2 Yorum

Şimal’in İkiz Gebelik Günlüğü, 14. hafta

İkiz gebesi Şimal, yazılarına devam ediyor:

***

Geçtiğimiz haftalardaki koşturmacanın beni evi bağlamasının ilk etkilerini atlattıktan sonra rutin denilebilecek bir düzene girmeye yavaş yavaş başladık. Kendime döndükten sonra ilk fark ettiğim şey bir zamanlar almayı hayal ettiğim hamilelik kitaplarını şimdiye kadar unutmuş olmamdı. Bunu fark ettiğimde 14. hafta sonuna ulaşmıştık, benim elimdeyse Game of the Thrones (Taht Oyunları) serisinin 1. cildi vardı ve neredeyse yarısına gelmiştim. Kafamı kaldırıp büyüyen göbeğimi farkına varmalıydım!

Simal14

Bu haftaya kadar, hamilelikte nasıl beslenilmeli sorunsalından, bebişler bu hafta nasıl gelişme gösteriyor sorusuna kadar tüm merak ettiklerimi internet sayfalarından ve hamilelik ile ilgili aplikasyonlardan takip ediyordum. Hamilelik ile ilgili spesifik bir yayını kitap olarak almak bir süre aklımdan uçuvermişti. Bunun düşünsel dünyama tekrar girmesi, hem hamilelik rutinine az çok girmiş olmam hem de kuzenimin birkaç hafta önce bahsettiği bir kitabın aklıma yeni düşmesi ile vuku buldu.

Kuzenim kendi ana dilinde “What to Expect When You’re Expecting” olarak okumuştu ama kitapçılarda da “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekler” isminde yer almakta. Ayrıca yapılan araştırmalardan bu isimde bir de film olduğunu keşfetmemle de film listem bir tık daha kabarmış oldu (Bu arada kardeşim “Hamilelikte izlenmesi gereken film listesi” yollamış bana ama henüz onunla ilgilenemedim). Bunun haricinde kitapçılara gidip kitapları tek tek inceleyemediğim için ikinci kitap olarak internetten araştırmaya devam edeceğim  (ki 2. alternatifim “Hamilelik, Doğum ve Bebek Bakımı” adlı kitap görünüyor) ya da bu sürece tek kitap ve internet sayfaları ile devam edeceğim.

Bu kitapları almaktaki amacım “hımmm teorik olarak bunları yapıyorum, ben oldum” şeklinde bir yanlışın girdabına kendimi çekmek değil, ayrıca birçok anne adayı bu kitaplardan yararlanıyor. Ayrıca, minnaklarla tanıştıktan sonra da bebek bakımı ile ilgili kitaplar okuyacağım pek tabii. Ama tamamen kitaplara bağlı proje anneliğin işe yaramadığını, annelik içgüdüsünün ve tecrübeli annelerin önerilerinin de bu işin özü olduğunu bilerek… Her süreç kendi başına eşsiz zaten ama kalan boşlukları da kitaplarla doldurmak da kuşkusuz yardımcı olacaktır düşüncesindeyim. Kısacası, kafa karıştırmadan doğru bilgiye ulaşmak ve onu harmanlamakta fayda var değil mi!

Bir diğer gündem konumuzda doktorlar ve seçimleri idi. Çoklu doktor malum pek tercih edilen bir gebelik takip sistemi değil ama ilerleyen haftalarda nasılsa birinde karar kılmak durumunda kalacağımdan şu anda içlerinden birini bırakmak içimden da gelmiyor açıkçası. Her birinin önemsemediği fakat diğerinin bunu tamamladığı bir süreçten geçiyoruz.

Velhasıl, doktorlarımdan ikinci gittiğimle bu hafta randevum vardı. İngiltere’den ‘pesser’ gelmişti (doktorun söylediğine göre 48 saat içinde elindeydi). Çikolata görmüş çocuk gibi sevindim minnacık silikon parçayı gördüğümde. Elime aldım evirdim, çevirdim. Sonuçta silikon bir parçacıktı ama yapısal desteğinin kuvvetli olduğu söyleniyordu. Ancak diğer dikiş atmak için uğraşan doktor da bu parçanın da yerleştirilmesi için yeterli alan olmadığını savunuyordu. Burada da içgüdülerime sığınıp pesser denemesini yapacağım. Sonuçta narkoz almayacağım, jinekolojik muayene sırasında takılıyor ve sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum. Denememek denemekten daha riskli geliyor bana sonucunu düşündüğümde. Ayrıca önceki haftalarda yorumlarda bu parça ile ilgili, iltihap riskini azaltması bakımından serklaja göre daha avantajlı olduğundan da bahsedilmişti, bu da beni umutlandıran bir yorumdu. Umarım her şey böyle umutlu devam eder…

Simal142

Bu haftanın diğer gündem konusu üçlü tarama testi idi. Önceki hafta son gittiğim doktorun “Harmony Test” istemesi ile benim beynimi arkadan tırtıklayan “testler” mevzuu bu hafta bu üçlü tarama ile tekrar karşıma çıktı. Yukarıda bahsettiğim doktor ziyaretimden çıkarken sekreter “İkili ve üçlü taramanız için randevu ayarlamamız gerek” dedi. Bende ikili taramayı yaptırdığımızı, üçlü tarama için de aynı hastaneyi tercih ettiğimi belirttim. Eve dönerken yolda nerede okuduğumu hatırlamadığım ama çoğul gebeliklerde tarama testlerinin iki bebeğinde salgıladığı hormonların test sonucunu yanıltıcı olabildiğine dair bilgi kıyıdan köşeden çıktı. Eve dönünce kısa bir okuma sürecinden sonra yaptırmam sakıncalı ise neden doktor istemişti kısmına takıldım, hem takıntılar beni zinde tutuyordu!!! İlk doktoruma bunu vakit geçirmeden sorduğumda okuduğum yazının aynısını tekrarladı: çoğul gebelikte tarama testleri güvenilir değildi. Bunun üzerine üşenmeyip ikinci doktoru aradım ve neden üçlü tarama testi istendiğini sordum. Aldığım cevap çok şükür bu takıntılı beyni ikinci aynı cevap ile rahatlatmıştı, “Sekreter hanım hata yapmıştır çoğul gebeliklerde tarama testleri güvenilir olmaz ultrason ile takip yapacağız”. Artık tarama testi konusu böylelikle kapanmıştı.

Yazının başında rutin hayatımıza geri döndüğümüzü belirtsem de bu sadece evde oturup kitap okumayı içermiyordu, minnakların odasını dolaplandırdık. Eşim daha önce baktığımız dolabımızı yığın haline gelmiş eşyalarımızı toparlaması fonksiyonunu da düşünerek şimdiden aldı. Bu dolap için de erken sayılabilir, henüz bebeklerin cinsiyetleri “kesin” belli değil ve bebekler için eşya almak önceliklerimiz arasında değildi. Ancak bu dolabı şimdilik benim Çankırı’dan gelen eşyalarıma hizmet etmesi amaçlı almak zorunda kaldık. Böylelikle, şu anda ortalama 30 gr’lık arkadaşlar için edindiğimiz ilk eşyamız bu dolap oldu, hayırlı olsundu.

Simal143

 

Ev düzeni açısından bu eylemin devamı, ikizler aynı odada kalırsa birbirini uyandırır mı? Bu farklı bir araştırma ve yazı konusu sanırım. Şimdilik çok güzel bir haftanız olsun dileğindeyim….

Not: Dondurma ne güzel bir gıda maddesi söylemeden edemeyeceğim…

Ankara’dan sevgilerimle…

Şimal

***

Şimal’in tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

 1. Şimal her hafta düzenli takip ediyor olduğum günlük seninki oldu yeni dönemde. Yazılarını iple çekiyorum. İkiz gebesi olman bir yana doğum yerim Çankırı benim, memleketim de Ankara 🙂 🙂 Pek bi yakın hissettim seni kendime 🙂 🙂 Dualarım seninle, umarım bu küçükcük parçacık çok çok büyük işler başarır ve seni finish çizgisine başarıyla taşır 🙂 🙂
  İkiz gebelik sürecim boyunca pimpirikli yapım nedeniyle iki doktora gittim eş zamanlı taa ki 30. haftaya kadar. İki bebek aynı anda taşınır da iki doktor aynı anda görülmez mi? Neden olmasın 🙂 Daha sonra içgüdülerime güvenerek doğum için seçtiğim doktorumla devam ettim. İyi ki böyle yapmışım, doğru seçimmiş 🙂 İkili-üçlü testi sadece ultrason kemik boyu ve ense kalınlığı ölçümü ile yapıyorlar ikiz gebelikte, sebebi dediğin gibi hormon ölçümlerinde çift bebek ile çift kat hormon miktarı olacağından doğru sonuç vermemesi ama bir nedeni de ellerinde yeterli çoğul gebelik hormon değeri olmaması. benim iki doktorumdan birisi kan tahlili yaptırdı biri yaptırmadı. ikisi farklı laboratuvarlarla çalışıyormuş ve yaptıranın dediğine göre ellerinde daha fazla sayıda çoğul gebelik hormon değeri bulunuyormuş; onlarla kıyaslıyorlar. Ama tabii tek bebekteki gibi kesin sonuç vermiyor; diyelim ki bebeklerin sadece birinde varsa sorun muhtemelen tespiti zor. Amniyosentez ikizde daha riskli, ama şu kan tahlilinden yapılan teste acıma para ver derim. Benim bir tanıdığım 45 yaşında gebe kaldığını öğrendi, amniyosentez istendi ama riskleri nedeniyle bu kan tahlilinden yapılan testi yaptırdılar. Çok faydasını gördüler.
  http://dubleanne.com/2013/04/23/dubleannenin-hamilelik-guncesi-gebelik-hakkinda-kaynaklar/
  Gebelikte ben de çok kaynak araştırdım ama özellikle çoğul gebeliğe dair bir bilgiye ulaşmak zor. İkiz bebeklerle uğraşmak kesinlikle çok farklı tek bebeğe göre, dinemikleri çok farklı ama sen tekil bebek bakım kitaplarını okuyarak kendine bir background oluştur. Emin ol çocuklar doğunca eline almaya fırsatın olmayacak üstelik bebişlerin kendi kitaplarını kendileri yazacak 🙂 🙂 bilinçaltında kalır ama bağzı bilgiler. onun dışında anne arkadaş tecrübeleri ve anneanne-babanne tecrübeleri de bolca işe yarayacak. Ben sana muhakkak “Doğmamış Bebeğin Gizli Yaşamı”nı okumanı öneriyorum. Bence en önemli kitap o. Yoksa muhakkak öğreniliyor alt değiştirme ya da emzirme, bunlar için tecrübe etmek gerekiyor. İkiz hakkında ise Özlem P. Şinik’in kitapları ile İkizlerle Hayat-Derya Coşkundeniz’i öneririm.
  Ek olarak ikizleri muhakkak aynı odada yatırmalı. Eğer en baştan ayırırsan sonra birbirlerinin seslerine alışamazlar ve daha zorluk çekersin ilerleyen dönemlerde.
  sevgiler 🙂
  dubleanne

 2. Merhaba simal, görüyorum ki sürece alismis ve rahatlamissin. Senin adina cok sevindim. Emin ol, bundan sonrasi daha kolay olacak. Insallah o dolabi minik minik giysilerle doldurdugun gunleri de görürüz 🙂 simdi 30gram olabilirler ama bir kac ay Iicinde kacaman olup göbeginde yer savaslari yapacaklar. Türkce yayinlar icinde cogul gebelikle ilgili pek doyurucu yayin yok ne yazik ki, eger ingilizcen yeterliyse bebeginizi beklerken sizi neler bekler kitabinin yayinevinden cikmis bir cogul gebelik kitabi var, onu önerebilirim. Sevgilerimle