğu ürperten bir şey… (Sadece çocukları mı?..) Bizim evde de gökgürültüsünden “hoşlanmayan” birisi var mesela… Bu kitapla biraz daha üzerine gidiyoruz o korkunun. Biraz daha elle tutulur, dolayısıyla üstesinden gelinir bir hale geliyor. Gök mü gürledi? Ha, tamam. Bulutlar futbol oynuyor. Ya da çarpışıyor… Neyse…

Kitapta yine yetişkin aklımla dikkatimi çeken bir diğer şey de küçük kızın futbol oynaması. Ama öyle böyle değil, tekniğiyle, terimleriyle futbola hakim kendisi. Yaşasın genellemeleri çöpe atan kitaplar! Kızlar da futbol oynar! 

Anlatımı kadar çizimleri de yumuşak bir kitap Bulut Canavarları. Banu Birecikligil’in çizdiği bulutlar ayakkabı giyip futbol oynasalar da bulutluklarından hiçbir şey kaybetmiyorlar. Yine üzerlerine çıkıp hoplamak istiyorsunuz.

Bunlar benim, hayatımdaki yaşanmışlıklarımla çıkardıklarım bu kitaptan. Kim bilir, belki henüz beyni dolmamış, genellemelerle, önyargılarla kirlenmemiş bir çocuk olsaydım bambaşka şeyler de görecektim bu kitapta. O zaman “Küçük kızın bulutların üzerindeki futbol maçına şahit olması rüya mıydı, değil mi? Hayal miydi, gerçek mi?” diye sorgulamıyor olacaktım belki. Ne önemi var ki?

Bulut Canavarları, dört arkadaş tarafından “İstanbul’un böbreğinde oturup çocuklar için kitaplar yapmayı konuşan” 2006 Mayıs’ında kurulan Enkidu Kitap‘ın eseri. Yaşasın tam bağımsız kitabevleri!

Bulut Canavarları ile ilgileniyorsanız yorum kısmı kapanana kadar yorum bırakmanız yeterli… DEĞİL. Bu sefer bir değişiklik yapıyorum: Sadece “Ben de isterim”, “Aman da ne güzelmiş” falan yazmak yok. Bu kitabı NEDEN istediğinizi yazın lütfen. Ne düşündürttü bu kitap size? En azından anlattığım kadarıyla, ne hissettirdi? Neden okumak istersiniz, kendinize ya da bıdığınıza?

Hadi bakalım.

Çekilişi Random.org üzerinden yapacak ve yine yorum kısmında açıklayacağım.

İyi şanslar!

95 yorum

 1. futbol turnuvasi olan bir kitap benim bidigimin cok ilgisini cekecektir.

 2. bizde herşeyi canavara benzetiyoruz bize gelsin

 3. oğlumun bayılacağını düşünüyorum 😉

 4. Gülçin Tandoğan

  bu sefer bana gelmelisin diyorum 🙂

 5. Herkesin olduğu gibi bizim hane içinde de korkuları olan ve zaman zaman bunların hayatını kısıtlamasına müsaade eden insanlar var.. Karanlık, hayaletler bunların başında geliyor. Kitap ile ilgili anlatımı okuyunca bunları aşabilmek için bir adım atabiliriz diye düşündüm. Yanı sıra bir kızın futbol ile ilgilenmesi dikkatimi çekti. Benim oğlum kabiliyeti olmasa da arkadaşları ile futbol oynamayı seviyor. Ve kafasında, diğer insanlarda olduğu gibi, kızların ve erkeklerin yaptığı ya da yapabileceği şeylerle ilgili şekillenmiş fikirler var. Tam da bu noktada, kitabı okuduktan sonra bir kızın da futbol ile ilgilenebileceği fikri gelişebilir oğlumun zihninde..
  Kısacası bu kitabın hem korkuları hem tabuları yıkmak üzerine vereceği fikirler çok işimize yarayacak gibi görünüyor. Çünkü bazı kalıplaşmış fikirler beni rahatsız ediyor, özellikle bütün görev ve sorumlulukları mutfak ve temizlik işleri ile kısıtlanmış kadınların yapması gereken işlerle alakalı! Bu kalıpları ortadan kaldıran her fikir ve hareketin destekçisiyim. Sevgiler.. 🙂

 6. okumadığımıza pişman olmamak için bana gönderebilirsiniz☺oğlum abi oldu ona hediye olsun istiyorum☺

 7. ENİSE PİLAVCI

  Sanırım çok az şeyden korkan bir oğlum var, mesela gök gürültüsünden korkmaz çünkü ben korktuğum halde onun yanındayken o korkmasın diye bende korkmamaya çalışır hatta gökyüzüne bakarız beraber. yada oğlum büyüyünce dağlara çıksın diye hayal kurduğumdan ağaca -duvara tırmanmaya çalıştığında hiç “düşersin çıkma “demem arkasına geçer düşerse korumak için kollarımla ağ örerim. ki dengesini kontrol etmeyi öğrensin , ama izlediği çizgi filmdeki bir bölümden korkup gece rüyalarına girmişti. Bu arada dün oğluma internetten 7-8 tane kitap siparişi verdim hepsi sizin tavsiyelerinizden. Çünkü oğullarınızın kitap okuma konusundaki isteğine hayranlık duyuyorum. Bu yazı bir kitap isteği olmaktan çıktı farkındayım ama sürprizleri seven oğluma kargodan bir hediye bekleme sevincini yaşatmak için belki beni seçebilirsiniz.

 8. Bizim için tamda biçilmiş kaftan diyebileceğim bir kitap..Kızım hem gök gürültüsünden korkar hemde futbol oynamasını çok sever babası ile birlikte acayip eğlenirler…Kızımın değişiyle fitbol 🙂 Bu kitap o değişik bakış açısıyla işimize çok yarayacağa benziyor..

 9. nedenmi?
  oGlum gökgürültüsünden ve ucak seslerinden korktuğu için….
  futbol oynamayi cok sevdigi icin…
  parka gittigimizde oglumla futbol oynamayan kiz arkadaşlarina kizlarinda futbol oynadigini anlatabileceği bir ışık yaktığı için….

 10. ufacık bir el fenerimiz var onunla kitap okuyoruz yatarken.duvarda kendi gölgesini kocaman görünce anne ışığı kapatırmısın korktum ben gölgemden dedi.2,5 yaşındaydı.şimdi 3 yaşında.robottanda kokuyor.geçen gün önerdiğiniz gece gelen konuklar kitabını aldım.biraz kendimize göre yorumladık.çok hoşuna gitti.yatarken anne yeni kitabı okuyalım canavarları dedi.okumaya başladık yeter anne sonra okuruz ben korktum bundan mogiyi okuyalım dedi:) gündüz bakacakmış canavar kitabına.

 11. Oğlumla bende okumak istiyoruz.

 12. Cocukken bulutlarda yasamak isterdim.Ama evdeki buzdolabini oraya nasil cikartacagimi dusunmek ayri buluttan dusmesine nasil engel olacagim ayri bir dertti.Hayallerimde fazlaca gercek vardi,oglumun olmasin istiyorum.Simdi o bulutlara bakiyor bana anlatiyor ben hayal etmeyi ogreniyorum.Bu kitabi okumaliyiz

 13. Bu sefer bize:))

 14. Isteriiz

 15. Şans bizden yana mı acaba? 🙂

 16. oglum bu kıtaba bayılır 🙂

 17. Oğlumun olsun bu güzel kitap. Kitap sevgisi olmadan yaşayan insanlara acıyorum. Oğlum da benim gibi kitap kurdu olsun :))

 18. Isteriz isteriz…

 19. Hayde bakalım:)

 20. şansımız bol olsun inş.

 21. bende varımm

 22. Genellemeleri çöpe atan kitapları çok seviyorum. Ne kadar dikkat etsek de okuldan, arkadaş çevrelerinden öğreniyor çocuklar bu genellemeleri. Anneler-kızlar şunu yapar bunu yapmaz, erkekler bunu yapar şunu yapmaz. ,erkekler ağlamaz,kızlar futbol oynamaz,erkekler pembe giymez, romantik duygusal filmler kız filmi diye adlandırılıyor literatürde vs.vs.örnekler çok fazla. Kahrolsun genellemeler diyorum. Teşekkür ediyorum.

 23. kızım için bizim olsun:)

 24. sansımıza deneyelim tekrar….

 25. Odasında uyumayı çok seven oğlumu, gündüzleri görmüyorum bari gece kokusuyla yatayım deyip yanıma aldım ya ben aylar önce, ha işte şimdi benim bir kaç içinde 4 yaşında olacak olan oğlum odasında uyumuyor. Onu orda kim koruyacakmış! Ya ördekler gelirlerse yanına! Hem o yatağı kardeşine verdi, geri alırsa ayıp olurmuş. Kardeşi henüz 9 haftalık, doğmasına aylar var. Bulutlar belki bize yardım eder.
  Sevgiler

 26. Odam benim küçücük dünyamdı. Kendi kendime o kadar güzel oyunlar oynardım ki. Şimdi pencereden içeri girmeye çalışan bulutu görünce 10 yaşında odasında oyunlar oynayan o kız geri geldi. Kitabı hem kendim hem de kızım Elif için istiyorum. Sevgiler …

 27. geçen markete giderken gök gürlüyordu ve oğlum güneş ve yağmur tartışıyorlar bakalım güneş mi açacak yağmur mu yağacak dedi, işte 3 yaşındayken olaylara bakışımız bu kadar güzel olabiliyor:) bakalım kim galip gelecek..

 28. BİZ İSTİYORUUUZZZ

 29. Oğlum da bol korkulu bir dönem yaşıyor. Ona iyi gelecehini düşünüyorum.

 30. Ben kucukken abisiyle evde sandalye ayaklarini kale yapip camlari indiren, sokakta arabalarin altina kacan toplari almak icin surunup ustunu basina yirtan, agaclara, duvarlara tirmanip dizleri dirsekleri yara bere icinde dolasan erkek ruhlu bir kiz cocuguydum. simdi erkek egemen bir isyerinde tum gun 9 aylik kizimin hasretiyle calisiyorum ve aksam eve geldigimde daha simdiden en buyuk zevkimiz birlikte bir kitap okumak. istedigin herseyin mumkun olabilecegi , sinirlarin olmadigi, hayalle gercek arasi belli belirsiz bir cizgi olan cocukluguma geri donebilmek ve andan kizimla birlikte korkusuzca keyif alabilmek icin istiyorum kitabi 🙂

 31. bemim yer yer utandığım çokça bu yüzden ağladım ileri düzeyde bir fobim var ve oğlumun fobileri olsun istemiyorum. benim gibi olmasını istemiyorum. bu kitabın tanıtm yazısını okuyunca ilk aklıma gelen bu oldu.

 32. Bu sefer bizim olsun 🙂

 33. Bu kitabı istiyorum çünkü küçükken bulutları ben de değişik şekillere benzetirdim. Beyaz bulutlar beyaz umutlar… Bloğumun adının çıkış hikayesi lisede yazdığım beyaz bulutlarka başlayan bütün beyazlar adlı deneme yazımdi…

 34. tam da bu günlerde 2,5’luk oğlum korkulardan kaçarak kurtulmaya çalışırken bu kitap bize iyi gelir.bir de bulutları birşeylere benzetmekle kalmayıp onlara futbol oynatmak fikri hoşama gitti.

 35. Bizim evde böyle korkular yok ama ben çok sevdiğim bir arkadaşımın oğluna hediye etmek istiyorum.
  Onun korkuları var.

 36. artık bana çıksınnn

 37. Korkularında yalnız olmadığını görebilsin ve onları keyifli oyunlara çevirebilsin diye oğluma gelsin Bulut Canavarları

  • Tebrik ederim, kitap size çıktı. Size bir mail gönderdim, adresinizi bekliyor olacağım.

 38. kızların futbol oynaması, genellemeleri çöpe atan kitap olması 🙂

 39. Okumak isterim çünkü kızım bulut canavarıyla tanışsın kokularını yensin ki aynı zamanda beni de yönlendirsin bu kitap.
  Hadi bakalım şans gülüver:)

 40. Bu kitabı istiyoruz çünkü benim 2,5 yaşımdaki kızım da şimdiden futbol konusunda çok becerikli, çok sert şutlar çekiyor ve hepsi de son derece isabetli 🙂 bu kitapta kendinden bir şeyler bulabilir diye düşünüyorum

 41. deniyoruz

 42. merhaba;enkidu kitabı merak ettim ve inceledim çok güzel kitapları var onun için çıkmasını beklemicem şipariini vericem oğluşumun böyle bir kitapa sahip olmasını istiyorum onun için herkese bolşanslarrr…:)))

 43. Biz yeni Istanbul’a tasindik, 4 yasimdaki ogluma Turkce ogretiyorum. Daha dogrusu anliyor ama konusmamakta israr ediyor. Bu kitabi kazanmasam bile gidip alacagim. Boyle kitaplara cok ihtiyacim var Turkcesini pekistirirken. Sagol sitende yazdigin icin.

 44. Benim oglum kitaplari cok seviyor.

  Ben de bu sevgisini onun hayatindaki en buyuk (suan ki en buyuk 🙂 probleme yardimci olmak icin kullaniyorum.

  Biz yurtdisinda yasiyoruz. Esim Ingiliz, oglum gittigi kresde almanca ve ingilizce iki dil birden egitim veriyorlar, ben evde turkce konusuyorum ve 2 yasina gelmeden oglum 3 dil birden anlamaya basladi.

  Ama henuz cok az kelime soyluyor ve soyledigi kelimeler de kitaplardan ogrendikleri . Gunluk bizim kullandiklarimiz o kadar baskin olmuyor ona bir kelime ogretirken.

  Her erkek cocugu gibi futbolu cok seviyor bunun haricinde doga olaylari da ilgisini cekiyor.

  Ayrica cizimler de cok onemli henuz 2 oldugundan cizimlerle takip ediyor konuyu ve kelimeleri

  Yani ilgi alanine giren konular olunca daha da zevkle okuyoruz. Be sebeple Bulut canavarlari tam da onun ilgisini cekecek sekilde ve elinden birakmayacagini dusunuyorum.

  Umarim sansimiz yaver gider 🙂

  cok sevgiler

 45. Sans…

 46. 6 yaşındaki kızım karanlıktan korkuyor sebebini sorduğumuzda ise hayaletler olduğunu söylüyor bunun üzerine konuşmamıza , eğlenceli gölge oyunu vs oyunlar geliştirmemize , hep beraber taklitler yapmamıza karşın devam ediyor (okulda arkadaşları söylüyormuş – aynı yaş grubuna inanmak daha cazip geliyor sanırım) belki de bu kitap sayesinde korkularımızdan kurtuluruz. Şans elbette çıkarsa sevinirim Sevgiler

 47. Oğlumun şansına hadi bakalım…

 48. Oğlumla korkularımızın üzerine gidebilmek,bulutlarla dost olmak,futbol konuşmak ve okuyarak eğlenmek için bu kitaba talibiz.

 49. Elif hanım belki yorumlar sadece kitap içindir diye okumayacaksiniz ama ben bu sayfada yazı okurken karsima çıkan makale reklamindan nefret eder oldum ağız tadıyla bi okuma yapamıyorum bi caresi var mi bunu kaldırmanın

 50. Herkesin korkuları olduğunu oğlumun bilmesi için (bizim meşhur bir korkuncumuz var da)
  Bir de ben de küçükken futbol oynardım:)

 51. Oglum henuz 10 aylik ama kitapligini simdiden olusturmaya basladim. Bu kitap da rafimizda olsaaa 🙂

 52. biz kitaplarla yatıp kitaplarla kalkıyoruz umarım bize gelir 🙂

 53. Bu kitabı çok istiyoruz çünkü oğluşumda tam olarak yazınızda bahsettiğiniz dönemde her ne şekilde anlatsam da korkularıyla başedemiyorum zaman zaman işte belki bu kitap bize iyi gelecek umarım sevgilerimle

 54. kitap kurdu olan kızım için istiyorum…

 55. bize gelsin. her duyduğu sesten korkan, evde bir odada bile tek başına kalmak istemeyen küçük kızıma, abisi bu kitabı okusun. belki korkularının üstesinden gelmesine yardımcı olur.

 56. kızım da futbolu cok seviyor ve kitap okumayı da. henüz 20 aylık ama kitap canavarı. korkuları az. inek sesinden korkuyor. korku degil de ürperti gibi. benim bile bazı korkularım var. keyifle okuyacagımız bir kitap olacagını düsünüyorum. umarım bize cıkar.

 57. Birsen ondersever

  Sanırım ben korkmanin nasıl bir şey olduğunu unutmuşum yani böyle bulut gokkurultusu gibi korkular ama artık bu dönemde o kadar farı korkular yaşıyorum ki!!! Gezi direnişi ortasında doğan bir kızım ve o zaman dan beri ülkem farklı korkular ile savaşıyor ve ben de öyle ! Böyle kitaplara ihtiyaç var en azından bu korkularla baş etmesini ogretmeliyiz diye düşünüyorum sevgiler

 58. biz de istiyoruuuz:)

 59. Oglumun sansina…

 60. biz de istiyoruz:))

 61. Kizimla ben de istiyoruz:)))

 62. kızım ve oğlum için talibim

 63. Bu kitabı istiyorum çünkü benim futbolla ve bulutlarla aram çok iyi, kızımın da öyle olmasını umuyorum:)

 64. Oglum karanliktan korktugu ve daha bu aksam karanlikla dans eden bir kizin hikayesini okuyup gulebilldigi icin istiyorum 🙂

 65. Bu kitabı dilememin tek nedeni var;erkeklerin dünyasında varolmak nefes almak isteyecek birgün.İste ogün bu kitap aklına gelecek.

 66. babası ile vakit geçirirken “gool”top”forma” muhabbeti… benim yanıma gelince “anneee kızlar maç sevmez..” diyor.4 buçuk yaşındaki kızım: )

 67. Bu kitabı kendim için istiyorum. 2,5 yaşındaki oğlum “anne canavarlar sana birşey yapmaz” diye beni teselli ettiği için 🙂

 68. Şans..

 69. Hediye için katıldık, bakalım şans 🙂

 70. Bizim olsun mu?

 71. ikiz kızlarımdan biri daha ürkek. ona bu kitabı okumamın faydası olabilir diye düşündüm 🙂
  duble anne

 72. Kızım Ece nin şansına

 73. kızıma gelsin

 74. Rana Denkdemir

  Yase’yi merak edip girmiştim, bebe çıkmadı şansıma, kitap çıkar belki.. :))

 75. Kız çocuğu, futbol, bulut, korku… bunları nasıl bir araya getirdiklerini ayrıca benim kızların bu kitapta neler göreceklerini ve yorumlarını merak ediyorum.

 76. yine deneyelim bakalım şansımızı..

 77. bu kez bizim olur belki…

 78. Alicim için katılıyorum.

 79. Deneyelim bakalim sansimizi :)kitap bizim olur insallah

 80. Bu sefer bizim olsun..

 81. Ama bizim doğum günümüz, bizim olsun 🙂

 82. Incir'in Annesi

  Tas atip da kolum mu yoruldu caniiiim, yazayim Random belki bizim kaleye mum diker.

 83. Vazgeçmiyorum elbet şans bize de gülecek 🙂

 84. Lütfen bize gelsin şans bize gelmeli…

 85. Deniyorum deniyorum, bu sefer bize gelmeli bu kitap diyorum:)

 86. Rüyasında korkarak uyanan ve bir çok korkusu olan kızıma okumak için istiyorum. Korkunun yenilebileceğini göstermek için katkısı olacaktır.

 87. Esra Feyizoğlu

  Bu sefer yorum yazmayıp direk kitapyurdundan sipariş vereceğim diyerek yazını okumaya başladım ama malesef satışta yokmuş. Çocukken hep bulutların üzerine çıkmayı hayal ederdim, o pofuduk pofuduk halleri çok hoşuma giderdi. Yazın sayesinde o günlere geri döndüm. Ne güzelmiş hiçbir dert tasa olmadan saatlerce hayal kurabilmek. Şimdi kızımla beraber aynı hayalleri kuracak olmak beni çok heyecanlandırdı. Bir de kızlar futbol oynamaz erkekler kırmızı giymez genellemeleri bizde de var maalesef.

 88. belki bu sefer…

 89. talibim….

 90. Ben de şansımı deneyeyim.

 91. Ben kucukken yani tam ouglumun yaslarinda oldugum siralar, geceleri hep ayni saatte hic unutmam 4.46 da uyanirdim ve cok korkardim. Oglumda tam bu siralar bir korku lafidir gidiyor. Karanliktan, kopekten, agaclari kesen adamlarin evimize gelme olasiligindan vs.. bunlar fobiye donusmesin diye maymun olduk:) bu kitap bize iyi gelecek..

 92. Şu andan itibaren yeni yorum kabul etmiyorum. Kitap Emine’ye çıktı, kendisiyle iletişime geçtim.

  Herkese yorumları için teşekkür ederim.