23 Yorum

Hayat bazılarına daha zor

Aşağıdaki anne itirafı, ismini saklı tutmak isteyen bir Blogcu Anne okuru tarafından kaleme alındı.

Anne İtirafları, annelerin içlerini dökmek için yazdıkları yazılar. Bu yazılar, yazanın ‘sesini duyurmak için değil, bağırmak için’ yazdığı yazılar. Bu yazılar, bazen en rahatlatıcı cümlelerin, en iyi gelen sözlerin bir yabancıdan geldiğini düşünerek yazılan yazılar.

Lütfen bu yazılara söyleyecek, karşınızdakini iyi hissettirecek bir sözünüz yoksa, söylemeyin. Yapıcı da olsa eleştirel yorumların yeri burası değil.

Normal şartlarda bana gönderilen yazılara düzenleme yapıyor, gramer ve yazım hatalarını elimden geldiğince düzeltiyorum. Bu yazıda, anlatım ve ifade bütünlüğünü korumak adına, minimum düzeltme yaptım. 

***

Merhaba,ben 26 yaşında 3 çocuklu bir anneyim. Herkes yazıyor ben de bi yazıyım yüküm belki hafifler.

Başından başlıyım doğulu bir ailenin 7 çocuğundan biriyim.köyümüzden zoraki çıkarılıp İstanbulda devam eden bi hayatımız vardı.ben lise sondayken (istanbulun sayılı bi lisesi fen matematik öğrencisiyim ve sınıfı takdir ve onur belgeleriyle geçiyorum). Bakkala gitmenin bile namus meselesi sayıldığı  aile baskısında dolayı görücü üsülüyle evlendim.sonrası güllük gülistanlık olacaktı.Amma ne yazık ki yeni ailem daha beter çıktı.Matematik öğretmenimin teorisi gerçekleşmişti”yağmurdan kaçarken ,doluya tutundum””.kaçarın yok kızım mücadeleye devam. Neyse 19 umda ilk çocuğum oldu .bütün dualarıma rağmen rabbim bana bi kız lütfetti.Dualarıma rağmen diyorum çünkü doğulu ailede kız olmak o kadar çok mücadele gerektiriyoki. Ancak yaşayanlar anlar beni. Bu arada piyangodan bi görümce bide bekar kaynım çıktiki evlere şenlik.Herzaman kendimden ödün vererek bunuda 7.yılımda atlattım.Gelelim asıl zorluğa 3 çocuklu hayata. ( bu arada 2 çocuğum daha oldu) biri 6 , birinci sınıfa yeni başladı.ikincisi 2.5 yaşında ,küçümenimde 2 aylık. Ailem memlekete dönüş yaptı.Kaldimmı koca İstanbul da bi başıma. bi mücadele daha .tek başına çocuklara , bakarken bazen ağlıyorum.Küçümeniim hiç durmadan ağlıyo.ortanca yeniden beze döndü onla uğraş ,süt emzik ister onu ver. Oyun ister zaman ayır ,haftada 1-2 parka götür.büyüğün ev ödevleriyle kusursuz bi şekilde ilgilen.okula götür getir.okula giderken iki küçüğü bırakacak kimse olmadğı için onları giydir ikiz arabasına koy git gel.yıkayıp  yatırmak gece yarısını buluyo.Bu arada diyeceksiniz ki eşin nerde.Yanımda amma aynen bu yazıdaki gibi gölgesi bile yok.kendisine ,kardeşine ve çocuklarına sonsuz hizmet bekler.Yeterki o mutlu olsun gerisi hiç önemli değil.

Yazarken bile yoruldum.Ruhum yoruldu.Zaten yorgunum.Bir insanın ilk anımsadığı şey çok önemlidir bence.Hayatın ona göre şekil alıyo ilerde.Benim ilk hatıram babamı döverek bir asker aracına soktuklarıdır,annem karşı çıktığı için annemede silah dipçiğiyle vuruyolardı “üniformalı amcalar”.yıllar geçti herşey çok değişti veya değişmedi bilemiyorum, ama ben kapasitemi doldurdum ve yoruldum. Bu yaşta bu kadar doluyken çocuklarımı kusursuz yetiştirmeye çalışıyorum.Tertemiz bi evde,anne yemeği kokusuyla büyütüyorum.Bütün dünyam onlar.İnşallah yetebiliyorumdur onlara ve ilerde vicdan azabı çekmem.

Dipnot1:şimdi diyeceksinizki madem öyle neden 3 çocuk ? Çünkü hepsi kız;) buyurun onuda siz anlayın artık.

***

Sizin de söyleyecek sözünüz varsa Blogcu Anne’de konuk yazar olabilirsiniz. Konuk yazarlık hakkında buradan bilgi alabilir, diğer konuk yazar yazılarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

23 yorum

 1. Sevgili anne, yazını gözlerim dolarak okudum, kendi küçük meselelerim önemini yitirdi. Tek diyeceğim bu kadar sevgiyle özenle büyüttüğün kızların bunları unutmayacak, çektiğin her zorluğun hiç olmazsa bir anlamı olacak. Çünkü senin ilk hatıran bu kadar travmatikken, onların ilk hatırası onları seven anneleri. Sana çok kolay gelsin.

 2. İçim acıyor. Rabbim onlara yardım etsin, sabır versin ama öncelikle o kocaya ve ailesine merhamet, akıl ve fikir versin.

 3. Sizdeki bu mücadele ruhu umarım onlara da geçmiştir. Allah’ım hayırlı yazılar yazsın minişlere.

 4. Canim guzel pirlanta kalpli annecik
  sana buradan kocaman sarildim optum
  Rabbim ins cektiklerinin mukafatini verir blogcuanne hep dera Umut hep vardir seninde umudun cocuklarin
  Sevgiler canim

 5. Yazının başlığı öyle güzel özetlemiş ki aslında yaşadıklarınızı, evet maalesef ” hayat bazılarına daha zor ” .. Kızlarınızı iyi yetiştirmek adına gösterdiğiniz çabayı takdir etmekten başka bir şey yapamayız belki ama iyi ki yazmışsınız, iyi ki içinize atmamışsınız.. Dilerim kızlarınızın şansı,bahtı açık olsun, dilerim onlar sizin yaşadığınız açık/gizli baskıları yaşamasın ve siz en azından onların mutluluğuyla mutlu olun.. Sevgiler..

 6. Bazen düşünüyorum bu yanlızlık neden hep kadınlara mahsus! Aslaaa ! Sizin artılarınız pozitifleriniz var endişelerinizi gözünüzde büyütmeyin başta böyle bir siteyi takip eden bir kadın, kendini ifade eden, ne yapabilirm düşüncesi olan kadındır.

 7. Siz, sadece kız çocuk değil, kendinize en iyi arkadaşlarınızı yetiştiriyorsunuz 🙂

 8. Canim canim demek istedim size. Bir sarilmak istedim. Eminim cok iyi yetistiriyorsunuz cocuklarinizi. Umarim onlar farkli bir gelecege sahip olacaklar. En azindan sizin gibi bir anneleri oldugu icin cok sanslilar.

 9. Sevgili güzel anne ya sabır ya selamet ,
  Her sabrın güzel bir karşılığı vardır .
  3 güzel kız aslanlar gibi yetişip başarılarıyla güzellikleriyle sana gurur verecekler .
  Mücadeleye devam akıllı güzel anne
  Gönülden arkanda ve yanındayız , belkide o tatlı kızlardan biri yıllar sonra doktor olarak , torunumun öğretmeni olarak , mühendis olarak karşıma çıkacak hepsini dolu dolu benim yerime öp Güç o öpücüklerde…

 10. O ufak kizlar ilerde anneleri gibi güçlü kadınlar olacaklar ve işte o zaman tüm fedakarliklarin mükafatıni alacaksiniz. Allah sizi korusun ve yavrularinizin basindan eksik etmesin. Etrafinizdaki diger insanların da ruhuna ilham versin. Sevgiler…

 11. Herşey geçip gidiyor, birinin daha yazdığı gibi onlar sizi model alacaklar, sizi onlar için çabalarken hatırlayıp bilinçaltından, çok başarılı, çünkü çalışkan kızlar/kadınlar olacaklar, zaman geçiyor -nolursa olsun- sen de bugünleri unutup onlarla gurur duyacaksın , mutlu olacaksın…çok tanıdık yaşadıkların bana, annemin hayatı gibi .. Aksine babam okumak için büyük şehre geliyor diye annem de peşine takılıp gelmiş, bi gelinliği bile olmamış…babam okumuş iş sahibi bi adam, annem ilkokul mezunu, ama hep kitap okurdu, ben de ondan alıştım, şimdi tableti de var, akıllı telefonu da…babam bütün maddi manevi yatırımlarını erkek kardeşlerime yaptı… Ama maddi ve akademik olarak başarıya ulaşan ben oldum.. Annemin bana model olan sabrı ve azmiyle ve genetik mirası zekasıyla muhtemelen…özel okul ve özel dersle vs le değil… Herşey fazlasıyla optimalken…

 12. ne kadar duygusal ve derin bir zekayla yazılmış, çok etkilendim:(

 13. Hepsi kız derken??Erkek olsun diye mi peş peşe doğum yapıyorsunuz anlayamadım?Öyle bir baskı mı var koca tarafından?

 14. çok yürekli bir yazı olmuş,bu yazıyı okumayı bitirdiğimde çok güçlü ve başarılı bir kadın olduğun düşüncesi sardı beni..seni güçlü kılacak tavsiye yada söze gerek yok bence..

 15. Elif’cim, yaziyi noktasina virgulune dokunmadan yayimlaman cok iyi olmus. Daha samimi olmus.

  Okuyunca insanan insan oldugunu hissettiren, “vay be, ne yasamlar var, bir bana bak bir bu anneye bak” dedirten bir yazi. Guzel kizlariniz sizin gibi bir anneleri oldugu icin cok sanslilar. Bir de bir nebze de olsa “tore” gerceginden uzak buyudukleri icin. Sanslari da guzel olsun. Ben cocuk isteyen biri degilim, tek basima yasamayi seviyorum. Ama sizin gibi insanlari ben kendimden on kat daha guclu buluyorum, helal olsun size. Helal.

 16. Güzel Anne güzel insan hiç merak etmeyin o üç gül goncasını çok çok güzel yetiştiriyorsunuz sizin gibi anneleri varken sırtları yere gelmez 😉
  Herkes hayatın zorlukları ile karşılaşıyor sizin payınıza fazlaca uğraş düşmüş ama ne derler bilirsiniz “Güzel şeyler zorluklardan sonra gelir” Sizin dünya güzelleriniz yaşadığınız tüm zorlukların arkasından umarım hayallerini gerçekleştirecekleri çok çok güzel hayatlara kavuşurlar. Umarım sizin acı hayat payınız da artık bitmiştir bundan sonra kuzularınızla mutlu mesut yaşarsınız….

  Güzel Anne ve güzel kızlarına sevgiler…

 17. O kadar güçlüsünüz ki… Kendi evrenlerimizde yaşarken bazı insanların her zaman ”daha eşit” olacağını unutuyoruz…

  Eminim ki öğrendiklerinizi kızlarınıza aktaracaksınız ve mücadelenizle onlara da güç vereceksiniz, sonra onlar da size başarılarıyla güç verecekler 🙂

  Rabbim size sabır versin.

 18. Dünyaya güzel gözlerle bakan sevgili anne, Allah kızlarına önce sağlık versin bahtlarını açık etsin. Bahtlarıyla gülsünler…
  Aslında çok şanslı bir kadınsın. Üç sağlıklı evladın var. Kültürümüzde erkek çocuk farklı bir yerde kız evlat başka yerde bunu hepimiz biliyoruz. 26 yılını öyle güzel özetlemişsin ki bu toplumda aynı sorunları yaşamasa da çok kadın senin yaşadıklarının benzerini yaşamıştır /yaşıyor. Sen sıkıntılarını dile getirerek sıkıntılarını kendine bile açıklamaktan korkanlardan birkaç adım öndesinKimselerden önde ve güçlü olmak değil de eşinle hayatı beraber eşit sırtlanmak istiyorsun…Geleneklerine aşırı bağlı bir ailede tek başına üç evlat yetiştirmek zor ama sen bunun üstesinden gelirsin yürekli kadın.

  Blogcu anne okurlarından psikolog kadınlarımız bu anneye destek olabilir. Üç güzel evlat yetiştirmek için tek olmadığını hissettirmeliyiz.

  Ben ilkokul öğretmeniyim. Okula yeni başlayan kızın ile ilgili bir öğretmene sormak istediklerini bana hiç çekinmeden sorabilirsin. Senden yaşça çok büyüğüm sana en tecrübeli olduğum bu alanda bu şekilde destek olabilirim. Teklifimde çok samimiyim Elif’ten mail adresimi alıp bana ulaşabilirsin.

  Sevgili anne bu dünyadaki tek sıkıntım seninki gibi olsun diyecek o kadar çok kadın var ki hayal bile edemezsin. (Anlattıklarını küçümsemek anlamında söylemiyorum bu sözlerimi.) Bunlardan biri de benim. Tek, biricik evladıma, kızıma dört yaşındayken iki yıl önce lösemi tanısı koydular. Allah kimseleri evladının sağlığı ile sınamasın. Bu dünyada en değerli varlığımız yavrumuzun sağlığına kavuşması için uğraşıyoruz….

  Senin mutlu ve topluma çok faydalı üç evlat yetiştireceğine inancım yüksek. Hayata güzel taraflarından bak. Bırak geçmişte yaşananları taşıma sırtında. Geleceğe bak güzel kızım. Gelecek için umutlarını koru.sevgiler

 19. sorumlu olarak sadece Pamir’in annesini suçlu gören zihniyette bu işte.herşey kadının annenin sırtında.anne yapar, yıkar, doyurur,düşünür….erkek para getirir hizmet bekler.düzen değişti efendiler sizde değişin artık.herşey gelişti erkek zihniyeti gelişmedi.Allah yardımcınız olsun.Kızlarınız umarım güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde duran, kendi şeçimlerini yapabilen bireyler olurlar.

 20. Sen cok özel ve cok güclü bir kadinsin sevgili anne ve üc kızın ilerde sana Allahın destek olmak can yoldasi olmak icin yolladigini nlayacaksin ve inan bana gececek bugünler ,delip geciyor bazen biliyorum ama gececek ve güzel cocuklarinin geldikleri güzel yerlere bakip “oh cok şükür yoruldum ama evlatlarima degdi ” diyeceksin cunku senin gibi iyi anneleri olan cocuklar mutlaka bir yere geliyor .Allah güc versin…

 21. Bu yazıyı yazmaya karar verdiğinizde ,okuyucudan neler duymayı hayal ettiniz hangi kelime yaralarınıza merhem olurdu bilemiyorum.Yorumları tek tek okudum.Dilerim, size yolunuzda güç verecek yorgunluğunuzu hafifletecek cümleleri bulursunuz yazılanların arasından.Gücünüze hayran kaldım.Rabbim sağlıkla sevgiyle kızlarınızı büyütmeyi nasip etsin sevgiler.

 22. Ben bu yazıyı elif ablaya gönderdiğimde gelecek yorumları şöyle tahmin etmiştim: ne varki senin yaşadığında ,eğitimini niye yarıda bıraktın , madem öyle niye üç çocuk gibi gibi……yazının yayınlandığı gün mailime gece elif abladan yayınladım diye bi msj…sonra açtım yazıyı okudum normaldi, bide gelen yorumlara bakim dedim.allahım ne kadar iyi niyetli bu kadınlar dedim ama gözyaşlarıma engel olamıyorum.ben günü yaşarken ilerisi karanlık geliyodu geleceğe dair çok yorum yapamıyodum.ama inan bunu yürekten söylüyorum,söylediklerinizle aslında yüküm çok da ağır değilmiş.ve ilerde kızlarım güçlü ayakları üzerinde duran ,özlem hanımın dediği gibi doktor,öğretmen olmaları için seve seve mücadelemi sürdürecem.uğraşlarımın boşa gitmeceğini hatırlattınız bu çok önemliydi benim için .ben bütün yürekten yorumlarınızı not edip evde sakladım,daralıp yorulduğumda açıp okumak için . Okuyup güç almak için …….hepinizi çook öpüyorum yürekten kucaklıyorum..rabbim ülkü hanımın kızına da şifa versin.hep dualarımda olucak .güzel dilekleriniz tahmin edemiyceğiniz kadar yaşantıma olumlu etkileri olacak……

 23. Bunalmanızı çok anlıyorum, yalnızlık çok zor, ben de yalnız büyütüyorum bebeklerimi. Ama sağlığınız yerinde, çocuklarınızın sağlığı yerinde, güvendesiniz, şükredecek çok şeyimiz var.