18 Yorum

Oto koltuğu kullanım hataları ve çözüm önerileri

Kiddy ile Seyahat Güvenliği yazılarımızın yeni bir bölümüyle karşınızdayız sevgili izleyenler…

Bundan önceki yazımızda anne-babaların, çocuklarını ilgilendiren, gerek onların gelişimi ile ilgili (sağlıklı beslenme, uyku, eğitim vs.), gerekse kontrol edemedikleri bileşenlerin olduğu konularda (cinsel istismar gerçeğinin olduğu bir dünyada yaşıyor olmak, kayıp çocuklar vakalarının “çığlık atmayı öğretmekle” çözülmeye çalışıldığı bir memleketin vatandaşı olmak gibi…) endişeleniyor olmalarına rağmen, seyahat güvenliği gibi hayati önemi olan ve çok basit çözümlerle kontrol altına alınabilecek bir konuda nedense gereğini yapmadıklarından bahsetmiştik. Ben bahsetmiştim yani.

Bu yazımda oto koltuğu kullanımı konusunda gördüğüm temel yanlışlardan bahsedecek ve bunlara çözümler önermeye çalışacak, en azından düşündürtmeye gayret edeceğim, naçizane. Uzun ve teknik ayrıntılar içeren bir yazı oldu, dikkatle okursanız sevinirim.

Efenim, çocukla seyahat güvenliği söz konusu olduğunda Türkiye’deki uygulamalarda halihazırda dört ana sorun tespit etmiş bulunuyorum. Elbette bunlara eklentiler yapılabilir, ancak benim en sık gördüklerim:

 1. Oto koltuğunun kullanılmaması
 2. Çocuğun oto koltuğuna oturmak istememesi
 3. Oto koltuğunun yanlış kullanılması
 4. Yaşı ilerleyen çocuğun oto koltuğuna oturtulmaması

olarak karşımıza çıkıyor.

Şimdi bunları inceleyelim:

SORUN 1: Türkiye’de oto koltuğu konusundaki en büyük sıkıntılardan biri doğru monte edilmemesi. Pardon, aslında en büyük sıkıntı hiç monte edilmemesi. Kullanılmaması yani… Daha geçen sabah Çekirdek’te kahvemi içerken önümden geçen aracın arka koltuğunda üç bıdık karpuz gibi dizilmiş gidiyorlardı. Öndeki anne babalarına bir şey desem mi, demesem mi bilemedim, nitekim kendilerinin de emniyet kemerleri de yoktu. Ne tasasız bir hayat!

ÇÖZÜM 1:  Çok basit, oto koltuğu kullanmak.

Çocuğunuz için güvenli bir oto koltuğu satın almak. Çoğumuz bu konuda araştırma yaparken “En pahalısı en iyisi” düşüncesiyle hareket ediyoruz. Sadece bu yeterli değil. Almayı düşündüğünüz oto koltuğunun üreticisini araştırın:

 • Kaç senedir bu işin içinde?
 • Üretimi nerede yapıyor?
 • Sicili nasıl: Ürünleri hakkında herhangi bir toplatma kararı olmuş mu, olmuşsa ne zaman, neden?
 • Ürünlerini kaza testlerine tabi tutuyor mu? (ki bu devirde tutmayan kalmamış olması lazım)
 • Ürünleri hangi güvenlik sertifikasyonlardan geçmiş, geçmiş mi? Bu sertifikasyonları sergiliyor mu?

Bu araştırmaları yaparken Türkiye ile kısıtlı kalmamak lazım. Yabancı kaynaklar bu konuda çok daha güncel ve geçerli bilgi içerebiliyor. Yurtdışındaki toplatma kararları bazı teknik ayrıntılardan dolayı Türkiye için geçerli olmayabiliyor. Bugün uluslararası sertifikasyonlardan biri olan ADAC’tan geçemeyen bazı oto koltukları Türkiye’de satılmaya devam edebiliyor. Kısacası, satın almayı düşündüğünüz ürünün yurtdışındaki sicilini de araştırın. Kimsenin Başkasının güvenli bulmadığını biz kullanmayalım.

SORUN 2: Çocuğun oto koltuğuna oturmak istememesi. Daha doğrusu, oto koltuğuna oturmaya direnen bir çocuğa anne-babasının boyun eğmesi.

Çocuğunu oto koltuğuna oturtmadan seyahat ettiren çoğu ebeveynin ortak mazereti “Bizimki oto koltuğuna hay-yat-ta oturmuyor. Ağlıyor, bağırıyor, kusuyor, biz de kucağımıza alıyoruz, n’apalım…” oluyor. Ne ilginç??? Çocuğunuz “Anne, ben 3. kattan aşağı atlamak istiyorum” deyince de izin veriyor musunuz? Çocuk “Bana ne, bana ne, atlicam ben!” diye ağlasa, kendini yerden yere atsa, ağlamaktan kussa “E peki atla madem” mi diyeceksiniz? Çünkü oto koltuğuna oturmadan seyahat ettiğinizde tam da bunu yapmış oluyorsunuz!

ÇÖZÜM 2: Güvenlik konusu uyku eğitimi, beslenme gibi bir konu değil. “Bizimki uyumuyor, bizimki sebze sevmiyor” diyerek geçiştirilecek bir konu hiç değil. Çocuğunuz oto koltuğuna oturmuyorsa OTURTACAKSINIZ. Oturmadan arabanızı hareket ettirmeyeceksiniz. Ki, oto koltuğu kullanmaya bebeğiniz doğduğu andan itibaren başlar ve oto koltuğuna oturmayı arabada seyahat etmenin ön koşulu haline getirirseniz çocuğunuz birden vahiy inmiş gibi “Ben bundan sonra oto koltuğuna oturmayacağım” demez. Çocuğunuz oto koltuğuna oturmaya direniyorsa demek ki siz bir noktada yeterince ısrarcı ve tutarlı olmadınız.

Tıpkı kitap okumak, sigara içmemek gibi konularda olduğu gibi bu konuda da en önemli kriter örnek olmak tabii ki. Siz kitap okumayıp çocuğunuza “Kitap oku” diyorsanız, siz elinizdeki sigarayla “Sigara içme sakın!” diyorsanız, siz çocuğunuzu oto koltuğuna oturturken emniyet kemerinizi takmıyorsanız, ona “Söylediğime ben de inanmıyorum” mesajı vermiş olursunuz. Siz kendi hayatınıza ve güvenliğinize yeterince önem vermezseniz kimse veremez, çocuğunuza da o şekilde örnek olmuş olursunuz.

SORUN 3: Oto koltuğunun doğru kullanılmaması. Bu da birkaç şekilde karşımıza çıkıyor. Biri, anakucağındaki bebeğin arabaya sabitlenmeden seyahat ettirilmesi. Bebeğinizi anakucağına koyuyor ancak anakucağını emniyet kemeri ya da isofix ile (modeline göre) arabaya sabitlemiyorsanız yeterince güvene almıyorsunuz. Bebek anakucağında, anakucağı da arabaya sabitlenmiş olmalı, kesin bilgi.

Bir diğer yanlış kullanım, çocuğun oto koltuğunda otururken kollarını dışarı çıkarması.

Ne zaman sosyal medyada bizimkileri oto koltuğunda seyahat ederken gösteren bir fotoğraf paylaşsam hep aynı soru geliyor: O aparatı nereden aldın?

Gogus tokasi

Bahsi geçen “aparat,” okla gösterilen göğüs tokası

Ben de bu sorunun sorulmasını hep şaşkınlıkla karşılıyordum, çünkü “o aparat” oto koltuğunun bir parçası. Amerika’da yaşarken aldığımız, bebekliklerinden beri kullandığımız, 5-nokta emniyet kemerli tüm oto koltuklarında olan aparat. Daha doğrusu ben öyle sanıyordum ve Türkiye’deki oto koltuklarında olmamasını ilginç buluyorum.

Bu yazıyı hazırlarken biraz bakındım, sordum, soruşturdum ve fark ettim ki “o aparat”, Türkiye’deki hemen hiçbir oto koltuğunda bulunmuyor. Çünkü Türkiye’deki çoğu oto koltuğu, Avrupa’dan ithal ediliyor. Avrupa ve Amerika’daki güvenlik uygulamaları birbirinden farklı. Her ne kadar 5-nokta emniyet kemeri her iki kıtada da standart uygulama haline gelmişse de, Amerika bunu bir tık öteye taşıyarak “chest clip” denilen bu aparatı da devreye sokuyor. “Göğüs tokası” olarak Türkçeye çevrilebilen bu aparatın amacı sadece çocuğun kollarını dışarı çıkarmasını önlemek değil, aynı zamanda emniyet kayışlarının üst kısımlarının çocuğun omuzlarına daha düzgün bir şekilde yerleşmesini sağlamak. Örneğin bu tokayı kilitlemek yeterli değil; oto koltuğunun kullanma kılavuzunda tokanın, optimum koruma için, çocuğun koltuk altı hizasına getirilmesi gerektiği anlatılıyor.

Türkiye’de ise, Avrupa’daki gibi, göğüs tokası bir zorunluluk olmadığından farklı bir uygulama geçerli. Kayışları omuzlara sabitleme olayı kayışların üzerinden geçen kılıf gibi, altı kaymayan bir malzeme sayesinde yapılıyor. Bu da beraberinde çocuğun kolunu çıkarması riskini getiriyor. Her ne kadar darbe anında göğüs tokasının kırılması ihtimali göğüs tokasının güvenliği için bir antitez oluştursa da kişisel düşüncem göğüs tokasının varlığının, yokluğundan daha güvenli olduğu yönünde… Belki de bugüne kadar öylesini kullandığım içindir, ancak kemerin üst kısmının birleşmesi bana kaza anında çocuğun koltuğa daha kolay sabitlenmesini sağlayacağını düşündürtüyor.

ÇÖZÜM 3: Çocuğunuzun kollarını dışarı çıkarmasının önüne geçmenin ilk yolu ona bunu yapmamasını öğretmek tabii ki. Bu konuda verecek tavsiyem yok, nitekim bizim böyle bir pratiğimiz olmadı. Ancak yine çocuğa “örnek olmak” meselesine dönüyorum ben: “Bak ben emniyet kemerimi takıyor, kolumu dışarı çıkarmıyorum, çünkü doğrusu bu. Sen de benim gibi yap.”

Eğer kolları dışarı çıkarma sorununun önüne geçemiyorsanız ya da göğüs tokası gibi bir aparatın olmaması sizin için güvenlik açısından bir eksiklik hissettiriyorsa o zaman güvenlik yastığı olan modelleri tercih edebilirsiniz.

Güvenlik yastığı, 5-nokta emniyet kemeri sistemine alternatif olarak geliştirilmiş bir sistem. Bu teknolojiyi kullanan üreticilerin çıkış noktası güvenlik yastığının, 5-nokta emniyet kemerine göre darbe anında boyuna uygulanan gücü azaltıyor olması.

Resim1

Almanya’da yapılan bir araştırmanın bulguları, önden gelen bir darbe anında çocuğun boynuna uygulanan gücü gösteriyor. Solda, güvenlik yastığı olan oto koltuğu. Sağda, 5-nokta emniyet kemeri sistemi kullanan oto koltuğu.

Çocukla seyahat güvenliği ile ilgili yazıları topladığım bu bölüme de adını veren Kiddy, oto koltuğu üretiminde güvenlik yastığı teknolojisini benimseyen bir marka. “Önden çarpışma durumunda baş ve boyun bölgesinde oluşabilecek yoğun yük, güvenlik yastığı sayesinde vücudun üst kısmının hareket etmesine izin verdiğinden geniş bir alana yayılır ve bu bölgenin koruması 5-nokta emniyet sistemine göre daha optimum bir düzeyde sağlanır” diyerek 9 ay-12 yaş için geliştirdiği oto koltuklarında güvenlik yastığı uygulamasına yer veriyor. Güvenlik yastığının çarpışma anında gelen gücü yayarak ciddi baş, boyun ve göğüs yaralanmalarının önüne geçtiği, benzer şekilde baş ve diz çarpışmalarını engellediği söyleniyor.

Kiddy, bu önermelerini yaptırdığı güvenlik testleriyle belgeliyor. Örneğin 1-4 yaş kategorisine hitap eden Phoenixfix Pro 2 model oto koltuğu ile 2013 yılı Haziran ayında yapılan testlerde Stiftungwarentest’ten test tarihindeki en üstün skoru almış Kiddy.

kiddy-phoenixfix-pro2_05

Güvenlik yastığı özellikle de alışık olmayan göze itici gelebiliyor. Çocuklar güvenlik yastığı olan bir oto koltuğuna oturduklarında hareket özgürlükleri kısıtlanmış gibi görünebiliyor. Ancak pratikte ideal boyda bir güvenlik yastığı, 5-nokta emniyet kemerinden daha kısıtlandırıcı değil. (Bu son cümle Kiddy için geçerli, diğer güvenlik yastığı kullanan modelleri bilmiyorum).

SORUN 4: Çocuğun yaşı büyüdükçe oto koltuğuna ihtiyacın ortadan kalktığı yanılgısı. 2010 yılında geçirilen bir yasayla Türkiye’de 12 yaşa kadar olan çocukların oto koltuğunda seyahat etmesi zorunlu hale geldi. Ancak ne yazık ki bu yasa denetlenmediği gibi, ebeveynler tarafından da ciddiye alınmıyor.

Oysa çocuğunuz emniyet kemerini yetişkin gibi kullanabilmeye başlayana kadar oto koltuğunda seyahat etmesi gerekli.

Emniyet kemerini yetişkin gibi yerleştirdiğinizden nasıl emin olursunuz? Çocuğunuz arka koltuğa oturduğunda ayakları yere basıyor, emniyet kemerinin üst kısmı göğsünden (boynundan değil) ve alt kısmı baldırının üstünden (karnından değil) geçiyorsa arabanın (arka) koltuğunda oturarak emniyet kemerini kullanmaya hazırdır. Eğer kemer bu şekilde pozisyon almıyorsa, çocuğunuz 12 yaşını geçse bile, kemeri gereği gibi kullanabilene kadar oto koltuğunda oturtmaya devam etmelisiniz.

ÇÖZÜM 4: Çocuğunuz 12 yaşına gelinceye kadar ve/veya ayakları yere basıp emniyet kemerini göğüs ve baldırlarına yerleştirebilinceye kadar oto koltuğuna oturtmaya devam edin.

Deniz 7,5 yaşında. Doğduğu günden beri oto koltuğunda oturuyor. Yukarıda bahsettiğim “yetişkin gibi oturabilme” mekanizması gerçekleşene kadar da oturmaya devam edecek.

Deniz için Kiddy Cruiserfix Pro modelini kullanıyoruz biz. 4-12 yaş için önerilen bu modeli birkaç ay önce kullanmaya başladık ve çok memnunuz. Öncesinde bir arkadaşımdan aldığım bir yükselticiyi (booster seat) kullanıyorduk ve emniyet kemerini bahsettiğim gibi konumlandıramıza yardımcı oluyordu. Ancak iki dezavantajı vardı: (1) Omuz kısmı dar geldiğinden sırt kısmını çıkararak kullanmaya başlamıştık ve baş bölgesinin yeterince korunmadığını hissediyordum, ve (2) Ayakları aşağıya sarkınca rahatsız oluyordu.

Şu andaki Kiddy’sinin en büyük avantajlarından biri (önceki yükselticide olmayan) uzatılabilen bacak ünitesi oldu. Koltuğun altından kızak gibi çıkan bir bölme sayesinde bacaklarının koltuk dışına taşması büyük ölçüde engellendi ve Deniz uzun zaman sonra yeniden arabada uyuyabilmeye başladı.

CruiserfixPro

Derin’de durum farklı. O hala Deniz’in eskisi olan Graco ComfortSport’u kullanıyor, ancak kilo olarak üst sınıra çok yaklaştı. Yakında onu da Kiddy’nin GuardianfixPro modeline geçireceğim. Deniz’inkinin aynısı, ancak kilo aralığı daha geniş (9 ay-12 yaş) olduğundan önünde çıkarılabilir güvenlik yastığı var. Derin, boy ve kilo itibarıyla henüz -oto koltuğunda bile olsa- emniyet kemeriyle sabitlenecek yapıda değil. O zamana kadar güvenlik yastığı ile korunmaya devam edecek. Emniyet kemerinin doğru pozisyon aldığı noktada ise güvenlik yastığını çıkarıp yine 12 yaşına kadar (ya da ayakları yere basıp emniyet kemeri doğru yerleşene kadar) kullanmaya devam edeceğiz.

Özetle, lütfen:

 1. Arabada oto koltuğu olmadan seyahat etmeyin.
 2. Arabanızda oto koltuğu olması yeterli değil, çocuğunuzu mutlaka oturtun. En kısa mesafelerde bile.
 3. Oto koltuğunu doğru kullandığınızdan emin olun.
 4. “Artık yaşı büyüdü” diyerek kullanmaktan vazgeçmeyin, çocuğunuzu 12 yaşına kadar oto koltuğuna oturtmaya devam edin.

Bu ülkedeki yasalara çok söyleniyoruz ya bazen… “Yeterince yasa yok” diyoruz, “denetlenmiyor” diyoruz. Olanları da biz uygulamıyoruz. Oto koltuğu yasası 2010’da geçti, hala, en eğitimli, en yüksek gelirli ailelerin arabalarında karpuz gibi taşınıyor çocuklar.

N’olmuş yasa denetlenmiyorsa? Çocuğunuzu oto koltuğuna sırf polis ceza yazar diye oturtacaksanız zaten bu konuda çok önemli bir noktayı gözden kaçırıyorsunuz demek değil mi?

Çocuklarımızın hayatı, sırf yasal denetime bırakılmayacak kadar önemli değil mi?

Kiddy

Bu yazı, bebek ve çocuklar için seyahat güvenliği ürünleri üreten Kiddy’nin desteği ile yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Bu bölümdeki diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz.

18 yorum

 1. Incir'in Annesi

  Su yaziya bir itiraf.com yapayim madem. Dogdugundan beri kizimi oto koltuguna oturttuk, israrla, aglasa da. Ancak akli ermeye basladigi 2 yas civarlarinda kollarini cikartmaya basladi. Tak, cikarsin, tak, aglasin, cikarsin darken biraz goz yumuyordum (evet sucluyum sayin hakim). Bulundugumuz yerde (Nijerya) cumartesileri market alisverisi turuna cikiyoruz. Evin yakininda 3 marketi arabayla dolaniyoruz ve aralarda, mesafeler kisa olsa bile koltuga oturtup, bagliyoruz kendisini. O da kollarini cikartiyor. Bir gun market cikisinda oturdu koltuguna, ben de bagaja yerlesecekler falan dikkatim dagildigi icin koltukta outran yavrumun kemerini baglamayi unutmusum. Araba hilafsiz 10 km hizla falan gidiyordu ama ani bir durus yaptik cukura girecek gibi olunca. Benim kiz arkadan benimle esimin koltugunun arasina dustu. Cani yanmadi, bir sey olmadi ama cok sasirdi, biraz urktu. Aglamadi da. O gunden beri (ay evet yanlis olabilir ama) bak kollarini cikartirsan boyle paaaat diye dusersin diyorum!! Kollarini cikarmiyor artik ya da cikarsa bile takinca israrci olmuyor. Travma yaratmis olabilirim, okuz anne cocugunu baglamayi unutursa tabii.

  Bu olaydan iki ders cikarttim. Birincisi ne kadar yavas gidersen git baglanmayan cocuk paaaat diye dusuyor ve hizli gidersek dusunmek bile istemiyorum. Ikincisi bir musibet bin nasihatten iyidir. Iyiki sadece bu sekilde tecrube ettik. Bundan sonra 5 kere falan kontrol ederim artik.

 2. Guvenlik yastigini hic duymamistim. ABD’de yok sanirim, soyle bir baktim simdi yine goremedim. Britax fanatigi oldugumdan herhalde baska marka gormuyor gozum:)

 3. Evet ben de Britax fanatigiyim. Su guvenlik yastigi hangisi sekilde gosterir misiniz? Bir de en fazla 5 ya da 6 yil kullanimda olmasi lazim oto koltugunun. Lutfen bunu yaziniza ekleyin. O kadar az kisi biliyor ki bu durumu. Koltugun arkasinda manufacturing date (uretim tarihi) var ve bu tarihten sonra kullanim suresi 5-6 yildan fazla degil. Unutmayalim ki her malzemenin eskime/yorulmasi var. Sevgiler

  • Kesinlikle doğru bir konuya dikkat çekmişsiniz. Kardeşler arasında aktarım yapılırken bile dikkat edilmeli buna.

   • Kullanim suresi diyince aklima geldi, bizim araba koltugunu takan polis kazaya karisan araba koltuklarinin da kullanilmamasi gerektigini soylemisti. Airbaglerin acilmasini gerektirecek boyutta bir kaza oldugu zaman arka tarafta hasar olmasa ve koltuk saglam gozukse bile icten ne kadar esnedigini bilemezsiniz, bir sonraki kazada ilk bastaki kadar guvenli olmayabilir, degistirmek gerekir demisti.

 4. yükseklik ve omuz genişlik ayarlı koltuk görmüştüm ama bacak destek kısmı da uzayanı ilk kez görüyorum. güzelmiş.

 5. Kerem`in oto koltugu icin de `o aparat`tan cok aramis, bulana kadar IKEA`nin mutfak klipslerini kullanmistim. Ama darbe anında kirilma ihtimali beni dusunduruyordu.
  Aparati yurt disinda yasayan halasi buldu, gonderdi. Simdi daha guvenli oldugu icin icime siniyor.
  Ilk oto koltugunda kilo sinirina yaklasmis durumda. Yeni koltuk icin Kiddy`nin modellerine bakalim madem siz oneriyorsunuz.. 🙂

 6. Elif yaa…
  Tam da iki gündür şu koltuğu yok yok bu koltuğu alalım konuşmasının üstüne geldi bu yazı. Ikinci koltuğa geçeceğiz. Bebeği arabada taşıma ve oturtma konusunda iyiyiz sanirim hastane çıkışından itibaren oturuyoruz. İnatla koyduk. Ben nasıl arkada otursam bile kemer bağliyorsam o da bağlıyor. Bağlamalı! Küçük oldukları için mi bilmem pek hesaba alınmadıklarına ben de çoğu kez şahit oldum çevrede. Bağlamak ne ki? Koltuk önde…yönü anneyi görecek şekilde 45 derecelik açı yapmış. Çocuk koltuğun içinde koltuğun 3 nokta emniyet kemeri bile açık. 🙂 Gördüğümde allahim bana birseyler oluyor diye kapıyı açıp bir kereligine bile olsa o yavrunun güvenli yolculuk yapmasını sağlamıştım. Bu koltuğa sahip bir aileydi. Sebep çocuğun durmuyor ağlıyor olmasıydı. Ikinci bir grup ise 4 yaşındaki çocukları için oto koltugu kullanmayan koltuğu aldığımız için çok gereksiz bir harcama yaptığımızı söyleyenlerdi :))) Çok acı… Çok cahilce.. okulla ne alaka cahillik. Iste tam da bu çok bilmişliğimizden, tecrübe etmeden öğrenmeyişimizden, işimize geldiği gibiciliğimizden… Allah kimseye göstermesin kimseler yaşamasın! önlem almak bize düşen.
  Garip gelebilir ancak sadece seyir halinde bile degil. Arabanız park halinde iken bile size çarpabiliyorlar. Ben böyle bir kaza anlattım. Araba durağanken ve kemerim bağlı iken metrelerce sürükledi araba. Kemerim bağlı iken bile çarpışmanın şiddeti ile kafamı çarptım. Kemersiz olsam uçardım camdan çok net. Cana tekrar gelirsem, koltuğu ile bütünleşti bile diyebilirim. Bazen atlarcasına itiyor kendini biz onu bindirmeye çalışırken.
  Herşey iyi de ben modele karar verdiydim. Sipariş verecektim. Şimdi bu güvenlik yastığı yeniden gözden geçirmek gerektiğini söylüyor. Bakayım ben şuna bir daha. Bilgilendirmen için çok teşekkür ederim.

 7. Elif Hanım günaydın, bu önemli yazınızı sonuna kadar destekliyorum. bizim ailede de bu konuda kurallar çok katıdır, istisna söz konusu olamaz, oğlumda böyle alıştığı için hiç sorun çıkarmıyor hatta arabaya binip emniyet kemeri takmayan arkadaşlar olursa hemen onları uyarıyor “sen niye takmadın, kemer takılmadan yola çıkılmaz” diye:). size şöyle bir sorum olacak. 1.si oğlum 32 aylık 15 kilo. Kiddy CruiserFix Pro Isofix – 4 yaş üstü ama 15-36 kg diyor. Sizce burada yaşı dikkate almalı mıyım yoksa 15 kiloyu geçen bir çocuk için uygun mu? Diğer sorumda niçin Derin için (ki benim oğlumdan daha büyük, benimki eylül 2011 doğumlu) Kiddy CruiserFix Pro değil de Kiddy Guardianfix Pro düşünüyorsunuz çünkü deniz 1.sini kullanıyor diye yazmıştınız yukarıda diye hatırlıyorum. Eşim Almanya da doğmuş büyümüş o yüzden tercihimizi Alman markalarından yana yaparız güvenlik ile ilgili konularda. Şuan kullandığımız koltuk Britex_Römer. bu ikisi arasında yapabileceğiniz bir ayırım var mı* Uygun olduğunuzda cevap yazabilirseniz çok sevinirim…

 8. Kiddy markasını yeni yeni duymaya başladım. Güvenlik yastığına ben de çok sıcak bakmayanlardandım ama hem senin anlattıklarını okuyup, hem sitelerindeki ADAC, vb ödülleri görünce mantıklı geldi. Güvenlik yastıklı modelini kullanıp memnun kalan arkadaşlar yazabilirse çok sevinirim.

 9. Aaah aahh babası o kadar araştırdı, testleri okudu, gitti buldu, yastıklı olanı alalım istedik biz de araştırmalarımız sonucu. Amma velakin bizimki bastı yaygarayı bastı yaygarayı, oturmadı içine. Demeyin şimdi alışır diye, pratikte öyle olmayabiliyor maalesef 🙁
  Napalım 5 noktalılardan aldık, sesi çıkmadı onlarda. Allah kazadan korusun artık ne diyim 🙁

 10. Bebeğim 7 aylık ve kiddy evolution pro ana kucağı kullanıyorum memnunum. Elif hanım guardianfixi denediginizde yazabilirseniz çok memnun olurum. Güvenlik ödülleri iyi ama bebeğimin rahat etmesi de önemli.

 11. süper ben de çok rahatım bu konuda kollarını çıkartmıyor ve oto koltuğunda sorunsuz oturur hiç ağlamadı bebekken de, zaten isofixxiz ama bağlanması gerektiği gibi bağlı, o aparatı çok isteyenler çıtçıtlı toka kullanabilirler bence. Bizim yok dediğim gibi çok ultra pahalı bir koltuk da değil zaten, ben koltuğun kirinden şikayetçiyim bu kadar piz olamaz, napim çok obur .çok yedi arabada yerken uyudu kah şeftali bazen omlet köfte dolma karpuz vne varsa yedi çıkmıyor o lekeler keşke siyah mı alsaydım 🙂
  herneyse çok faideli, gerçi bizden önceki nesil ya da bizler koltuksuz nasıl hayatta kaldık o da muamma şimdi bunu yazınca dadanmasın kimse bu da gerçek şimdi çok farkındalığımız yükseldi ya :)))
  arka koltukta sereserpe uyurdum hep kiç oto koltuğumuz olmadı böhüe, neyseki hala tek parçayım hepimiz de öyle, lakin ben tabiki asla koltuksuz şurdan şuraya gitmem zaten acemiyim

 12. Bir yakınımın 4 yaşındaki kızı kazada çok ciddi yaralandı. Kaza anında arka koltukta ortada oturuyormuş ve ön cama fırlamış. Bu konu sigorta konusu gibi ihtimal üzerine hareket ediyorsunuz ama ihtimalin gerçekleşmesi ve önlem alınmamış olması durumunda telafisi zor sonuç oluşabiliyor. Elif hanıma katılıyorum bu çok önemli bir konu ve alınan koltuğun mutlaka araştırılması gerekiyor.

 13. Oto koltuğu almak için o kadar araştırma yaptım ki artık uzman sayılırım. Çok önem verdiğim bir konudur. Çocuğuna ucuz, araştırmadan herhangi bir oto koltuğu alan ve çocuğu oto koltuğuna oturtmayı başaramadım ne yapayım diyen aileleri de bir türlü anlayamıyorum.
  İkinci koltuğumuzu alırken çok memnun kaldığım römer mi daha da güvenli olduğunu düşündüğüm kiddy mi diye kararsız kalmıştım. Sonunda Kiddy Cruiser Pro ağır bastı ve tercihimi kiddy den yana kullandım. Biz çok memnunuz. Kızımın bacak boyu uzun olduğu için açılıp uzatılabilen bacak aparatı ve uyurken yatar pozisyona getirilebilme imkanından dolayı doğru bir karar verdiğim için kendimi her defasında takdir ediyorum. Ama seni de unutmuyorum Elifcim. Geçen yazılarında kiddy ile paylaşımından sonra daha net karar vermeme çok yardımcı oldun. teşekkürler…

 14. Benim de aramadığım yer kalmadı chest clip denen aparatı ama yok yok. Sonunda, Besafe kemer toplayıcı adında plastik tuhaf küçük şeye elli lira vererek kavuştum. Sonuç yine hüsran 🙁 Kollar pıt diye çıkarılıyor, araba durduruluyor, dil dökmeler bak gitmiyoruzlar sonra yine tak ama fırsat bulunca yine özgürlük. Ne zaman gelecek bu basit parça buraya bilmiyorum malesef

 15. Ayşegül (ırmakyagmur)

  Merhaba Elif, bu konuda kesinlikle hemfikiriz. Geçenlerde facebook sayfamda bu konudan bahsettim pek bir reyting almadı maalesef. Chest clip’i ben de Amerika’dan getirtmiştim. Graco marka. Çok işimize yaradı, ki hala grup 1 oto koltuklarımızda kullanıyoruz. Bizim Irmak hanım 47 aylık yani 1 ay sonra 4.yaş gününü kutlayacağız. Kağan Yağmur ise 5,5 oldu. Kağan 4 yaşından beri Grup 2-3 yani 15-36 kg için olan oto koltuklarından kullanıyor. BESAFE IZI UP X3 FIX. Biz inanılmaz memnun kaldık, yatışı da iki kademe, daha fazlası mümkün değil zaten. Neredeyse 1 yıldır kemerini kendi bağlıyor. Araba satın almış bir insan için bir oto koltuğu nedir ki; ama bu iş paraya bakmıyor maalesef. Gerçekten bu konuda duyarsız olan ebeveynlerin çocukları çok şanssız. Onlar için çok üzülüyorum ve ben de bu konuyu yakın çevremde de sürekli gündeme getiriyorum. Sen de bu konuda emek sarf ettiğin için ayrıca teşekkür ederim canım. Deniz’i, Derin’i ve seni öpüyorum.

 16. Merhabalar, bu aparat amazon.com da satılmakta çokda pahalı değl gibi sanki ancak hangisi iyisi onu tam kestiremedim arkadaşlar.
  Sevgiler.