58 Yorum

Dini Eğitim Sistemi

Geçtiğimiz üç gün boyunca Milli Eğitim Şurası Antalya’da toplandı. En son toplandığında, eğitim tarihimize adını altın harflerle yazdıran 4+4+4 sistemini çıkaran Şuradan bu sefer de harika kararlar çıktı…

Öncelikle Milli Eğitim Şurası nedir, onu bi izah edelim. Yakın zamana kadar ben de bilmiyordum:

Milli Eğitim Şurası, Milli Eğitim Bakanlığı’nın en yüksek danışma kuruludur ve eğitim alanındaki en köklü kurullardan biridir. Yasal tanımı gereği, Türkiye’de eğitim sistemini geliştirmek ve eğitimin niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretim ile ilgili konuları incelemekten ve öneri niteliğinde kararlar almaktan sorumludur. (Kaynak: Milli Eğitim Şurası’nın İşlevi, Eğitim Reformu Girişimi)

Şimdi de hep birlikte, ”eğitimin niteliğini yükseltmek için toplanan bu en yüksek danışma kurulunun” aldığı kararlardan biri olan, dün haber sitelerinde çıkan İlkokul 1, 2 ve 3. sınıflar da din kültürü ve ahlak bilgisi dersi görecek başlıklı haberden yaptığımız şu alıntıya bakalım:

İlkokullara ilişkin öneriler arasından, görsel sanatlar ve müzik derslerinin haftada en az ikişer ders saati olması, ilkokul 1,2 ve 3. sınıflarda din kültürü ve ahlak bilgisi dersinin konulması, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi programlarında çoğulcu anlayış ilkesine yer verilmesi, trafik güvenliği ile insan hakları, yurttaşlık ve demokrasi derslerinin, haftalık ders çizelgesinden kaldırılması, trafik güvenliği dersinin içeriğinin hayat bilgisi dersi içinde, yurttaşlık ve demokrasi dersinin içeriğinin de sosyal bilgiler dersinde verilmesi, müfredat programların 1,2, 3 ve 4. sınıflarda sadeleştirilmesi, fen bilgisi ve sosyal bilgiler dersinin 4. sınıftan itibaren programa eşit bir şekilde yansıtılması, fen bilimleri dersinin adının fen bilgisi olarak değiştirilmesi önerileri kabul edildi.

Şimdi bu alıntıyı inceleyelim:

Trafik güvenliği haftalık ders çizelgesinden kaldırılmış. Demek ki her sene binlerce kişinin öldüğü trafik kazaları bu ülkenin en büyük sorunlarından biri değil. 

İnsan hakları haftalık ders çizelgesinden kaldırılmış. Demek ki her sene yüzlerce insan nefret cinayetlerine, namus cinayetlerine kurban gitmiyor. Demek ki bu ülkede çocuklar evlendirilmiyor, hiç çocuk işçi çalıştırılmıyor.

Yurttaşlık ve demokrasi dersleri haftalık ders çizelgesinden kaldırılmış. Demek ki ”Avrupa’nın en büyük adalet sarayı”nın bizde olması işe yaramış. Demek gazetecilerin en çok mahkum edildiği bir ülke değiliz.

Ve, ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara din kültürü ve ahlak bilgisi konmuş.

Bir de liselere Osmanlıca Türkçesi zorunlu ders olarak konmuş.

Zorunlu din eğitiminin anaokulundan itibaren verilmesi tartışılmış, ancak geçmemiş.

Demek ki milli eğitim sisteminin en büyük sorunu dini eğitim sistemi olmamasıymış.

En büyük eksikliği, ilkokulda din dersinin zorunlu olmamasıymış.

Çünkü bu ülkedeki eğitim sisteminin en büyük sorunu ezbercilik değil.

12 yıllık iktidarda eğitim sisteminin 10 kereden fazla değişmesi hiç değil.

Çocukların hırs küpüne dönüşmesi, çocukluklarının sömürülmesi de değil.

Eğitimde ayrımcılık diye bir şey zaten yok.

Bu ülkedeki eğitim sisteminin en büyük sorunu, ilkokul birinci sınıftan itibaren din kültürü ve ahlak bilgisi dersi konmasıydı, o da oldu çok şükür.

Bravo.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

58 yorum

 1. Biz vaktiyle çok acılar çektik şimdi sıra sizde diyenler gelmemiş daha hayret.

 2. Yeter artık ben dayanamıyorum. Ne yapacağımı da bilemiyorum. Din Kültürü derslerinin tamamen kaldırılması gerektiğini ve isteyenin din eğitimini evde kendi vermesi gerektiğine inanıyorum.

  Osmanlıca dersi???
  Fen Bilimleri yerine Fen Bilgisi ?? Adamlar bilime karşı olduğundan herhalde..

  Gerisini içimden söyleyeceğim buraya yazamayacağım.

 3. Adamlar zaten din egitimi olmazsa sapkinlik olur siariyla her tür karari cikarmaktalar. Muhafazakar demokrat olarsk gelip 10 yilda ülkeyi dini bütün söylemlerle bin parcaya bölüp, yozlastirdilar.
  Kaldirdiklari tüm o dersler, daha iyi bir toplum icin adim atilacak uygulamalardi ama zaten onlarda bunun bilincinde olarak kaldiriyorlar. Sormayan, sorgulamayan, üretmeyen, düsünmeyen, elestirmeyen bir güruh yaratildi. Simdi sira gelecek yeni nesilde. Bunlardan hic kurtulus yok gibi, bunlari dünyaya inen ziyeretciler diye bir uzay dizisi vardi onlara benzetiyorum.

 4. evde din eğitimi verecek kapasitemiz yok.kapasitemiz olsa ”mum dibini ışıtmaz”
  inanıyorsak dini öğreneceğiz.insaallah okulda öğretenler bu işin erbabı olurlar.dersler keldırılmamış .diger derslerin içine konmuş.bizde yurttaşlık trafik dersi yoktu.ben yeşil ısık yansada etrafa bakar hızlıca gecerim.milletimin hakkı var diyerek kamu mallarına asla zarar vermem.peki bunları nereden ögrendim.”müslüman elinden dilinden emin olunandır”
  ferah olun tek amacımız cocuklarımızın dünyası olmasın.ahireti unutmayalım.
  ebeveyn olarak öğretmenleri sorgulayalım.doğruları yanlış ögrettiklerınde onlarla konusalım.hatalarını soyleyelim.birilerı dini kılıf yapıyorsa din bu değildir diyelim.musluman yanlış olabılır.ama islam dini yanlış değil.hak din olduğunu unutmayalım.birilerıne kızarken dine zarar vermeyelim.

  • sizi alkışlıyorum…

  • Bakın siz de söylüyorsunuz: ‘İNANIYORSAK dini öğreneceğiz’ diyorsunuz. Ya inanmıyorsak? Ya başka bir dine inanıyorsak? Ya neye ne kadar inanacağımıza kendimiz karar veriyorsak? O zaman, bunun okulda verilmesi ‘dayatma’ olmuyor mu?

   • biz hani okullarda okuduk ya din külturu ve ahlak bilgisi bu dersler hep toplumsal yaşamla alakalıydı. bu guruptaki çocuklara zaten teferruatlı ders verilmez.insanları dogayı hayvanları sev öğretilir.
    zaten çocuklarına dini eğitim vermekisteyenler takviye yaparlar.ama önemli olan bilirkişilerin bu işi üstlenmeleri.ınsanların eksikliklerini doğru yerde getirmeli.
    veli istemiyorsa muafiyetini istemeli.çocuk da başka şekilde bu ders saatinde değerlendirilmeli.herkes birbirini kabullenmeli.
    ama işte konu din olunca herkes hassasiyetli davranıyor kendine gore.ortaokullarda seçmeli oldu duyuyorum talep gayet iyi.madem insanları sıkıntıya sokacak bu da seçmeli olması için gayret edelim ama çocuklarımızı dünyada din yok gibi bi haber yetişmesine izin vermeyelim.doğru bilgeye doğru almaları için çaba gösterelim.yazıyla tam da anlatmak istediklerimi anlatamıyorum.farklı ınsanların neler düşündüğünü merak ediyorum.o yüzden sizinleyim.

    • “çocuklarımızı dünyada din yok gibi bi haber yetişmesine izin vermeyelim.doğru bilgeye doğru almaları için çaba gösterelim.

     Sevgili Ümmühan Hanim, kastiniz, cocuklar sadece “din kavrami”ndan haberdar olsunlar ise, maalesef bu dediginiz sekilde islenmiyor ve eminim ki islenmeyecek din dersleri. Cocuklara sadece “din kavrami” tanitilip, tüm dinlere ve inancsizliga esit mesafede yaklasilarak anlatilmayacak ki konular, en azindan benim din dersi tecrübelerim oyleydi. Oyle olabilse keske, mesela felsefe dersi gibi islenebilse.

     Ancak kastiniz, “dinsiz mi yetissin cocuklar, dogruyu, yani dinimizi ogrensinler,” ise, o zaman iste bu bir dayatma oluyor, zira evet, cocugunun inancsiz yetismesini tercih edecek aileler de var ve onlarin da kendilerine gore dogrulari var. Iste zaten bu yüzden devlet bu ise hic karismamali.

   • dayatma paranoyalarınız galiba şura’da alınan din eğitimi dersini istemeyen velinin bundan muafiyet hakkında bulunabileceğini gözden kaçırmanıza sebep olmuş. dinin özüyle ilgili bir sır vereyim size. dinde nicelik değil; nitelik esastır. Allahü teala kullarını amellerini samimiyet ve ihlasla yapma durumuna göre hesaba çekecektir. sizin çocuklarınızı zorla namaz kıldıralım ; dini değerleri kafalarına nakşedelim diye bir endişemiz yok. başta kendimiz olmak üzere; müslümanım ve dinimi yaşamak istiyorum diyen kesime dinini daha doğru öğrenmesi ve özüyle yaşaması konusunda endişeliyiz. öğrendim, yaptım, ettim, ben dindarım demekten istiaze ederek son nefesimize kadar da bunun için endişe edeceğiz; eğer yüksek sesle ve şükrederek müslümanım diyebiliyorsak.

    • Ilkokul 1-2-3. siniflara konulan din dersi iddia ettiginiz gibi secmeli degil, zorunlu, o siniflar icin secmeli ders kavrami zaten genel olarak yok bildigim kadari ile. Yani ailelerinin girisimi ile din dersinden muaf olacak cocuklar, o ders saatlerinde sinifta mi, disarida mi bilemem, beklemek zorunda kalacak, sinif arkadaslarindan ayri dusecekler. O yasta bunu cocuga anlatmak da zor, sinif arkadaslarinin onu “farkli” diye dislamasinin onune gecmek de zor.

     Diger yazdiklariniza gelince, sizin kisisel olarak samimiyetinize inaniyorum, kimseye dini degerleri empoze etmeye calismiyor, dini inanciniza gore en dogru sekilde sürdürüyorsunuzdur hayatinizi eminim, ama cogul konusuyorsunuz ve kusura bakmayin, bunun dogru olmadigini, iktidarin amacinin -her daim vurgulandigi gibi- inanclara ozgurlukten, dininizi dilediginiz gibi yasamanizdan ziyade, toplumu muhafazakarlastirmak ve Islam’i mumkun olan en kucuk yastan cocuklara empoze etmek, acik acik soylendigi üzere “inancli gencler yetistirmek,” oldugunu kafasi azicik calisan herkes gorebiliyor.

  • Kamu malina zarar vermeme, milletin hakki vb. Bunlari gozetmek gerektigi Islam’a ozgu bir olgu degil ki, ne alakasi var din egitimi ile? Ben inancli bir insan degilim, ailemden de dini bir egitim almadim, ama hayatim boyunca hicbir kamu malina zarar vermedim, kirmizi isikta gecmedim, markette fazla verilen para üstünü cebime indirmedim, asla sokaga cop atmam, ta cocukken elimde misir kocani ile bilmemkac sokak yurumuslugum vardir cop bulmak icin vs. vs. Bunlar “evrensel” etik degerler, ateistlerin de, dadaistlerin de, budistlerin de, putperestlerin de sahip olabilecekleri türden. Islam’a ozgu degil.

   Ayrica demissiniz ki “Inaniyorsak dini ogrenecegiz.” Sonuna kadar katiliyorum, inaniyorsak ogrenecek ve cocugunuza da ogreteceksiniz. Ama laik bir devlette yasiyoruz ya hani (duy da inanma), devletin gorevi degil bu, sizin goreviniz, ki devlet bugun artik bir suru imkan sunuyor , Kuran kurslari, orta okulda secmeli din dersi vb. vb.

   Su konulan din dersleri Islam agirlikli olmayacak olsa, her dine ve dinsizlige objektif yaklasilsa, her sey nesnel olarak anlatilacak olsa yine -bir nebze- anlayacagim ama bunun boyle olmayacagini, tek bir dinin ve mezhebin empoze edilecegini hepimiz biliyoruz herhalde.

   Hep su taraftan bakiyorsunuz. Islam’i ogrenmenin ne zarari olur, ne guzel, iyi ahlakli yetisir cocuklarimiz, cunku sizin yasam tarziniza, inanisiniza uyan bir durum bu. Lüften unutmayin ama, sizin gibi dusunmeyen, farkli inanclari olan ve hatta inancsiz olan insanlar da var ve onlar cocuklarina bu egitimin verilmesini istemeyebilirler, bu da onlarin “yasam tarzlarina ve inanislarina” uyan bir durum.

   Son olarak vatandaslik ve trafikle ilgili dersler konusunda da sunu soyleyeyim. Bir donem boyunca her hafta -en az- bir saat (bilmiyorum haftada kac saat oldugunu) islenen bu dersler, diger derslerin zaten dolu olan mufredatina eklendiklerinde, ayni yogunlukla islenemezler, basit bir mantik hesabi bu.

 5. Zorunlu osmanlıca dersi mi? Geçmişte kalmış atalarımızla mı konuşucaz??????

  • Hayır. Bize unutturulmaya çalışılan kocaman bir medeniyeti tekrar keşfetmeye yarayacak. aslında bu sözlerin karşılığı susmaktı ama….neyse….

   • Evet, lütfen hepimize öğretsinler hatta, ileriye bakacağımıza geriye bakalım, ne Newton’lar ne Einstein’lar çıkarmışız, hep beraber keşfedelim. Ha bu arada halkımızın ortalama zeka seviyesi yerlerde sürünüyor, bunu nasıl geliştiririz gibi konular hiç önemli değil. Daha da çok ezber lazım.

 6. Fen bilimleri ile fen bilgisi arasındaki isim değilikliğini bu kadar ciddiye almaları çok ilginç. Bilim kavramını hayatımızdan çıkarmaya çalışıyorlar herhaldr. Bilgi ise daha yaygın bir kelime c bilgisi y bilgisi gibi her şey için söylenebilir. Osmanlıca dersi gelmesine çok şaşırdım, doğrudan zorunlu arapça koyacaklardı belki ama biraz daha ılımlı olsun diye düşünmüş olmalılar. Diğer yandan bu dersi koymalarındaki amacın osmanlıca öğretmekten ziyade imamhatip mezunlarına iş yaratmak olduğunu düşğnüyorum. Bu dersleri kim verecek tabi ki arapça bilen inamhatip mezunları. Bir sürü öğretmen atayacaklar şimdi, onca öğretmen iş bekliyorken

 7. Zorunlu Osmanlıca dersinin ne yazık ki kötü amaçlı tek bir sebebi olabilir. Osmanlıca dediğimiz Arapça harfleriyle Türkçe kelimeler yazmaktır. Dolayısıyla bir sonraki aşamada Arapça harfleri yazabilen çocuklar Arapça öğrenmeye de yakınlaşacaktır.

 8. Dersin adı Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olmasına rağmen Ahlak bilgisi kısmı es geçilerek , dua ezberlemenin ve öğretmen masasının üzerinde namaz kılmanın öğretilmesi dışında ahlak ile ilgili ve toplumsal yaşama dair pek birşey hatırlamıyorum derslerde öğrendiklerimizden.

  • Haklisiniz. Ankara Koleji mezunuyum, orta 1’de siralarin ustunde namaz kildirildigimizi cok net hatirliyorum. Dua ezberlemeye calismakla gecmisti tum yil. Halbuki gercek anlamiyla bir din tarihi dersi olsa, tum dinler anlatilsa, gosterilse…ne buyuk bir kulturel zenginlik olur. Ama hayir, ahlak kismi es gecildigi gibi kultur kismi da es geciliyor.

   • Bizim de dualari ezberden yanlis okuyanlarin kulak memelerini dolmakalemle kapaginin arasinda sikistiran psikopat bir ogretmenimiz vardi.

  • ÇOK ENTERESAN İMAM HATİP ORTAOKUL VE LİSESİNDE OKUDUM BİR KERE SINIFTA NAMAZ KILMADIK. İSTEYEN GİDİP MESCİDDE KILARDI ODA SINIFIN YARISI YA GİDERDİ YA GİTMEZDİ KİMSE SORMAZDI BİLE ZATEN NAMAZ DERSTE OLMAZ VAKİTLERİNDE YANİ ÖĞLE TATİLİNDE KILINIRDI. HER DERSTE OLDUĞU GİBİ ÖĞRETMENİN GARİPLİĞİNE ÇATMIŞSINIZ. GENELLEMEYE YAPMAYIN BENCE.

   • Katre Hanim, siz zaten din egitimi vermekte uzmanlasan bir okulda okumussunuz. Din Kulturu ve Ahlak Bilgisi dersleri veren hocalar sizin hayal ettiginiz idealist ogretmenler degiller ki, benim deneyimim de bu arkadaslarinkinden farkli degil. DKvAB bizim icin son derece geyik bir dersti, dua ezberler, sozluye kalkar Islamin 5 sartini siralar, sinifi gecerdin. Oyle sorgulama, dinin felsefesini dusunmek, iyi ahlakli olmak nedir sorulari… Bunlari lise seviyesindeki normal mufredatta bulamazsiniz. Yok cunku. Ilkokul cagindaki cocuklar bu sorularla egitilmeyecekler zaten, onlar da ezberleyip, derste sikilip, oflayip puflayacaklar. Okuduklarini anlamayacaklar, cunku ogrenme isinin 1/3u okulda oluyorsa, 2/3 aile, cevre, arkadaslar. Yani hukumetin zorla bu dersi vermesi, sizin gibi bu ise taraftar olanlarin oyunu garantilemek icin bir strateji. Populist rejimler boyledir, oyle sizin dusundugunuz gibi, ahlak, hak, hukuk, ahiret bekciligi filan yapmazlar. Oyunu alir, ama egitimsiz ogretmeni goz boyasin diye sinifa salar, hem vakit hem nakit israfi yapar.

   • Katre Hanım, ben Anadolu’nun küçük sayılabilecek bir şehrinde okudum, benim din dersi deneyimim de aynı diğer arkadaşlarla. Yani bunlar münferit olaylar değil, emin olun. İmam hatip olmayan okulların kaderi. Sıraların üzerinde namaz kılıp not almak. Namazı sizler ibadetiniz için zamanında (öğle aranızda) kılmışsınız, çok güzel. Bizlere ise öğretmek ve not vermek amacıyla her hafta bir kız-bir erkek öğrenciye sıraların üzerinde kıldırılırdı. Ve 12 yaşında bir çocuğun ayetelkürsi’yi ezberden okuması ne zordur, yanında bir de matematik, fen, sosyal, türkçe, ingilizce vs vs gibi derslerden ödevleri varken….Ve ne oldu biliyormusunuz? Ben ayetelkürsi’yi ezberden okuyup notumu aldıktan hemen sonra, belki 1-2 gün içinde hatta, UNUTTUM! Evet evet, yani ders hiiiiiç bir işe yaramadı. Öğretmen/devlet amacına ulaşamadı. Din gönül işidir. İSTEYEN öğrenmeli ve uygulamalıdır. Benim için sadece karnede görünecek bir nottu, göründü ve unutuldu. Keşke dayatma olmasaydı da, mesela ben şimdi nazar duasını ezberden okuyabilseydim en azından. Şu anda çocukluktan kalma bir tepki duyuyorum arapça dualara. Ben anadilimde dua ediyorum. Çocuğumun da öyle olmasını istiyorum. İşte bu yüzden devletin din işlerine karışmaması gerekir. Devletin dini olmaz, insanların dini olur. Devlet tüzel kişiliktir. Devlet laik olursa esas, hak yerini bulur.

 9. Yaşamımızın her alanını dinle şekillendirmeye çalışıyorlar. Amaç dindar bir nesil yetiştirmek olunca haliyle birinci sınıftan itibaren çocukların ( ki alevi ailelerin ve hiçbir dine ait olmadığını düşünen ailelerin çocuklarını ayırmadan) dinle uyuşturulmasına başlamaları gerekiyor.

 10. söz konusu karardan Din kültürü dersinin alınması ile ilgili bir karar çıkmış olması mı rahatsız ediyor sizi, yoksa genel olarak eğitim sistemi mi? eğitim sistemine eleştirilerinizi söz konusu dersten hareket etmeden yapmanız daha sağlıklı olacaktır, aksi takdirde buradaki yorumların hepsi ve tartışmaların odağı bu ders olmaktan çıkmayacak. bu da sağlıklı bir tartışma ortamına zemin hazırlamayacak.
  ders saatlerinin azaltılarak teneffüs saatlerinin artması için bazı derslerin içeriklerinin farklı dersler içerisine alınması sözkonusu. trafik dersinin içeriğinin kaldırılması değil. zaten haftada 5 saat de olsa özlü bir şekilde sunulmayan, aileler ve sosyal çevreler tarafından desteklenmeyen bir trafik dersinin faydalı olmayacağını siz de takdir edersiniz.
  yapılan çalışmaları anlamaya çalışarak ve ülkemiz için desteklemeye çalışarak yorumlamak kimseye zarar getirmez. çoğu anlayışın yaptığı gibi daha yürürlüğe girmeden alınan kararları sadece başlıklarına bakarak eleştirmek, tükaka demek de kimseye fayda getirmedi şimdiye kadar. daha güzel şeyler olabilirdi, ama olamıyor. izin verilmiyor; istenmiyor. çünkü “ak” birileri yapmış olacak diye… külli itirazların altında bu anlayış da var malesef. sizi tenzih ederek geneli gözlemleyerek söylüyorum. parantez içinde kalmasını umarak bu gözlemimi bir kenara bırakıp baştaki konuya; din dersleri konusuna geri dönersek;
  evet; dini “concern”leri yüksek bir hükümet tarafından yönetiliyoruz. ( oy veren çoğunluk öyle olduğundan olabilir mi, demokrasi çoğunluğun seçimini gerektirdiğinden olabilir mi?) elbette ki tabanını düşünerek sosyal politik yaklaşımlar alabilir. ve ben oy veren kesim olarak ve sesimiz muhalif kesimden az çıkmasına rağmen sayısal olarak büyük kesimin görüşünü dile getirmeye çalışarak diyorum ki: evet; destekliyorum. sözde değil ; özde olarak destekliyorum. benim görüşüme göre sağlıklı, doğru dini eğitime; ahlaki değerler eğitimine ihtiyacımız var. ve bilmeyen olabilir belki ama ahlaki değerlerin ana kaynağı dindir. başka öğretiler değil. siz çocuklarınıza ahlaki değerleri neye dayandırarak vermeyi düşünüyorsunuz bilmiyorum ama ben dinime dayandırarak vermek istiyorum. ha siz “ben bir dine dayandırmadan vermek istiyorum” diyebilirsiniz yine de. o zaman içinizi ferahlatacak bir şey söyleyeyim: din dersi zorunlu değil. ama büyük çoğunluk bunu talep ediyorsa da müfredata alınması konusuna hangi sosyal devlet hakkıyla itiraz edebiliyorsunuz, anlayamıyorum. ve üzülerek görüyorum ki, itirazlar ne dinsel, ne bilimsel gerçeklere, ne de sosyal devletin sağladığı insan haklarına dayanıyor. buna tek kelimeyle bazı şeylerin cahili olmak demek isterdim ama cehalet bu olguyu anlamaya imkan vermeyebiliyor. eğitimin kalitesinin artması için görüşlerinizi paylaşmak, var olan sistem üzerine elle tutulur alternatif sunmak ve bunları tartışmak daha doğru. ama bu doğrultudaki her fikrin eninde sonunda ailedeki eğitimde ve yaklaşımda bittiğini görürsünüz. yazıda dikkat çeken, “insan hakları, trafik, gibi derslerin içeriklerinin başka dersler içinde verilmesi, ayrı ders olmaktan çıkarılması konusunda ise bir görüşümü paylaşmak istiyorum; bu ve benzeri bir çok ders ayrı dersler olarak düzenlenmiş bile olsaydı bu şura’da; buradaki yorumların ekseriyatı yine olumsuz eleştiriler, kulplar takmalar; sözde değil özde olsunlar ekseninden çıkmayacaktı. diğer tüm iyi-kötü kararlarda yapılanlar gibi. anlatabiliyor muyum?

  • Betul Hanim, bu dersin ilkokul 1. siniftan itibaren zorunlu olmasi gerektigi yonunde gorus bildirilmis. Muhtemelen bu karar yakinda uygulamaya konacak.

   Madem akli basinda, argumanli ama seviyeli bir tartisma gormek istiyorsunuz. Ben size sebep olayim ve su sorulari sorayim.

   1. Milli Egitim’in mevcut ogretmen acigi ortada. Kadro eksikligini gecici atamalarla yuruterek gunu kurtarmaya calisan bir anlayis var. Bu kadar kisa surede bu kadar Din Kulturu ve Ahlak Bilgisi dersi verecek ogretmeni nasil bulacak?

   2. Hadi gecici kadroyla gunu kurtardi diyelim. Bu ogretmenlerin ne kadari DKvAB dersini 1,2 ve 3. siniflara verebilecek pedagojik formasyondan gecebilecek? Boyle onemli bir dersi adamakilli ogretebilmek icin iki aylik kurslar pek ideal cozumler degil takdir edersiniz.

   3. Hadi herseyi yapmak icin gerekli insan kaynagini ve zamani buldu. Bu kadar ogretmenin egitim masraflarini nasil karsilayacak? Malum, MEB butcesi ortada.

   3.a. Vergileri artirsin: iste zurnanin zirt dedigi yer: ben sizin cocuklariniz icin uygun gordugunuz egitimin parasini cebimden cikarip vermem. Vermek istemem, cunku bunun bana dindar olsam da bir getirisi yok. Neden? Mesele saglik veya emeklilik olsa is baska, o zaman veririm, bugun bana, yarin sana. Ama din egitiminde boyle bir olay yok. Sizin ozel tercihiniz aklima yatmazsa, ve bana bir getirisi yoksa, bunu bana zorla empoze ederseniz, benim parami rizam olmadan alirsiniz cebimden. Ben de bunu size helal etmem. Kul hakki diye bir sey var.

   3b. Diyelim ki ben din egitimini kendim evde vermek istiyorum. Ya da ozel hocadan ders aldirmak istiyorum. Cocugum kuran kursuna gitsin, falanca hocanin tedrisatindan gecsin diyorum. Gunahi vebali boynuma. Yanlis egitim verirsem, sorumluluk benim. Sacma sapan bir hocanin eline verirsem, sorumluluk gene benim. Simdi, yalan yanlis din egitimini yari-egitimli kadrolarla devletten alinca ahiret sorumlulugum biraz dusuyor mu? Cocugum bu egitimle diyelim hurafeler anlatan bir devlet hocasinin eline dustuyse, ben yarin oburgun Ahirette “sorumluluk benim degil, ben parasini da yetkisini de AKP hukumetine verdim, ondan hesap sorun” mu diyecegim?

   4. Devlet okullarinda egitim alan cocuklarin ortalama basarisi genelde cok dusuk. Ornegin PISA skorlari karsilastirmasi yapin, uluslararasi alanda nerelerde oldugumuz ortada. Zorunlu derslerden en temel egitimi zaten yarim yamalak veren bir egitim sistemi, DKvAB dersini hakkiyla ogretebilecek mi sizce? Devletin gucu herseye yeter diye bir ezber var bu topraklarda– Allah’in gucu herseye yeter, devletin yetmez diyeyim. Yetmiyor da zaten, yoksa egitim degerlendirme kriterleri bizi OECD ulkelerinin en altina koymazdi. Din egitimini de ne bu hukumet ne de baska bir hukumet layikiyla yerine getirebilir. Bu is secmeli ve ozelde kalsin, bakin AKP secmenlerinin cogu evinde din egitimi almis insanlar. IHL mezunlari da var tabi, ama cogunluk duz lise. Devlet karismasin bu ise bence. Daha dindar nesiller zaten cikiyor, o da ozelden aldiklari egitimle.

  • Ufacık çocuklara din dersi verilmesini uygun gören kişilere:

   Betül hanımın dediği gibi, “haftada 5 saat de olsa özlü bir şekilde sunulmayan, aileler ve sosyal çevreler tarafından desteklenmeyen bir trafik dersinin faydalı olmayacağını siz de takdir edersiniz.” haklısınız fakat bu görüş tüm dersler için geçerli, din dersleri için de.

   Desteklediğiniz parti 12 yıldır iktidarda, ortalıkta at koşturuyor; “daha güzel şeyler olabilirdi, ama olamıyor. izin verilmiyor; istenmiyor. çünkü “ak” birileri yapmış olacak diye” ifadenizle ne kastediyorsunuz? AKP seçmeni olmayan %50’lik bir kesim tasvip etmediği yaşam biçimlerine boyun eğmek zorunda kalıyor ve sonsuz bir açgözlülükle, hırsla ve görgüsüzlükle sarmalanmış “sözde dindar” yaşamları ödediği vergilerle desteklemek zorunda kalıyorlar. Yıllardır bahane edilen “mağduriyet” bitmedi mi sizce?

   Asıl sorun ne biliyormusunuz, saygı ve hoşgörü eksikliği.

   Neden bu kadar korkuyorsunuz? Neden bu zorlamalar? Size ne, istediği dini öğrensin, ister dindar olsun, ister ateist, siz mi hesap vereceksiniz “ahiret”te? Lütfen biraz sağduyulu olun ve insanları dayatmalarla yönetmeyi bırakın, farkında değilmisiniz bu yapılanlar sadece kağıtta kalıyor fakat önemli olan öz. Eğer din dersi konusundaki dayatma devam ederse ben ve pekçok arkadaşım çocuklarımızın nüfus cüzdanındaki din hanesini sildirme kararı aldık. Kağıtta “dinsiz” olacaklar, fakat kimseye kendimizi ispatlamak zorunda değiliz, kimin ne olduğunu Allah AKP’den daha iyi biliyor, ne düşünecekleri de zerre kadar önemli değil, önemli olan çocuklarımın ruhen sağlıklı, doymuş ve özgüvenli bireyler olarak yetişmeleri.

 11. Küçük Mucizem

  Din kisvesi altında cahiliye devrine doğru yol mu alıyoruz? Ortadoğunun hali ortada. Dinin verdiği ahlak ortada.
  Her mitingde mezhep adlarını diline dolamış, kendinden olmayanı dinsiz kabul edenler.

  Adamlar evimizin içine kadar bizi gözetliyorken, bizim tek eksiğimiz din mi?
  Eğitimin farkı bu olsa gerek. 16-17 asırdır dinden başka uğraşacak şey mi kalmadı?

  • Dine düşmanlığınız dinsizliğe dostluğunuz olabilir. Benim için de mesela tam tersi olabilir. Ama hayatım boyunca dinsizlere karşı bu derece sığ ve hoşgörüsüz ve saygısız olmadım çok şükür. Çünkü dinimin verdiği ahlak bana bunu yaptırmaz. Vicdansızca genellemeler ise sadece gülünç duruma düşürüyor.

   • Küçük Mucizem

    Cevap vermemle uzayacak bu mevzu ama, siz beni dizsizlikle suçlayamazsınız. Bu kanıya nasıl varıyorsunuz? Bu çok trajikomik. Çok bildiğinizi sandığınız islam dininde dayatma yoktur. Bu din derslerini dayatmanın amacının çok farklı olduğunu hepimiz biliyoruz.

    Efendimizin bilime verdiği önemi görmezlikten gelemezsiniz heralde.
    “Çin’de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslümana farzdır. ”

    Dindar olmak ile dinci olmak çok farklı iki kavramdır.
    Ceddimden altı asır sonra müslüman olmuş biri mi bana islamı öğretecek?
    Türkiye de sadece müslümanlar yaşamıyor. Bu hiç önemli değil , öncelikle insanı sevin der. Çok bildiğiniz dinin temelinde bu vardır.

 12. Akıl tutulması yaşanıyor resmen.1. sınıf çocuğundan bahsediyoruz!!!! Allah aşkına ne dini ne ahlağı!!!
  1.sınıfta öğretmenler çocuğa yere çöp atmaması gerektiğini bile aylarca öğretemiyor.Çünkü çocuklar aileler tarafından o kadar bilinçsizce yetiştiriliyor ki .En ufak kuraldan , dinleme kapasitesinden uzaklar.O yüzden de ilkokul çağı asıl olarak eğitimle geçmesi gereken bir süreçtir.Bu kısır tartışmalar , bu iktidarın oyunundan başka bir şey değildir.Gerçek hayat çok farklı akıp giderken, insanları bölme politikalarıyla kendi iktidarlarını güçlendirmek ve bunun için de hepimizi birbirimize düşürmek terk dertleridir.En baştakilere verilsin din ve ahlak bilgisi eğitimi.En çok onların ihtiyacı var.İktidardakiler : Çocuklarımızın üzerinden ellerinizi çekin!!!

 13. İnançlı değilim, ancak inanca saygılıyım, haliyle karşımdan da aynı saygıyı bekleme hakkını kendimde görüyorum. Çocuklarımı da kendi değerlerim ile yetiştirmeyi planlıyorum ancak yaşadığımız toplum dikkate alındığında çocunluğun inandığı din hakkında da bilgi sahibi olmalarında bir sakınca görmüyorum. Sonuçta benim gibi onlar da yeterli olgunluğa eriştiklerinde kendi seçimlerini kendileri yapacaklardır. Ancak bilime meraklı kızıma büyük patlama, evrenin oluşumu ve canlı hayatın başlaması ve evrim hakkındaki bilimsel doğruları öğrettiğim bir esnada okuldan gelip anne bütün insanlar adem ve havvadan geliyormuş dediğinde ne diyeceğimi bilemedim açıkçası.
  Öğrencilere hatta toplumun geneline ahlaki değerlerin yeniden hatırlatılması yaşadığımız süreçte zaruri gibi görünse de bunların mini minnacık çocuklara ateşle, cehennemle korkutarak değil insan olmanın doğası olduğu için anlatılmasından yanayım. Ancak maksadın bu olmadığını,dayatmacı bir anlayışla, din bu bunu öğreneceksin zihniyetiyle yola çıkıldığını bizler farkındayız. Aksine inanlar zaten inancı kuvvetli arkadaşlardır.

  • Yaklaşımınız o kadar güzel ki. Keşke bu sakinlik ve dinginlikle konuşulabilse herşey…herkesin kendisine, sizin kendinize olan güveniniz ve saygınız kadar güven ve saygısı olsa…. bu kadar korkacak dehşete düşecek ne var anlamıyorum. Kendilerine ve çocuklarına mı güvenleri yok acaba? Ben inançlarımla aynı paralellikte gitmeyen ders anlatımlarından hiç korkmadım. Çünkü birincisi kendimle ve değerlerimle barışık bir insanım (sanki sizin gibi) ikincisi her görüşün karşıt bir görüşü olabileceği ve bununla hayatın herhangi bir döneminde karşılaşılabileceği gerçeğine gözünü kapamamış bir aydınlıktan geliyorum. Silmeye çalışmam ama cevap vermeye ve bulmaya ve fikir üretmeye çalışırım. Öğrendiğim doğruyu kendim yaşarım. Çocuğum da beğenirse alır. Soruları olursa cevaplarım. 34 yıllık hayatımda tek birşey öğrendiysem o da şudur: Dayatma hangi kanaldan olursa olsun insan yaratılışı onu zamanı gelince zaten reddeder. O yüzden kendinize ve doğrularınıza güvendiğiniz müddetçe herhangi bir şeyden korkmanıza gerek yok. Yorumunuzu okumak bir ayrıcalıktı. Tebrik ederim.

 14. Bu arada hazir egitim sistemiyken konu; birsilgibirkalem.org sitesine girme sansiniz olursa orada yuzlerce okulun,isinma aletinden,deftere,cantaya kadar binlerce istegini gonullu olarak karsilayabilirsiniz.Zor durumda egitim gormeye calisan milyonlarca ogrenciye katkida bulunmak herseye deger.

 15. Hani ilk okulda din dersi illa da olsun demiyorum ona sıra gelene kadar farklı sorunlar var onuda kabul ediyorum ama yazdıklarınla çelişip yanıltıcı bilgi vermek ne kadar doğru belki yanlışlıkla belki kasıtlı!
  Diyorsun ki trafik dersi demokrasi dersi ve insan hakları dersi kaldırılır mı diye isyan ediyorsun
  Ama kendi yazında söylemişsin zaten kaldırmıyorlar ki hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler dersleri ile birleştiriyorlar bu kadar kızmana gerek yok

 16. Evrim teorisinden bahseden arkadas, ne evrimi askolsun,insanoglu Havva ve Adem’in ensest yasayan cocuklarindan oldu. Aman sonra evrim ogretirsin cocuk ahlaksiz olur mazallah!

 17. Bir ogretmen olarak; okulumda 3 tane din kulturu dersi veren ogretmen var, dersin iceriginin butun dinlerin tanitilmasi olmasi gerektigini soylesem, islamin.one.cikarilmamasi gerektigini soylesem ahlaksizlikla suclanirim, belki iclerinden belki aciktan. Ahlak zaten islamla butunlesmistir, ondan bagimsiz dusunulemez. Ummuhan hanim musluman yanlis olabilir, islam dogrudur demissiniz. Afrikada atese tapan bir kabilede dunyaya gelseydiniz, omrunuz bitene kadar islam adi bile duymayacak olsaydiniz, anneniz atese yanlis tapanlar olabilir ama atese tapmak ozunde dogrudur deseydi ya? Lutfen insanlarin inanmama ozgurlugune de saygi duyun, ablasini trafik kazasinda kaybetmis bir insan olarak, trafik dersinin baska bir ders icerisine sikistirilmasi vekucucuk cocuklara kendi inancini empoze etmek uzere ders saati ayrilmasi bana bir kere daha nasil bir ulkede yasadigimi sorgulatti.

  • ZEYNEP hanım müslüman bi ailede bu topraklarda doğduğum için Rabbime ne kadar şükretsem az.gerçeği aramadan hazır bir ortamda doğdum.Denizin içindeki balığın suyun kıymetini bilmediği gibi benimde öyle eksiklerim var ki.
   O TARZ Bİ KABİLEDE DOĞSAM Kİ hz.İbrahim(a.s)doğmuş ve aklıyla Rabbini bulmuştur.
   Bir adada doğsa bir insan yalnız kalsa sadece ALLAH(c.c)bulmakla mükelleftir.

 18. Buradaki yorumların çoğunluğu inancıma veya inançsızlığıma saygı duyun diyoda,birçoğumuzun inancı olan İslam dinine ve bizlere saygısızca laflar edebiliyor.Bende yüksek sesle çocuğuma din dersi okulda verilsin diyorum.trafik,demokrasi gibi dersler bencede kaldirilsin,çünkü bu ülkede binlerce insan trafik kazakarında can veriyo.Ali İsmail döverek öldrenler korunuyorsa demokrasi ve insan hakları dersi hiç okutulmasın

 19. Neden herkes çocuğuna din dersi aldırmak istemeyen ebeveynlerin dinden korktuğunu iddia ediyor da insanların böyle bir özgürlüğü olabileceğini görmüyor, ben de onu anlamıyorum. Hep bir ikna etme çabası…

 20. Çocuğa özel müfredat gibi dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir özgürlüğün var olduğu gezegen nereyse öncelikle ben yer ayırtmak isterdim. Benim de özgürlüğüm bazı delilsiz teorilerin varoluşun gerçeği gibi lanse edildiği ders konularından muhafiyet….Demiyorum, deme hakkı bulmuyorum kendimde. Çünkü nasılsa çocuğum bir şekilde bununla karşılaşacak, kaçış yok, fikri bilgisi olsun…diyorum. Kimse kimseyi ikna etmeye çalışmıyor, herkes var olan gerçeği konuşuyor.

  • Kamer Hanim bir not: ABD, Kanada gibi ulkelerde cocugunuzu okula gondermek istememe hakkiniz var. Ustune devlet size para verir, cocugunuzu evde sizin uygun gordugunuz mufredatta yetistirirsiniz. Yani baska gezegene gitmeye gerek yok cocuga ozel mufredat icin. Boyle sistemler liberal demokrasilerde zaten mevcut (Bu cocuklar sonra gayet iyi okullara da devam ederler, aralarindan Ivy league dedikleri elit universitelere kabul alan coktur).

   • Fulya hanım evet bunu duymuştum. Benim de takdir ettiğim bir yöntem. Peki acaba örgün eğitimde çocukların aynı zamanda dışarıda arkadaşlarıyla da sosyalleşebildikleri sistemlerde de var mı? Ben onu kastederek yazmıştım. Varsa onu da öğrenmek isterim. Teşekkürler.

    • Kanada’da yasayan biri olarak bir duzeltmem yapmak istedim, evde egitimde mufredati takip etmeliyim zorunlulugu var. Haaaateee ilkokul birde zorunlu din egitimi var mi, asla. Zaten zorunlu din egitimi diye birsey yok. Secmeli ders olarak veriyorlar, alternatif olarak “etik” dersi sunulur. Hristiyan, Musluman, atheist farketmez. Aile cocugunun din egitimini kendi vermek istiyorsa “etik” dersini secer. Zaten ilkokul bire zorunlu din egitimi koyarsaniz, kiyamet kopar cunku ilkokul birderdeki cocuk Dini kavramlari akil suzgecinden kolay kolay geciremez. Bunun sadece inanc oldugunu anlayamaz. Sonra yetiskin oldugunda bir asiri askin dimdik hala ayakta olan bilim teorilerine “delili yok yaw bunun” der. Ha bu arada not, “teori” kelimesinin bilimdeki anlami boyle halk arasinda “tahmin” olarak kullanilan farklidir.

  • ‘Çocuğa özel müfredat’ gibi bir fikrin yakınından bile geçen bir telaffuzum olmadı. Kaldı ki, evrim teorisini bugüne kadar gittiğim hiçbir okulda görmedim ben. Siz görmüşseniz şanslısınız…

   Ben çocuğuma, farklı inanışlar hakkında, onu tatmin edecek kadar bilgi ve fikri zaten veriyorum. Bunun, devlet tarafından üstelik zorunlu tutularak verilmesine karşı çıkıyorum.

 21. Sorunuzu tam anlayamadim: orgun egitimden kastiniz okul catisi altinda ayni yas grubuna gore hazirlanmis mufredatla yapilan egitimse, ogrencilerin disarida arkadaslariyla sosyallesebilecekleri olanaklar mevcut: hem Tr’de hem de baska yerlerde. Eger ABD’ki evde egitim orneklerini kastettiyseniz: cocugun kiminle nasil sosyallesecegi buyuk olcude ailenin kontrolunde olan bir durum: Amish komunitelerinde son derece kisitli bir ortamda buyuyen cocuklar da var, daha liberal ebeveynlerin oyun grubu, hobi kurslari, yardim etkinlikleri vb. girisimlerle cocugun sosyal cevresini son derece genis tuttugu ornekler de var.

 22. Yorumları okudukça acı duyuyorum. Son derece kişiye özel olan inanç özgürlüğü toplumsal histeri olarak yaşanıyor memleketimde. Okullar neyi değil de neyi nasıl öğrenebilirizi öğreten yerler olsaydı keşke. Ve herkes ne istiyorsa onu öğrenirdi o zaman. Dinsizliğin bir lanet sebebi olarak görülmesi ise ayrı bir konu. Bilmek te inanmak ta birbirinden farklı insan işleri. Şimdi ise derslerin içeriğinden bahsediliyor, deniyor ki; iyi toplum, iyi ahlak dinsiz olmaz. İnsanın iyi ya da iyi ahlaklı olması için bir dine ihtiyacı yok, kendisini başkasının, karşısındakinin, ya da o kedinin, köpeğin, kuşun, otun, ağacın, hakkında kötülük düşündüğü varlığın yerine koyması yeterli aslında. Üstelik bu dersler zorunlu olmadığı ya da hiç olmadığı durumlarda dahi içinde yaşadığımız toplum hiç bir zaman sapkınlklarla dolu vs bir toplum olmadı zaten. 15 yıldır devlet okullarında öğretmenim. bunun bir yılı da İmam Hatip te geçti bu arada. 5. sınıf çocuklarının sınıflarının ayrıldığı, 9-10 yaşında kız çocuklarının- fiziksel olarak bile buluğa ermemişti çoğu, ki beni zihinsel olgunluk ilgilendirir- başlarının örtüldüğünü de tanık oldum. Geçen gün gayet beşeri bilimlerden birini öğreten bir öğretmenin, sorulan bir soru üzerine verdiği cevabı duyunca, evet dedim -acım şimdikinden büyüktü o anda- müslüman olmadığı için EDİSON cehenneme gidecek! İşte istenen bu! Bunu düşünebilen nesilller yaratmak.Şimdi ben hem kendi çocuklarımı, hem canım öğrencilerimi, hem dahi kendimi bu cehennemden nasıl koruyacağımı düşünüyorum.

 23. iyi de bu osmanlıca dersini kim verecek? var mı bu konuda uzman öğretmenler?

  yahu daha “de”yi “ki”yi ayıramayan “herkes” yerine “herkez” yazan insanlar var. Türkçe öğretemeyen bir sistem bir de osmanlıca öğretecekmiş. vay vay vay!

  din dersine gelince. benim inancımı benim çocuğuma öğretmek kimseye kalmadı! dinden falan da korkmuyorum ama bunların dini anlatma yöntemlerinden korkuyorum!

 24. DENİZ HANIM İÇİME KOR DÜŞÜRDÜNÜZ. İLK İNSAN İLK PEYGAMBERE NASIL BOYLE ÇİRKİN BİR CÜMLEYI KALBİNİZ ACIMADAN YAZDINIZ.Hepimiz evlatlarımızın iyiliğini istiyoruz.iktidara kızacağız derken dini konularda aklımıza geleni söylemeyelim rica ediyorum.Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmelerinin dindeki yerine gelince; Hz. Âdem (as)’den Peygamber Efendimize (asm) gelinceye kadar bütün peygamberler hak dini tebliğ etmişlerdir. Dinin temeli olan îman esasları hep aynı kalmıştır. Fakat şeriat dediğimiz, ibadet ve dünyaya ait işlerde Hz. Âdem’den Peygamberimize kadar her devrin icaplarına, insanların ihtiyaçlarına göre bazı hükümler değişerek gelmiştir. Cenab-ı Hak her devrin insanının yaşayışını ve menfaatini gözeterek her ümmete ayrı bir şeriat göndermiştir. Mâide Sûresinin 48. âyetinde bu hususta, “Sizin her biriniz için Biz bir şeriat ve açık bir yol tayin ettik.” buyurulur.

  Bediüzzaman da bu meseleyi şöyle izah eder:

  “Asırlara göre şeriatlar değişir. Belki bir asırda kavimlere göre ayrı ayrı şeriatlar, peygamberler gelebilir ve gelmiştir. Hâtemü’l-Enbiya’dan (a.s.m.) sonra şeriat-ı kübrası (büyük şeriatı) her asırda, her kavme kâfi geldiğinden muhtelif şeriatlara ihtiyaç kalmamıştır.” (Nursi, Sözler, s. 454)

  Meselâ, Yahudiler ancak havralarda, sinagoglarda, Hristiyanlar sadece kiliselerde ibadet edebilirlerken, biz Müslümanlar her yerde namaz kılabiliyoruz. Yine sığır ve koyun gibi hayvanların iç yağları Hz. Musa (as)’ın şeriatında haramken, bizim dinimizde helâldir.

  Hz. Âdem (as) ise ilk insan ve ilk peygamberdir. Allah ona da bir din ve bir şeriat göndermiş ve öğretmişti. O da Allah’ın kendisine gösterdiği şekilde hareket ediyordu. Cenab-ı Hak, Hz. Âdem’in çocuklarının birbirleriyle evlenmesini de bir zaruretten dolayı helâl kılmıştı. Çünkü insan neslinin artması gerekiyordu. Başka insan da olmadığına göre, bir zaruret olarak kardeşlerin birbirleriyle evlenmesi gerekiyordu. Bu âdet bir süre devam etti, fakat insanlar çoğalınca böyle bir evliliğe ihtiyaç ve zaruret kalmadı ve bu tatbikat da kalkmış oldu.

  Allah, nasıl ki Hz Adem’in eğe kemiğinden Hz Havva’yı O’na eş olarak yarattıysa, değişik seferde doğan bu kardeşleri de birbirine yabancı suretinde yaratabilir. Daha sonra ise insan nesli çoğaldı ve Allah bundan sonra farklı ikizlerden de olsa kardeş evlenmesini yasakladı.

  Bunun helal olması ise temelde Allah’ın emriyle alakalıdır. Çünkü bir işin kötü olması Allah’ın yasaklamasından dolayı, iyi olması da emretmesinden ya da serbest bırakmasından dolayıdır. Yani Allah emreder güzel olur, Allah yasak eder kötü olur. Esas olan da budur.

 25. BLOGCU ANNE Ben kendi adıma kimseyi ikna etmeye çalışıyorrum.Kendi adıma bu konuyla alakalı fikirerimi rahatlıkla yazabildiğim (diğer yorum yapanları sizin kadar tanımıyorum.)sizin bana saygı duyduğunuzu çok keyifli bir çay sohbeti yapabileceğim 4.5 yasında dini eğitim alan oğlumun (derin mart oğlum haziran doğumlu)abileriyle ortalığı dagıttıgı bir ortam olacağını hayal edebiyorum
  yanılmıyorum değil mi?
  önemli olan farklı oduğumuz halde (herseyde değil)konusabilmek.
  üniversite hocam :birbirini sevmeyen 2 arkadasımız için ASGARİ MÜŞTEREK NOKTALARDA BULUŞMALISINIZ der di.hepimizin ortak ve ayrı fikirlerimiz olacak tabi.HEPİMİZİN AYNI OLMASINI İSTESEYDİ ALLAH(C.C)BİZLERİ BİR YARATIRDI.

  NEYSE ÇENEM ÇOK DÜŞTÜ.Bİ DAHA Kİ KONULARDA GÖRÜŞÜRÜZ
  MUHABBETLE

  • İkna lafım sizin özelinizde değildi. Bu konuda mesajlar, mailler de alıyorum. Ancak dediklerinize katılıyorum. Bence de bir araya gelmemiz için engelimiz yok. Ve burada olmanızı önemsiyorum.

 26. Ozetle:herkes gider aya biz kalalim yaya!!! Ulkeler kucuk cocuklara bilgisayara programciligi,kod yazmayi ogretiyor 7 yastan itibaren.Bizimkiler siyasi malzeme derdinde!!! Pozitif bilimler,icerigi ,ulkeyi lleriye tasiyacak vizyon konusulmuyor.

 27. Ozetle:herkes gider aya biz kalalim yaya!!! Ulkeler kucuk cocuklara bilgisayara programciligi,kod yazmayi ogretiyor 7 yastan itibaren.Bizimkiler siyasi malzeme derdinde!!! Pozitif bilimler,icerigi ,ulkeyi lleriye tasiyacak vizyon konusulmuyor.

 28. Önceki yorumumu yazarken keşke yanılsam diyordum fakat işte beklenen sonuç..
  http://www.hurriyet.com.tr/gundem/27781590.asp
  Milli Eğitim Şurası kararlarını destekleyen arkadaşlar, tam da bu yüzden, arkaplanda söylenenden çok daha uç uygulamalar hazırlandığı için karşı çıkıyorum. Bu insanlar sizlerin iyi niyetini, inancını da sömürüyorlar, size de yalan söylüyorlar, hala göremiyor musunuz?
  Kızınız var mı? Ne kadar akıllı, sizi şaşırtıyor değil mi? Sizce nasıl bir gelecek bekliyor kızınızı? Bu kafayla devleti yönetenler, dini saptıranlar, kızınıza “günaha sevk eden” gözüyle bakanlar, ne kadar şans verecek kızınıza?
  Oğlunuz mu var? Ne kadar yakışıklı, akıllı değil mi? Ufku çok geniş, ne kadar farklı hayaller kuruyor değil mi? Dini merkeze alan bir yönetimle ne kadar uzağa gidebilir sizce?
  Bırakalım uzaya çinliler, amerikalılar, hintliler gitsin, nasılsa bizim ahiretimiz var..

 29. Valla gelsin evet evet din eğitimi gelsin de biraz dvletin din öğretmeni uğraşsın benim minicanla. Abartmıyorum tam 5 aydır Allah ı dilim döndüğünce anlatıyorum, her defasında hah oldu diyorum ama olmuyor. Misal dün “annea Allah babamdan uzun mu?” “Oğlum Allah hepimizi yarattı, o herkesten uzun. ”
  3 gün önce “Annea Allah’ ın da oyuncakları var mı?” buyur burdan yak. “Evladım Allah insan değil, o bizleri yarattı” “peki nasıl yar
  attı, ben hamurdan kedi yapıyorum onun gibi mi, ben Allah mı oluyoyorum şimdi?” “Zümme haşa haspinallah deyip oğlanı önüm kattım başladım netten nasıl din öğretiliri aramaya. Bunlar ne ki, yok Allah ın annesi var mıymış, Yok Allah da kreşe gidiyor muymuş, Allah yaratıcıysa
  kötü adamlarla canavarları neden yaratmışmış, buyursunlar anlatsınlar