7 Yorum

Oto koltuğu kullanım püf noktaları

Kiddy ile Seyahat Güvenliği yazılarımızın yeni bir bölümüyle karşınızdayız sevgili izleyenler…

Geçen yazımızda çocukla arabada seyahat güvenliği konusunda yapılan bazı temel yanlışlardan bahsetmiştik. Neydi bunlar, hatırlayalım:

 1. Oto koltuğunun kullanılmaması
 2. Çocuğun oto koltuğuna oturmak istememesi ve ebeveynlerin buna boyun eğmesi
 3. Oto koltuğunun yanlış kullanılması
 4. Yaşı ilerleyen çocuğun oto koltuğuna oturtulmaması

Ayrıntıları buradan okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda “oto koltuğunun doğru kullanılması” olayını biraz daha detaylandıracağız.

Şimdi efenim, çocuğunuzun oto koltuğunu arabaya doğru şekilde monte etmek ve kullanmak için yapabileceğiniz çok basit bir şey var: Oto koltuğuyla birlikte gelen kullanım kılavuzunu okumak. Özellikle de oto koltuğu gibi hassas bir konuda kullanım kılavuzunu okumazsanız çok önemli bazı ayrıntıları gözden kaçırmanız ve dolayısıyla koltuğu yanlış yerleştirmeniz/kullanmanız işten bile değil. Ve oto koltuğunun yanlış kullanılması da, ne yazık ki, hiç kullanılmaması kadar ciddi ve ölümcül sonuçlara yol açabiliyor.

Eğri oturup doğru konuşalım: Amerika gibi, güvenlik konusunun her şey ama her şeyin önünde geldiği bir ülkede yaşıyor olsaydık işimiz daha kolay olurdu. Oto koltuğunu satın alacağınız mağazadaki görevli size sattığı ürün hakkında ayrıntılı ve güncel bilgi verirdi mesela. Koltuğu arabaya nasıl monte edeceğiniz hakkında size yol gösterir, hatta monte etmenize yardımcı olurdu. Sonra siz en yakınınızdaki itfaiyeye gider, koltuğu doğru takıp takmadığınızı kontrol ettirir, içiniz rahat bir şekilde kullanırdınız.

Türkiye’de çoğunlukla işimiz “Allah’a emanet” olduğuna göre iş başa düşüyor. Oto koltuğunu düzgün monte ettiğinizden de, doğru kullandığınızdan da siz emin olmalısınız. Bunun için de en garantili yöntem, hangi markayı almış olursanız olun, onunla birlikte gelen kullanma kılavuzunu iyi okumak. Ben öyle yapıyorum, kalem kağıtla, altını çize çize…

Geçtiğimiz aylarda bizim bıdıkların ikisi de Kiddy’lendi. Deniz için bundan birkaç ay önce Kiddy’nin Guardian CruiserfixPro modelini kullanmaya başlamıştık, ayrıntıları bir önceki yazıda anlatmıştım. Yine o yazıda Derin’in kullanmakta olduğu Graco ComfortSport’un miadının dolmak üzere olduğunu, yakında Kiddy’nin GuardianFixPro 2 modeline geçeceğimizi de söylemiştim. Geçtik. Yaklaşık iki haftadır arabada bu oto koltuğu ile seyahat ediyor Derin.

Kiddy

Derin’in koltuğunun Deniz’inkinden tek farkı önündeki “güvenlik yastığı.” Bu güvenlik yastığı olayı bizim ilk kez kullandığımız bir şey ve açıkçası meraktaydım. Derin’in böyle alengirli şeylere mesafeli bir duruşu vardır, hoşlanmaz öyle vücuduna değen, onu sıkan şeylerden pek… Korktuğum olmadı, bizimkinin tepkisi “Neden önümde böyle bir kütle var?”dan ziyade “Neden bende var da Deniz’de yok???” yönünde oldu, nitekim hayatımız bu ara karşılaştırmalar üzerine kurulu! Neyse, mantıklı bir şekilde açıklamaya çalıştık: Senin boyunun biraz daha uzaması lazım, o zaman bu yastığı çıkarabileceksin, vesaire vesaire… Şimdi itirazsız kullanıyor.

Güvenlik yastığı, emniyet kemerinin, çocuğun bedeninde doğru hizalanmasını ve sabitlenmesini sağlayan bir hazne. Beklediğim kadar da büyük ve kısıtlayan bir parça değilmiş.

Kiddy’nin Guardianfixpro 2 modeli 9-36 kilo arası çocuklar için kullanılabiliyor. 9-18 kilo arasında koltuğa ek olarak yerleştirilen yükseltici minder ve güvenlik yastığı ile, 15-25 kilo arasında yükseltici minderi çıkararak güvenlik yastığı ile, 22-36 kilo arasında ise güvenlik yastığını tamamen çıkararak emniyet kemeri ile kullanabiliyorsunuz. Biz şu anda ikinci aşamadayız.

Bu sistemin, bugüne kadar alışık olduğum 5-nokta emniyet kemeri kadar güven verip vermeyeceğinden emin değildim. Kullanmaya başladıktan sonra o yönde bir endişem kalmadı. Kayda değer bir sıkıntı terletmesi oldu, nitekim (5-nokta emniyet sistemindeki kadar yapışmasa da) koltuğa arkasını yaslıyor, bir de önünde kendine yaslanan bir parça var. Koltukta kullanılan malzeme hava geçirgen, “termoteks” denilen bir kumaşmış ve bizimkiler uyurken “buza yatırsan terleyen” cinsten olduklarından bu  terleme olayını fazladan bir sorun olarak görmedim ben.

Guardianfixpro2’nin bence tek dezavantajı geriye dönük olarak kullanılamaması. Kiddy’nin her iki anakucağı da (Kiddy nest ve Kiddy Evolution Pro) 15 kiloya kadar kullanılabiliyor. Dolayısıyla bebek 9 kilo olur olmaz Guardianfixpro’ya geçmektense mümkün olduğunca uzun süre -15 kiloya kadar- anakucağında tutmak olurdu benim tercihim, eğer öne dönük bir model kullanacaksam…

Bizim evde oto koltuklarının seçim, alım, montaj ve kullanımından sorumlu devlet bakanı benim. Aslında çocuklarla ilgili her türlü ürün için bu böyle, yataklarından tut, oyuncaklarına kadar… Bu sorumluluğun hakkını da veririm hani, bakarım, okurum nasıl kullanılmalı, ne yapmalı diye… Oyuncaklarda bile büyük ciddiyetle yerine getirdiğim bu görevimi oto koltuğu gibi önem arz eden bir konuda daha da ciddiye alıyorum.

Haliyle, bundan henüz birkaç ay önce Deniz’in CruiserfixPro koltuğunun kılavuzunu yeni hatmetmişken, bu yeni GuardianfixPro 2’nin kılavuzunu da yalayıp yutunca bazı şeyleri fazlasıyla öğrenmiş oldum. Eh, madem öğrenmiş oldum ben de paylaşayım dedim.

Aşağıdakiler her ne kadar Kiddy’nin kullanma kılavuzundan da olsa oto koltuğu genel kullanımı hakkında bilgiler içeriyor:

 • Hangi ürünü alırsanız alın, kullanmaya başlamadan önce kullanma kılavuzunu mutlaka okuyun. Bunun önemini ne kadar vurgulasam az.
 • Oto koltukları arabalara iki şekilde monte edilebiliyor: Evrensel montaj ve yarı-evrensel montaj. Evrensel montaj emniyet kemeri olan tüm arabalara yapılabiliyor. Yarı-evrensel montaj ise ISOFIX bağlantı noktaları içeren arabalarda uygulanabiliyor (ki bu çok daha kolay ve pratik.)
 • Oto koltuğunu arabaya nasıl monte etmeniz gerektiği (Evrensel, yarı-evrensel) arabanızın modeline göre değişiyor.  Birçok marka, ürününün arabaya en pratik şekilde takılabilmesi için yarı evrensel montajın yapılabildiği araba modellerini listeliyor. Siz de oto koltuğunu satın almadan önce koltuğun arabanızla uyumlu olup olmayacağı konusunda üreticiye danışabilirsiniz.
 • Ürünü kullanma kılavuzunda belirtilenin dışında herhangi bir şekilde kullanmayın: Farklı bir şekilde monte etmeye çalışmayın. Kılıfını değiştirmeyin. Oto koltuğunda herhangi bir oynama ya da değişiklik yapmayın.
 • Burada bir parantez açmak lazım: Oto koltukları genellikle yanmaz kumaştan yapılıyor ve bunun bir sebebi var: Herhangi bir kaza anında koltuğun alev almasını önlemek. Bu koltukların terletmesinin sebebi de bu… Pamuklu kumaşlar teri emmekle birlikte kolaylıkla alev alıyor, dolayısıyla oto koltuklarında kullanılamıyor. Hani arabada giderken çocuk terlemesin diye altına pamuklu battaniye falan seriyoruz ya, o pek doğru değil aslında. Kullanım amacının tersine hareket etmiş oluyoruz böyle bir durumda. Ben çözümü, anakucağını pusete takıp gezerken altına örtü sermekte, ancak arabada giderken bebeği anakucağına doğrudan (örtüsüz bir şekilde) oturtmakta bulmuştum. Varsın terlesindi, herhangi bir kaza anında olabileceklerden daha az kötü bir şeydi.
 • Çocuğunuzu oto koltuğuna sabitlediğiniz emniyet kemerinin hiçbir zaman gevşek olmamasına, mutlaka çocuğun bedenine dayanmasına dikkat edin. Darbe anında gevşek kemer, sıkı kemere oranla bedene çok daha fazla ağırlık uyguluyor.
 • Çocuğu oto koltuğuna yerleştirdiğinizde emniyet kemerinin herhangi bir şekilde dönüp bükülmediğinden emin olun.
 • Güvenlik yastığı olan bir ürün kullanıyorsanız (Derin’in yukarıdaki Guardianfixpro2 koltuğu gibi) yastığın, çocuğun karnına yaslandığından emin olun.
 • Arabada giderken arka camın önüne ağır eşyalar koymayın, kaza anında fırlayıp birilerine çarpabilir. Aslında arabanın içindeki her şeyin sabitlenmesi gerekir. Sabitlenmeden taşınan her şey (Emniyet kemeri takmayan yolcu, kutunun içine konmayan evcil hayvan, koltuğun üzerinde bırakılan çanta, oyuncak, kutu, …) tehlike arz ediyor.
 • Seyahat halindeyken her zaman çocuk kilidi kullanın.
 • 10 kilometreden fazla hızla giderken meydana gelen bir kazadan ötürü oto koltuğunun herhangi bir parçası hasar gördüyse oto koltuğunu kullanmayın.

Bir de yaz aylarında hayati önem taşıyan bir bilgi: Çocuğu hiçbir zaman arabada yalnız bırakmayın. “Arabada uyuyor, markete girip çıkacağım” diyerek arabayı kilitleyip çıkmayın. Dışarıda hava sıcaklığı 26 dereceyken, arabanın içindeki sıcaklığın 50 dereceyi bulması ne kadar sürüyor biliyor musunuz? Sadece 1 (yazıyla bir) saat. Sakın, sakın çocuğunuzu arabada bırakıp gitmeyin, ne kadar kısa süreliğine olursa olsun.

Yukarıdaki bilgileri ben -kendi yorumlarımla birlikte- Kiddy Cruiserfixpro ve Kiddy Guardianfixpro2 oto koltuklarının kullanma kılavuzlarından derledim. (Çocuğu arabada bırakmama olayı hariç. Onunla ilgili şu (İngilizce) yazıyı okuyabilirsiniz).

Siz de kendi oto koltuğunuzun kullanma kılavuzuna bakarsanız pek çok işe yarayacak ve hayati önem taşıyan bilgi bulursunuz eminim.

Çocuğunuzu hep doğru monte edilmiş oto koltuğunda seyahat ettirin, e mi?

Kiddy

Bu yazı, bebek ve çocuklar için seyahat güvenliği ürünleri üreten Kiddy’nin desteği ile yayınlanmıştır ancak yazdıklarım kendi fikirlerimdir. Bu bölümdeki diğer yazıları buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Incir'in Annesi

  Gene Weingarten’in yazisini ve yaziya gelen yorumlarla kendisinin verdigi cevaplari okuyup duruyorum. Bu tarz konular genelde ajitasyona cok aciktir ve ben gerceklerin son derece saptirildigini dusunurum ama cok etkilendim yazilanlardan.

  Hala okuyorum.

  Tesekkurler. Sevgiler.

 2. Incir'in Annesi

  Ordan oraya atlayarak sabahtan beri bakiyorum. kafama kazimaya calisiyorum olabilecekleri.

  http://www.kidsandcars.org sitesinde cesitli riskler, hikayeler, onlemler siralanmis.

 3. biz joker’den aldık koltuğumuzu ve görevliler arabamıza monte ettiler..bize de nasıl monte edeceğimizi gösterdiler ayrıca..

 4. Bir önceki yazınızdan ve bundan çok etkilendim. Maalesef ülke olarak kaderci bir ülkeyiz. Keşke sesinizi daha çok anne baba duysa ve bilinçlense.

 5. Neşe Düzgün Körpe

  herkese, herkese sürekli anlatıyorum ama bu konuda hassas olanlar dışında kimse umursamıyor malesef. delireceğim. Nasıl bir genişliktir bu anlamıyorum. hele ki ağlıyor, durmuyor…. gibi bahaneleri duyunca daha da deli oluyorum. Ağlaın arkadaş, benim ömür boyu ağlamamdan iyidir onun 10 dk. ağlaması.
  Geçenlerde bir arkdaşımın annesi ve babası çok büyük bir kaza geçirdiler. araba 4-5 takla atıp yolun aşağısındaki araziye uçtu. anne ve baba da kırıklar var fakat arkada araba koltuğu ile oturan yeğeninde çizik dahi yok. bir kez daha iyi ki oto koltuğu var dedik.

 6. Dün yolda, önde eşinin yanına oturmuş bir kadın ve kucağında zıplattığı en fazla 4-5 aylık olabilecek bir bebek gördüm. Gözlerim yuvalarından fırladı! Malesef o kadar o kadar çok var ki böyleleri….. Gerçekten çok üzülüyorum.