2 Yorum

Yaz tatili için birkaç öneri…

Bugün Pazartesi ve çocukların ikisi de evde… “Nasıl yaa?” derken bir baktım ki okullar tatil olmuş, Eylül’e kadar da açılmayacakmış! Hiç söylemiyorsunuz!

Neyse, bu yaz nasıl geçecek? Biraz yaz okulu, biraz sıkılmaca falan derken bir şekilde geçireceğiz. Ekrana yapışmamaya çalışarak, hava izin verdikçe parklara bahçelere koşarak akıl sağlığımızı korumaya çalışacağız.

Bu süreçte şahsen faydalanacağım bazı kaynaklarla önüme çıkan bazı girişimleri paylaşmak istedim:

Dünyalı Dergi: Bir Dolap Kitap’ın Tudem ile birlikte çıkardığı bu aylık dergi geçtiğimiz Şubat’ta yayın hayatına başladı. Alışık olduğumuz çocuk dergilerinden çok farklı bir dergi bu… Her şeyden önce, “çocuk” kesimini odak almakla birlikte üst yaş sınırı yok, örneğin ben de ciddi bir şekilde, eğlenerek ve bayağı bir şey öğrenerek okuyorum.

dunyali_kapak_04

Alışılagelmiş popüler çocuk dergilerinin aksine pek el değmemiş konulara el atıyor Dünyalı. Parasız yaşamak mümkün mü, demokrasi ve seçimler, reklamlar bize ne yapar? gibi konular geçmiş sayılarda dosya konusu oldu. Bunlar “ağır” konular gibi görünse de işlenişi, resmedilişi itibarıyla genç okurların da ilgisini çekiyor. “8 ve üzeri” yaş okurunu hedef alarak yayına başlayan Dünyalı’nın daha genç okurlar tarafından beğenildiğini, etkinliklerinin yapıldığını biliyorum. Bizim evdeki 7 yaşındaki okur, örneğin, Dünyalı’nın haftalık değil de aylık bir yayın olmasına isyan ediyor.

Kısacası, bizim zamanımınzdaki Doğan Kardeş, Milliyet Çocuk bilgeliğini anımsatan bir dergi Dünyalı. Şiddetle okuyor, tavsiye ediyoruz. Artık tüm kitapçılarda, marketlerde satılıyor, koşun! Yok, marketten almam, aylık abone olacağım derseniz o da mümkün.

***

Şehrin Çocuk Hali: Bundan bir süre önce Beş Yıldızlı Söyleşiler’de sohbet ettiğimiz Özge Lokmanhekim’in yepyeni bir girişimi. İstanbul’da oturmayanlar dudak bükecek belki ama site İstanbul’da çocuklar için ne varsa hepsini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Ailece yemek yenecek restoranlar, çocuklar için müze, etkinlik, atölye ve akviteler, alışveriş adresleri, park, bahçe listeleri ve doğum günü partileri için gerekli birçok şey sitede yer alıyor. Etkinlikleri web sitesinden öğrenebilir, Şehrin Çocuk Hali’ni Facebook, Twitter ve Instagram‘da da takibe alabilirsiniz.

sehrin-cocuk-hali-logo

Sinebebe: Her ne kadar yaz deyince deniz-kum-güneş üçlüsü aklımıza gelse de şehirde nöbet tutan baĞzılarımız özellikle de aşırı sıcak havalarda sinemaya yönelebiliyor. Başka Sinema’nın bebekli anneleri düşünerek başlattığı Sinebebe uygulamasında her hafta bebekli anneler için özel seanslar sunuluyor. Salonda bebek arabaları serbest, bebeklerin ağlaması serbest, uyuması serbest, beslenmesi serbest, oyuncakları serbest… Sinebebe uygulamasından bebekleri 12 ayı geçmemiş olan anneler faydalanabiliyor.

Sinebebe

Sinebebe, bağımsız filmlerin dağıtıcısı M3 Film ve Kariyo & Ababay Vakfı işbirliğiyle hayata geçirilen Başka Sinema’nın bir uygulaması. Sinebebe seanslarından haberdar olmak için Başka Sinema’yı web sitesinden, FacebookTwitter ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

Bunların dışında biz İstanbul’da olduğumuz sürece böyle bir şehirde olmanın avantajını kullanarak bol bol tarihi yer, müze gezisi düzenleyecek, tramvaya binecek, tramvaydan inecek, vapurda martılara simit atacağız. Vizyona giren çocuk filmlerini takip edecek, çocuk tiyatrolarına koşacağız. Park ve bahçelerde serinleyecek, deniz kenarında fink atacağız. Başka türlü yaz geçmez.

Hepimize kolay gelsin…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Incir'in Annesi

    3 hafta sonra evhanimligina terfi ediyorum. Benim en korktugum sey cocugumu eyleyememek. Nasil desem, kendimi bir turlu disarda bir seyler yapmaya yonelendiremeyecegim gibi geliyor. Yurtdisinda yasayacagim. Evin temizligi, yemek vs. darken arta kalan zamanda sanki hep evde oturmak isteyecek cocugumu bunaltacagim gibi. Insan kendini nasil motive eder disari cikmak, yavruyu disari cikartmak icin?

    Dunyali aylik dergisine de gonlum kaydi ama maalesef edinemem. Poff

  2. Yaz okulları çocuklar için oldukça keyifli ve eğlenceli olabiliyor,tabi kaliteli bir eğitim kurumuna gönderirseniz diğer türlü açık havuzun başında ,güneş altında perişanda olabilir,ben küçüğü Ataşehirde gönderdim olduıkça keyifli geçiyor günleri,büyük evde.