40 Yorum

Blogcu Anne yenilenirken…

BaĞzı insanların sandığının aksine, teknik yatkınlığı pek fazla gelişmiş bir insan değilim. Bir seferinde blogu güncelleyeyim derken düzenini alt üst ettiğim, eklenti yüklemeye çalışırken var olanı yok etmeye kalktığım, Instagram’a nasıl kırpmadan fotoğraf konulacağını bile Teknolojik Anneler’den öğrendiğim doğrudur.

Mart ayında üç sene olacak blogun formatını değiştireli (derken bir de baktım ki dört sene olmuş, yuh!). Dört sene teknolojik dünya için oldukça uzun bir süre… Şimdilerde rutin olan hayat kolaylaştırıcı uygulamalar o zamanlar yazılımda atom parçası bile değildi. O zamanlar, yazı başlıklarım için seçtiğim şu el yazısına benzeyen fontlar var ya, kimselerde yoktu, zar zor arayıp da bulduyduk. Geçen aylarda bizim kasabın broşüründe görünce bu fontları görünce Tamam, dedim, bu kadarı yeter, yenilenme zamanı! 

Ben böyle derken yollarımız Buzpark‘la kesişti. Olur muydu, nasıl olurdu, nasıl bir şey istiyorduk derken ortaya bir şeyler çıkmaya başladı.

Son birkaç haftadır Ece Muhaddisoğlu’yla bir araya geliyor, her seferinde biraz daha ilerliyoruz.

Screen Shot 2014-12-10 at 10.46.48 AM

Bence çok güzel bir şey çıkacak ortaya… Ama sonra geçen gün dedim ki: Ben ne istediğimi biliyorum… Nasıl bir şey istediğimi… Peki ya okurlarım? Sonuçta ben daha çok blogun arka planını, kontrol panelini kullanıyorum. Okuyanlar onlar… Bir de onlara sorayım. 

Bu iş biraz riskli aslında. İki kişinin bile fikri ayrı gayrıyken, bir sürü insana ‘Nasıl bir şey istiyorsunuz?’ diye sormak -ve tabii ki hepsini karşılayamayacak olmak- çok pratik değil.

Ancak ben yine de bir danışmak istedim, riski göze aldım.

Örneğin dün bir okurum, ‘Gebe yazarları, yüzleri de olmayınca, tanıyamıyorum. Yazıların girişlerine kim olduklarını, hangi şehirde olduklarını, ne iş yaptıklarını anlatan bir iki not düşülebilir mi?’ dedi. Benim hiç aklıma gelmeyen, bence çok yerinde bir istekti.

Şimdi Blogcu Anne yeniden tasarlanırken, gerek tasarım, gerek içerik, ve hatta gerekse teknik olarak ‘Şöyle olsa daha iyi olur’ diyeceğiniz şeyler varsa, paylaşır mısınız?

Hepsini gerçekleştirmek mümkün olmasa bile, mutlaka dikkate alınacağının garantisini verebilirim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

40 yorum

 1. Merhaba ben gebe olmadığım halde gebelik günlüklerini okumayı seviyorum. 1 azsa bile en fazla 2 olmalı. Bu sefer gebeler çok fazla olduğu için hepsini birbirine karıştırdım ve takip etmekten hiç zevk alamadığımı farkettim.

  Kolay gelsin

 2. şu sağ üst köşedeki kahkaha atan kadını kaldırın veya değiştirin..
  ne fettan bi şey o öyle yaa..
  sinirimi bozuyo 🙂

 3. bi de telefonda yazınızı okurken “bu kategoride” kısmı o kadar sık çıkıyo ve ekranı kaplıyo ki sinir olup kapatıyorum..

 4. Görsellik tabii ki önemli ama çok göz yoran, karışık bir şeyler olmadığı takdirde ben her türlü takipteyim 🙂
  ” Senin blogun , senin kararın ” diyorum yani 🙂 Sevgiler..

 5. yenilik güzeldir 🙂
  ben de bu kategoride uyarıcısının olmamasından yanayım..
  gözü yormayan çok rengarenk olmayan bir seçim olursa bana uyar…ama uymasa da sana özel bir yer burası ve içeriğin herzaman güzel..
  uğur getirsin yeni hali şimdiden 🙂

 6. Gebelik günlükleri ve doğum hikayelerini soluksuz görür görmez okuyorum.Fakat daha önce yorumlarda da bahsedildiği gibi bu kez ortalık biraz kalabalıklaşınca ve karışınca İkiz bebek bekleyen hangisiydi , Çalışma hayatında değişiklik yapmak isteyen hangisiydi diye önceki haftalara dönmek zorunda kaldım.
  Ayrıca benim gibi yeni anne adayı olacaklar için hikayelerin yanında daha pratik kısa bilgiler ya da soru cevaplar olmasını da isterim.Örneğin doğum çantası,çocuk arabası puseti ana kucağı gibi araç gereçler seçerken nelere dikkat edilmeli,veya ek gıdaya başlayınca bebeklerinize neler yediriyorsunuz vs. daha da uzatılabilir konu anne ve bebekleri olunca 🙂
  iyi çalışmalar dilerim

 7. Bence sitenin her hali güzel, değiştirmesen de olur. Ama artık pek çok bloggerın yaptığı gibi tarihsiz, yazıları yan yana olan, blog değil de internet sitesi gibi bir şey olmasın yeni Blogcu Anne. Yazıldığı tarih olmayınca yazıları okumaktan zevk alamıyorum nedense.Tabi sen ne yapsan güzel olur, içerik güzel ne de olsa…

 8. Ben de su alt kösede cikan “Bu Kategoride” kutucuguna pek bi gicigim 🙂

 9. Kategorilere ulaşım daha kolay olsa çok güzel olur. Mesela hamilelik ile ilgili yazılara bir sekmede ulaşsak gibi…Gebelik günlüklerini ben de karıştırır oldum, kim kimdi takip edemiyorum.

 10. Bence siteniz gayet güzel ve okunaklı. Benim isteğim ise, gebe günlükleri çoğaldı, hepsini zevkle takip ediyorum ama kim kimdi, nerede yaşıyordu, kaçıncı gebeliği derken önceki haftalara gitmek zorunda kalıyoruz. Bunun için bi not olabilir.

  birde merak ettiğim Yase 🙂 Gebe günlüklerini takip ettiğimiz kişiler şimdi ne yapıyor, bebişi nasıl güncel bilgi almak mümkün mü ? Yaseyi ve teoyu, çiğdemi ve üzümü çok merak ediyorum.

 11. İçerik süper, yazılar gayet güzel bir Türkçe ile yazılıyor. Okunaklı. Şekil geri planda bana göre bunlar olduktan sonra.
  İmla kurallarına uyularak, en önemlisi de “de” ler ve “ki” ler ayrı olması gereken yerlerde ayrı yazılıyor ya ben bundan öte bir şey beklemiyorum 🙂 🙂

 12. değişmesin bence ben değişimlerde korkarım alışkın değilim .Böyle yalın , sade , anlaşılır geliyor.Tıpkı isim gibi düz , kötü bişey söylemek istemedim , yanlış anlaşılmasın.Zaten her şey değişiyor, bari bu değişmesin .

 13. seni çok iyi anlıyorum. ben de birkaç ay önce dellenip değiştireceğim demiştim ve insanlara da sordum.
  Hiç aklıma gelmeyen öyle güzel fikirler verdiler ki.
  koyuyorum ama yazı mühim değil o geyik zaten (sana bile göz kırpmışım:P) direkt yorumlara dal:)
  benim kişisel önerilerim;
  evet herkese katılıyorum sağdaki kategori şeysi no need bacım:)
  renkler gönlüne göre olsun tabii ki ama okuma zemini mutlaka beyaz olsun, biraz da yazı karakteri büyük olursa şahane olur.
  sakın ama sakın o “profesyonel” görünümlü bloglar gibi slide bar’lar yok efendim sitevari görünümler olmasın. Senin blogunun en güzel tarafı sade bir altyapısı olması ve “amatör” bir samimiyeti olması.
  aklıma gelirse ben yine dalarım buraya.
  ne yaparsan yap içine siner umarım, biz yine okuruz seni:)

 14. Gri ve pembenin uyumu da güzel ama, beyaz zeminde koyu füme harflerle ve azıcık daha büyük puntoda harflerle okumak daha zevkli olacaktır. Bir de sağdaki reklam kuşağının eni aynı kalacak ise, yazıların yer aldığı alanın genişliği artmalı bence Elifcim. ve Bu kategoride kutusu sinir bozuyor bazen gerçekten de..

 15. Yazılara gelen yorumları okumayı da seviyorum blogunuzda. Yazılan yorumlar en eskiden yeniye doğru okuyor. Yeni yorumlar için en aşağı inmek gerekiyor. Yeni yorumlar üstte olsa güzel olur.

 16. Bu kategoride kutucuğundan hoşlanmama konusunda yalnız değilmişim mutlu oldum.Dikkatinizi çeker diye umuyorum.Bir de nacizane logonuz sizi daha çok yansıtsa sanki daha güzel olacak…☺️ Güzel olanı da Söylemek Lazım onu da kaybetmeyelim ; sitenin sadeliği, göz yormayın renkleri, fikrini özgürce ifade eden ama sizin gibi düşünmeyene SAYGI duyan üslubunuz(hayat görüşlerimiz çok farklı lakin takip etmekten zevk alıyorum biliyorum ki ayrışma yada Üstünlük taslama derdiniz yok), imla kurallarındaki hassasiyetiniz …aklıma gelenler.Siteniz değişince bunlar hep sizinle Kalsın kolay gelsin

 17. Bu kategoride kutucuğundan hoşlanmama konusunda yalnız değilmişim mutlu oldum.Dikkatinizi çeker diye umuyorum.Bir de nacizane logonuz sizi daha çok yansıtsa sanki daha güzel olacak…☺️ Güzel olanı da Söylemek Lazım onu da kaybetmeyelim ; sitenin sadeliği, göz yormayın renkleri, fikrini özgürce ifade eden ama sizin gibi düşünmeyene SAYGI duyan üslubunuz(hayat görüşlerimiz çok farklı lakin takip etmekten zevk alıyorum biliyorum ki ayrışma yada Üstünlük taslama derdiniz yok), imla kurallarındaki hassasiyetiniz …aklıma gelenler.Siteniz değişince bunlar hep sizinle Kalsın kolay gelsin

 18. bence blogunuz bu seklıyle cok guzel teknolojıden pek anlamayan bır ev hanımı olarak ben bıle her aradıgımı bulabılıyorum nolur degıstırmeyın

 19. Sizin istediğiniz o kutucuğun gitmesi olsun, kaldırdım bile! Meğer ne kadar çok insan şikayetçiymiş ondan, kimse de demedi!

  Çok teşekkür ederim geri dönüşler için. Kahkaha atan kadına ben de sinir oluyorum artık, gidecek. Sayfa çok değişmeyecek, sadeliğini koruyacak, içerik daha kolay ulaşılabilir olacak. Hedefim, niyetim bu. Bakalım, nasıl olacağını hep birlikte göreceğiz.

 20. sayfanın değiştiğini hatırlıyorum oğluma hamileydim ve çok beğenmiştim.. hakkaten 3 sene geçmiş hatta 4 🙂
  yazı fontu bir tık büyük olsa mesela, biraz küçük, uzun yazıları okurken zorlanıyorum ben. telefondan girmedim daha önce ama pcde zor oluyor.
  merakla bekliyoruz:)

 21. ya bi de aklıma ne geldi, fotoğraf. şu pembeli gölge/röfle mi deniyor saçındakine? o sana acayip güzel oldu elif. Fotoğrafçı arkadaşın senin o şirin saçlarınla çekse, profil resmi için ne güzel olur diye içimden geçirdim.
  Sormayacaktın Elif, sordun bak dökülüyoruz:)))

 22. “Bu kategoride” kısmı için diğer yorumlara katılıyorum. Kullanılabilirliliği zorlaştırıyor. Mevcutta olan pembe – gri – turkuaz uyumunu acaip beğeniyorum. Modern, aynı zamanda da ağır bir hava katıyor. Yazıların fontları da çok güzel.

  Şimdiden yeni tasarım hayırlı uğurlu olsun…

 23. Ya o kahkaha atan kadın sen değil miydin Elif?Sensin di mi?Ay bana çok güzel geliyo o :)Çok seksi 🙂

 24. Ben de şu site içi arama motorundan şikayetçiyim, onu kullanarak hiçbir zaman aradığımı bulamadım. Neden bilmiyorum? Şu kahkaha atan kadın bence çok sempatik, tarz, karizmatik ve sevimli ama tabi zevk meselesi. İşi özetlemek gerekirse bütün siteler bi yana blogcu anne bir yana kesinlikle gerçe bu. Her konuda bilgi içeriği çok güzel, heryerde olan bilgiler asla değil ve oldukça samimi. Zaman bulup da okuyamadığım yazıları not ediyorum kaçırmayım aman diye. Tebrik ederim, hep söylüyorum yine söyleyeceğim bu konuda teksiniz geri kalanlar sizin tekrarınız bence 🙂

  • Arama motoru olayına bakmak lazım gerçekten, enteresan…

   Ve çok teşekkür ederim güzel sözleriniz için.

 25. merhaba, ben sitenizi yeni takip etmeye başladım, aslında size mail de atmıştım ben de gebeyim ben de yazmak istiyorum, ne yapmam lazım diye, geri dönüş yapmadınız.
  Anladığım kadarı ile gebe sayısı fazla ki bir çok kişi gebeleri karıştırmaktan yakınmış, bir içerik sayfası yapsanız ve kısa bilgiler ile (gebe adı, yaşı, bebeğin adı (varsa tabi), yaşadığı yer, önemli bir özellik var ise onlar) gebeleri tanıtmış olsanız bence bu problem kalkmış olur.

 26. Pozitif doğum hikayelerinin hastasıydım hamileyken ki hala çok seviyorum. Ancak bazı doğum hikayelerinde sonu iyi de bitse doğum esnasındaki birtakım tersliklerden de bahsediliyor doğal olarak. Hamileyken okuyunca etkisi normalin çok üzerinde oluyordu tahmin edebileceğin üzerine. İnsan aklında hiç yokken kafasında kurmaya başlıyor vs… Sonra başka bir sitede ( doğuma hazırlık kurslarına katıldığım do_um ‘unkinde ) böyle hikayelerin başına kısa bir uyarı yazısı yazıldığını gördüm. Mesela : ” Normal başlayıp birtakım komplikasyonlar yüzünden bol müdahaleli biten bir doğum. Hamileyseniz ve etkileneceğinizi düşünyorsanız bu hikayeyi okumamayı tercih edebilirsiniz.” Hatırladığım bu minvalde kısa uyarılardı. Kimbilir sen de belki sıkıntılı hikayelerin başına böyle bir ikaz düğmesi koyabilirsin 🙂

 27. “Kütüphane” gibi ayrı bir tab’in olması üstte. Kitap yorumlarınızın buranın mümkünse altında olması.
  Ayrıca burasının sizin “Pozitif doğum hikayeleri” hikayeleri tadında yine başka kişilerin de katkıda bulunacağı kocaman bir çocuk kütüphanesi olması.
  Birdolapkitap tadında ama “crowdsourcing” olayı:) Çok güzel bir arşiv olabilir.

 28. Beş gebe yazar çok fazla. Hepsinin ayrı ayrı hikayelerini takip etmek bana yorucu geliyor. Tek olduğu zaman çok daha hevesle okuyordum ama şu anda okumakta zorlanıyorum (Gebeler alınmasın lütfen. Sordular söyledik 🙂

 29. Aslinda 5 gebe zevkli ama yüzleri falan gözükmedigi icin, kim ne idi, nasil di diye cok karistiriyorum bende. Hep basa dönmek zorunda kaliyorum. Sonra hatirlayip yine unutuyorum..

 30. Heeeepsini not ediyorum, harikasınız!

 31. Benim sorunum aradıklarımı zor bulmak oluyor genelde. “ilginizi çekebilir” in yanısıra o yazının etiketlerini de görebilsek altında? Nasıl arayacağımızı bulmak kolaylaşır sanki. Bir de örneğin “gebe günlükleri” “pozitif doğum hikayeleri” …. vs. gibi en çok yeralan konular başlıklar halinde toparlansa tek butonla tıklayıp ulaşabilsek? Konular kısmı var gözüküyor bloğunuzda, ancak gezinmek biraz karışık gözüküyor benim fikrime göre. Yukarıdaki siyah bant gözden çok kolay kaçabilecek bir formatta ve boyutta yine bana kalırsa. Current features ve categories gibi başlıklar (elbette türkçeleri) blogda gezinmeyi çok rahatlatır diye düşünüyorum. Tabii tamamiyle benim şahsi kullanımıma dair yorumlar bunlar 🙂 Herşekilde iyi olacaktır eminim. Sevgiler, kolaylıklar.

 32. Bir öneri daha. Arka planin griligini seviyorum, beyazdan daha az göz yoruyor; ama yazilarin rengi ile yeterince kontrast yok arada gibi geliyor. Ya yazi tipini degistirmek, ya da kalin harflerle yazmak okumayi kolaylastirabilir bence.

 33. Merhaba Elif Hanım. Elif Abla diyesim geliyor inanın. O derece samimi buluyorum sizi. Benim de bir önerim olacak. Pek hoşunuza gitmeyebilir ama olsun söylemekten zarar gelmez. Çok güzel ki gebelik günlüğü yazarlarınız arttı lakin o kadar arttı ki her bir yeni yazınızı iple çeken ve fakat gebelik günlüklerini okumayan bir OKUYUCUNUZ olarak (ay evet biraz gıcık olabilirim:)) günlükler arasında yazılarınızı bulmak biraz zor oluyor. Acaba gebelik günlüklerini ayrı bir başlık altında toplamak daha user-friendly ve tabi reader-friendly olabilir mi? Yapmasanız da bulup okurum sizi yine tabi.
  Sevgiler

  • Evet, öngördüğüm değişikliklerden biri de bu. Gebelik Günlükleri ve diğer belli başlı kategorileri daha derli toplu bir şekilde gruplamak. Çok teşekkürler güzel sözleriniz için…