104 Yorum

Hediye Kitap: Sır Versem Saklar mısın?

HepsiBurada ile hediye kitaplarda bu hafta Redhouse Kidz’den bir kitap var: Sır Versem Saklar mısın? 

Sır1

Bu kitapla ben geçtiğimiz aylarda HT Hayat’ın düzenlediği bir seminer sayesinde tanışmıştım. Semineri veren psikolog Iraz Toros Suman, çocuklarla cinsellik konusunda konuşmak üzere okuyabileceğimiz kitaplardan biri olarak önermişti bu kitabı.

Redhouse Kidz’in Çocuklarımızla Konuşalım serisinden olan Sır Versem Saklar mısın?, Kanadalı sosyal hizmet uzmanı ve yazar Jennifer Moore-Mallinos’un, çocuk istismarı, gözetim ve koruması alanlarındaki tecrübeleriyle hazırladığı bir kitap.

Çocuklara yönelik sosyal yardım uzmanlığı deneyimlerime dayanarak, çocukların günümüz toplumunda karşılaştığı çeşitli zorlukları çok iyi anlayabiliyorum. Fiziksel, cinsel, duygusal çocuk istismarının ne kadar yaygın olduğunun farkına vararak, ebeveynler ve profesyoneller olarak çocuklarımızı korumak için harekete geçmemiz gerekiyor.

diyor Mallinos kitabın sonundaki “Anne ve babalara notlar” bölümlerinde.

Seni ve başka insanları mutlu ediyorsa sır saklamak çok eğlenceli olabilir. O zaman sır güzel bir şeydir.

Ama canını acıtan, üzülmeye veya korkmana neden olan bir sırrın varsa, kendini iyi hissetmek için güvendiğin bir kişiyle konuşmalısın.

Annene, bana veya öğretmenine böyle bir sırrı anlatmak sana zor gelebilir. Böyle zamanlarda cesur olmalı ve doğruları söylemelisin. Ancak bu şekilde sıkıntıdan kurtulabilirsin.

Anlaşıldığı gibi Sır Versem Saklar mısın? sadece cinsel istismar konusuna yönelik bir kitap değil. Daha geniş bir açıyla, çocukların küçük dünyalarında saklayabildikleri büyük sırları açığa çıkartmayı hedefleyen, diyalog başlatma amacı gözeten bir kitap. Soru dilinde yazılmış: “En yakın arkadaşınızla aranızda özel bir selamlaşma şekliniz var mı? Bunu sır olarak saklamak doğru mu sence? Bence de doğru! İki kişi arasındaki böyle sırlar çok eğlencelidir.”

Sır2

Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Gençlik Danışmanlık Merkezi psikologları tarafından çocuk ruh sağlığı ve gelişimi açısından incelenen bu kitap 5 yaş ve üzeri yaş grubundaki çocuklar için önerilmekteymiş. Şahsen bizim evdeki gözlemlerimde (!) 5 yaşın altındaki grup için biraz fazla sofistike kaldığını düşünüyorum ben de, hem kavramların, hem de diyalogların.

Sır Versem Saklar mısın? ile ilgileniyorsanız, nedenini açıklayan kısa bir yorum bırakın. Bu kitap neden sizin kitaplığınızda olmalı? Kime, kiminle, niçin okumak istersiniz? Kazananı Random.org üzerinden çekiliş yaparak belirleyecek ve yorum kısmında açıklayacağım.

İyi şanslar!

104 yorum

 1. Sanırım zamanında Deniz’e okumuştunuz da, paylaşması gereken bir-iki sır çıkmıştı ortaya 🙂 Sakız paylaşmamıştı di mi?

  Ben de canım oğluma okumak isterim biraz daha büyüyünce, cinsel ya da başka türlü istismarlara karşı doğru şekilde eğitmek çok önemli zira.

  Çok teşekkürler.

 2. Oğlumu istismardan koruyabilmek için ölümüm gerektiğini düşünüyorum

 3. son zamanlarda artan cinsel istismar sonucu ölen çocukların haberlerini duydukça çıldırma noktasına geliyorum; bu kitabın hem bana hem de oğluma hangi sır ‘iyi sır’ hangi sır ‘kötü sır’ olacağını anlatmada yardımcı olacağını düşünüyorum. Kesinlikle her ailenin evinde olması gereken bir kitap!

 4. Bana ciksinnnn cikmali :))))

 5. Kim çocuğunu tüm olumsuzluklardan korumak istemez ki? Bunun için onun anlayabileceği bir hikaye kadar keyifli bir yol yoktur sanırım. Sizede teşekkürler Elif Hanım, kazanamasakta güzel bir kitapla daha tanışmış olduk 🙂

  • Kitap size çıktı, tebrik ederim. Size bir e-mail gönderdim, adres bilgilerinizi bekliyorum.

 6. kızıma okumak isterim , bir kitapta hediye olsun 🙂

 7. Hadi çıksın artık:)

 8. oğlumun okumasını istiyorum. Hatta okul kitaplığına hediye edeceğim daha sonra, çünkü sınıfımızda şu ara bu konuyla ilgili bazı sıkıntılarımız var.

 9. beril’im için gönderir misiniz?

 10. Bu zamanımızın en kotu sorunu daha nasıl adlandırmalıyım bilemiom bu iğrencliği ama oğlumla bu konu hakkında nasıl bı yol ızlemem gerektiğini gösterecek…oğlumla bu konular uzerıne okuyabılecegım ılk kıtap olucak umarım sans bıze guler…

 11. Bize hiç çıkmıyor şansa 🙁

 12. kitapları çok seven ve kendince sırları olan oğlum için.

 13. kızıma

 14. BİZDE VARIZ

 15. Ege ve Ada’mın şansi için 😀

 16. Bize çıkmasa bile alınacak kitaplar listesine ilave ettim. teşekkürler. 🙂

 17. benim 2 yaşında kızım var .Ama her hafta en az 2 tane cinsel istismar haberleri duyuyoruz ama kitap dediğiniz gibi geniş açılı yani sadece cinsel istismarı konu almıyor.ama öncelikli olarak kızıma değil kendime okumalıyım ve sonra eşime.Bu konuda biz bu kadar bilinçli değilken çocuğun bilinçli olmasını sadece kitap okuyarak öğretemeyiz.Benim kızım için erken ama ben ve kızıma bakanlar için erken değil !

 18. Oğlum için kitaplığımızda bulunmasını isteyeceğim bir kitap..

  Henüz yeni yeni konuşmaya başladığı şu dönemlerde kitap okuma alışkanlığımızı oturttuk, her gece 2 kitap seçiyor ve yatmadan okuyoruz. Bazı kitapları artık o kadar çok okumuş olmalıyız ki, ben okurken cümlenin fiilerini o tamamlıyor..

 19. alın bende de o kadar çıksın ya da çıkmasın alınacaklar listemize girdi :))

 20. eşimle birlikte,oğluma ve henüz cinsiyetini bilmediğim yavruma okumak isterim. çünkü çok bozuk bir düzende yaşıyoruz ve herşeyi bana anlatmalılarki başlarına birşey gelmesin.

 21. Oğlum bu ara bişeyler söyleyip sonrada bu bi sır annişim diyor 🙂 Hadi bakalım şans bizden yana olsun.

 22. Kitap çok ilgimi çekti… resimleri de çok güzel..
  Oğlumun içten içe birşeye takıp üzülmesindense babaısna ve bana açılmasını isterim.. ayrıca da arkadaşlarıyla paylaşımlarında sır konusunun önemine yardımcı olur diye düşündüm..talibim 🙂

 23. kızım için istediğim kitaplardan biri

 24. Yaptığınız alıntılardan kitabın dili çok hoşuma gitti. İçinde akılda kalıcı yaklaşımlar olduğunu düşüyorm. Ve bu basit yoldan anlatımla hem eşim ile hem oğluşumla paylaşmak istiyorum.. Sevgiler 🙂

 25. Biz bütün diyaloglarımızda duyguları ifadeyi hep ön planda tutmaya çalışıyoruz kızımla… Çocuklar hissettiklerinin dışavurumunu özgürçe gerçekleştirebilmelilier. Bu anlamda iletişimimizin kalitesini arttıracağına inancım büyük. Zamanın ne gibi sırlar doğuracağından bihaber ve endişeliyim. Kendi çocuğum ve çevremdeki tüm ebeveynleri bilinçlendirmek adına… Sevgiler..

 26. listeye ekleyeyim ben bu kitabı 🙂

 27. Benim bir kızım var ama bu kitabı yiğenim için istiyorum..yaş itibarı ile tam da kitabın anlattığı konuyu öğrenmesi gereken bir yaşta…öykücüğmün şansına olsun:)

 28. Çok önemli bir ayrıntı gerçekten. Mutlaka okumalı miniklere. Bize çıksın bizde okuyalım 🙂

 29. Biz de çekilişe katılmak istiyoruz,oğlum ve kızımla

 30. Kızlarıma okumak isterim, beraber büyürken 😉

 31. Bana cikarmi ki

 32. artık bize çıksınn 🙂

 33. sır nedir,iyi sır kötü sır ayrımını oğluma anlatmak için güzel bir başlangıç olacağını düşünüyorum.İnşallah bize çıkar

 34. Sansimizi deneyelim bizde.

 35. elifcim galiba ilk defa senin hediye çekilişine katılacağım:)
  bu kitap benim alınacaklar listemde var, sen de görünce belki çıkar dedim.
  sevgiler

 36. Sanırım bugünlerde çocuklarla ilgili etkileyici ve öğretici bir kitap olacağını düşünüyorum.Oğlumla sır nedir paylaşım için şansımız bol olsun

 37. biricik kızıma zamanı geldiğinde mutlaka okumak isteyeceğim bir kitap, kütüphanemize koymak için sabırsızlanıyorum..

 38. Bir anne olarak mutlaka edineceğim bir kitap.

 39. Oğlum Arda’ya okumak istiyorum, 6 yaşına yaklaştığı şu sıralarda, yanında anne babası olmadan gecirdigi vakit fazlalastigi icin (servis, yuzme dersi icin soyunma odası vs vs) bazı şeylerin ayrımına varabilsin, kendini koruyabilsin, bizimle hep acik olabilsin diye…Koruma, bilinclendirme amaçlı…
  İlk defa bir çekilişe katılıyorum, heyecanlıyım, yarışmacı arkadaşlara başarılar dilerim 😀

 40. Keşke kızım Ece ye çıksa

 41. erkenden öğrenelim bizde sır saklamayı…

 42. Daha önce Denize okuduğunuzda alayım diye düşünmüştüm ama siparişlerimde yaş itibariyle henüz yer bulmamıştı. Tekrar hatırlamak iyi oldu, vakti geldi galiba. Şansımızı deneyelim çıkmazsa alınacakların ilk sırasına koyalım:))

 43. bize gönder blogcuanne söz kimseye söylemeyiz 🙂

 44. Hazir Turkiye deyken bize ciksa ne guzel olur 🙂

 45. Kendince içinde sakladığı sırları ve korkuları için okumak isteriz bu kitabı

 46. Bebisim daha cok kucuk ama onun icin kitaplar almaya basladim bile. Kutuphanemizde sizin de bir aniniz olmasi icin isterim. Kizima iyiyi dogruyu en guzel kitaplarla ogretebilirim. Once kendim okuyacagim sonra birazcik daha buyuyunce onunla okuyacagiz:))) bize cikarsa tabii ki:)

 47. bize çıkar mı bu sefer?

 48. Ben de istiyorum

 49. Nasil anlatacağimi bilemediğim bir konuda bana yardımcı olabileceğini düşünüyorum bu kitabın.

 50. Sansimiz varsa bize ciksin 🙂

 51. fatma davarcıoğlu özaktaş

  bize lütfen

 52. Kızım 4.5 yaşında bu aralar babaannesi sürekli bizim onay vermediğimiz konularda kızıma “aramızda sır” sen sakın söyleme diyor ve bu konuya sinir oluyorum kendimce anlatmaya çalışıyorum ama yeterli mi bilmiyorum. istismar konusunda eğitimlere de yavaş yavaş başladık umarım bu kitap bizim olur 🙂

 53. Incir'in Annesi

  Bu konuya takmis vaziyetteyim. JIS (Jakarta International School) da 5 ve 6 yasinda iki cocuga tecavuz edilmis. Ayrintilari bilmiyorum ama dun ogrendigimden beri kendime gelemedim. Bu okul Cakarta’nin en prestijli uluslararasi okulu. Calismaya gelen expatlerin cocuklarinin gittigi, yonetiminde ust duzey yoneticilerin etkisinin hissedildigi bir okul. Kendi iclerinde cocuk guvenligini saglayamadiklarini gormek cok feci. Dunden beri aklimdan cikmiyor. Kotuluk her yerde tamam ama biz nasil koruyacagiz yavrularimizi?

 54. YASEMİN KOCABAŞ

  çıkmasa da almalı

 55. Ben zaten cocuk konusunda asiri paranoyak bir anneyim. Su siralar ortalikta dolasan 14 maddelik listeyi o kadar cok tekrar eder oldum ki oglum daha kac kere soyleyeceksin annneee diye isyan etti. O kadar cok soyleyecegim ki annem, sana, kardesine veya herhangi bir cocuga hic bir sey olmasin diye sonsuz kere de olsa soyleyecegim. Ben bu neden le sir kavramini tamamen hayatlarindan cikarma yolunda ilerliyordum ancak su an fark ettim ki bu cok mumkun degil. İlla arkadasi, kardesi, kuzeni vs biri ile kendi arasinda olmasindan gizli bir gurur duyacagi seyler olacak, bunun ayriminin kafasinda cok net olmasi sart. Allahim sen butun cocuklari koru.

 56. Bu kez bizim olsun lütfeeennn :)))

 57. kesinlikle önemli bir konu ve okunması gereken bir kitap

 58. gülsel ayşe keçeci

  torunlarıma bakıyorum.okusam çok iyi olacak, bana çokarsa çok sevinirim.

 59. bu kitabın 2. kez kurası ınsallah bu sefer bıze cıkar….

 60. Oğlumla hangi sırlar saklanır,hangilerini paylaşmalıyız diye konuşabilmek için bu kitaba talibim.

 61. itir duygularıma tercüman olmuş.Biz de varız çekilişte.

 62. Oğlum Mehmet’e şimdi ve büyüyünce kızım Pelin’e okumak ve iyi sır ile kötü sırrı anlatmak için istiyoruuum.

 63. Bu konuda çocuğuma nasıl davranmalıyım noktasında bana çok yardımcı olacak !
  Sevgiler…

 64. kuzey için

 65. Neden mi? Aslında hepimizin sahip olmayı isteme nedeni aynı… Çocuklarımızı koruyabilme ihtimali.. Hiçbirimiz ihtiyaç duymayalım çok isterdim ama kötü bir zamandayız, ummadık şeyler ummadık insanların başına ummadık şekilde gelebiliyor… Kızımı ve kreşteki arkadaşlarını, eşimle ve kızımın öğretmeniyle birlikte bilinçlendirmek için sahip olmak isterdim… Teşekkürler..

 66. bizim için 🙂

 67. Bu tur konulari cocugumla nasil konusabilirim stressini azaltiyor boyle kitaplar.

 68. Sırları paylaşmak ya da paylaşmamak… Oğlum için istiyorum ;))

 69. şansımızı deneyelim

 70. İkizler imin sansina

 71. sırları var mı acaba benim Deniz’iminde:)

 72. oğlumun sakladığı sırlar var mı öğrenmek için bu kıtabı ısterim

 73. cinsel istismar çok önemli bir konu ve neler yapılması gerektiğini bilmek lazım

 74. Bu sefer bıze cıksın ! 🙂

 75. Oğullarım için…

 76. ışıl,öztaşbaşı

  Çok eğlenceli gibi;))

 77. Şansımızı deneyelim bir defa daha.

 78. Ben de kızıma okumak isterim.

 79. Bizede şans güler bir gün 🙂

 80. bu sefer bana

 81. Şansımızı deneyelim. Çıkmazsa gidip bu kitabı alalım. Oğlusuma biraz erken ama rehberlik servisimizde öğrencilerimize yaptığımız çalışmalarda işimize mutlaka yarayacağını düşünüyorum. Kitap önerisi için şimdiden teşekkürler.

 82. artık bize de çıksın, bu kez olur mu acaba 🙁

 83. deniyoruz

 84. Biz de talibiz.

 85. Umarim bize cikar bu defa.. ne diyelim sans 🙂

 86. bu kez bana çıksın amaa

 87. Bize olsun bu sefer:)

 88. son zamanlarda yaşanan olaylarda bir kez daha anlaşıldı ki güven unsuru çok önemli. en yakınımızdaki insanın içinden bir canavarın çıkacağını biz bile tahmin edemezken çocukların iyiyi ve kötüyü ayırt etmesi daha da zor. Bu ve benzeri nedenlerle alınması – okunması- okutulması gereken bir kitap….. Kızım için istiyorum

 89. Haydi bu sefer….

 90. Belki bize cikar 🙂

 91. Faydalı bir kitap ilk fırsatta alacağım..Paylaşım için teşekkürler

 92. oğluşum için istiyorum bize çıksın

 93. Ayy umarım bu sefer hediye bize çıkar

 94. Son zamanlardaki çocuk ölümlerini okudukça, yapılan hainlikleri duydukça, işten eve gittiğimde 1,5 yaşındaki kızıma daha bi sıkı sarılıyorum, daha çok çekiyorum kokusunu içime ve dua ediyorum, inşallah kimsenin başına artık böyle kötülükler gelmez diye. Bizim sadece medyaya düşenlerden haberimiz oluyor, etrafta orada burada sıkıştırılan kız erkek o kadar çocuk var ki. Çocuklarımıza bize karşı açık olmalarını ve başlarına gelmesin ama geldiğinde bize mutlaka anlatmalarını öğretmeliyiz. Benim kızım daha çok küçük, bu kitabı ona okuyamam, büyüyecek ve ben bu konuda onu eğitmeliyim, ama öyle, ama böyle.
  (Kitaba yorum bahane, içim sızlıyor, içim acıyor, çok üzülüyorum bütün anneler gibi…)

 95. Deniyorum, olmuyor. Böyle şeylerde pek şansım yoktur zaten

 96. Bu ulkede yasayan ve korumak, kollamak zorunda oldugu minik yavrulari olan herkesin okumasi gereken bir kitap gibi geldi bana Elif hanimin anlattiklarindan. Oglumu tehlikelerden koruyabilmek icin , farkli bir bakis acisi kazandiracagi icin bu kitaba talibim..

 97. Biz de bizim olsun isterdik

 98. belki bizim olur 🙂

 99. bu sefer oğlumla bizim olsa 🙂 sizin gibi kitap sever bir çocuk yetiştirmek en büyük arzum. belki sizin elinizin değdiği bir kitap olursa olur 🙂

 100. Eşim ben ablam kızımızın gelişimine özellikle destekleyici kitaplardan edindiğimiz bilgilerle katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

  bu sefer bize çıksın istiyorum. kızımın şansı bol olsun 🙂

 101. Şu andan itibaren yeni yorum kabul etmiyorum. Kitap Deniz Efe’ye çıktı, kendisiyle iletişime geçtim. Herkese gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim.