9 Yorum

Sanem’in Gebelik Günlüğü, 27. hafta

Sanem’in Gebelik Günlüğü devam ediyor. 

Sanem’in tüm yazılarını buradan okuyabilirsiniz.

**

İşte geldik son düzlüğe! İkinci trimesterin son haftasındayım. Bundan sonra daha da hızlı geçecek zaman biliyorum. Geçen hafta evin iki çocuğa göre düzenlenmesi için plan yaptığımı söylemiştim. Hazır çocukların odası, eşyaları elden geçiyorken, bütün odaları yeniden düzenleyeyim dedim. Hamile olduğumu öğrendiğimden beri fazla ilgilenememiştim evle. Oldukça karışmış. Hal böyle olunca planladığım tarihlerin biraz gerisinden geliyorum ama en azından evde büyük detoks var. Ne kadar çok ıvır zıvır birikmiş!

Sanem27

 

Bununla birlikte işin en zevkli kısmını, yani yeni bebek alışverişini en sona bıraktım. Kendimi tutuyorum alışveriş yapmamak için. Evin işlerini aksatmamak için bana iyi motivasyon oluyor.

Dün geçen hafta olması gereken ama doktorumuz tatilde olduğu için bu haftaya kalan genel hamilelik kontrolüm vardı. Tabii burada genel takip sadece tansiyon ölçüp, rahim büyüklüğünü elle kontrol edip, bebeğin kalp atışlarını da fetoscope/Pınard horn denilen tahta bir çubukla dinlemekten ibaret.

Sanem27_2

Her şey yolunda gözüküyor çok şükür. Göbeğim de gözle görülür şekilde büyüyor her geçen gün. Ve ben artık yavaş yavaş zorlanmaya başladım. Öne doğru eğildiğimde nefesim kesiliyor mesela… Ya da çoraplarımı en rahat oturarak giyebiliyorum. Evden çıkmadan bir bardak su içtiysem dışarıda tuvalet konusunda büyük zorluk çekiyorum. Ya da geceleri uykumun en tatlı yerinde tuvalet ihiyacı ile kalkmak çok zor oluyor. Uykum kaçıyor, kolay kolay uykuya geri dönemiyorum.

Bunların dışında kafamı bu ara daha sık kurcalayan iki konu var. Birincisi, biz Deren’i karşılarken Efe de yanımızda olmalı mı? Aslında en başta evde bekler anneannesiyle diye düşünüyordum ama sonradan hastanede Efe ölmazsa çok eksik hissederim gibi geldi. Şimdi doğum anı yaklaşınca anneanneyle hastaneye gelsin konusunda netim ama bu sefer de acaba biz Deren’i ilk defa gördüğümüzde de yanımızda olsun mu diye düşünüyorum. Doğal doğum videolarını izlemeye başladım bu ara yine. Büyük kardeşlerin de doğumda bulunduğu videoları görünce aklıma girdi bu fikir. Tabii bunlar hep her şey yolunda gider de sorunsuz bir doğum geçirirsem olacak şeyler. İşin Efe’yle ilgili psikolojik kısmı nasıl olur kafamı kurcalıyor özetle.

İkincisi ise, iki çocuklu yaşam. Hepimiz duyuyoruz, biliyoruz iki çocuklu yaşam daha zor.  Dengeler daha farklı. Evin büyük çocuğu, küçüğü geldiğinde huy değiştirebiliyor. İşte ben bunlarla ilgili kaynak bulmakta zorlanıyorum. Evet çok severek okuduğum deneyimli annelerin yazıları var. Fakat nasıl ilk bebeğimizi beklerken bir sürü hamilelik kitabı, bebek bakım kitapları okuyorsak bununla da ilgili okumak istiyorum ama gördüğüm, kitaplarda bu konuyu iki üç sayfayla geçiştirmiş olmaları. Elbette her şey kitaplardaki gibi olmuyor ama yine de bildiğiniz güzel kaynaklar varsa yazarsanız çok sevinirim.

Deren ve benden bu haftalık bu kadar.

Sevgiler,

Sanem.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

9 yorum

 1. Canım sabah sabah kalktım.sanem yazmış mi diye baktım yoktu yeni yayına girmiş 🙂 aynı konuların kitaplarda gecistirilmesinden ben de muzdaribim. tabi doğal tecrübeler var ama yine de bi kaynak okumak bana da daha iyi geliyor. benim doğum için sayılı günüm kaldı belki de saatim. geç mi kaldım hayır bence. yalnız benim oğlan beni hastanede gördüğü zaman ağlıyor ondan dolayı hiç değilse doğum bittikten sonra onu yanımda istiyorum. ama evde olsaydım en büyük destekcim olacağı kesindi. sevgiyle kal kendine ve bebislerine iyi bak olur mu 🙂 i

  • persembe gunleri icin yaziyorum artik =)
   bence de gec kalmis sayilmazsan yasarken okumak da cok faydali oluyor.
   saglikla kavusmussundur umarim bebegine, sevgiler..

 2. Oncelikle yazılarını severek takip ediyorum, güzel bir doğum olsun :)) Ben de 15 haftadir ikinci bebeğimi bekliyorum:) İki çocuğum arasında 3 yas 7 ay olacak. Aynen senin gibi ben de hamilelik kitaplarından çok kardeşler arası ilişkilerle ilgili kitap bakıyorum :)) Tavsiye ile 2 tane buldum ancak ingilizce, türkçeleri var mı bilmiyorum. Henüz okumaya başlamasam da giriş kısımlarına baktım, ilgimi cekti. Bakmak istersen biri “siblings without rivalry” diğeri de “contended baby with toddler” umarım isine yarar. Online olarak mevcut.

 3. Merhaba!
  Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanızı diliyorum.Ben de sizin gibi ikinci bebeğimi beklerken işleri nasıl idare edeceğim hakkında okumak istemiştim. Karşıma Judy DUNN-İkinci Çocuk kitabı çıkmıştı.ben faydalanmıştım.Belki sizin de aklınızdaki sorulara cevap olur.

 4. Cok tesekkurler Feyza! Bu kitabi da inceleyecegim =)

 5. Merhaba Sanem hanım
  Aralarında 5 yaş olan 2 erkek çocuğum var. Küçüğüm 20 aylık. Hayli zaman oldu okuduğum kitaplar aklımda değil ama sana tavsiyelerim olabilir.
  1.si; birinci çocuğa doğuma gitmeden önce sevebileceği oyuncaklar alın ve doğumdan gelince bak bunları kardeşin sana getirmiş hastaneden, diyerek verin. Herkes 2 numarayla ilgilenirken oğlunuz yeni oyuncaklarıyla oynayacak ve ilginin bebeğe kaydığını farketmeyecek. Ayrıca kardeşine de sempati duyacak:)
  2.si; yeni bebişe oğlunuzun yanında aşırı sevgi gösterip onu kıskandırmayın, o yokken doya doya sevin 🙂
  3.si yeni bebişe ne alırsanız bir numaraya da ufak da olsa bişey alın. (kıyafet oyuncak ne alıyorsanız)
  Otomatik olarak annem ona almış bana neden almamış diye düşünüyorlar.
  4.sü onu sevdiğinizi sürekli hatırlatın, zira kendisini artık sevilmeyen istenmeyen çocuk zannedebiliyorlar.
  5. İlk başlarda seviyor görünüp çaktırmadan vurabiliyorlar da, siz gene de pek başbaşa bırakmayın derim.
  Sevgiler