20 Yorum

Mesele İmam Hatip değil, sen hala anlamadın mı?

4+4+4 Eğitim Sisteminin Ülkemiz Geleceğine Ettikleri başlıklı bir liste yapmaya başlasam, imam hatip liselerinin sayısındaki artış ilk sırada olmaz.

Bence 4+4+4’ün bu memlekete ve gelecek nesillere ettiği en büyük ihanet ikinci dörtten sonra çocukların ‘mesleki eğitim’ adı altında okuldan alınması konusudur. Çünkü bu sözde yenilikle, çocuk tacizleri konusunda çığlık atmayı öneren zihniyetin, okulda olması gereken kız çocuklarının kocaya, oğlan çocuklarının tornaya verilmesini zerre kadar umursamadığı gözler önüne serilmiştir.

4+4+4’ün ettikleri yarışmasında ikinci sırada -yine bence- okulöncesi eğitimin boşlanması gelmektedir. Son 12 yılda AÇEV’in 7 Çok Geç kampanyası öncülüğünde ciddi anlamda okulöncesi eğitime dikkat çeken iktidar, okulöncesi eğitimi zorunlu kılmak yerine ilkokula başlama yaşını 5 buçuğa indirerek kendi bindiği dalı kesmiştir.

İmam Hatip Liselerinin sayısındaki artış bence ‘4+4+4’ün ettikleri’ listesinde bence yukarıdaki iki maddeden sonra gelir.

Açıkçası 4+4+4 eğitim sistemi ‘imam hatip ortaokullarını geri getireceğiz’ söylemiyle gündeme geldiğinde, İHL’lerinin açılmasını ‘ilk üç gün ben de destekledim.’ Neticede ben çocuğumu göndermeyecektim ama gönderene de engel olmayacaktım. Ve fakat tabii ki iş -beklendiği gibi- çığrından çıktı. Yine de birkaç gündür medyada dönen İmam Hatip liselernin yüzde 73 arttığı haberlerini şaşırtıcı bulanlara çok şaşırıyorum. Arkadaşlar, geçtiğimiz seneden beri imam hatibe dönüştürülmeyen bir bizim ev kaldı. MEB özellikle de büyük şehirlerdeki iyi durumda, gerek fiziksel şartları gerekse kadrosuyla örnek olan ne kadar devlet okulu varsa hepsini bir sihirli değnek marifetiyle imam hatip lisesine dönüştürdü, dönüştüremediklerini de dönüştürmekle tehdit etti, ediyor. Geçen seneden beri ‘Okulumuz imam hatibe dönüştürülmesin!’ çığlığının yükselmediği köşe kalmadı. Her gün yeni bir habere uyandık, uyanmaya devam ediyoruz ve siz şimdi fark ediyorsunuz, öyle mi? Eh, günaydın!

Şimdi ne zaman ‘Bu kadar İHL’ye gerçekten gerek var mı?’ diye sorsak karşıt sesler yükseliyor. ‘Aman işte siz de dinden amma korkuyorsunuz’dan tutun da ‘Burası Müslüman bir ülke, ya ne olacaktı’ya (Söylemeden edemeyeceğim: Burası Müslüman bir ülke değil. Ülkeler Müslüman olmaz, insanlar olur.) , ‘Bu iş arz-talep meselesi, demek ki isteyenler var’dan ‘Hani nerede sizin özgürlük anlayışınız, niye çocuklarını imam hatipte okutmak isteyenlere saygı duymuyorsunuz?‘a kadar… Bunların içinde en fantastik olanı ‘Eh, zamanında kapananlara sayın’ diyerek ‘Geçmişte bize yapılmıştı, şimdi size’ şeklinde intikam çığlığı atanlar. Bu son gruba akıl fikir diliyorum nitekim böyle bir zihniyete verecek yanıtım yok.

‘Bu kadar İHL’ye gerek yok’ diyen herkese ‘İslamofobik’ yakıştırması yapanların iddia ettiğinin aksine, kimsenin dini ya da dini eğitimi beni ilgilendirmiyor. İsteyen çocuğuna din eğitimi verebilir, isterse imam hatibe, isterse ruhban okuluna gönderebilir, açıkçası umurumda değil. Sorun şurada: Devlet halihazırdaki okulları imam hatip lisesine dönüştürüyor. Yani şimdi pıtrak gibi açılan o imam hatip liseleri var ya, hah işte onlar gökten zembille inmiyor. Ya da sihirli bir değnekle yoktan var olmuyor. Mesela benim mahallemde, çocuğumu göndermek istediğim ya da halihazırda okuttuğum senelerin devlet okulu bir gecede imam hatip lisesi oluveriyor.

Şimdi ‘Hani senin özgürlük anlayışın?’ diyen arkadaşım: senin çocuğunun okumasını istediğin, ve hatta okuttuğun imam hatip lisesini bir gecede düz liseye dönüştürse devlet, ve artık orada din eğitimi alamayacağını söylese, din eğitimi vermek için çocuğunu servisle bilmemkaç dakika uzaklıktaki bir başka okula göndermek zorunda bıraksa seni, sen ne hissederdin? O zaman da ‘Eh arz talep meselesi, demek herkes düz lise istiyor, e biz de payımıza düşene razı oluruz’ der miydin? Elini yüreğine koy, öyle yanıtla bu soruyu…

Özetle mesele imam hatip lisesi değil, sen hala anlamadın mı? Mesele DAYATMA. Mesele, çocuğuna din eğitimi aldırtmak istemeyenleri özel okullara yönlendirmek, özel okula gönderemeyecek durumda olanları imam hatip liselerine MECBUR BIRAKMAK. Mesele, anayasal bir hak olan parasız eğitimin hem de devlet tarafından ihlali.

Buna bir de böyle bakmayı deneyebilir misin?

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

20 yorum

 1. Lise sınavının sistemini hala anlayabilmiş değilim ancak bu sene liseye geçen hiç bir arkadaşım istediği yeri kazanamadığını söyledi.Haberlerde de iki gayrimüslim öğrencinin İmam Hatip lisesine yerleştirildiğini okudum,diğer binlerce çocukla birlikte.

  İmam Hatip liseleri umurumda değil,ben şahsen devletin din eğitimi vermesine karşı olsam da isteyenler tabii ki çocuğunu İmam Hatip liselerine gönderebilir.Ancak zaten az olan düz liseler daha da azaltıldı,öyle azaltıldı ki 15 yaşında koca bir senelerini test çözmeye ayırmayan çocuklara sözel,sayısal veya dil eğitimi alma hakkı tanınmadı.Birkaç politikacının egoları yüzünden binlerce çocuk,sırf o eski düz lise yeni İmam Hatip’ler doldurulsun diye ZORLA İmam Hatip okuyacak.Dinde zorlama yok,ama bu iğrenç bürokraside var.

  Düz liseler önemsiz gözükebilir ama üniversite eğitimine yönelik kurumlardır.Sadece Anadolu liseleri hukukçu,öğretmen,eczacı,doktor… çıkarmaz.Düz liseleri azaltmak ve Anadolu liselerine bir alternatif bırakmamak,üniversite eğitimini de azaltır.Tabii ki İmam Hatip’ten ya da Meslek liselerinden mezun olan bir kişi de üniversiteyi kazanabilir ancak bu kurumlar düz liselere göre sınırlı kalacaktır.Liseden yeni mezun olduğum için bu kısma dikkat çekmek istedim ancak okul öncesi eğitim almadan direkt ilkokula geçen minikler,5 yaşındakilerle 7 yaşındakilerin aynı seviyede kabul edildiği 1.sınıflar,sürekli arttırılmaya çalışılan genç nüfus nedeniyle anaokulların ikili sisteme geçmesini de umursuyorum.Çünkü bu olayın din karşıtlığıyla alakası yok,hep söylenen ”deneme tahtası yapılmış” nesillerin içinde en kötüsü bu nesil olacak.

 2. Aslında adı üstünde imam hatip lisesi. Eğer çocuğunun bir din adamı ya da kadını olmasını istiyorsan gönderebilirsin. Nasıl konservatuara gönderiliyor ya da teknik liseye gönderiyorsak. Ama benim niyetim çocuğumun mesleğini kendi seçmesi dinini isteyerek öğrenmesi.

  Eğitim can çekişiyor ve hiç bu kadar acınacak duruma düşmemiştik.

  Geçen gün arkadaşımla konuşurken bu iyi günlerimiz nasıl eskiden anadolu lisesine girmeye çabalardık şimdi çocuklar iyi bir imam hatib lisesine girince sevineceğiz çünkü gidecek başka okul bırakmıyorlar dedik.

  Çok stresliyim. 2 çocuğumu nasıl okutacağım bilmiyorum .

 3. Bunca İHL’nin altında bir de rant tutkusu yatıyor, özellikle Kadıköy vs gibi sayıca az çocuğun gideceği İHL’ler bir kaç yıl sonra arz eksikliği nedeniyle kapanacaklar. Geride kalan harika konumlu binalara ne olacağını da bir kaç yıl sonra hep beraber göreceğiz.

 4. Ben de geçen sene yeğenim yaşadığı için lise mevzusunu paylaşayım. Anadolu lisesini kazanamadı. Bu durumda adrese bağlı yerleştirmeye maruz kalmak zorundaydı. Evet bir de bu var, yakın çevreden belli başlı okulları seçmek zorunda. Bunların arasında düz lise hiç yok, ya ihl ya meslek lisesi. Mecburen meslek lisesini seçti ama sevmiyor. Tek umudu üniversite sınavında daha gayretli olup istediği bir bölümü kazanabilmek.

  Diğer yandan benim gördüğüm bu eğitim sistemi genel olarak öğrencilerin kalitesini yükseltmeye yönelik değil. Amacımız daha iyi eğitilmiş, sevdiği meslekleri edinmiş, mesleğini zevkle yapan, değer üreten gençler olmalıydı. Şimdiki durumda istediği okullara yerleşen az sayıda öğrenci dışındaki öğrenciler yılgın, umutsuz ve mutsuz

 5. Ne İHL’lere karşıyım ne de çocuklarını İHL’ye gönderenlere ancak zorunlu daha doğrusu MECBUR bırakılma konusunda ettiğiniz sitemlere sonuna kadar destek veriyorum. Konunun özü yazınızın son paragrafında çok açık. Paran varsa ÖZEL okula gönder yoksa İHL’ye tıpış tıpış. Tercihleri olmadıkları halde adrese dayalı yerleştirmede İHL’ye yerleştirilen öğrenciler için de üzülüyorum çünkü İHL’ye gitmek tercih meselesidir. Şimdi bu yazdıklarımızdan karşı olduğumuz fikrini çıkaranlar olursa ben de onları Allah’a havale ediyorum.

 6. Bu işlerin daha da fenasi var, bir de mudurlere el attılar, puanlama sistemiyle hepsini yerinden ediyorlar. Okul yönetimi, öğrenciler ve öğretmenlerden tam puan alan bir müdür, daha ilçeye geçen sene gelmiş kuruldan daha düşük puan alarak görevinden ediliyor. Tabi yerine kimlerin geleceği belli. Kısacası düz liseler ve anadolu liseleri de bu yöntemle ele geçirilmiş durumda ve biz hiç birine ses cikaramiyoruz:(

 7. Özgür düşünen, iyi eğitilen ve seçim yapabilme yetisi kazanmış bireyler mevcut yönetim anlayışında tehdit olarak görülüyor. Tüm yasaklar ve kısıtlamalar bu yüzden. Halbuki bıraksalar zaten her tür okula gitmek isteyen her tür öğrenci var ülkemizde. Maalesef öğrencilerin çoğu istemedikleri ve bireysel özelliklerine uygun olmayan bir eğitime maruz kalıyorlar. İHL’ye gitmek isteyen gidemiyor, özel okul isteyen okuyamıyor, düz isteyen kazanamıyor vs. Ve Evet, her yenilik tepeden inme. Mevcut okulları İHL’ye dönüştürmek niye? Mesele bina mı? İnşa edin o zaman, fiziki şartlarını oturtun. Personelini yetiştirin, eğitimcileri hazırlayın, günlük değil çok yıllık planlama yapın ve bırakın öğrenciler kendileri gelsin.zaten iyiyse, işe yarayacaksa öğrenci gelir. Hep hazıra konma, iyi işleyeni bozma… İşlemeyeni düzeltmek yerine atıp yeni bir şey deneme…

 8. Merhabalar

  Bu sene oğlum liseye gidecek. Okulumuz belli oldu ailece bunalımdayız. Merkezde oturuyoruz ama çıkan okul ilçede 60 km(bu internetten baktığım mesafe belki daha da uzaktır) mesafede. Evime yakın bir okul olsun çocuğumu takip edebileyim diye düşünürken. Tamamen aileden koparmaya yönelik çalışmalar yapılıyor.. Diyecek birşey bulamıyorum. Lise de bana bu stresi yaşatan MEB’nı da kınıyorum.. Çaresizim ve umudum nakillerde….

 9. Görülen o ki çocuğunuzu devlet okuluna göndermeye karar verdiysek her an her şey olabilir tedirgin liginde olacagiz. Tam gün olan anaokulu yarim gün olur, bir gün anadolu lisesi olan diğer gün İHL olur. Her olasiga karesi her an hazirlikli mi olmamiz lazim. Bence de mesele din eğitimine karesi olmak değil ki. Kizimi hazin kuran kursuna gönderiyorum ama okulda seçmeli ders olarak taalmasini iistemem, İHL lisesine gitmesini de. Su anda henüz ilkokulda ama gün gelir bu sistem devam ederse diye birikim yapip lisede özel okula göndermek için hazirlikli olmali. Hele cocuklarimizin eğitimi ile ilgili konularda ki rövanşist yaklasima tahammül edemiyorum sevilay

  • Sevilay hanım

   En güzeli özel okula göndermek ama onlarda çok pahalı yıl sonunda nerdeyse bir ev parası kadar harcama yapmış oluyorsunuz.. Bu bir seneylede sınırlı değil her yıl aynı harcama artarak devam ediyor. Çocuğa yapılacak yatırımın bedeli yoktur ama imkanı olmayanlar ne yapsın….

   Ben şu an inanın ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Liseye gitmek için evimizin yakınında okullar dururken MEB tarafından 1.5 saatlik yoldaki okula yerleştirildi. Oğlum okumayacağım diyor ….Bu çocuklar ergenlik çağında…

   • Çok üzgün ve öfkeliyim. Ne yapmayı planlıyorsunuz?

    • Şu an nakillerde şansımı deneyeceğim.. Nakil hakkımızda her hafta 1 tercih. Okullarda ne kadar kontenjan olduğunu bilmeden tercih edeceğiz.. Bununla ilgili de açıklama yok . Kontenjana göre nakil talep hakkınız var deniyor ama ne kadar kontenjan var bilgi yok.. Ha bu arada meslek lisesi olma şansı daha fazla ama ben meslek lisesi istemiyorum. Meslek liselerinin de hali ortada..

 10. Yok, belki de once polisi sonra yargiyi vs vs ele gecirmeye calisan zihine uyup, herkesin cocuklarini IHLye gondermesi en guzeli, once IHLleri ele gecirecez, vs vs 🙂

 11. Ayla hanim merhabalar, benim kizin su an ilkokul 3. Sinifta ve devlet okulunda. Su anda 3 üncüye hamileyim ve bu şartlarda ben de lisede özel okula gonderebilecegimden supheliyim. Ve özellikle eğit sistemi ile ilgili yapilan sacmaliklara ofkeliyim benimki sadece kendimce ne yapabilirim düşüncesi. siz ve çocuğunuz ve de cocuklarimiz için en iyisi olur dilerim ne yazik ki elimizden başka birşey gelmiyor çünkü görünen o ki gidisattan memnun olanlar daha fazla, terki diyar gibi bi alternatifi de yok kendi adima

 12. Truva ati misali. Güzel öneri 🙂

 13. Bu duruma kimse sesini cikartmiyor ya ben gicik oluyorum.Henuz 20 gunluk bir oglum var ve simdiden gelecegini dusunuyorum.Bu durumda bende cocugumu yaris ati gibi yetistirmek eger beceremezse imam hatip dayatmasindan kurtulmak icin ozel okula gondermeliyim.Buna imkanim yok.Artik nasil yaparim bilemem.Bu durumda basbakanin 3 cocuk dayatmasi nasil gerceklesir bilemiyorum.Ben sirf bu egitim sorunu yuzunden tek cocukla kalmak zorundayim gibi duruyor.

 14. Valla Deniz hanıma katılıyorum hepimiz birden gönderelim çocukları İHL lere. Şahsen ben benimkinin din hocasına şimdiden acıyorum. Oğlum Allah takıntılı, Allahtan bahsetmediği gün yok. Ne güzel dediğinizi duyar gibiyim ama benimki aşırı merak halinde. Allahın evi nerde, Allahın annesi yok mu, Alahın doğumgünü ne zaman, Allahı ne zaman göreceğim, Allah her yerdeyse ben neden göremiyorum, şirinleri Allah mı yarattı, örümcek adamı da mı, Allah trenden büyük mü,Allah uzun mu, Allah kısa mı,……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….diye devam edip gidiyor. Vallahi benim beyle müftülüğün kapısını çalacağız en son karar verdik. Psikolog şunları şunları anlatın da demiyor, inanç olduğu için geri planda kalmayı tercih ediyor ama biraz yol yordam gösterdi arada anlatıyoruz ama ben yıldım. 5 yaşında ama ulemayı bile çıldırtır.