35 Yorum

Öznur Gebelik Günlüğü, 12. hafta

Öznur’un bu hafta biraz morale ihtiyacı var… 

***

Geçen haftadan zaten bozuk olan moralimle Salı günü doktorumunun kapısını çaldık, kalp atışlarını duyunca biliyordum haftanın tüm stresinin geçeceğini. İki-üç defa daha kanamam oldu ama önemsemedim dedim doktoruma, kıdemli riskli hamilesin artık diye espri yaptı, güldük. Tahlil sonuçlarını değerlendireceğiz bugün ama önce bücürümüze bir bakalım dedi. Heyecanla, bakalım dedim, özledim.

Oznur12

Daha ilk ölçüm anından itibaren içimden bir şey koptu, geçen hafta 175 olan kalp atışı bu hafta 150’ye düşmüştü.

Doktorum çok önemsemedi ama o andan itibaren endişelenmeye başlamıştım ben, kolları ve bacakları hakkında bir şeyler söyledi, tam hatırlamıyorum. Birkaç kez zıplamasını gösterdi, gülemedim bile. İçimdeki sıkıntının haklılığı ense ölçümlerinde karşımıza çıktı. Bu sefer doktorum da endişeliydi.

3.2 mm… Muhtelemen söylediği ilk an benim bu ölçümün ne demek olduğunu bilmediğimi düşündü, fazla da üzmemeye çalışarak bir de vajinal bakalım, belki yanılıyorumdur dedi.

Baktık, 3,4mm…Giyinin konuşalım dedi. Ben içerdeyken eşime trizomi, turner, down gibi terimlerin açıklamalarını yapmaya başlamıştı bile. Acele etmeden giyindim, söyleyeceği çoğu şeyi biliyordum. En azından maksimum sınır ve sınırın üstünde olma durumundaki risklerden haberim var.

Anlattı… Gözlerim yaşarmadan dinleyebildiğim için kendime şaşırdım aslında. Hala da ağlamış değilim. Söylediklerinin arasında bir kistik higromayı duymamıştım, resimlerine baktım, ömrüm boyunca öğrenmemiş olmayı dilerdim. En başta down olmak üzere, bilumum trizomi, turner sendorumu , kalp ve böbrek anomalileri ihtimallerimiz arasında. Gerçi en sonunda, belki de lenften kaynaklı bir durumdur, kendi kendine geçebilir gibi birşeyler de söyledi ama onca sendrom adından sonra bu kısmını sadece kısa ve umutsuz bir cümle olarak hatırlıyorum.

Hemen perinataloğa yönlendirdi, o an uzun araştırmalar ve uğraşlar sonucu 20. hafta için almış olduğum detaylı ultrason randevumu acı bir gülümsemeyle hatırladım. “Hayat, sen planlar yaparken başına gelenlerdir.” demiş Lennon, bin kez haklı buldum bu cümleyi ama demek ki hala öğrenememişim.

Şimdi ise kafamda tek soru var, 20. haftayı görebilecek miyiz acaba?

Ünlü perinatoloğumuzdan iki günde randevu alamayacağımız aşikar olduğundan, iyi olduğunu duyduğum başka bir doktordan randevu aldık. Ama o iki günü nasıl geçirdim hala bilmiyorum, üstelik dağılmamam gereken haftalar var.

Perinatoloğumuz da ense kalınlığını 3,5 mm olarak belirledi,  geçen iki günde ödem biraz daha mı arttı, yoksa aletler daha hassas olduğundan daha doğru bir ölçüm mü yapıldı bilmiyorum. Cevabını duymaya hazır değildim, sormadım. Ayrıca risk yüksek olduğundan ikili teste de gerek duymadılar, direkt CVS veya Harmony test önerildi. Tüm bu kafa karışıklığı ile anladığım, Harmony testi düşük bakımından risksiz ama yanılma payı da diğer yöntemlere göre daha yüksek, daha da önemlisi kısıtlı genetik problemlere cevap veriyor. CVS ile elimizde daha çok olası genetik problemin kesin cevabı olacak ama bir yandan da %2 lik bir düşük riskimiz var.

Şu an ihtiyacım olan tek şey iyi ya da kötü, net bir cevap.

Bebeğim sağlıklı mı?

Her iki cevapta da ne yapacağımı zaten biliyorum, cevap “hayır” olacaksa da zor ama onu da biliyorum.  O yüzden bize daha net cevap verecek CVS’yi seçtim. Ayın 17’sine bir profesörden randevu aldık. Aslında bu kadar beklemek istemiyordum ama 12. haftanın sonunda yapılmasının daha güvenli olduğunu söylediler.

Tüm bu karamsar tablo içerisinde iyi olan şey, kalpte veya diğer organlarda bir anomali ya da ödem olmaması. Down, turner ya da kistik higromaya genelde başka anomaliler eşlik ediyormuş ve şu an böyle bir tablonun olmaması bir şans bizim için. Ama durum böyle de olsa yine de kötü sonuç alma ihtimalimiz fazla. Doktorumuz %20-30 oranında kendi kendine düzelebilir diyor.

Hem kendi doktorum, hem de perinatoloğum umut vermek için elinden geleni yapıyor. Ve çevremdeki herkes, ailem, çok sevdiğim  ve hep yanımda olan arkadaşlarım, hiç tanışmadığım ama iyi dileklerini yüreğimden hissettiğim sevgili Elif, Şimal, Ayşe Nur, Elif Y.

Herkese çok teşekkür ederim, umudumu kaybetmedim zaten, sadece görüştüğüm üç doktorun da çizdiği tablo oldukça korkutucu olduğundan endişelenmekten alamıyorum kendimi şu aralar.

Umarım sonraki haftalarda daha güzel haberlerle devam ederiz yolumuza.

Sevgiler

Öznur

***

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

35 yorum

 1. Allah yar ve yardımcın olsun.bütün vücudum kaskatı kesildi.sabırla bekle,olumlu ve olumsuz bişey düşünmemeye çalış.Şuanda niyetliyim ve Kuran ımı alıp sana dua edicem.Bende aynı dırumu yaşamış biri olarak o günlerim geldi aklıma.Güçlü ol lütfenn.

 2. Sevgili Öznur,

  Umarım bu günler sadece bebeğinin sana ufak bir şakası olarak kalır ve herşey yolunda gider.
  Sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağını alman dileğiyle.

 3. iyi düşün iyi olsun lütfen..dua edicem, güzel haberler alcaz inşallah..

 4. Sizi o kadar iyi anlıyorum ki. 14. haftalık hamileyim. İkili testte kan değerlerime göre riskim yüksek çıktı. Resmen yıkıldım. Tüp bebekle elde ettiğimiz bir gebelik. 4 gündür ağlamaktan gözlerim şişti. Biz CVS yerine, Prenatest denilen, benden kan örneği alınarak bebeğin kromozomlarının inceleneceği ve kesin olarak var ya da yok denilecek bir testi yaptırdık. Beş gün sonra sonuçlar çıkacak. Stresimden bebek de etkileneceği için kendimi korumaya çalışıyorum. Ama elimde değil, sürekli aklımda. Kısaca hissettiklerinizi çok ama çok iyi anlıyorum…Çevremde o kadar çok hikaye duydum ki üç gündür, kanda yüksek çıkan risk ile sağlıklı bebekler doğmuş, ultrasonda görülen risk ile sağlıklı hamilelik ve bebekler olmuş, umudumuzu kaybetmeyelim…Sevgiyle.

  • Merhaba Gökçe,

   Prenatest ten bahsetti doktorum, ama o kadar çok çeşitli sendrom riskimiz var ki, kanda yapılan testlerin hiçbiri bunların hepsine cevap vermeyecekti.En azından bize öyle dendi, bilmiyorum. Söylenenler, anlatılanlar bilgimizin o kadar ötesinde ki ne deseler teslim oluyoruz.

   Anomali riski sadece kanda görünüyorsa o kadar kendini üzme, benimki sadece kanda çıksaydı bu hale gelmeyecektim. Yaştan dolayı bu ihtimale hazırdım çünkü.Ense kalınlığı, ödem yoksa lütfen rahat ol. Diğerleri sadece yüzdesel bilgi çünkü, ama ense kalınlığı ya da ödemler patolojk sonuçlar, yüzdesel ya da ihtimal değiller.

   • Aynen doktor ne dese o an teslim olduk, prenatestin varlığını bile bilmiyordum, ne dese yapacaktık. Bir arkadaşım, hamileliğinde yaşadığı sorunu benimle paylaştı. Hamileliğinin yedinci ayında, detaylı ultrasonda enseden yapılan ölçümle down sendromlu olma ihtimali çıkmış, doğuma iki ay varken, bebeğin hareketlerini aylardır hissediyor ve şu an bizim olduğumuzdan daha fazla bağ kurmuşken bu haber ile dünyası başına yıkılmış. Ama harmony ya da prenatest (anlatırken farkını bilmediğim için sormadım), yurt dışına kan testi gönderilen testten yaptırıyor ve sonucu temiz çıkıyor. Şimdi 1,5 yaşında sağlıklı bir kızı var….Bu tür hikayeler çok fazla…Çok zor biliyorum ama içinizi ferah tutun, ben bir şey yoksa bebeği boş yere hırpalıyorsam diye düşünüyorum…Sevdiklerinizle birlikte vakit geçirmeye çalışın, psikolog bir arkadaşım bunu önerdi, yalnız kalmayın.

   • Evet hicbir kan testi CVS ya sa amniyosentez kadar kesin sonuc veremiyor maalesef. Umarim güzel haberlerinizi aliriz en yakin zamanda, sevgiler.

 5. Öpüyorum seni kocaman… Bebeğin şimdiden savaşcı, sende yapılması gerekli herseyi detayı ile yapıyorsun… Hersey güzel olacak göreceksin…

 6. Senı o kadar ıyı anlıyorum kı bebegım su anda yedı aylık ve hamıleyken uclu testın sonucu yuksek cıkmıstı 20. Haftada amnıyosentez yaptırdık ve cok sukur kı sonuclar temızdı sonra detaylı ultrasonda sırtında bı cıkıntı oldugu soylendı sonra ıdrarda proteın cıktı hamılelıgın ılk zamanlarında yasananları anlatmıyorum bıle yanı o 37 haftayı bı oh demeden gecırdım ama cok sukur kı bebegım saglıklı bır sekılde dogdu ınsaallah sene bebegını saglıkla kucagına alabılrsın dualarım senınle ve melegınle

 7. Allah yardımcınız olsun…
  dua edin inşallah herşey yoluna girecektir.

 8. birden hayal etiim burada “Öznur’un Gebelik Günlüğü X. Hafta” yazısını, blogcu anne müjdeli haber diye paylaşmış mail atmış, yazınızı okuyunca nedense bunlar canlandı birden gözümde, siz de bu anı hayal edip canlandırın bence. Herşey inşallah çok güzel olacak, daha önce de dediğim gibi bu oğlan sizi biraz sınayacak ama çok güzeş olacak inşallah. Dualarım sizinle…

  • Ezgi, sen oğlan diyince “turner sendromu değildir oğlansa” dedim.
   umarım hayal ettiğin gibi olur, zira benim de hayalim bu.
   sevgiler.

 9. Aynı surecleri yasadim ben de. Cok iyi anliyorum seni. Cok zor ama gecip gidiyor, aci bir gulumsemeyle, derin bir “Aaaaah ahhh” la aniyorsun bu gunleri. Hersey guzel olacak…insallah. Dualarim seninle.

 10. blogcu anneyi uzun zamandır sadece okuyucu olarak takip ediyordum. ilk yorumum senin için öznur…
  sakın umudunu kaybetme…
  özel eğitim alanında çalışan birisiyim…yaş itibariyle senin de belirttiğin gibi risk grubunda olsan da, erken haftalarda bu şekilde tanı alan belki 20 den fazla velim oldu, sağlıklı çocukları olan… umudunu yitirme…

 11. Sevgili Öznur,

  Canını sıkma demenin manası yok, içinin nasıl sıkıldığını, sıkıştığını çok iyi biliyorum. Ben de benzer şeyleri yaşayıp çok zor dönemler geçirdim. Tüm kalbimle diliyorum ki kendiliğinden düzelecek basit bir durum olsun, bebeğin sağlıkla devam etsin yolculuğuna. İçini ferah tut, dualarımız seninle.

 12. Sevgili öznur, dualarımız seninle

 13. Öznur’cum,
  Benimki iyi bir hikaye değildi, ama bambaşka bir sorundu. Seninki iyi olacak, iyi olacak, iyi olacak…. ( Evet o hikayem kötüydü ama şimdi güpgüzel bir hikayem var. Hayat tuhaf..)

 14. Sevgili oznur yaklasik bir yil once 12haftadan sonra ayni duygulari yasadim seninle. Ozamanlar tum dr ve profosorleri gezdim. O zamanlar hep hikayeler dinledim. Bana kimse yol gostermemisti herkesler akil veriyordu ama kim ne derse desin bostu. Surekli benimle ayni seyi yasayan var mi diye arastirmakla didindim durdum. Annelik yolunda herkesin imtihani farkli. Icinde yasadigin zor durumdan sevdiklerinle cikicaksin. Sonunda buyumus olarak. Sormak istedigin birsey olursa yanindayim. Sevgiler dicle.

 15. allah yardımcınız olsun inş ikinci bir mucize olur bebeğinizin tüm verileri normal çıkar ve sağlıkla kucağınıza almanız nasip olur..

 16. Umudunu kaybetme, nerdeyse aynı oranlarla aynı olayı yaşadık, şuan oğlum 35 aylık ve gayet sağlıklı, içini ferah tut.Cvs son derece kolay bir işlem, sonrasında düşük riskini aklına bile getirme.Herşeyin güzel olacağına inan…

 17. Sevgili Oznur,

  Dualarimiz seninle, insallah bebegine saglicakla kavusacaksin ve biz senin yazilarini her hafta okuyacagiz burada. Olumlu dusunelim ve Allah’a siginalim.

 18. Merhaba Öznur,
  Benim çok yakın bir arkadaşımın bebeği için %99 down sendromlu dediler. Ailece baya zor zamanlar geçirdiler. Amniyosentez yaptırdılar 22-23 haftalarda ve o zaman da down sendromlu dediler. Sonunda bebeği dünyaya getirmeye karar verdi arkadaşım vee inanır mısın dünya tatlısı gayet sağlıklı , çok güzel bir bebek. Bunca yapılan, güvenilen tahliller yanlış da çıkabiliyor.
  Sen iyi ve güzel şeyler düşünmeye çalış, bebeğinle ilgili hayaller kur. Nereye gideceksiniz, neler yapacaksınız, nerde şakalaşacaksınız… Bu tarz düşünceler eminim bebeğine de çok iyi gelecek ve iikiniz de sıkı sıkı tutunacaksınız birbirinize.

  Sağlık ve sevgiyle

 19. Allah size ve bebeğinize sağlık versin dilerim. Güçlü olun ki bebeğiniz de hayata daha sıkı tütünün.

 20. Öznur hanım günlüğünüzden okuduğum ilk yazıydı, dualarım sizinle bundan böyle. ben de oğluma hamileyken 20.haftadaki detaylı ultrasonda besleyen damarın tek olduğunu öğrenmiştik. bir çok anomaliye neden olabilecek birşeymiş en başta bebeğin çok zayıf doğmasına neden olabiliyormuş. 37.haftada 2 kiloyu anca aşabilmiştik. ama sonra oğlum 41.haftaya kadar doğmadı ve 1 kilo daha alıp normal sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. yorumlarda herkes demiş, etrafta yüksek risk grubuna giren ama sağlıklı doğan çok bebek var, sadece benim bile 2 tanıdığım var.. metin olun herşey Allah’ın elinde..

 21. Merhaba,
  Hamileliğini öğrendiği ilk andan,doğuma kadar her hafta perinatolog kontrolünde,stresli 40 hafta geçiren ve şu an 3 aylık bebeği,sağlıkla kucağında olan bir arkadaşım var,
  Herşey gü-zel o-la-cak….
  🙂

 22. Umarım tüm bu endişeler hatırlamak bile istemediğin anılar olarak kalır, umarım tüm sonuçlar temiz çıkar, dualarımız seninle ve miniğinle ..

 23. Öznur’cum biliyorsun bizde 3 hafta önce amniyosentez yaptirdik ve o süreci, hisettiklerini cok iyi biliyorum… Yüregin agzinda beklemek ne demek cok cok iyi anlayabiliyorum ama iste oldu ve bitti, testin sonuclari cok cok iyi geldi. Öznur savasci bir bebegin var simdiden hayata ve yasayacaklarina hazirlikli geliyor…. Yüreginden ona cok güzel mesajlar yolla ve her sey cok cok güzel olacak inan bana… Kocaman sevgi ve umut dolu dileklerimi size yolluyorum.

 24. Merhaba, günlüğünüzü yeni okumaya başladım. Bende şuan hamileliğin duygusal yoğunluğunu yaşayan biri olarak yazdıklarınızdan gerçekten etkilenerek okudum. Okurken yazının sonlarında iyi haber gelecek düşüncesiyle okudum. Evet henüz netleşmiş bir durum yok anladığım kadarıyla, ama ümidi kaybetmemek gerek. Ben inanmanın gücüne inanıyorum gerçekten. Siz ne kadar güzel sonuçlar çıkacağına inanır, ne kadar olumlu düşünürseniz o ihtimali çok daha fazla güçlendirirsiniz. Belki hayatta herşey için böyle ama özellikle de annesinin karnında olan bir varlık için bu çok daha geçerli bence. Çünkü o annesinin her duygusunu hissediyor ve annesinden güç alıyor. Siz ne kadar güçlü olursanız o da o kadar hayata tutunacak ve sağlıklı olacaktır. Sizin gibi bir durumla karşılaşıpta sağlıkla kucağına alan birçok anne varsa, demek ki üzülmek için henüz çook erken.
  Umuyorum her şey güzel sonuçlanır ve bu günleri hiç yaşamamış gibi mutlu olursunuz. Sevgiler.