74 Yorum

Hediye Kitap: Küçük Korsan Hazine Peşinde

HepsiBurada’yla hediye kitaplarda bu hafta Günışığı Kitaplığı’ndan bir kitap var: Küçük Korsan Hazine Peşinde.

Küçük Korsan

Avusturyalı yazar Christine Nöstlinger’in yazdığı bu kitap, yine Günışığı’nın Türkçeye kazandırdığı Küçük Korsan İş Başında‘nın devamı niteliğinde.

1970’ten beri yazdığı çocuk kitaplarıyla çeşitli ödüller alan Nöstlinger, hikayelerinde ırkçılık, ayrımcılık gibi çocuk kitapları için “cesur” sayılabilecek konulara girmekten çekinmeyen bir yazar. Bu kitabında ise aile kavramını – sıradışı sayılabilecek bir aile yapısıyla- vurgularken cesaret ve dayanışma kavramlarının altını çiziyor.

Leo, babasıyla birlikte bir korsan gemisinde yaşıyordu. Babası dümeni kullanıp yelkenleri açıyor, Leo ise yemek pişirip temizlik yapıyordu. Ancak Leo, ilk kez bu denli keyifsiz gördüğü babası için endişeleniyordu. Babası üç kere on üç yıldır aynı hazineyi arayıp duruyordu ama boşuna! Yaklaşan korsanlar toplantısına kadar hazineyi bulamazsa çok kötüydü. Leo, babasını yalnız bırakmaması gerektiğini biliyordu. Neyse ki, onlara yardım edecek bir yıldızı, bir de ailesi vardı…

Kitabın ilk bakışta ilgi çeken ayrıntılarından biri Leo’nun babasıyla gemide, annesinin ise babaannesiyle karada yaşıyor olması.  Sebebi ise çalkantılı denizde fena halde midesi bulanan annesinin korsan hayatı yaşamaya hiç niyetinin olmaması. (Güzelmiş?..)

Bu kitapta hikayenin kendisi kadar ve belki de daha fazla eğlenceli olan bir şey varsa o da gerek korsanlar, gerek babalar, gerekse anneler/kadınlar üzerine verdiği sıradışı mesajlar. Leo’nun babası “zırıl zırıl” ağlıyor mesela… Eskiden korsan olan büyükannesi, şimdi ihtiyarlamış olmasına rağmen “ayı gibi güçlü.” Ki zaten hazineyi bulmak konusunda ümidini yitirerek kabuğuna çekilen baba korsan için “Ben nereye istersem oraya gider o herif!” diyerek olaya el koyan da bu büyükanne. (Hiiiii aaaaa, herif mi diyooooor, hem de çocuk kitabında???!!! Evet, herif diyor, hem de çocuk kitabında. Aman MEB duymasın, ahlaki açıdan sakıncalı falan bulur maazallah!)

Küçük Korsan2

“Bir korsan kaptana, annesinden başka hiç kimse emir veremez. Bir korsan kaptan bile annesinin buyruklarını yerine getirmek zorundadır.”

Belki de insan kitaplarda görmek istediğini gördüğünden, ben en çok bu genellemelerin dışında çıkılmasını sevdim bu hikayede. Okuma yazması kıt, oburun teki, zırıl zırıl ağlayan babaları, “ayı gibi kuvvetli” büyükanneleri çocuk kitaplarında çok sık görmüyor, hazine sandığını taşıyan bir babanın ağzından çocuğunun yanında “Bu meret öküz gibi ağır!” diye bağırıldığına pek şahit olmuyoruz. Kitabın bu kusursuzluğu yıkması, daha doğrusu normalliği ön plana çıkarması güzel zaten. Kaçımız çocuklarımızın yanında TRT spikeri gibi konuşuyoruz ki?

Kitap satır aralarında korsan hayatına dair belirgin ipuçları da veriyor: Korsanların mektuplarını martılar taşır… Korsanlar en sevdikleri yıldızın, dileklerini yerine getirebileceğine inanırlar… Olur da birgün korsan olmak isterseniz aklınızda bulunsun.

Küçük Korsan Hazine Peşinde, çocuğunuzla gülerek, eğlenerek okuyacağınız bir kitap. Cümleler uzun, çok basit değil ve hikaye de başlı başına kısa sayılmaz, o yüzden dikkatini toplayabilen bıdıklar daha çok keyif alacaktır (şahsen 5 yaş ve üzeri derim ben, ancak bıdığa göre de değişir tabii)… Ve, geçtiğimiz haftadan itibaren yaptığımız bir değişiklikle, öyle “Bana da çıksın” yok efendim “Şans” gibi yorumlar istemiyoruz artık çekilişe katılırken. Yazınız: Bu kitabı neden istiyorsunuz? Nedir ilginizi çeken? Kazananı Random.org ile belirleyecek ve yorum kısmında açıklayacağım.

İyi şanslar!

74 yorum

 1. hiç çıkmadı bize .(
  belki bu sefer olur

 2. Şansımız bol olsun

 3. Denizde yaşam 🙂 hem de anneden ayrı…Hayal dünyasını geliştirmesi ve eğlenceli bir kitap olduğuna inandığım için okumak isterim kızıma.
  Ay hadi inşallah bize çıkar…

 4. yazınızdan okuduğum kadarı ile anne ve babanın farklı isteklerinin olması, birbirlerinden farklı düşünmeleri ama bu farkın birlikte aile olmalarına engel olmaması güzelmiş. Bi de babannenin olaya el atıp pes eden babaya yardım etmesini de çok sevdim. Bizim evde herkesin kendi gibi düşünmesini isteyen 4,5 yaşında bi bıdık var ona iyi gelebilir 🙂

 5. Kitaptaki annesinin sözünü dinleyen korsan benim küçük korsanıma örnek olur belki 🙂

 6. kızımın korsanlara olan merakı nedeniyle bize çıkmasını isterim.
  “Bir korsan kaptana, annesinden başka hiç kimse emir veremez. Bir korsan kaptan bile annesinin buyruklarını yerine getirmek zorundadır.”
  bir şeyi yapması için beni 50 kere söyleten kızımın bu cümleten etkilenmesini de umuyorum ayrıca :))

 7. korsancılığı, denizi, annesini çok seven 5 yaşındaki kuzucuğumun seveceği bir kitap olduğunu düşündüğümden biz istiyoruz 🙂 sevgiler

 8. Erim'in annesi

  Sansliyiz bu hafta:)

 9. Yine deneyelim şansımızı :))

 10. Küçük korsan işbaşındayı binlerce kere çok eğlenerek okuyan oğlum için istiyorum:)

 11. ENİSE PİLAVCI

  6 yaşındaki oğlumun hayal gücü benim istediğim kadar geniş değil 🙂 , hep mantıklı . Son 3 gündür sizin tavsiyeniz olan kitapları okuyoruz ve acayip mutlu oluyor, dün akşam “kütüphanedeki Aslan “ı , önceki gün “memo ve ay” ı. Bu kitapların hayal gücünün gelişmesine katkısı olur umarım. Oğlumun adı “yeni yerler görmek için gezen ” anlamında BARKIN. Gezmekte hayal gücünü genişletir. Öptüm sizi

 12. Bizde denyelim belki bize çıkar:)))

 13. Tam oğluma göre bir kitap.Korsanlar ve hazine.

 14. Efendim bize çıkmasını istmemizdeki istek korsan dahi olsa anne sözünün dinlenmesine dair narin dokunuştur ve kitabın bize çıkmasını istememizdeki niyet bu cümlenin her daim gerçekleşmesi deileğidir.

 15. Kızlarıma hiç korsan kitabı almak aklıma gelmemişti. Bizim için iyi bir değişiklik olur.

 16. Bize cikmasini istiyorum lutfennn:)

 17. Bize ciksa bu sefer:)

 18. bu kez bize çıksın

 19. Ben de prensesim için istiyorum. Şansımızı deneyelim.

 20. Bu sıradışı kitabı oğlum okusun istiyorum. Ben de merak ediyorum. Dediğiniz gibi çocukların yanında TRT spikeri gibi konuşmuyoruz ve ben de oğlumun gerçek dünyadan çok da kopuk olmasını istemem. Kitaplardaki ve çizgi filmlerdeki kahramanlar hep kusursuz oluyor, oysa bu imkansız. Gerçek bir kitap olduğu için istiyoruz biz:)

 21. Oglum icin talibim

 22. Bizim evdeki korsan da emirlere uyar mi?

 23. benim korsanıma örnek olması için desem

 24. Bu aralar oğlumun gemiler ve seyahat ilgi alanında …

 25. 3 yasindaki oglum korsanli kitaplari cok seviyor.. sakar cadi vini`nin korsanlik macerasi ve kapi komsumuz korsanlar en sevdigi kitaplar. o nedenle bu kitabin ilgisini cekecegini dusunuyorum…

 26. korsanlar erkek çocuklarının ilgisini çekiyor.bakalım buz kez bize gelir mi?

 27. bu defa bize ciksin 🙂

 28. bu defa bize gonderin 🙂

 29. Merhaba Elif,
  Bu kitabı isteme sebeplerimden 1. si tamda kitapta “herif” gibi bir kelime geçtiği için yani herşeyin tıkıtıkına düzgün olduğu bir türkçeyi ben evimde kullanmıyorsam böyle bir kitap bize uyar. Sebeplerden 2. si oğlumun biraz aklı havada hayalperest birisi olması hoşuma gider diye. Ne bileyim denizlerde macera yaşamalar, korsanlar ve hazineler vuuuu bi anda heyecanlansın yani eee böyle bişiy çok saçma diye bakmasın istiyorum 🙂
  Sevgiler

 30. oğlum yatıyor kalkıyor korsancılık oynuyor kitabı da olsa fena olmaz dimi 🙂

 31. Incir'in Annesi

  Haydi korsanlar bizim eve geliiin!!!

 32. Bütün gösterilerde Korsan olan ve kostümlerini,hazineleri merak eden, inceleyen oğlum için istiyorum.Çok ilgisini çekecektir ve ksin içinde yaşayacaktır.
  Sevgiler:)

 33. Korsanlar oğlumun dikkatini çeker.

 34. Babayla Korsancılık mı? Baba-oğul ilişkilerimiz güçlenir belki biraz 🙁
  Bize gelsin.

 35. valla isteme nedenimi zaten anlatmışınız, dili 🙂 çok ilgimi çekti. korsancılık, sıpaydırmencilik, şimşek gücü, rüzgar topu filan derken tam oğlanlara göre bi kitap gibi geldi bana. bize çıksın bence 🙂

 36. bu gün o gün olsun …bu kitap bize gelsin :)))

 37. deniyoruz

 38. Kizimla ben de talibiz :)))

 39. “Bir korsan kaptana, annesinden başka hiç kimse emir veremez. Bir korsan kaptan bile annesinin buyruklarını yerine getirmek zorundadır.” cümlesi, beni tabiri doğru kullanıyorsam tam kalbimden vurdu. Zira 7 yaşındaki oğlumla şu sıralar bu konuda çok çatışmalar yaşıyoruz. ve Peter pan sayesinde başlayan korsan merakıyla da pekişince, bu kitabın oğluma faydalı bana yardımcı olacağını düşünüyorum. inşallah bize çıkar..

 40. bu sefer bana çıksın amaaa

 41. Kizimin yeni arkadasi Leo’ ya hediye etmek icin istiyoruz!

 42. belki bu sefer:)

 43. Sizi çok uzun zamandır takip ediyorum. Hediye kitaplarınızdan ilgimi çekenleri genelde satın aldım.(Memo ve Ay’a bayıldık.) Ama ilk defa hediye kitap için yorum bırakıyorum. Müthiş ilgimi çekti.

 44. Korsan oyuncağına “korsan abi” diyen 2,5 yaşındaki oğlumun bu kitabı seveceğini düşünüyorum

 45. Uzun bir aradan sonra Turkiye’ye ziyarete gelisimizin serefine sansimizi deneyelim..:)

 46. Kızım korsanlara meraklı olduğu için, her yeni kitap yeni bir aşk olduğu için istiyorum

 47. Bu kitabı istiyorum. (Oğlumun deyişiyle) Çünküüüüü sıradışı ve bizlerin çocukluğundaki çoğu masalın gerçek hayattan kopuk,ütopik mesajlarındansa daha yaşamla bağdaşır mesajlar içeriyor olması hoşuma gitti.

 48. Bu kitap benim ilgimi çekti çünkü ben hayalperest bir insanım, korsanlarla, hazinelerle, yolculuklarla ilgili hikayelere bayılırım. Henüz 1 yaşına yeni girmiş yaramaz oğlum benim gibi mi henüz bilemiyorum ama bu kitabı anlayacak kadar büyüdüğü zaman O’nunla eğlenerek okuyabileceğimiz bir kitap olduğunu düşündüm. Birden kendimi miniğime “Bir korsan kaptana, annesinden başka hiç kimse emir veremez. Bir korsan kaptan bile annesinin buyruklarını yerine getirmek zorundadır” diye sesimi değiştirerek okurken hayal ettim!! Sonra belki O’na derim ki “sen de benim buyruklarımı arada yerine getirsen iyi olur canım” (Sağolsun kendisi şimdiden sözümü dinlemiyor!!) Kısacası, ben kitapları çok severim. Bu kitabı oğlumun seveceğini düşünüyorum ve istiyorrumm.

 49. ışıl öztaşbaşı

  Oğlum bayılacak buna;))

 50. biz de istiyoruzzz:)

 51. Ya nasib! :)))

 52. Çizimler farklı ve eğlenceli bir kitaba benziyor.
  Umarım bize çıkar.

 53. kızımın sansına katılıyorum….

 54. bu sefer bize lütfen

 55. kızım ve ben biz de varız:)

 56. şans bizden yana olsun

 57. Hadi bakalım şansımıza :))

 58. inşallah bize çıkar hediye 🙂

 59. Sevgili Elif, insanımızın okumayı sevmediği, dikkat seviyesinin ne denli düşük olduğu çok açık…. Bu çekilişin farklı olacağını yazmışsın, üstelik koyu harflerle, ama dikkat ettim yorumların neredeyse yarısı buna uymamış… Hediye kitap mı gördün anacım, yaz geç, hani neden istiyorsunuz açıklaması, yok…. Belli ki senin yazını tamamen okumamışlar, başlığa bakıp geçmişler, kim bilir kitabın içeriğini anlatmışsın ya onun da farkında değillerdir.. İşte bu yüzden bence bizler halk olarak kaybetmeye mecburuz, şaşırmamak lazım…. Ben çekilişe katılmak için değil, sırf içimi dökmek için yazdım….. Sevgiler,

 60. Talibiz..:)

 61. Oğlum için…

 62. bıze cıksa keske

 63. gündelik dilde yazılmış bir çocuk kitabı hiç okumadık, bakalım şansımız bize bu konuda yardımcı olabilecek mi?

 64. kızıma kitap alışkanlığı kazandırmak için büyük fırsat! ilk kitabı Küçük Korsan Hazine Peşinde olsunnn

 65. Ahahahaaa ne zaman agzimdan ayip!!:) bir kelime kacirsam hemen uzata uzata tekrar edip ……. deeeeeddiiiiiinn demesine bayiliyorum oglumun:)) boyle anlarda bazen ozur dileyip yaptigimin yanlis oldugunu soyluyorum bazen de ama annem napiyim cok kizdirdi beni diyorum:) ikinci aciklamayi ne zaman yapsam ilk firsatta benim kullandigim kelimeyi cumle icinde kullaniyor. Ya okulda filan da soylerse diye korksam da bu kitabi oglum icin istiyorum:)

 66. korsanlara çok düşkünüz bu aralar, bakalım belki çıkar…

 67. Deneyelim belki çıkar..

 68. oğluşumun şansına

 69. İlk gün yazmalıydım ama iyi ki beklemişim, hafta sonu lcw ye gittik, oğlumun kendisi için seçtiği tişört hazine avcıları. 🙂 Tesadüf değildir belki kitap bize çıkmak üzeredir. 🙂 sevgiler

 70. Kitap Sinem’e çıktı, kendisiye e-mail gönderdim. Şu andan itibaren başka yorum kabul etmiyorum. Gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.