71 Yorum

Küçük Pıtırcık

Geçtiğimiz Kitap Fuarı’nda ilk kez karşılaştığım ancak duyar duymaz kucakladığım bir tanımlamayla karşılaştım: Anti-otoriter çocuk edebiyatı.

Kitap okumanın, çocukların sanatçı/yaratıcı yönlerini ortaya çıkarması ve desteklemesinin tartışıldığı söyleşide, anti-otoriter çocuk kitaplarından bahsedildi ve örnekler verildi.

HepsiBurada’yla bu haftanın kitabı olan Pıtırcık orada verilen örneklerden biri değildi ancak o kavramı biraz daha sorguladığında bence anti-otoriter çocuk edebiyatının ilk ve başlangıç örneklerinden biri olabilir diye düşünüyorum, bu konudaki yorumları de merak ediyorum.

Bu blogun çoğu okurunun yakından tanıdığını düşündüğüm Red Kit ve Asterix‘in de yaratıcısı olan René Goscinny’nin yazdığı, ve 2014 Nobel Edebiyat ödüllü yazar Patrick Modiano’nun çocuklar için yazdığı Babam ve Ben‘in de çizimlerini yapan dünyaca ünlü çizer Jean-Jacques Sempé’nin resimlediği nefis bir seri Pıtırcık.

Pıtırcık

Orijinal adı Le Petit Nicholas olan Pıtırcık’la ben çocukluğumda tanıştım ve önüme gelen tüm kitaplarını yalayıp yuttuğumu hatırlıyorum. Gel gör ki ne annem benim bu kitapları okuduğumu hatırlıyor ne de kızkardeşim okumuş bu seriyi. Allah Allah, nasıl olur, ben uyduruyor muyum diye düşünürken bir de fark ettim ki meğer kitabın çevirisi ve ismi değişmiş.

Bizim zamanımızda Bizim Sınıf‘mış kitabın adı. Can Çocuk’un yeni basımı ve Vivet Kanetti’nin çevirisiyle karakterler yani isimler kazanmışlar. Gel gör ki Bizim Sınıf fanatikleri bu yeni çevirideki Çarpım, Lüplüp gibi isimleri ve özellikle de başkahraman Pıtırcık‘ın ismini hiç de hoş karşılamıyorlar. Beni çok rahatsız etmemişti aslında, taa ki ekşisözlük’teki şu entry’yi görene kadar. Fark ettim ki, ilk çevirideki isimler çok daha gerçekçiydi. Pıtırcık’ın adı Çetin, arkadaşları Tembel Cahit, Kavgacı Ali, Kabarcık falandı. Bir tek başbelası öğretmen yardımcısının adı aynı kalmış gibi görünüyor: Karagöz.

Yeni baskıda yayınevi neden böyle bir şey tercih etti, bilmiyorum. Ancak kitabın ruhunu etkilemiş, bence… Amaç karakterlere daha ‘şirin’ bir mizaç kazandırmak mıydı bilmiyorum ancak eski bir Bizim Sınıf okuru olarak böyle bir şeye gerek olmadığını düşünüyorum. Kaldı ki bu çevirinin yarattığı olumsuz etkiye geçenlerde bizzat şahit oldum: Bir arkadaşının yanında Pıtırcık‘tan bahsederken Denizle, arkadaşı ‘Pıtırcık mı, o nasıl isim, sen Pıtırcık diye kitap mu okuyosun nühehehehee!’ diye güldü. Çocukcağız henüz bu kitapla tanışmamış belli, okusaydı dalga geçmezdi büyük ihtimalle, ancak şu bir gerçek ki yeni neslin ‘havalı’ beklentisiyle çelişen bir isim ‘Pıtırcık’.

Bu kadar eleştiriden sonra kitaba geçelim: Pıtırcık’ın yeniden evime girmesi geçtiğimiz yılbaşı gerçekleşti. Sevgili arkadasım İrem Afşin ve oğlu Nazım Özgün, Deniz’e yılbaşı hediyesi olarak getirmişlerdi serinin bu ilk kitabını. Böylelikle Deniz’in kitap okurluğunda yeni bir çığır açılmış oldu. O güne kadar Kaptan Düşükdon, Koca Kafa Nate gibi görsel ağırlıklı kitaplarla ısınma yapan oğlum, Pıtırcık‘la birlikte romana da giriş yapmış oldu.

Pıtırcık2

Pıtırcık, hem çocuk hem yetişkinlerin dünyasını çocuk gözüyle anlatan, bir yandan Pıtırcık‘ın okuldaki maceralarını, bir yandan evde anne babasıyla olan ilişkilerini gözler önüne seren, her yaştan okurun içinde kaybolacağı bir hikaye… Okuyan yetişkinlerin çocukluğuna dönmemesi, çocukların ise ‘işte bu!’ dememesi mümkün değil. Deniz, bu kitapla tanıştığından beri müptelası oldu. Aylardır bulamadığımız serinin son kitabını nihayet Kitap Fuarı’nda edindik ve kitaplığındaki Pıtırcık serisini tamamlamış olduk.

Pıtırcık için Hababam Sınıfı‘na giriş demek de mümkün aslında… Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı’nı da birkaç ay önce okumaya başlamıştım Deniz’e, ancak biraz daha beklemenin uygun olduğuna karar verdim sonradan… Pıtırcık bu anlamda bir ısınma turu olacak ve sanırım arkasından da Aziz Nesin’in Şimdiki Çocuklar Harika‘sı gelecek.

Pıtırcık3

Can Çocuk’un 8 yaş ve üzeri olarak etiketlediği Pıtırcık, bence de okuma yazmayı sökmüş çocukların, ikinci sınıftan itibaren severek okuyacakları bir kitap. Benim için çok nostaljik olduğundan pozitif ayrımcılık yaptığım kesin, ancak Pıtırcık‘la tanışmayan çocukların bir yanlarının eksik kalacağını düşünüyorum. Her çocuk mutlaka Pıtırcık okumalı!

Pıtırcık‘ın bir de filmi çekildi geçtiğimiz senelerde, hatta yanlış hatırlamıyorsam ikincisi yazın gösterime girmişti. Açıkçası ben ne Deniz’e bahsettim, ne kendim seyrettim. Bir süre daha kitap olarak kalsın aklımızda, henüz o kadar görselleştirmeye ve aklımdaki karakterleri ekrandakilerle değiştirmeye hazır değilim.

HepsiBurada, aşağıya yorum bırakan bir kişiye Pıtırcık‘ı hediye olarak gönderecek. Yorum kısmı kapanana kadar yorum bırakmanız yeterli. Kazananı yorumların sonunda açıklayacak ve kendisiyle iletişime geçeceğim.

İyi şanslar!

71 yorum

 1. Küçük kitap aşığımın şansına…

  • Merhaba Senem,

   Kitap sana çıktı. Sana bir e-mail gönderdim, iletişim bilgilerini bekliyorum.

 2. bu kitabı 6 ve 8 yaşındaki oğullarıma okumak istiyorum. Umarım bana çıkar 🙂

 3. Şans bizimle olsun , Pıtırcık misafirimiz olsun inşallah…

 4. Hadi bakalım hayırlısı.

 5. biz bayılıyoruz. ailece 🙂

 6. Hadi bakalım kızlarımın şansına

 7. Minik oğlumun şansına olsun

 8. Gülçin Tandoğan

  Şansımı denemek istiyorum, sevgiler

 9. ben de istiyorum.. 🙂

 10. Biz de tersten gideceğiz;önce filmlerini izleyip güldük şimdi kitaplarını okuyacağız Pıtırcık’ın.Oğlumun şansına olsun

 11. Eski halinide cok merak ettim umarim her ikisinide okuma firsatim olur.

 12. Ne güzel anlatmışsiniz, cocuklugumda bu kitabi okumus olmak isterdim…

 13. İki oğlumun şansına bakalım. Ama çıkmazsa listeye ekledim alınacakların ilk sırasında 😉 hatta onlardan önce ben okuyacağım 😀

 14. Hiç pıtırcık okumadım desem! İkizlerimle birlikte çocuk kitaplarını ben de yeniden okuyorum. Umarımmmmmm şans bize güler:)))

 15. Ben bu seriyi Deniz yaslardayken defalarca okudum. Plajda, tuvalette, yatakta hep elimdeydi. Hala kitapligimin bir kosesinde cocuklarim icin duruyorlar.

  Ufak bir not: yorumum cekilis icin degil, ben de varken baskasinin hakkini yemek istemem. Eskiye dondum sadece 🙂

 16. Bu kitabı oğlumun ve kızımın okumasını çok isterim Elif.

 17. İnatla şansı denemeye devam! 🙂

 18. Madem her çocuk okumalı Pıtırcığı o zmn bize gelsinnnn

 19. 4 yasindaki oğlum için şimdiden alıp okunacaklar arşivine ekleyeceğim, teşekkürler

 20. Buyursun gelsin Pıtırcık…

 21. Çok merak ediyorum bu kitabı:)

 22. Bu defa çıkar umarım:@

 23. şansss!! benden yana olmaya ne dersin 🙂

 24. Pıtırcık, kutuphanemizde yerin hazır. 😉

 25. Okumayı seviyoruz, talibiz diyoruz 🙂

 26. Bizim olsun bu sefer

 27. Pıtırcık serisini mutlaka kitapligimiza ekleyeyecegim. Güzel anlatım için teşekkürler

 28. Ben de okumak için sabırsızlanıyorum, içeriğini çok merak ettim.

 29. Hadi bu sefer inşallah 😉

 30. sansimiza 🙂

 31. Yegenlerim de cok severdi bu seriyi, bakalim bizim kuzu büyüyünce sevecek mi?

 32. Çocuk kitaplarına merak saldığım zamana denk geldiyse, ben de şansımı denemeliyim 🙂

 33. Bize gelse seviniriz 🙂

 34. bakalım bizim kuzuya cıkacak mı?

 35. bu kez bizim olacak mı bakalım?

 36. Harika görünüyor.

 37. Sansimi deneyeyim ben de 🙂

 38. Harika belki oglumun ilk yas gunu hediyesi olur ve kutuphanesinde yerini alir;)

 39. Çok özendirdiniz, almak istedik

 40. Kızlarım için…

 41. Filmine gidemedik kitabını okuyalım:)

 42. bize çıksın 🙂

 43. Hadi bize çıkar inşallah

 44. Kitap kurdu oğlum icin yine sansimi deneyecegim dilerim kazaniriz…sevgiler

 45. Inşallah bu şanslı ben olurum

 46. kızıma şans 🙂

 47. umarım bu sefer şans benim ve kızımın yüzüne güler bol bol şans olsun kitap olsun bir de öğretmenler günü kutlu olsun….

 48. Öyle güzel anlatmışsın ki neden küçükken okumadım acaba ben bunu diye sordum kendi kendime, olsun yine de geç sayılmaz, kızım okurken bende arada ödünç alırım artık.

 49. Biz de isteriz.

 50. Kızlarımın şansına.

 51. hadi bakalım hayırlısı 😀

 52. Haydi sansimm!!!

 53. PITIRCIK :=)

 54. oğluşumun şansına.. bol okumalı günlerimiz olsun..

 55. Biz de varız!

 56. Biz de isteriz…

 57. vazgeçmiyorum şansımı denemeye devam 🙂

 58. öğretmenlen günü aşkına

 59. Hadi bu sefer cik bakalim pitircikk

 60. Hayirlisi

 61. ..and Pitircik goes to…. Duru 🙂

 62. Emre için

 63. oglumun sansına olsun

 64. Katıldmmm

 65. Oğlumun şansına

 66. bize hiç çıkmıyor kii 🙁

 67. 45 yaşındayım ama buldummu bütün seriyi tekrar okurum.Sevgilerimle Arzu.

 68. Şu andan itibaren yorum kabul etmiyorum. Kitap Senem’e çıktı, kendisiyle iletişime geçtim.

  Gösterdiğiniz ilgi için herkese teşekkür ederim.