19 Yorum

Biberon perisi

Aşağıdaki yazı Blogcu Anne okurlarından Özlem tarafından kaleme alındı.

Ben bayıldım! Ne yaratıcı, ne yumuşak bir biberon bırakma öyküsü… Buradan yola çıkılıp çokça şey yaratılabilinir. Aynısı bez için, emzik için de yapılabilir. Bez perisi, emzik perisi… 

Özlem’e çok teşekkür ederim bu hikayeyi paylaşmama aracı olduğu için. Siz de “Paylaşmak istediklerim var” diyorsanız konuk yazar olabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi burada

***

Oğlum doğduktan sonraki bir hafta yoğun bakımda kaldı. Bu sebeple biberon ile tanışması çok erken oldu. Yoğun bakım sonrası mama takviyeli anne sütü aldı. 15 aylık olduğunda memeden kesmemiz gerekti. Bu süreci çok kolay bir şekilde atlattık, fakat sanıyorum meme yerine biberonu koydu ve biberon karnını doyurmak ya da susuzluğunu gidermek dışında farklı anlamlar da kazandı. Günün yarısı biberon ağzında, kendi kulağı ya da yanında kim varsa onun kulağı ile oynamaya başladı. Biberonu bazen boş olarak istiyordu, sadece emmek için.. Kulak konusu da çok komikti. İnsanlar ile tanıştıktan sonra “Senin kulağın çok güzelmiş, tutabilir miyim?” diyordu!

Biberon git gide önem kazanarak hayatımızda yer edindi. Biberon olmadan uyuyamıyordu. Kreşte utandığı için kullanmıyordu ama kreş kapısında içeri girmeden son bir nefes çekiyordu… Kabızlık problemimiz olduğundan çocuğu strese sokmamak için daha önce müdahale etmedim fakat dört yaşına geldiğinde artık bir şeyler yapmamız gerekti. Nitekim hala suyunu ve sütünü biberondan içiyor, uyumak ya da dinlenmek istediğinde biberon eşliğinde bizim kulaklarımızla oynuyordu.

Nasıl bırakabileceğimizi biraz araştırdım ve ön bir çalışma yaptım.

Bir biberon perisi yarattım. İstedim ki biberonu kullanması ya da kullanmamasının sorumlusu ve muhatabı biz olmayalım. Ve yine kararı kendisinin vermesini istedim. Peri ile ilişkili olabilecek bir şeyler almasını istemiştim eşimden. Renkli kağıtlar, kalemler, zarflar ve çıkartmalar aldık. Bir biblo bulmuş almış. Bir de bardak aldık.

Ve başladık…

İlk gün biberon perisinin ağzından bir mektup yazdım ve uyurken baş ucuna koydum. Mektupta biberon perisi kendisini tanıtıyordu. Dört yaşını geçmiş ve hala biberon kullanan çocukları görmeye gittiğini ve biberonlarını verirlerse sürpriz hediyeler getirdiğini söylüyordu. Topladığı biberonları da ihtiyacı olan küçük bebeklere götürüyormuş. Biberonlarını ne zaman vermek isterse gece yatmadan baş ucuna bırakmasını istedi peri oğlumdan. Mektubu çıkartmalar, simlerle süsledim.

Ozan mektubu görünce çok heyecanlandı. Gün içerisinde sürekli okumamı istedi. (Bu nedenle mektubu gerçekten yazdım. Çünkü farklı farklı kişilerden de okumasını istedi ve hep aynı şeyi okumamız gerekiyor!) O akşam “Biberonları verelim” dedi. Hediye paketi yapıp başucuna koyduk. Fakat biberon olmadan uyuyamadı. Geri istedi. “Peki” dedim, verdim biberonu. İkinci gün de yine aynı şekilde geçti.

Üçüncü gün hiç vermek istemedi. Böyle iki-üç gün geçti. Bu arada ben konu ile ilgili hiç konuşmadım. Ama biberon perisinin kendisini hatırlatması gerekiyordu. Peri biblosu ile birlikte bir mektup daha gönderdi. “Hala karar vermedin mi?” yazıyordu. Periyi merak ediyorsa diye biblosunu da göndermişti. “İşte bu benim” diyordu mektupta. Ozan yine heyecanlandı. Bu sefer çok kararlıydı.

Akşam biberonları hediye paketine koyduk ve heyecan içinde biberonsuz uyumayı başardı.

Ertesi sabah biberon perisi biberonları almış, yerine bir bardak, bir mektup ve bir yapboz parçası bırakmıştı. “Bardak sana ilk hediyem, asıl hediyemi sana altı gün boyunca vereceğim yapbozları tamamladığında elde edeceğin hazine haritasını kullanarak bulacaksın” diyordu. (Kağıda evin odalarını gösteren basit bir harita yapıp altı parçaya böldüm. Hemen vazgeçmemesi için böyle bir yöntem düşündüm. Altı günde biberonsuzluğa da alışır diye umdum.)

Biberonsuz ilk günümüz başladı. Sütünü içmek istemedi. Öğlene doğru biberonlarımı istiyorum dedi. Ben de o zaman biberon perisine mektup yazalım geri getirsin biberonları istersen dedim. O söyledi, ben yazdım. Ama biberon perisi akşamdan akşama geliyor! Muhatabı ben olmadığım için bana hiçbir şey söyleyemedi. Akşam mektubu başucuna koyduk. Fakat için için altı gün sonraki hediyeyi merak ediyordu. “Anne ben vazgeçtim. Bu mektubu hediyeyi aldıktan sonra gönderelim” dedi.

“Peki” dedim.

Sonraki günlerde biberon perisi her gün bir mektup ve yapboz parçası gönderdi. Ozan sütünü içmeye ve kolaylıkla uyuyabilmeye başladı. Biberonsuzluğa alıştı. Beşinci gün “Anne, ben artık biberonlarımı istemiyorum” dedi.

Altıncı gün son yapboz parçamızı aldık. Evin içinde haritayı takip ederek hediyelerimizi bulduk.

Altın çikolata, top sakız ve madalya.

Çok mutlu oldu.. Ve böylece biberonu, bağrışmadan, ağlamadan, strese girmeden bıraktık.

Biberon perisi

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

19 yorum

 1. süper yaratıcı olmuş umarım bir çok kişiye yol gösterir

 2. Kızım 2,5 yaşındayken emzik perisi yöntemiyle emziği bıraktırdım. Emzik perisi emziği aldı yerine bir kaç hediye getirdi. Bir kaç gün uykuya dalmakta zorlandı ama alıştı. Günlerce evde emzik perisini konuştu anlattı. İnandı sandık. Meğer inanmamış, bir gün ” ben biliyorum annem aldı ” diye itirafta bulunmuş teyzeme .Şimdi 3 yaşında ve sıra biberona geldi. Aynı yöntem artık işe yarar mı bilmiyorum ama yine deneyeceğim 🙂

 3. benimde aklımda perili bir fikir düşünüyodurdum ama sizin kadar ayrıntılı değildi. benim için bi fikir oldu . tbrk ederim

  • Dilek Hanım, öncesinde emzik perisinden bahsedin birkaç gün. alıştırma olur. Biz bir kaç anlattıktan sonra küçük bir kesenin içine koyduğumuz emziği kapının önüne bıraktık. 5 dak.sonra kapının ziline bastık kızım görmeden. Kapıyı açtğında uçan balon ve ucuna bağlı bir poşette bir kaç küçük hediye vardı. stickerlar, dergi ve oyuncak fotoğraf makinesi. çok şaşırdı ve sevindi.o anı videoya alsaydım keşke dedim. Hediye faslından sonra kolay uykuya dalması için banyo, lavantalı bebe yağı ile masaj veee yatak. Çok uykusu olmasına rağmen ilk gece zorlandı uykuya dalmakta ve devamlı emziği kendi verdiği için gurur yaptı ağlayamadı. Umarım sizde sorunsuz bir şekilde bırakırsınız

 4. çok başarılı bir yöntemmiş. benim 5,5 yaşındaki oğlum tırnaklarıyla oynuyor, tırnaklarını kırıyor. ne yaptıysak, ne dediysek bir türlü vazgeçiremedik. özellikle de daldığında daha çok yapıyor. bu yöntemi ben de uygulasam ama nasıl uygulasam bana yardım edermisiniz?

  • 4 yaşındaki oğlum 1 yıl boyunca tırnaklarını yedi. Anne ve baba olarak biz hiç müdahale etmedik. 3 yaşına gireceği sırada ev taşıdık, şehir değiştirdik, bakıcısından ayrıldı, kreşe başladı . Dile getiremese bile duygusal olarak zorlandığını ve tırnak yemenin bu stresler sonucu ortaya çıktığını düşündük.

   Tam 1 yıl sonunda bir de baktım ki tırnakları uzamış, İçleri simsiyah kir dolmuş! Ne kadar sevindim anlatamam.

   Yani demem o ki gerekirse bir pedagog yardımı alarak altta yatan stresi anlamaya çalışın. Nacizane önerim.

   • bundan 2 sene önce başladı tırnak koparma huyu(bizimki yemiyor, parmaklarıyla diğer parmaklarının tırnaklarını koparıyor.) biz de apar topar pedagoga gittik. hiç müdahale etmeyin dedi. dikkatini başka yöne verin dedi. dediklerini yaptık. ve oğlumuz bu huyundan vazgeçti ama 2 sene sonra yine yapmaya başladı. ne yapıcam bilmiyorum. çaresiz kaldım.

 5. cidden güzel bir bırakma olmuş…benim sorunumsa meme…32 aylığız ve memeye düşkünlüğümüz inanılmaz…acaba bu yöntem onda işe yarar mı yada başka ne yapabilrim sizce?

 6. Benim kızımın da baskalarinin kulakları ile oynama huyu var. Onu nasıl biraktiracagiz?

 7. Yönteminize bayıldım 🙂 tebrikler ve ilham verdiğiniz için teşekkürler 🙂

 8. Merhaba , çok hoşuma gitti 🙂 tebrikler ne kadar güzel bir yöntem, memeden keserken önerebileceğiniz bir yönteminiz varmıdır acaba?

 9. benim kızım doktorunu pek sever. 2 yaşına geliyordu biberonu sevinç teyzen istiyor dedim. senin artık büyüdüğünü yeni doğan bebekler için biberona ihtiaçları olduğunu söyledim. peki verelim dedi verdik sonrasında 1 hafta zorlandı ama her biberon istediğinde aynı şeyi söyledim.sen artık bardak içebiliyorsun suyunu ve sütü ama o bebekler içemiyor biberonları onların kullanması lazım dedim.ve sonrasında unuttu. biberonla birlikte birde uyurken istediği kelebek işli,annemin bizim bebekliğimizde kundak olarak kullandığını örtüsünü yanında istiyor.onu bırakması için herhangi birşey yapmadım hala daha uykuya geçerken (örtüye konkon diyor) konkonumuda alalım der ve ya yanına alır ya üstüne örter.bir yere giderken de şuan illaki tutturmuyor önceden çok ağlardı konkon için.
  ben ona konkon senin eşyan ve bir yere giderken onu çantana sen koymalısın diyorum hep.unutunca da aa sen almadın mı ozaman bugün konkon uyuman gerek bir dahaki sefere unutma diyorum peki anne diyor. a ben unutmuşum desem bu kadar sakin karşılamaz buna eminim:)

 10. Yöntem gerçekten etkili ancak belirtmek isterim ki bu yöntem süper dadı adlı programda geçen yıl izlediğim bir yöntemdi.Aklın yolu bir tabi …

 11. Benim de 4 yaşında bir kızım var ve bizde 3 ay önce biberon perisine verdik biberonlarımızı ve peri de kızıma çok güzel bir bardak ve seveceği hediyeler getirdi 🙂

 12. Biz de 2 yaşını bitirdigi dogum gününde palyacoya verdirmistik yeni dogan bi bebege goturecek sana da 2 yaşını doldurmus birinden gelmisti diye onceden hazırlayarak. Cok kolay oldu davetlilere bi konusma yaptım Demir şimdi emzigini palyacoya teslim ediyor falan alkis kiyamet i gazla vermişti. O gece agladi biraz emzik diye palyacoya vermistin ta deyince uyumustu. Gerci palyacolari haka sevmez

 13. Benim de cok hosuma gitti, kizim icin uygulamayi dusunurum ancak su an icin perilere merakli degil. Okudugum kadariyla peri gibi hayali kavramlar 3 yasindan sonra onlarin ilgisini cekiyir. Dolayisiyla perilerden etkilenmemis bir cocuga bir anlam ifade etmeyebilir. Bu durumda soyut degil de somut karakterler kullanilabilir. Belki sevdigi bir cizgi film karakteri falan.

 14. Elif Hanım, daha öncede bahsetmiştim ama inşallah başka annelerde yardımcı olur. Oğlum 4 yaşında ve halen parmak emiyor. önceleri hep ağzındaydı, geçen sene sinirlendiğinde ve uykuya dalma sürecinde, şimdi ise uykudan önce ve tüm uykusunda. Nasıl bıraktırdınız siz oğlunuza ? peri meri bu konuda işe yaramıyor söyleyim de 🙂

 15. çok yaratıcı! 🙂

  biz de çocukken kardeşimle öğlen uykusuna yatmak istemezdik..annem de uyuyun bakalım uyku melekleri size ne getirecek? derdi..ve gerçekten de uyku melekleri bize hediyeler getirirdi uyandığımızda 🙂 annemi epey bi süre uyku meleği sandığımızı söylememe gerek yok sanırım! 🙂