1 Yorum

Bir anaokulu öğretmeninin gözüyle okulun ilk günü

Aşağıdaki yazı, Blogcu Anne okurlarından Dilay Bodur tarafından kaleme alındı. 

***

Bugün anaokulları uyum haftasıyla eğitim-öğretime başlıyor. Severek takip ettiğim Blogcu Anne sayesinde, hepimiz az çok hikayenin “anneler” kısmına vakıfız. Peki ya öğretmenler?

Bir devlet okulunda altı yıldır görevimi büyük bir aşkla sürdürmekteyim. Veliler gibi bizler için de her yılın başlangıcı yeni bir heyecan,“Acaba nasıl bir sınıfım olacak?” düşüncesi ile başlıyor. Her çocuk farklı olduğu gibi, farklı çocuklardan oluştuğu için her sınıfın iç dinamiği de farklı oluyor.

Bu yazıda okulun ilk haftası için bir öğretmenden nacizane öneriler bulacaksınız.

  • Çocuğunuzla ilk gün öncesi okulu ziyaret edin, hatta mümkünse öğretmeniyle tanışın/ tanıştırın. Okulun ilk günü siz “Acaba alışabilecek mi,ağlayacak mı?” diye endişelenirken çocuğunuz da maalesef bunu hissediyor ve üzerinde ekstra bir baskı oluşuyor. Bu nedenle okulun ilk günü öncesi okulu ve öğretmeni görmek hem sizi hem çocuğunuzu ilk gün stresinden bir nebze olsun kurtaracaktır.
  • Öğretmenle ilgili olumlu düşünün ve olumlu yaklaşın. Bunu bir öğretmen olarak değil, hayata bakış açısı olumlu yaklaşmak olan birisi olarak yazıyorum. Okula başlamadan önce okulla veya öğretmenle ilgili olumlu/olumsuz bir şeyler duymuşsunuzdur. Bunları kafanızdan atın. Karşınızdaki insan sizin yaklaşımınıza göre davranır. Şüpheci ve güvensiz değil, ümitli olun. Öğretmenler çocuklarla iyi anlaşır ama genelde velilerle sorun yaşar. Karşılıklı iyiniyet ve güven oluşturulabilinirse, yıl her iki taraf için de mükemmel geçer.
  • Okulun ilk günü mümkünse okuldan ayrılmayın. Zaten uyum haftası eğitim 2 saat oluyor, çoğu okul ilk gün velileri de sınıfa alıyor. Değilse de çocuğunuza onu nerede beklediğinizi gösterin. Sizi arada kontrol edebilir, bu nedenle oradan sakın ayrılmayın. Çocuğunuz sizin onu beklediğinize güvendiğinde okula uyum sağlaması kolaylaşacaktır. Net ve kesin olun. “Annelerin burada beklemesi gerekiyor”
  • Okulun ilerleyen günlerinde bekleme şansınız olmayabilir. Çocuğunuzu buna yavaş yavaş hazırlayın. Ona ASLA YALAN SÖYLEMEYİN. Velilerin en büyük hatasıdır “Ben seni bekliyorum” deyip gitmek… Geleceğiniz saati tam olarak net bir şekilde söyleyin. Bazı öğrenciler ilk günler saati sorarlar, bir iki kere doğruluğu ispatlanırsa artık güvenir ve sormazlar.
  • İlk gün genelde etrafı keşfetmekten endişelenmeye fırsat bulamazlar, ikinci gün daha zor olabilir. Hazırlıklı, güçlü ve kararlı olun. Alışamadı okuldan alalım diye hemen pes etmeyin (okulda önemli bir problem olmadığı sürece). Çocuğunuz uzun yıllar okula gidecek, okulun “istemezse gidilmeyecek” bir yer olduğu düşüncesi oluşmasın. Çocuğunuzu bu deneyimden mahrum etmeyin, anaokulu o kadar keyifli bir yer ki, inanın eğitim hayatının hiçbir kademesinde daha eğlenceli bir süreç deneyimleyemeyecek.

Dünyayı keşfetme yolculuğundaki miniklere keyifli bir yıl dileklerimle,

Okulöncesi öğretmeni
Dilay Bodur

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

Bir yorum

  1. Gercekten de 2. Gun daha zor oluyormus. Bir hafta alisma surecine beraber katildik, ilk gunumuzde de hic bir problem yasamadik ama bugun 48 aylik kardesim (kardesim diyorum fakat aramizdaki yas farki abla kardes iliskisini gecti) aglaya aglaya okuluna gitti. Okula gitmek istemedigini soyledi. Ben israrla okulun cok guzel bir yer oldugunu, zamanla alisacagini ve sorumluluklarini yerine getirmesi gerektigini anlattim. O yasli gozlerle bana baktikca icim parcalandi ama yine de kendimi tuttum zar zor okula girdik. Ogretmeni elinden tutup sinifa giturmek istedi fakat karfesim bacagima bir sarildi birakmadi. Ogretmeninden izin alarak sinifa ben biraktim oradaki oyuncaklardan birisini alip dikkatini dagitmaya calistim. Bence basarili da oldum. Daha sonra oglen okuldan alacagim saati soylefikten sonra yanagina bir buse kondurup siniftan ayrildim. Eve gelirken acaba dogru mu yaptim. Ya daha sonra okuldan nefret ederse diye de bir cok soru geldi aklima. Belki de bugun kararli davranip okula gondermeseydim yarin yine aynisi olacakti. Ins dogru olani yapisimdir

    YENI EĞİTİM ÖĞRETİM YILI HERKESE HAYIRLI OLSUN… sevgilerle