2 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 11. hafta

Gebe yazar Öznur, yazılarına devam ediyor:

***

Hayatımın en güzel, en duygusal, en kötü, en sinirli, en gergin, en dengesiz zamanlarını yaşıyorum.

İnanmakta zorlandığım bir hızla tüm duygularım değişiyor. Sakin sakin araba kullanırken birden içinden şeytan fırlamış bir kadına dönüşüveriyorum mesela… Utanmasam ve kendimi tutmasam el frenini çekip, o soğukta ve yağmurda dışarı çıkıp, bir emniyet şeridi ayısını fena halde benzeteceğim! Bu vahşet ve güç kapasitesini kendimde bulmak korkutucu oluyor çoğu zaman.

Bu duyguma engel olamadığım için de, eve arabayla gideceğim zamanlar işten 1 saat erken çıkmaya (kaçmaya) başladım. Nispeten daha az sinirleneyim diye… Miniğim, annen bu aralar biraz küfürbaz ve fazlaca asabi ama sen hissetmiyorsundur umarım bunları…

Oznur11

Bir yandan tüm bu duygu karmaşını yazıya dökmeye çalışırken de, bir yandan “Amma şikayet ettin” diye söyleniyorum kendime kendime. Son nefeste bir tahlil daha doğru olur elbette ama oldukça şanslı olduğumun da farkındayım aslında. Beklediğimin de ötesinde bir hızla gelişin, şimdilik iyi giden gelişimin ve bundan sonra bize yaşatacağın tarifi zor duygular için kendimi oldukça şanslı hissediyorum. Mide bulantısından, kanamalardan, gerginlikten yakınırken, bunları yaşamak için çok çaba sarfetmiş ve hala sarfetmekte olanlar geliyor aklıma. İşte söz bitiyor zaten o zaman, aslında bunların şikayet olmadığını tekrarlıyorum içimden, minnetle doluyorum bir an.

Ama sadece kısa bir an.

İşyerinde saçma bir şey oluncaya kadar sürebiliyor bu sükunet. Ya da bir diğeri direksiyonu önüme kırıncaya kadar. Dudaklarını şişirip, büzmüş bir hemcins selfie’sine rastlayıncaya kadar. Yahut fırsatçılığı, insan olmanın bir parçası sanan bir canlı görünceye kadar.

Yani maksimum yarım saat. Sonrasında Mrs. Exorcist yine devrede.

Neyse, sabredeceğiz… Tüm bunların ilk trimestera özgü duygular olduğunu umuyorum.

Bu hafta mide bulantılarımda bir artış var, özellikle sigara kokusuna karşı. Şirkette yangın merdiveninde sigara içiliyor. (Ahh zamanında ben de içerdim) Lakin kapalı ve küçük bir alan olduğu için çıkanların feci bir kokuya büründüğünü hamile olduğumda farkettim. Bu hafta artan koku hassasiyetinin de etkisiyle her sigara içenin ardından kolonyalı mendil burnuma dayıyorum bir 10 dakika. Yoksa nefes alamıyorum zaten. Bu konuyu henüz doktoruma sormadım ama bir yandan da içinde alkol olduğu için tereddüt ediyorum aslında, başka bir çaresine mi bakmak lazım acep?

Önümüzdeki hafta doktorumuzla tahlil sonuçlarını değerlendireceğiz. Bu arada hamileliğim boyunca ilk kez tahlil yaptırdım,  doktorumun önerisi ile standart tahliler için ASM’ye gittim, bir ton misafir hasta uygulamasından sonra zor bela tahlilleri yaptırdım. Kayıt olayım diyorum, kapasitemiz dolu alamayız diyorlar, ama misafir gidince kapasiteleri oluyor, ilginç geldi ama bıkkın bir moddaydım, daha fazla soru sormadım.

ASM’nin yapmadığı tahliller ile ilgili başka bir özel hastaneye gittim, burası da doktor dışardan olduğu için tonla tahlil parası istedi, verdik mecbur ama bu özel muayenehane işi kafamı bozmaya başladı. Tamam, normal doğumu destekleyen iyi bir doktor buldum, güveniyorum da kendisine ama her defasında tahlillere bu kadar zaman harcamak daha ilkinden zor geldi. Doktor için ayrı, tahliller için ayrı, tahlilleri almak için ayrı izin almak zorunda kalıyorum. Her an hastane doktoruna geçiş yapabilirmişim gibi geliyor. Şu gergin hafta bir bitsin de ondan sonra tekrar değerlendireceğim, hali hazırdaki ruh halimle hangi kararı versem yanlış olacakmış gibi geliyor.

Bebeğim şu an bir zeytin tanesi kadar ve sadece bu aklıma gelince gülümsüyorum bu hafta. Haftaya kalp atışlarını duyunca eminim keyfim çok daha yerine gelecek.

İlk trimester buhranlarından bu haftalık bu kadar, haftaya görüşmek üzere…

Sevgiler,

Öznur

***

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

2 yorum

  1. Mrb öznür,inşallah bebeğini sağlıkla kucağına alırsın.doktor konusu gerçekten senin için yorucuymuş.ki bu daha başlangıç son aylarda dr ziyaretlerin artacak.sana hastane doktoru olarak musevi hastanesinde meltem hanımı tavsiye edebilirim.sezeryenli olmama rağmen normal doğuma teşvik ediyodu ama son anda sezeryen oldum.sevgilerimle

  2. O sigara birde parfüm kokusu hala benimde dünyami karartan seyler ve tabii birde agir kizartma ve yemek kokulari ama nispeten azaliyor Öznur kolonyali mendil evet biraz sakincali sma yinede sor isterse.
    Saglikli ve sakin günler…