7 Yorum

Elif Y’nin İkinci Gebelik Günlüğü, 17. hafta

Gebe yazar Elif Y. günlüğüne kaldığı yerden devam ediyor.

***

Merhaba sevgili Blogcu Anne okurları,

1 hafta aradan sonra yine karşınızdayım.

Bu haftalar nasıl hızlı geçiyor anlayamıyorum. Hemen çok beklenen amniyosentez sonucumuzu paylaşmak istiyorum: İçerdeki miniğimde her şey yolunda, oldukça sağlıklı olduğu haberi geçen cuma günü telefonla haber edildi. Yazılı belge bize değil, jinekoloğa gidiyormuş ve oradan da bizim ünlü hamile defterimize ekleniyormuş. Test sonucunu bildiren doktor cinsiyetin netliğini bilmek ister misiniz dedi; -eee kız olduğu söylenmişti bize dedim, evet %99.9 kız olduğunu tekrar edelim dedi. Sevinçliyim, içerdeki miniğimin sağlıklı ve rahat olduğunu bilmek huzur veriyor…

Elify17

Bu hafta inanılmaz ağır uykularım baş gösterdi, kızımı kreşe bırakıp eve gelip bir uyuyorum saat 11’de gözlerimi zor açıyorum. Öğle sonrası şekerlemesi hiç kaçmıyor, kızımı akşam yatırırken bir posta daha uyuyorum ayyy hep uyuyorum yani! Fakat gece uyuyamıyorum saat 3-4 gibi uyanıyorum, sonra dön dön uyku gelmiyor, biz de miniğimle sohbet ediyoruz, babasını, ablasını, yaşamımızı anlatıyorum…

Çevremize bir kızımız olacağı haberini verdiğimizde hem bizim gibi çok sevinenler oldu, hem de “aaa tüh keşke bu erkek olsaydı” diyenler…  Yahu biz insanoğlu ne memnuniyetsiziz, biz bir çocuğumuz daha olsun dedik, kız ya da erkek hiç fark etmez!.. Sağlıkla ve sorunsuz gelsin de cinsiyetinin bir önemi yok arkadaş, yüreğimiz de, evimiz de onu dört gözle bekliyor. “-Aaa bu da mı kız” diyenlerin içinde başka ülkelerden insanlar da vardı, yani sade bizim insanımıza dair değilmiş bu düşünce…

Şimdiden isim arayışına başladık bile… Birkaç isim var benim yüreğimi titreten; babası ise ‘kız ya da erkek farketmez, hep “Fidel” isminde bir çocuğum olsun istiyorum’ diyor!.. İyi de ben kızıma Fidel ismini koymak istemiyorum ki! Yani şu ara bir tek isim konusunda fikir birliği edindik ve bakalım netleştiğimizde ilk burdan duyuracağız. Ahh nasıl unuttum, Arcino ise “Zelis olsun, ya da Luzie olsun annee lütfeeen” diyor. Ben de kızıma, kardeşinin isminin çok özel olması gerektiğini ve buna oturup birlikte karar vereceğimizi söyledim, şimdilik ikna oldu.

Bir sevinçli haber daha, bulantılarım bu hafta hiç yoklamadı beni mutluyum, o yüzden bu hafta oldukça sosyal geçti. Önce Noel ağacımızı kurduk kızımla ve tek başına süslemesini izledim. Sonra asure pişirdim ve çevremdeki tüm sevdiklerimle kocaman, sevgi dolu ve çok-kültürlü bir masa kurup, hep birlikte yedik. Uzaklarda yaşıyor olmamız kendi kültürümüzde var olan güzellikleri yaşayamayacağımız anlamına gelmiyor. Biz hem kendi kültürümüze, hem yaşadımız ülkenin kültürüne dair güzellikleri yaşamaya, paylaşmaya gayret ediyoruz.

Bu arada geçen hafta paylaştığım yazıma dair çevremde Almanya’da annelik izniyle ilgili sorular oldu, elbette Türkiye’den, çalışan annelerden gelen bu sorularda, inanılmaz dediklerini ve nasıl üzüldüklerini yazmışlar. Arkadaşlarım, Almanya sosyal bir devlet ve bu haklar emin olun zamanında büyük mücadelelerle kazanılmış, o yüzden bizim buradaki yasalarla boy ölçüşmemiz bir nevi hayal.

Bu arada üzülmeyin, bakın Hollanda tıpkı Türkiye gibi annelik izni vermekte, bu bilgiyi geçen hafta burda sosyalmedya anneler toplantısı yaptığımızda öğrendim sevgili Tomris Cesuroğlu’dan; yani yalnız değilsiniz ülkemin çalışan anneleri!

Şimdi bir sosyal devlet farklılığı daha paylaşacağım sizlerle; benim gibi çalışmayan annelere, doğumdan hemen sonra Almanya’da aile parası (elterngeld) verilir ki bu ilk 1 yıl, her ay 300 euro’dur ve karşılıksızdır. Ayrıca doğan her çocuk 26 yaşına dek enflasyonla  orantılı şekilde artan bir hesapla şu an her ay 186 euro alıyor. Eğer genç tam zamanlı bir işe başlarsa bu çocuk parası kesilir, yoksa 26 yaşına dek alır ve de karşılıksızdır…

Diyelim ki ikiz ya da üçüz doğurdunuz; hem aile parası, hem çocuk parası miktarı doğan çocuk sayısı kadar çarpılarak verilir. İlk 1 yıl düşünün bebeğinizin masrafını ve cidden bu yardım aileler için inanilmaz bir mucizedir. Eğer çiftlerin her ikisi de çalışıyorsa aile yardımı almaz, sadece anne’ye ilk 1 yıl maaşın %60’ı ödenir.

Eğer her iki çift de çalışmıyor ya da okuyorsa, sosyal güvenlik kurumları bu çiftlere gelecek bebeğin “yatağından, arabasına, otokoltuğundan, giysisine dek” tüm ihtiyaçlarının karşılanacağı bir bütçe verilir ve elbette bu da karşılıksızdır.

Buraya dair sosyal haklar konusunda bu haftalık bu kadar, haftaya Almanya’da doğumdan sonra anne-bebek için nasıl haklarınız var onlardan bahsedeceğim.

Bizden kucak dolusu sevgiler size, haftaya dek sağlıkla ve güzellikle kalın…

Elif Y.

***

Elif Y’nin tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

  1. Yok yok, yeni trend “her annenin bir kızı olmalı” trendi. Erkek çocuk isteyen kaba, varoş vs. görülür, ama erkek çocuga hamile annenin yanında “tüh, erkek çocuk aileye bakmaz, keşke kız olsaydı” lar, ” kız çocuk başka” lar, nedense hoşgörülür. Erkek çocuklu anne baba ssk’lıymış da,iki kızı olan özel sigortalıymış da. Türlü dangalak laflar.

  2. Fidan dedim ya cok memnuniyetsiz bir türüz biz 🙁 önemli olan cocuk sahibi olmak kiz-erkek be farkeder, üstüne bir dolu sacma hikayeler, espiriler. O an anne adayinin ne hissettigi kimsenin umrunda degil 🙁

  3. Elif hanim hirkanizla karninizi kapatmissiniz. Bence bu biraz talihsiz bir resim olmus, zira amac karninizin büyüklügünü gòrmek:-) acaba ayni haftalardamiyiz? Bana mayis 12 ye randevu verildi. Bide almanyadan olmaniz benim icin ayriyetten mutlu edici bir durum, insan en azindan fikir sahibi oluyor hemde böyle tecrübeli bir anneden:)

  4. merhaba Perimasali, evet 4,5 yasindaki kizim cekince bir türlü tutturamadik ama arada firlamis karin, o kadarda görünmez degil gibi geldi 😉 haftaya direk göbek fotosu yüklenecektir söz.
    Benim randevum 3 mayis Perimasali 🙂 akran olacak bebeklerimiz ne güzel. Sizde bu ülkede yasiyorsaniz takibe devam derim ilerleyen haftalarad bir cok degerli bilgiler olacak. Sevgler bizden 🙂

  5. Evet bakalim hangisi o tarihte hangisi daha erken yada gec gelecek:-) sizi takipteyim Elif hanim sabirsizlikla bekliyorum:-)

  6. Perimasali kisaca Elif yaz lütfen, hanim kismini gecelim olmaz mi, oluuur dimi 😉

  7. Tabiki olur Elif:-) (ben almanya ya ilk geldigim zamanlarda benim yasimdaki birine siz diye hitap etmistim. Cocuk yarim saat boyunca gülmüs ama ben neden güldügünü bir türlü anlayamamistim. Ben okadar yaslimiyim diye sormustu sonra:-))o ani’m aklima geldi simdi..)