21 Yorum

Açık alanda sigara yasağı

Bundan yaklaşık altı sene önce uygulanmaya başlanan kapalı alanda sigara yasağından sonra, yarından itibaren -1 Ekim 2014- açık alanda sigara yasağının uygulanmaya başlayacağı bir ülke olacak Türkiye. ‘Yeni Türkiye’ demişlerdi, haklılarmış.

Ne demek ‘açık alanda sigara yasağı’? Bazen insanlar ”Oh, ne güzel, sokakta yürürken artık üzerime duman gelmeyecek” diyor, öyle değil. Ya da ben yan balkondaki sigarasının dumanı bizim evin içine doluşan komşuma bir şey diyemeyeceğim tabii ki… Şu demek bu:

AÇIK ALANIN 4’TE 3’ÜNDE İÇİLMEYECEK: Yeni yasak paketi Hastane bahçesi, okul bahçesi, park, cafe, restoranların açık bölümlerini kapsayacak. Nargile kafeler dahil, tüm yiyecek içecek hizmeti veren mekanların açık alanlarında, sigara içmek kısmen yasaklanacak. Açık alandaki masaların sadece 4’te 1’i sigara içenler için ayrılacak. 4’te 3’lük bölümü sigara içmeyenlere tahsis edilmesi yasal zorunluluk olacak. Uymayanlara, kapalı alandaki sigara içme cezaları uygulanacak. Sigara denetimleri kaymakamlıklardan alınarak valiliklere verilecek. Böylelikle zabıta yerine polis sigara denetimi yapacak. (Haberin tamamı burada.)

Gerçek olamaz, olsa olsa bir düş… Şimdi biz 1 Ekim’den itibaren parklara bahçelere gittiğimizde orada bir yandan çocuğunu salıncakta sallarken bir yandan sigarasını tüttüren ebeveynler görmeyecek miyiz yani? Hadi canım oradan, burası Türkiye. Yeni de olsa hala Türkiye… Bu yasa sadece daha fazla kavga çıkaracak, ben sana söyleyeyim. Kendimden biliyorum, parkta sigara içen anne-babalara ”Şeyyyy, perdön, sigaranızı burada içmez misiniz, yasak” falan filan diyeceğim ben, o da ”Nerde içeyim, çocuğu sallıyorum, görmüyor musun?!” falan diyecek, ben de ”Ama… Ama yasa… Yasak…” filan dicem, o da ‘‘Polis çağır o zaman” dicek, ben polisi aricam, polis… Ayh, içim sıkıldı!

Neyse, dilerim böyle şeylere gerek kalmaz da hakikaten yasağa uyar insanlar.

Şimdi efenim, ben ne zaman bir ‘yasak’ kelimesini ağzıma alsam ”Hani de sen özgürlükçüydün, yok efendim Gezi parkında üç beş ağaç” falan diyerek hatları karıştıran arkadaşlar çıkıyor. Bakınız bunun onunla alakası yok. Nasıl yok, anlatayım:

Şekerim, gönül ister ki yasak mefhumu olmasın. Gönül ister ki insanlar her yerde, her zaman sağduyularıyla hareket etsin. Gönül bunu ister ama gerçekte olan ne? Geçenlerde ben Moda Çay Bahçesi’nde oturmuşum, hemen önündeki basketbol sahasında 8-9 yaşlarında bir çocuk, anneannesi ya da babaannesi olduğunu düşündüğüm bir kadınla top atıyor. Kadının arkası bana dönük, baştan aşağı pembe giyinmiş, başörtüsü bile pembe, adeta bir pamuk şeker, gidip sarılma isteği uyandırıyor. Sonra kadın bir döndü ki ağzında sigara! E şimdi teyzecim, sen anneanne olmuşun (ya da babaanne, neyse), torununla parkta basketbol topunu fırlatıyorsun, ama bir yandan da sahanın içinde sigaranı tüttürüyorsun be canım ya! Ya şimdi ben sana ne diyeyim, neyi nasıl anlatayım teyzecim?

İşte ANLATAMAZSINIZ.

”He o zaman alkol de yasaklansın, ben de senin yan masada içki içmenden rahatsız oluyorum bıdı bıdı.” Öyle mi? O zaman kolonya da yasaklansın, ben de metrobüste yanımda oturan adamın kolonyasına sinir oluyorum. Hem o da alkol? Hatta parfüm yasaklansın, asansöre binince koku yoğunluğundan bayılıyorum. Ben hamileyken arap sabununu bile yasaklamak istedim sen ne diyorsun? Kokusu midemi bulandırıyordu.

Yani cicim, elalemin yan masadaki alkolü kimsenin derdi değil, eğer senin derdin başka değilse… O yüzden yan masadaki rakı kadehini yine yan masadan akciğerlerime dolan sigara dumanıyla kıyaslamayalım, rica edeceğim.

Bakınız ben de isterim sigaranın yasaklanmamasını. Ben de isterim insanların kendiliğinden ”Yan tarafta bebek var, içmeyelim” ya da ”Arkadakiler rahatsız olabilir, daha ileride içelim” demesini… Ya da kimsenin öyle bir şey demesine gerek kalmadan, birbirlerini rahatsız etmeden sigara içerek ya da içmeden oturabilmelerini… Ama olmuyor. Ne oluyor? Kapalı alanda sigara yasağı devreye girdiğinden beri yeme-içme-eğlence mekanlarının bahçeleri gaz odasını andırıyor. Değil orada oturup bir şeyler yiyebilmeyi, oradan geçip mekana girene kadar boğuluyorsun.

Havaalanı, hastane, AVM gibi yerlere öksürmeden girebilene aşk olsun. De get azıcık ileride iç sigaranı?

İdeal bir dünyada, açık kapalı bütün mekanlarda içen içmeyen herkese birbirlerinden etkilenmeyecekleri, özgürce sigara içebilecekleri ya da dumansız hava alanında boğulmadan nefes alabilecekleri alanlar temin edilirdi. Ancak ideal bir dünyada ne yazık ki yaşamıyoruz.

Özetle, ben sana sigara içme demiyorum; hobi olarak yine iç, ama benim nefes alma özgürlüğümü elimden alma…

Velhasıl ilginç bir dönemin eşiğindeyiz. Cümleten gazamız mübarek olsun.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

21 yorum

 1. sonuna kadar destekliyorum… tam olarak uyulamayacak bile olsa en azından bişey deme, uyarma hakkımız olacak… parkta sigara içene burası uygun mu sigara içmek için dediğinizde boş boş bakmayacak yani bir haklı gerekçemiz var yasak…

 2. ben güzel bir uygulama olduğunu düşünüyorum ve sonuna kadar destekliyorum. özellikle çocuk parkları yada restaurantların açık alanları bebekle gidildiğinde zorlanılan yerlerdi. ne kadar uyulur bilemem ama yıllar önce kapalı alanlarda uygulama içinde uyulmaz demiştik geldiği nokta ortada zamanla bunuda benimseyeceğimizi düşünüyorum.

 3. sigara icmeyen biri olarak kesinlikle destekliyorum…ama tam uygulanacagina inanmiyorum bir cafeye gidiyorsun sadece 1\4 unde sigara iciliyor ve sen o masalara yakin dusuyorsun ne anladim ben bu isten..butun duman yine benim ustumde…

  ozellikle yaz gunu cafelere gidipte kizimla bir seyler icme yoldan gecenleri yada denizi seyretme keyfinde hic bulunamadim. hep iceri de oturmak zorunda kaldik…neden cunku heryer fosur fosur duman…

  cok kavga cikaracak bu yasa cokkkk….

 4. Sigara içme yasağı uygulaması başladığından beri dışarda / oturmak istediğim yerde oturamamaktan yada herşeye rağmen oturduğumda duman altında kalmaktan çok çok rahatsızlık duyuyordum. Sigara içmiyorsan içerde otur mantığı bana pek adil gelmiyordu yani.
  Şimdi ne olacak, kaç yer bunu uygulayacak, uygulanabilecek mi, park gibi açık alanlarda gerçekten mümkün mü gibi sorular bir tarafa ben destekliyorum valla. Hem de sonuna kadar.

 5. Kesinlikle çocukların, bebeklerin yanında, göreceği mekanlarda sigaranın içilmemesini destekliyorum. İçen birisi olarak beni bile başkasının dumanı rahatsız ediyorsa içmeyen birini nasıl rahatsız ettiğini düşünemiyorum.

 6. İyiki varsın….Derinin pijamaları nereden?

 7. Sigara Yasağı konusunda sonuna kadar katılıyorum #AcıkHavadaDumansızYemekYemekistiyoruz diyede geçen haftalarda bir paylaşımd abulunmuştum. Kızımı okulunda ziyaret edip yakındaki açık hava bahçeli bir yerde keyifle öğle yemeği yemek istemiştik, ama malum çalışanlarında öğle saati olduğundan yemek sırasınd abahçe tam anlamı ile gAz odasında dönmüştü kızım “Anne midem bulandı dumandan çok sigara dumanı burası ” deyince paylaşma ihtiyacı hissetmiştim. Restoran sahibine garsonlara daha az sigarasız açık hava masası istiyoruz desekte maalesef tüm dumanı kızımla beraber yedik içenlerle beraber o sigaraları içtik bizde!!! Sonrasında internete girip biraz araştırıdm ki bu yasa taslağını ve Ocak gibi uygulamaya geçileceğini öğrendim açıkçası çok mutlu oldum , elbette aksaklıklar olacaktır ama bunun yasalaşmış olması kural olmuş olması bile içimi rahatlattı …
  Açık alanlarda çocuklarımla SİGARADUMANIYEMEDEN yemek yiyebilmek istiyorum… Çocuk parklarına gittiğimizde Sigara dumanına maruz kalsın istemiyorum:(!

 8. Kendimi bildim bileli sigara dumanına alerjim var. En çok ben çektim bu her yerde içen insanların dumanına maruz kalma konusunda. Eskiden ben çocukken, şehirler arası otobüslerde bile içilirdi de, benim alerjim tutar astım krizleri yaşardım. Kapalı alanlarda sigara içme yasağı konulmasına en çok ben sevinmişimdir. Şimdi de açık alanlarda çokça rahatsız oluyorum.

  Tüm bunlar bir yana, -bu yasanın elbette ben ve benim gibilere, çocuklara faydası olacaktır-, ama bu işin bir de AMA’sı var. Bu yasaların, ne benim gibilerin ne de çocukların düşünülerek, onların sağlıkları için yapıldığını düşünmüyorum. Bu iş sigara yasaklarıyla başlıyor. Yakında alkole de geçecekler. Başladılar zaten. Belli bir saatten sonra satışı yasak, belli yerlerde satışı yasak. Yakında restoranların açık alanlarında servisi yasak diyecekler, sonra restoranlarda da yasak olacak, “evinizde için karrrrdeşim!!” diyecekler. Sonra satışı komple kaldıracaklar. Zaten her yer imam hatip oldu/oluyor. Din dersi zorunlu hale geldiği gibi, din kültürü öğretmenlerine daha çok ödev vermeleri için baskı yapılıyor. Çocuklar, haftada en az 4-5 arapça sure ezberlemekten, matematik çalışmaya zaman bulamıyor. Çocuklara cehennemde yanacak anne-babalarınız denildiğinden, siz onları 9 yaşına kadar travmasız getirmek için hayatınızı verdiğiniz halde, hayatlarının travmasına maruz bırakılıyorlar (çocuklar her gece, annem sigara içiyor ölecek, babam içki içiyor cehennemde yanacak diye ağlamaktan helak oluyorlar, psikolojilerini düzeltmek de yine anne-babaya kalıyor!).

  Diyeceğim, bu gidiş gidiş değil. Bunu hepimiz biliyoruz da….Nerede, ne zaman, nasıl dur diyeceğiz, onu bilmiyoruz. Sigara yasağı, işin kılıfıymış gibi geliyor bana…maalesef….

  • aynen öyle adaş!

   ya ciddi ciddi anneniz babanız yanacak falan diyorlar mı?! nasıl koruyacağız biz çocuklarımızı bunlardan?!

  • hah ben de tam olarak bunu düşünüyorum

   • Sigara dumanina alerji benim de sorunum. Son yillarda uzun sure sigara dumanina maruz kalirsam sesim bile cikmaz hale geliyor. O yuzden sevindim evet. ama tam da senin gibi dusunuyorum Pelin. Bu ilk adim, bir sonrasi keisnlikle icki olacak. sonra e ama sigara yasaklanirken diyenler olacak. biz de aynen elifin yukarida soylediklerini soylecegiz ama duyan olmayacak. falan filan… Yine de ikinizin de eline saglik! Sana ve bana da kolay gelsin Pelin bu sigara alerjisiyle.

 9. valla sonuna kadar destekliyorum artık parkta sigara içmeyin diye cok rahat kavga edebilirim kapı gibi yasa var derim en azından 🙂 kim kendine zarar veriyorsa versin ama etraftaki icmeyenleride biraz bi dusunebilseler sahane olacak

 10. Elif Hanım ne güzel anlatmışsınız, duygularıma tercüman olmuşssunuz, özellikle çocukların olduğu açık alanlarda çocuk parklarında burnumuzun dibinde içilince sinirlerim bozuluyor benim 🙂

 11. Kapali alanda sigara icme yasagina uyuluyor mu cidden? Turkiyeye giden her arkadasimin donunce soyledigi seylerden biri ‘off ne cok sigara iciliyor’ oluyor. Kapali alandaki yasaga bile dogru duzgun uyulmadigini dusunuyordum da simdi bunu gorunce sasirdim.

 12. Yaz gunu cocukla cafe’ye gidince kapalı alanda oturmaya son :)) artık biz de dısarıda oturabilecegiz!

 13. Sigarayı bırakmış bir anne olarak çok sevindim. Yolda yürürken içenleri de kapsıyor mu acaba? En çok da onlara sinir oluyorum. Dumanın yanında birde iki çocukla yürürken sigaranın ateşinden korunmaya çalışma stresi.

 14. e nerde içek biz bu sigarayı? merakımı hoşgörün, yoksa ben de hoşlanmıyorum cidden püf püf bebelerin suratına gelen sigara dumanını, parkta, bahçede, cafe de şurda burda etrafta çocuk varsa içmemeyi tercih eden biri olarak

 15. Oh. Sukur. Ama bakalim nasil uygulanacak.

 16. sigara içen içer. bukadar yasakta olmaz

 17. Kapalı alanlarda sigara yasağı tam olarak uygulanmiyor ki. Hatta birçok mekan gece 12den sonra mssalara kültablası dağıtıyor. Göz yumuyor sigara içilmesine.