61 Yorum

Hediye Kitap: Öfke Dansı

HepsiBurada’yla haftanın kitabında bu hafta hayata bakış açınızı değiştirecek güçte bir kitap var sevgili izleyenler: Öfke Dansı. 

Öfke Dansı

Yemin ederim abartmıyorum. Kendinizi daha yakından tanımanıza, anlamsız bulduğunuz birçok davranışınızı anlamlandırmanıza yarayacak bu kitap.

Tek bir kitabın, tek başına bu kadar kudrete sahip olduğunu söylemek fazla iddialı belki… Ve belki benim bu kitaptan bu kadar etkilenmemin sebebi, hayatımın şu döneminde bazı  kabullenmelere daha açık ve hazır olmam. Ama yine de, herkesin bir şey bulacağı bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitabı birkaç ay önce okudum ve okurken çize çize bir hal oldum. Bir yandan okurken bir yandan da “Ah, evet, işte bu, tam da ben!” dedirten yerleri Instagram’da paylaşıyordum, bir de baktım ki kitabın neredeyse tamamını yayınlayacağım.

Şimdi burada da neresini alıntılasam, bilemedim. O kadar çok paylaşmak istediğim yeri var ki, birini paylaşıp diğerine yer vermesem olmayacak… Kitap bütünüyle okunmalı.

Öfke Dansı, biz kadınların, içlerinde tuttuğu ve bir nesilden diğerine farkında olmadan aktarılan FEMİNEN ÖFKE’yi anlamamıza ve onu yönetmemize yardımcı olmayı hedefliyor.

En büyük öfkelerimizi (ve en büyük sevgilerimizi) kız evlat, sevgili, eş ya da anne rolleri içinde yaşarmışız. Merhaba. Benim adım Elif. Ben öfkeli bir kız evlat, bir eş ve bir anneyim, ve bu kitap öfkemi anlamama yardımcı oldu.

Öfke haklı ya da haksız, anlamlı ya da yararsız değildir. Öfke sadece vardır. “Öfkemde haklı mıyım?” diye sormak, “Susamaya hakkım var mı ki? Ne de olsa daha beş dakika önce su içtim; demek ki susamaya hakkım yok… demeye benzer. … Öfke hissettiğimiz bir şeydir. Her zaman bir nedeni vardır ve ilgi görmeyi hak eder.

diyor kitabın yazar Harriet Lerner.

Ve fakat “öfke DUYMAK bir soruna işaret etse bile, öfkeyi AÇIĞA VURMAK sorunu çözmeyecektir” diye de ekliyor. Kadınlar, öfkelerini alışılagelmiş biçimlerde dışarı vurdukları zaman ya mantıksız, ya dırdırcı, ya şirret olarak etiketleniyorlar. Bu böyle gelmiş, böyle gidiyor. Bu döngüyü kırmak (dansı durdurmak) lazım.

Kitap, öncelikle içinizde birikmiş öfkeyle tanıştırıyor sizi. Öyle ki, ilk sayfalarda hiddetleniyor, “E hani bu kitap beni sakinleştirecekti?! Dağıtırım len burayı!” olabiliyorsunuz.

Sonrasında alternatiflerinizden haberdar ediyor kitap sizi. Daha önce var olduğunu bilmediğiniz alternatiflerden. Anne-kız, kadın-erkek, çalışan-işveren şeklindeki ikili ilişkilerden örnekler vererek yapıyor bunu. Düşündüğünüzün aksine, o güne kadar sıkışıp kaldığınız konumdan farklı bir pozisyona geçebilirsiniz aslında. Bu kolay değil, en başta siz, sonra da karşınızdaki (dans partneriniz) direniyor sizin bu değişiklik isteğinize… Ancak biraz farkındalık, az buçuk kararlılıkla yepyeni bir dansa başlıyorsunuz ve inanın buna değiyor.

Kitapta beni en çok etkileyen ve o zamandan bu yana hayatıma tesir eden bölümlerden biri şuydu:

Öfke Dansı2

Şimdi ne zaman birine öfkelensem ve haklı olduğumu düşünsem durup kendime soruyorum: Benim hiç mi suçum yok? Yoksa, kabahatın yüzde doksan yedisi onda ama yüzde üçü de bende mi? Eğer öyleyse bu yüzde üçü düzeltmek benim görevim.

Kitabı her kadın ve kadınlık yolundaki her genç kız okumalı. Gerçekten, toplumdaki kadınlık algısını değiştirecek hareketi başlatacak gücü de var bu kitabın. Elbette başkalarının algılarını biz tek başımıza değiştiremeyiz ancak değişimi başlatabiliriz. Çünkü:

… feminizm bize bir şey öğretti: “Kişisel olan, politiktir.” Bu da, yakın ilişkilerimizin modelleri ile kadınların toplum ve kültürün her alanında temsil edilmeleri, değerlendirilmeleri ve güçlenmeleri arasında döngüsel bir bağlantı olduğunu gösteriyor. Yakın ilişkilerimizde tıkanmaya yol açan modeller, yapı ve şekillerini tıkanmış toplumun modellerinden alıyorlar. Bu nedenle, kadınların bireysel olarak kişisel ilişkilerinde farklı adım atmaları yeterli değil. Kadınları ev dışında altta ve benliksizleşmiş konumda tutan toplumsal kurumları zorlayıp değiştirmezsek, evin içinde yaşananlar hepimiz için sorunlu olmaya devam edecektir.

… Bize düşen mücadele, öfkemizi dikkatle dinlemek ve değişimin hizmetine sunmak, bu arada, kendi kadınlık mirasımızda ve geleneğimizde değerli olan şeylere de sahip çıkmaktır. Bunu başarabilirsek, öncülerin en başarılıları biz olacağız.

İşte böyle… Bu kitabı okuyun, okutun. Ben öyle yapıyorum. Kendim okudum, sonra gittim kızkardeşime, anneme, en yakın arkadaşıma aldım birer tane. Şimdi okuyorlar, sonra sınav yapacağım.

Öfke Dansı’yla ilgileniyorsanız, aşağıya neden ilgilendiğinizi belirten bir yorum bırakın lütfen. Ve naçizane önerim, kitaba talip olup çekilişe katılın, ama beklemeyip hemen bugün alın bu kitabı… Size çıkacak olursa da birine hediye edersiniz.

Çekilişi Random.org üzerinden yapacak ve kazananı yorumların sonunda açıklayacağım.

İyi şanslar!

61 yorum

 1. Aslı Yalçınduran

  Günaydın, bakın ilk yorumunu ben yapıyorum. Bu kitaba ne kadar ihtiyacım olduğunu siz anlayın. Öfkeliyim, herşeye:)

 2. Ben cok isterim bu kitabi okumayi

 3. Öfke, içimize tıkıştırdıklarımızın zamansız ve iznimiz dışında dışarı kaçması aslında. Bunun farkına vardığım son birkaç yıldan beri, kendimi daha doğru ifade etmeye ve başkalarını da daha açık bir şekilde dinlemeye çalışıyorum. Bayağı iyi gidiyorum ama eminim kitabın da bana ekleyecekleri vardır.

 4. Ayrıca tüm öneriler için çok teşekkürler 🙂

 5. Ama çok istiyorum 🙂

 6. Bende isterim 🙂

 7. hiç şansım olmadığını düşündüğümden mi hep şansız oldum yoksa hep mi şanssızdım bilmiyorum..

 8. Elif,bu yazarın Danseden Benlikler kitabını da tavsiye ederim.Basımı yok sanırım artık ama ikinci ellerde bulunabilir belki.Sevgiler

 9. Bu sefer çıkar umarım.

 10. Elif o kadar güzel yazıyorsun ki… Bana çıkmalı çekilişte, çıkmazsa da hemen almalıyım.

 11. Öfke dans ettirir mi hiç? Öfkeyle dans edilir mi ? Merak ediyorum , herkese bol şanslar…

 12. Bana çıksa ne iyi olur. Çok ihtiyacım var şu sıra…

 13. “Akıl karışması, söyleyecek söz bulamama ve kendini yeterince akıllı hissetmeme, kadınların kendi adlarına mücadele verirken yaşadıkları yaygın tepkilerdir. Sadece öfke ve kavgadan korkmayı öğrenmekten öte, böyle birşeyi yapmanın farklılığımızı açığa çıkaracağını, diğer insanı huzursuz edeceğini ya da yalnız kalmamıza yol açacağını düşündüğümüz durumlarda, kesin sorular sormaktan ya da açık sözler söylemekten kaçınırız.” Öfke Dansı

 14. ben de istiyorum bu kitabı..

 15. hadi bu sefer bana gelsin

 16. Kendini ve davranışlarını şekillendirmek açısından çok faydalı bir kitap. Önerdiğiniz ve bizimle tanıştırdığınız için çok teşekkür ederiz 🙂

 17. benim olsun 🙂

 18. Bu kitabı ödünç alarak okumuştum aslında, biraz sarsıcı biraz insanın farkına vardığı gerçeklerle şaşırtıcı bir yanı var. Kütüphanemde hep bulunsun, dönüp dönüp okuyayım isterim 🙂

 19. Umarım bana çıkar:)

 20. ben öfkenin ta kendisiyim 😀

 21. Tam da bugünlerde böyle bir kitabı okumaya çok ihtiyacım var..Teşekkürler Elif..

 22. Bu sefer bana çıkar umarım.

 23. Amanın! İşte aradığım kitap!

 24. “Bize düşen mücadele, öfkemizi dikkatle dinlemek ve değişimin hizmetine sunmak, bu arada, kendi kadınlık mirasımızda ve geleneğimizde değerli olan şeylere de sahip çıkmaktır.” kısmına takılıp kaldım ben. Ben ben oldum olalı bu ikisinin bir arada olabileceğini düşünüp insanları ikna etmeye çalışıyorum. Okunası bir kitap diyor içimdeki ses!

 25. bence ihtiyacım var benim bu kitaba:)

 26. Kizim icin

 27. bende varım

 28. Bu kitaba benim de ihtiyacım var..

 29. öfkeliyim çoğu şeye de o yüzden okumak isterim bu kitabı.

 30. umarim cikar, cikarsa birine hediye edecegim 🙂

 31. öfkeliyim belki ama nedensiz değil,o yüzden bana çıksın

 32. Tatil önce si iyi gelecek diye umuyorum 🙂

 33. merhaba,ofkemi kontrol edebilmeyi istiyorum:)

 34. ben de istiyoruum

 35. fatma davarcıoğlu özaktaş

  bize de lütfen

 36. ihtiyacım olan içerikte bir kitap. kızım anem eşim işim derken kendimi unuttuğum oluyor bazen.
  bu seferde bu unutulmuşluk öfkeyle karışık çıkıyor ortaya ama kime bu öfke ve neden o anda anlamak zor oluyor 🙂 bak ne kadar karmaşığım şu sıra belki bana da iyi gelir.
  tevsiye ettiğin bir çok kitabı çekilişe bile katılmadan aldım genelde çocuk kitaplarıydı hatta bir hediyede senden aldım ama kendim için olacak bu kitap;) çekilişten çıksa da çıkmasada ..

 37. merhaba, bu kitabı okumaya ihtiyacım var 🙂

 38. Abuk subuk sinirlenip sonra kizlarima patlayip sonra da vicdan azabindan oldugum icin istiyorum bu kitabi:)

 39. Okumak lazim, özellikle bu aralar.

 40. Öfkemi biriktiriyorum karşıdaki kişiye zarar vermemek,kırmamak,incitmemek için..sonra biriktirdiklerin en yakınımdan çıkıveriyor:( karşıdakinin haklı olabileceğini de düşünürüm çoğu zaman ama biriktirmekten alıkoyamıyorum kendimi..bu kitabı okumam şart !

 41. hemen amazondan ismarladim. Sagol Elif 🙂

 42. isterim tabii 🙂

 43. çıkmazsa da öfkelenecem 🙂

 44. Her eve lazim bir kirap bu !

 45. elif- ayniyazardan “danseden benlikler” de cok guzel bir kitap, orijinali “Dance of intimacy”. Harriet Lerner’in bu konuda birkac kitabi var: Danseden Benlikler, Ofke Dansi, Korku Dansi vs.
  Ama hepsinin anafikri ayni, ozunde kendimizde basliyor kisirdonguyu kirmak.

 46. Özellikle kızıma karşı öfkemi kontrol edebilmek için sürekli çocuk gelişimi kitapları okuyorum. Ama bazen oluyorki yine başladığım yerde buluyorum kendimi:( oyüzden daha kitabın adını bile görür görmez bu kitaba sahip olmalıyım dedim 🙂

  • Kitap size çıktı, tebrikler! Size bir e-mail gönderdim, iletişim bilgilerinizi bekliyorum.

 47. Çağla cem koloğlu

  Kadın olmanın tum zorlu aşamalarından sırayla geçtiğim ve nerdeyse her sene ayrı bir sınavla sınandıgım, hayatın ne kadar zor karmasık ama sıradan ve kadın heleki anne olan ve çalışan bir kadın için sanki bin misli daha acıkı oldugunu hissettiğim için, eşime hayatıma öfkeli olsugum için daha da birçok şey için okumalıyım sanırım!!! Tabiki bir de siz önerdiğiniz için 🙂

 48. Guzelmis!

 49. O kadar methettiniz ki merak etmemek elde değil. Meraktan ölüyorum .istiyoruuumm

 50. ışıl öztaşbaşı

  Çok merak ettim çok işe yarayacak gibi duruyor umarım bana çıkar;)

 51. Bu tur kitaplara ilgim var okumak isterim. Bana cikarsa cok sevinirim. 🙂

 52. şu aralar tam da ihtiyacım olan şey, lütfen bana çıksınn 🙂

 53. ben de istiyorum

 54. ayşecik zeynepcik

  öfkemi yenebilmek için

 55. bu sefer kendim için anne mutlu olunca nasıl olsa bütün ev ahalisi mutlu olacak 🙂

 56. tam benlik bir kitap…

 57. çok öfkeliyim. kesin bana çıkmalı kesinnnn ….

 58. Ihtiyacim vaaaaaar!

 59. Şu andan itibaren yorum kabul etmiyorum. Herkese gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Kitap Esra’ya çıktı, kendisiyle iletişime geçtim.

  Bu kitabı alın, okuyun, okutun dileğim…