0 Yorum

Bebeğimin Listesi

Bundan bir süre önce Uykusuz Anneler‘in Peri‘si beni bir etkinliğe davet etmişti.

Aslında etkinlik daha öncesi için programlanmış ancak sonrasında ertelenmek durumunda kalmıştı. İyiydi, hoştu da, ertelendiği gün, Yase’nin “Bu bebek 16’sına kadar çıktı çıktı, çıkmadı zorla çıkarıyoruz!” dediği zamanlamayla çakışıyordu.

Peri “Elif, geliyorsun, değil mi?” dediğinde ona “Yase o gün doğurmazsa, evet” demiştim. Yanlış yapmışım. En son biri bana “Geliyorsun değil mi?” dediğinde “Doğurmazsam, evet” diye espiri yapmış, gitmem gereken yer yerine beş hafta erkenden hastanenin doğumhanesine gitmiştim! Kıssadan hisse: Sözlerine dikkat et.

Velhasıl, Uykusuz Anneler’in etkinliğinden hemen önceki gece tabii ki Yase doğuma girdi. Ben de peşinden. Peri’ye dedim ki “Kehanet tuttu! Yase doğuruyor!”

“Önemli olan bebeğin sağlıkla gelmesi” dedik. Ve Teo hepimizi şaşırtarak tahminimizden daha da hızlı bir şekilde aramıza katılınca ertesi gün Peri’nin davetine uykusuz anneliğin şanına yakışır bir şekilde, sıfır uykuyla katılabildim.

Bütün kızlar Uykusuz Anneler’in, Bebeğimin Listesi adlı web sitesini tanıtmak üzere gerçekleştirdiği etkinlik için toplandık, toplandık, toplandık; Bebeğimin Listesi’nin kurucularından Elif Ceylaner Aydemir’i dinledik.

BebegiminListesi2

Fotoğraf: Betty Mazalto

Bebeğimin Listesi, son zamanlarda hızlıca pratiğimize giren Bebek Partilerinin (nam-ı diğer Baby Shower) ortaya çıkış amacını yerine getirmek için kurulan bir web sitesi.

Bu tür organizasyonların son zamanlarda giderek yaygınlaşıyor olması, “Baby Shower” ismine Türkçe alternatiflerin de ortaya çıkmasına sebep oldu, ki bu alternatiflerin arasında ne yaygını “Falanca’nın Karnı Burnunda Partisi” şeklinde. Kim düşünmüşse eline sağlık, isabet olmuş.

İster Karnı Burnunda Partisi, ister Bebeğe Hazırlık Partisi, adına ne derseniz deyin, bu organizasyonların iki amacı var: (1) Bebek gelmeden önce anne adayının kız arkadaşlarıyla “kendi olarak” buluşup eğlenmesi ve (2) bence asıl önemlisi, bebek için ihtiyaç duyulan ürünlerin eş, dost, aile desteğiyle toparlanması.

İşte Bebeğimin Listesi bu bebeğe hazırlık alışverişini kolaylaştırmayı amaçlayan, “Baby Shower” partilerine yönelik bir web sitesi. Bebegiminlistesi.com’da kendine özgü bir ihtiyaç listesi oluşturan anne adayı, bu listeyi sosyal mecrada yakınlarıyla paylaşıyor. Böylelikle hem ihtiyacı olan ürünleri mümkün olduğunca temin ediyor, hem de kendisine hediye almak isteyenleri “Ne alsam?” diye düşünmekten kurtarıyor.

Sitenin kurucusu elbette bir kadın ve anne. Elif Ceylaner Aydemir, Bebeğimin Listesi fikrinin, 2009 senesinde hamile kalıp bebeği için ihtiyaç listesi oluşturmak istediğinde Türkiye’de böyle bir açığı fark etmesi sonucu doğduğunu anlattı bizlere… “Amaç burada aslında hediye siparişi vermek değil; tüm yakınlarla beraber doğacak bebek için anneyle babanın heyecanlarını paylaşmak, güzel eğlenceli ve mutlu bir gün geçirmek. Tabii ki bunun yanında aileye maddi ve manevi yardımcı olmak, birden fazla alınacak aynı hediyenin önüne geçmek, işe yaramayacak hediyelerin alınmasını engellemek…”

BebegiminListesi1

Elif Ceylaner Aydemir – Fotoğraf: Betty Mazalto

Nasıl çalışıyor? 

Anne, kendisi ve bebeği ile ilgili bilgileri siteye girerek bir baby shower liste kaydı oluşturuyor. Daha sonra da sitede yer alan markaların ürünlerinden istediği ürünleri listesine dâhil ediyor. Sonrasında isterse Facebook, Twitter gibi sosyal mecralarda ve e-mail ile listesini paylaşarak listeyi görünür duruma getiriyor. Listeyi paylaştığı kişiler hediyeleri annenin oluşturduğu ihtiyaç listesinden satın alarak ihtiyacı olan doğru ürünü hediye etmiş oluyor.

Aşağıdaki video, sitenin işleyişiyle ilgili ayrıntılı bilgi veriyor.

Bebeğimin Listesi, baby shower partisi organize etmek isteyen anne adaylarına da, birlikte çalıştığı mekanlar aracılığıyla yardımcı olabiliyor. Bebeğimin Listesi ile ilgili daha fazla bilgiyi web sitesinden edinebilir, FacebookTwitter ve Instagram‘dan takip edebilirsiniz.

Etkinlikte ilgiyle dinlediğimiz bir başka proje de harika bir sosyal sorumluluk projesiydi: Happy Baby Carrier.

Cansu Akarsu adlı genç bir tasarımcının fikri olarak ortaya çıkan Happy Baby Carrier, “bebek taşıma” uygulamasının yaygınlıkla kullanıldığı Afrika ülkelerinde (ilk olarak Uganda) toplumu doğru bebek taşıma konusunda bilgilendirmeyi amaçlayan, kar amacı gütmeyen bir oluşum.

Her ne kadar Uganda’da Bebek Taşıma çok yaygın olsa da, bu uygulama kullanım hatalarını beraberinde getiriyor. Bunların arasında en önemli sorun, yerel halkın kullandığı çoğu taşıyıcı (bez) bebeğin boynunu desteklememesi oluyor. Çoğu anne gerek kendi, gerekse bebeği için en uygun pozisyonu bilmeden, saatlerce bebeklerini sırtlarında, kucaklarında taşıyor, iş yapıyor, tarlada çalışıyorlar. Bu saatler boyunca yanlış pozisyon ve bağlamalar ise anne ve bebekler için ileride sakıncalar doğurabiliyor.

Cansu Akarsu ve beraberindeki ekip, bebeği en doğru şekilde destekleyecek ve taşıyan kişiyi rahat ettirecek bir bebek taşıyıcısı geliştirmiş. Bunu yaparken de batılı şirketlerden aldıkları destekle Uganda’nın yerli halkına bu taşıyıcıları yapma ve satma imkanı oluşturmuşlar. Amaç, tamamen yerel imkanlarla yapılıp satılan bir üründen bölge halkının hem fayda, hem gelir elde etmesi. 

HappyBaby

Proje çok detaylı ve çok güzel düşünülmüş. Ben herhangi bir tarafını eksik bırakmaktan çekinirim (dinlerken çok uykusuzdum!) ancak ayrıntılar projenin web sitesinde (İngilizce olarak) var: Happy Baby Carrier. Henüz Türkiye’de böyle bir girişimleri yok, ancak genç bir kadın tasarımcının arkasına güçlü bir ekip alarak dünyanın bir diğer ucunda fark yaratması müthiş takdir edilesi!

Uykusuz Anneler‘e beni en uykusuz halimle ağırladıkları, Bebeğimin Listesi ile tanıştırdıkları ama en az o kadar da Happy Baby‘den haberdar olmamı sağladıkları için teşekkür ederim. Hepsinin yolu açık olur umarım. Yaşasın kadın gücü!

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *