3 Yorum

Gündüz Uykucu-Gece Baykuş Bebek Annelerinin Kulübü

Bundan yaklaşık üç sene önce Bilgi Üniversitesi’ndeki bir panele konuşmacı olarak katılmıştım. Hayatımda konuşmacı olarak katıldığım ilk panel o değildi, ancak benim için özeldi: ‘Anne’ kimliğimin de ötesinde ‘blog yazarı’ kimliği ile katıldığım ilk etkinlikti o… Belki de, ben anne olduğum için görünmez olduğumu düşünürken, annelik hakkında blog yazdığım için beni gören birileri olduğunu fark ettiğimden…

İşte o panelin çıkışında tanışmıştık Ezgi’yle… Telefonumdaki kayıtlı adıyla ‘HappyMilk Ezgi.’ Panelin sonunda yanıma gelmiş, heyecanımı paylaşmış, yepyeni bir girişimin eşiğinde olduğundan, çocukluk arkadaşıyla birlikte emzirme kıyafetleri tasarlayıp üretmeye başladıklarından bahsetmiş, tişörtlerinden birini hediye etmişti bana… (O tişört şimdi  TutumluAnne’de, KAÇUV’a destek olmak üzere yeni sahibini bekliyor)

Geçenlerde Ezgi ve Duygu’yla buluşup girişimleri Happy Milk ile ilgili konuştuk. Aslında anne olmak, emzirmek, emzirememek ve birçok konudan da konuştuk ama konu dönüp dolaşıp Happy Milk’e geldi.

Screen Shot 2014-10-29 at 4.02.23 PM

Soldan: Duygu-Elif-Ezgi

”Çoook uzun zaman önce, ilkokulu bitirip hazırlık sınıfına başladığımız gün tanıştık, bir daha da ayrılmadık” diyor Ezgi ve Duygu hikayelerini anlatırken… Lise ve üniversitede devam eden arkadaşlıkları aynı sene evlenip aynı sene kızlarına kavuşmalarıyla devam etmiş. Hemen her girişimci anne gibi, yoğun bir kurumsal hayat geçmişi var ikisinin de… Yapabilir miyiz, yapamaz mıyız diye düşündükleri uzunca bir sürecin ardından da ‘Hodri Meydan’ diyerek girmişler işin içine…

Temmuz 2012’den beri emziren annelerin en büyük bir derdi olabilen kıyafet ihtiyacını karşılamak için çalışıyorlar. Tişört, bluz, elbise ve geceliklerle ‘gereklilik’ olarak gördükleri bu açığı kapatmak için uğraşıyorlar ve bu uğraşlarını şöyle anlatıyorlar:

Yeni anne olarak bebeğinizi kucağınıza aldığınız günden tam bir gün öncesine kadar stil sahibi, şık ve entelektüel bir kadınken bir günde nasıl gezici süt istasyonuna dönüştüğünüze şaşırıp kalırsınız. Başlarda hayat sadece “süt, gaz, alt” üçgeninden ibarettir. Sanki bir anda göğüsleriniz halka arz olur da herkes merakla “gözlemlemeye” ve tavsiyelerini yığmaya çalışır. İşte tam da bu nedenle işe, istemediğiniz yerleriniz açıkta kalmasın, her yerde bebeğinizi en rahat ve kolay şekilde emzirebilin veya süt sağabilin diye akıllı kıyafetler tasarlayarak başladık. Bazı modellerin içine biraz da espri katıp, doğum sonrası ruh hallerine ince göndermeler yaparak lohusa günlerinizin neşesi olmak, bazı modellerimizde ise şıklığınızdan ödün vermeden dilediğiniz yerde emzirebilmenizi istedik.

Screen Shot 2014-10-29 at 5.35.03 PM

İlk emzirme dönemimde Türkiye’de bu alanda üretim yapan kimse yoktu ve hatta ’emzirme kıyafeti’ denilen bir buluştan bile haberim yoktu. Emzirme örtülerini çok sevmedim ben, ve açıkçası çok da fazla rahatsız olmadım ortalıkta emzirirken bir yerimin görünme ihtimalinden. Belimin etrafındaki yağların görünmesi, kazara kenardan köşeden göğsümün görünme olasılığından daha fazla endişelendirirdi beni… Kendimi çok şişman ve sevimsiz hisserderdim çünkü. Sanki herkesin derdi benim kilolarımmış gibi…

Deniz anası gibi hissettiğiniz bu dönemde memelerin kamuya açılması, siz farkında olmadan göğüslerinizden süt sızması, gelenin geçenin sütün azlığı/çokluğu/işe yararlığı gibi muhtelif konularda yorum yapması… içinde bulunduğunuzu zannettiğiniz ‘damızlık inek’ algısını pekiştiriyor. Saklanmak istiyorsunuz çoğu zaman… En çok da vücudunuzun sarkan kısımlarını saklamak…

Ben emzirme dönemimi kolay sıyrılabilen bluzlar ve gömleklerle atlatmaya çalıştım. Yanımda taşıdığım birkaç yazma, bir iki şalla çok açıkta kalan yerlerimi kapatmaya uğraştım. Derin’e hamileliğimde emzirme kıyafetleri yavaş yavaş girmeye başladı gündemime… Ancak onda da çoğunlukla evde olduğumdan bir iki parçayla atlattım.

Bence bir emzirme kıyafetinin en önemli özelliği elbette emzirmeyi kolaylaştırması, bir. Yani bebek ağlarken ve siz bir elinizle bebeği tutarken tek hamlede memeyi bebeğin ağzına verebilmelisiniz. Ama en az onun kadar önemli olan bir başka şey varsa o da bazı annelerin en büyük sıkıntısı olan doğum sonrası kiloları ve sarkan yağları saklaması, iki.

Duygu ve Ezgi, HappyMilk ile emziren annelerin bu derdini hedef alıyorlar. HappyMilk emzirme kıyafetlerinin üç açığı kapattığını söylüyorlar: (1) Uzmanların tavsiye ettiği şekilde, her yerde emzirmeye fırsat vermesi, (2) Emziren annenin belini örtmesi… Ki bu, estetik kaygıların da ötesinde, soğuğa maruz kalma durumunda gaz oluşumuna ve o gazın bebeğe geçmesine sebep olabiliyormuş, ve (3) Annelerin emzirirken de diledikleri gibi giyinerek morallerini yüksek tutması ve dolayısıyla süt üretimine katkıda bulunması.

Ezgi ve Duygu, emzirmeye ve emziren annelere olan adanmışlıklarını sadece emzirme kıyafetleri tasarlayıp satarak göstermiyorlar. Emzirme danışmanı Esra Ertuğrul ile birlikte emziren anneler için aylık seminerler düzenliyor, emziren annelerin, hayat kolaylaştıran ya da kendilerini iyi hissettiren ürünlere ulaşabilmeleri için kendileri gibi girişimci annelerle işbirliği yapıyorlar. Web sitelerinde lohusa taçlarından şimdi benim kitabıma kadar emziren annelerin ilgisini çekebilecek değişik ürünlere yer veriyorlar.

Duygu ve Ezgi, bıdıklarıyla birlikte. Foto: Happy Milk

HappyMilk’i sosyal mecralarda FacebookTwitter ve Instagram’dan takip edebilir, hamileler ve emziren anneler için ürünlerini web sitelerinden inceleyebilirsiniz. Bence, emziren ya da emzirmeye başlayacak olan bir hamile arkadaşınız varsa emzirme kıyafetlerini işe yarar bir hediye alternatifi olarak da değerlendirmeli… Herkes ama herkes minicik bebek kıyafetleriyle eğlenirken birileri de anneyi düşünse ne güzel olur…

Kendini bir kurbağa kadar çirkin hissedenlerin, dengesiz lohusa durumlarıyla evde tehlike uyarısı gibi gezenlerin, bu sütlü durumların sonsuza dek süreceğini zannedenlerin, gündüz uykucu-gece baykuş bebek annelerinin, sırf işlevsel diye nefret ettiği kıyafetler giymekten bıkanların kulübü burası!

olarak tarif ediyor Duygu ve Ezgi Happy Milk’i.

Güç onlarla olsun diyorum ben de…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. ne güzel bir iş yapmışlar

  2. Başarılar diliyorum… ben de 26 ay emzirmştimn ve giyim konusunda daralmıştım ..

  3. Birkaç gün HappyMilk’ten sipariş vermiştim sonra da bu yazıyı görmek güzel oldu 🙂
    Sipariş ve teslimat süreci çok düzün işliyor, her aşamasında bilgilendirme maili geliyor. Paket gelince de icinden çıkan Ezgi ve Duygu Hanım’ın el yazısı ile yazdıkları iyi dilek notu cok tatlı bir sürpriz 🙂 işlerini titizlilkle ve sevgiyle yaptıklarının bir kanıtı.

    Emzirmeye başlamama 3,5 ayım kaldı ancak bu tisortlerden memnun kalacagıma eminim cünkü ilk hamileligimde amerika’dan buna benzer bir hediye gelmisti (overlap gecelik- emzirirken bogun ve göğüs acılıp üsümüyor, karın ve bel kapalı kalıyor)aynısından burada da arayıp duruyordum, happymilk’i görünce hamileyken de giyerim diye hemen aldım 🙂
    HappyMilk ekibine başarılar dilerim 🙂