65 Yorum

Büyükanne ve Miyop Ejderha

Behiç Ak’la çocukluğumda tanışanlardanım. Çocukluğumda kendimi bildim bileli eve giren Cumhuriyet’in renksiz sayfalarını Kim Kime Dum Duma köşesiyle süsleyen isimdi. Ben küçükken renksiz Cumhuriyet’i benim için biraz olsun cazip kılan bir sebep vardıysa eğer bu Behiç Ak’tı. (O, ve Kamil Masaracı ve İsmail Gülgeç)

Behiç Ak’ın çocuk kitaplarıyla ise çocuk sahibi olduktan sonra tanıştım. Özellikle Deniz’in okula başladığı son senelerde Behiç Ak gerek bizim evimizdeki, gerekse şimdi sınıfındaki kitaplığının vazgeçilmez isimlerinden oldu.

Büyükanne ve Miyop Ejderha

HepsiBurada’yla Haftanın Kitabında bu hafta Behiç Ak’ın Büyükanne ve Miyop Ejderha kitabı var. Bu kitap, Behiç Ak’ın çocuklar için yazdığı kitaplarla tanışmama vesile olan kitap da aynı zamanda… Bundan seneler önce almıştım, fakat okumaya başlamamız aşağı yukarı son bir-bir buçuk seneye rast gelir. Bu kitap sayesinde çocuklarım da -özellikle okul çağında olanı- artık Behiç Ak’ı çizimlerinden -ve hikayelerinden- tanıyor.

Can Çocuk’un yayınladığı Büyükanne ve Miyop Ejderha, küçük bir köyde, renkli camdan yapılmış kristal bir kulübede yaşayan bir büyükanne ve onun sahiplendiği miyop bir ejderhanın hikayesini anlatıyor. Yaşlı kadın, çocukları bisikletine bindirip gezdiriyor, onlara hiç kimsenin bilmediği masallar anlatıyor. Ejderha, ona yuva veren bu yaşlı kadının yemeğini hazırlayarak, yatağını düzelterek, alışverişini yaparak, hatta saçlarını bile tarayarak ona olan minnetini ifade ediyor.

Ejderhanın hikayesini de günün birinde çocuklara anlatan yaşlı kadından öğreniyoruz. Gökkuşağının ötesinde, kelimenin tam anlamıyla ‘armut piş ağzıma düş’ yaşayan yeşil ejderhaların ülkesinden geliyor minik ejderha… Gözleri iyi görmediğinden ağzına düşen elmaları yakalayamadığı için aç kalan minik ejderha, çarenin, gökkuşağının ötesine geçerek kendine bir gözlük edinmek olduğunu öğreniyor. Çıktığı yolda yaşlı kadına ulaşan miyop ejderha, gözlüğü takıp etrafındaki güzelliklerin farkına varınca hayatını, etrafındaki çocukların ‘Büyükanne’ dedikleri bu yaşlı kadınla devam ettirmeye karar veriyor.

Büyükanne ve Miyop Ejderha sayfa

İlk baskısı 2008 yılında yapılan Büyükanne ve Miyop Ejderha, farklılık, merak, cesaret, emek konularının birleştiği, sımsıcacık bir öykü… Behiç Ak’ın tanıdığımız çizimleri -en azından benim alışık olduğumun dışında- renklerle birleşince ortaya yumuşacık bir hikaye kitabı çıkıyor. Benim tecrübem, 5 yaş ve üzeri çocukların önce anne-babalarıyla birlikte, okuma çağına gelen çocukların da kendi kendilerine zevkle okuyabilecekleri bir kitap olduğu yönünde…

Behiç Ak’la geçtiğimiz haftalarda, Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği Zeynep Cemali Edebiyat Günleri’nde karşılaşma fırsatı buldum. İnsanın çocuğunun olması böyle durumlarda çok işe yarıyor. Hayranı olduğunuz insanlara normalde ”Aman rahatsız etmeyeyim” diye yaklaşmaktan çekinecekken, söz konusu çocuk olunca akan sular duruyor. (Ya da bazen durmuyor, Erol Evgin’in babama yaptığı gibi, ama neyse, şimdi eski defterleri açmaya gerek yok…)

BehicAk

Ve bir de güncel haber: Behiç Ak, Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! kitabı ile geçtiğimiz günlerde, ”Edebiyat yapıtlarının çocuk ve gençlerin gelişim süreçlerindeki yerini, bilimsel bir anlayışla kamuoyu ile paylaşmak; okuma kültürü konusunda duyarlık oluşturmak; sanatçıları nitelikli yapıtlar vermeye özendirmek amacıyla” düzenlenenAnkara Üniversitesi ÇOGEM 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’ne değer görülmüş.

HepsiBurada, aşağıya yorum bırakan bir kişiye Büyükanne ve Miyop Ejderha‘yı hediye olarak gönderecek. Yapmanız gereken, yorum kısmı kapanana kadar kitapla ilgilendiğinizi belirten bir yorum bırakmak.

Büyükanne ve Miyop Ejderha, bıdık okurların Behiç Ak’la tanışması için harika bir fırsat, kesin bilgi.

65 yorum

 1. Ben de istiyorummm kuzucuk için umarım bana nasip olur

 2. Kızıma kitap sevgisinini aşılama çabalarında çok fazla yardımı olucanı düşünüyorum ve bu hoş kitapla tanıştırdıgınız için teşekkür ediyorm.dilerim bizim kitaplığımızda yerini bulur.. saygılar …

 3. sansimiz bol olsun;)

 4. Oglumun sansina 🙂

 5. Behiç Ak kitaplariyla bende çok tanistirmak istiyorum oğlumu kucuklugumde cok okudum. Artık okumayida yavas yavas ogreniyoruz kendi okuyabilecegi icin mutlu oluyorum.

 6. Şansımı deniyorum 😉

 7. Kitaplari artik ilginc ve heyecan verici bulan 5 yasindaki kizim icin harika bir hediye olur♡ Daha sonra da kardesi okur.

 8. Ben de cok severim behic ak ve sevim ak 🙂

 9. Bu kez şans bize gülsün 🙂

 10. Bize ciksin, bize. 🙂

 11. bize çıksın bu sefer 🙂

 12. Bu kitabı istiyorum oğlum için!

 13. 6 yaşındaki kızım her Behiç Ak kitabı gördüğünde,”- bizimle aynı soyadı varr.” Diye heyecanlanıyor. :))

 14. ışıl Öztaşbaşı

  Oğlum Bayılacak buna;)

 15. sıraya giriyoruz :))))

  • Kitap size çıktı, tebrikler! Size bir e-mail gönderdim, iletişim bilgilerinizi bekliyorum.

 16. Kitaplığımıza Behiç Ak kitabı ekleme mutluluğunu yaşamak istiyoruz.Kitaba oğlumla talibiz…

 17. Behiç Ak kitaplarını çok seviyorum Kızımın şansına deneyelim bakalım:)

 18. Hadi bakalım Deniz için…

 19. Nilimin olsunn

 20. Behiç ak kitaplarına bayılıyoruz

 21. Hayırlısı 🙂

 22. Kızım için katıldım

 23. Bu kitap çok güzel bir hediye olur bizim için

 24. Biz de istiyoruz, biz de 🙂

 25. Behiç Ak ın kitaplığımızda yer almasını istiyoruz. Oğlumun şansına …

 26. Umarım bıze cıkar kıtap.

 27. Güzel bir kitap

 28. Bize de lütfen :))

 29. Konusu çok güzelmiş….

 30. Behiç ak ile Sevim ak in kitapları sayesinde tanıştık. Bu kitap Ejderhali ilk kitabımız olabilir

 31. Behic akla kizimin tanisma vakti gecmeden. Bana verin kitabi

 32. bize çıksın 🙂

 33. Bulut kuşun kazananı açıklandı mi?

 34. Behiç Ak kitaplarına bayılıyoruz. Bize gelsin bu kitap :)))

 35. Behiç Ak’ın kitaplarını çok seviyoruz. Zaten çekilişte çıkmasa da alıp okuruz muhtemelen. Sevgiler,

 36. bize çıksın:)

 37. Şansımızı deneyelim.

 38. yine şansımızı deneyelim bakalım

 39. Bugün kızımın şansı var bence 😉

 40. Daha dün akşam uyumadan önce Behiç Ak’ın bir kitabını okuduk 🙂

 41. Yorum kısmı kapanmadan yetiştik, talibiz 🙂

 42. biz de talibiz.

 43. Oğlum bahane artık kendim için istiyorum gibi hissediyorum, çocuk kitaplarına bayılıyorum;) Alır almaz meraktan hemen okumak istiyorum:)

 44. hadi bakalım hayırlısı 🙂

 45. bize gelsin bakalım 🙂

 46. Çıkmaz demedim şansımı denedim 🙂

 47. Oglusuma…(:

 48. ne güzel bir öykü, bizim olsa:)

 49. kaç zamandır bizim listede bu kitap, bekleriz

 50. diğer behiç ak kitaplarının yanında yeri hazır:)

 51. deniyoruz

 52. Bize çıkacak, hissediyorum 🙂

 53. Biz de variz hala şansımız var sa

 54. Behiç Ak’ı çok severim, umarım bize çıkar 🙂

 55. Oğlumun şansına.. 🙂

 56. Çıkarsa ilk kez okuyacağı z Behiç Ak kitabı

 57. Ben de çok istiyorum. Yeni yaşımın şansına bu kitap bize gelsin inşallah.

 58. şans bize güler mi acaba?

 59. İlk Behiç Ak kitabım bu olabilir mi?

 60. Yiğenimin şansına

 61. Oglum icin istiyorum

 62. Biz de talibiz bu kitaba

 63. Şu andan itibaren yeni yorum kabul etmiyorum. Kitap Çiğdem’e çıktı, kendisiyle iletişime geçtim. Gösterdiğiniz ilgi için herkese teşekkür ederim.