3 Yorum

Tarihe not: Evde Eğitim

Milli Eğitim Şura’sında alınan ‘ilkokul birinci sınıftan itibaren zorunlu din dersi’ kararının ardından, çocuğunun okulda din eğitimi almasını istemeyen ebeyvenlere ‘Evde eğitim’ daha ciddiyetle sorgulanası bir seçenek olarak göz kırpmaya başladı.

Biz de bu akşam gayrı-resmi bir şekilde bunu deneyimleme imkanı bulduk. Hazır çok meraklılar, bıdı bıdı her şeyi soruyorlar: Ay nasıl Dünya’nın üstüne düşmüyor? Niye Amerika’da gündüzken burada gece? Hani merak olmadan öğrenme olmazmış ya… Madem merak var, hem-men atladık; Evde Eğitim Ders 1: Gece ve Gündüz!

Babaları oturttu çocukları önüne, koydu küreyi yere, elinde bir fener: Bakın, dedi, size gece-gündüz nasıl oluyor onu anlatıcam!

Kapattılar ışıkları, biri feneri ben alıcam dedi, diğeri ben de kendi fenerimi alırım o zaman dedi, isyan çıktı, baba bağırdı, ‘Durun, gece-gündüz öğreticem!’, isyan bastırıldı. Takip eden 13 saniye boyunca dersi ilgiyle dinlediler, sonra kıpraşmaya başladılar, sonra yerlerinde duramadılar, en sonunda fenerlerden disko ışıkları yapmaya başladıkları noktada bizim ilk evde eğitim girişimimiz başlamadan bitti.

Sanırım böyle olmaması gerekiyor.

Evde egitim

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. 🙂 çok matrak. Evde eğitimle ilgili herhangi bir girişim var mı Türkiye’de?

  2. ahahahaha :)..

  3. hahaha geçen akşam aynı şeyi 14 aylık oğluma yapmaya çalıştım. güya babasına “homeschooling” nasıl olurmuş onu gösterecektim. hatta ikna edecektim! 🙂 arin kitabı yedi! ve bu macera başlayamadan son buldu! 🙂