5 Yorum

Bir TEOG annesinin çağrısı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın özel okullara teşvik ve yönlendirme çalışmaları her alanda olduğu gibi TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınavında da kendini gösteriyor. Şöyle ki: özel okullar öğrencilerin notlarının, sınav puanına etkili olacağı 6 ve 7. sınıflarda not ortalaması bakımından devlet okuluna göre çok daha bonkör davranıyorlar. Böylelikle hem kendi öğrencilerinin, hem de genel anlamda okullarının TEOG başarılarını yükseltmiş oluyorlar. 

Bundan hareketle, çocuğu devlet okulunda okumakta olan birçok veli özel okul külfetinin altına girerek çocuğunu 6. sınıftan itibaren özel okula geçiriyor. Kimi de bunu sadece son senede yapabiliyor. Her halükarda, 6 ve 7. sınıfı özel okulda okuyan ve hak ettiğinden daha fazla not alan (ki bu ‘çift karne’ olarak bilinen bir uygulamaymış, MEB’e ayrı, öğrencilere ayrı karne!) öğrenciler, kendileriyle aynı belki de daha iyi seviyede olan ve fakat devlet okulunun bonkör olmayan not sisteminden dolayı sadece hak ettiği notu alan öğrencilere göre haksız bir avantaj elde etmiş oluyor.

Aşağıdaki yazı, TEOG Annesi rumuzlu Blogcu Anne okuru tarafından bu konuya dikkat çekmek üzere  kaleme alındı.

TEOG annesi benim yakın bir arkadaşımın da ablası aynı zamanda… Kendisinden geçenlerde kısaca bahsetmiştim

***

Merhaba,

Ben Blogcu Anne’nin geçen gün yazmış olduğu, oğlu tüm sorulara cevap verdiği halde 6. ve 7. sınıf ortalamalarından sebep tam puan alamayacak veliyim.

Her şey normaldi… Taaa ki Cumartesi günü oğlumun gözleri dolu vaziyette ”Anne keşke 6. ve 7. sınıfta da özel okula gidebilseymişim. Not ortalamam yüzünden ikinci sınavda da tüm sorulara doğru cevap versem istediğim okula gidemiyorum.” diyene kadar…

İşte burada bam telim koptu.Oğlumu sakinleştirdim sakinleştirmesine ama içim içimi yedi o akşamdan beri… Uykularım kaçtı desem yalan olmaz. Bu günümü bu konuda araştırmaya verdim ve sosyal medyada gördüm ki MEB bu konuyla ilgili birçok özel okula müfettişler göndermiş. Birçok veli ve öğrenci de sosyal medyada sıkıntılarını paylaşmış zaten. ‘Ne yapabilirim acaba? ‘ diye düşünürken MEB’in dilek ve şikayet hattına ulaştım. 147 nolu hattı aradım ve

”Özel okullarda okuyan bol keseden ortalama notu yükseltilen öğrenciler yüzünden benim oğlum gibi 6. ve 7. sınıfları devlet okulunda okuyan öğrenciler mağdur. Siz MEB olarak bu okulları şimdi takibe aldınız ama geçtigimiz iki senenin mağduriyetini bizim çocuklarımız yaşayacak. Ben bir veli olarak bu yılki TEOG yerleştirme puan hesaplamasına 6. ve 7. sınıf ortalamalarının alınmamasını talep ediyorum.”

diye bir dilekçe verdim. Çağrı merkezindeki görevli bu konuda başka talepler de almış olacak ki, dilekçemi kayda alırken beni çok güzel yönlendirdi.

Acaba diyorum çocukları 6 ve 7. sınıfları devlet okulunda okumuş olan benim gibi TEOG velileri de aynı dilekçeden verse… Belki de başarırız.

Benim çocuğumun ortalaması 90-95 demeyin. Bahsettiğim ortalamalar 98-100. Düşünün evladınızın önüne kaç çocuk geçiyor bu haksız uygulamadan sebep… Sekizinci sınıf notlarla çok fazla oynayamıyorlar, çünkü TEOG sınav sonuçlarıyla paralel gitmek zorundalar… Hep beraber bir şeyler yapabilir miyiz biz mağdur TEOG velileri? Bakarsınız MEB sesimizi duyar…

***

TEOG Annesi’nin bu yazıyı gönderdiği günlerde Change.org’da bir de imza kampanyasına denk geldim. Sadece 6 ve  7. sınıf ortalama sorununa değil, TEOG’la ilgili genel geçer birçok endişeye yer veriyor ve genel olarak sistemin düzeltilmesini talep ediyordu. Bugüne kadar toplanan imzaların 500’ün az üzerinde olması bence pek de umut verici değil. Belli ki herkes kendi çocuğunu kurtarma peşinde ve bu rezalet sistemin faturasının aslında hepimize çıktığının çok az insan farkında… 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

 1. Yazıyı okuyunca o kadar sinirlendim ki anlatamam. Benim çocuğum birinci sınıfta daha ve evet özel okulda. Yani bu konunun direkt benimle ilgisi yok. Daha çok bizim sınavımıza Peki niye sinirlendim..

  Bayan yazmış ya bu yıl ki TEOG yerleştirme puan hesaplamasına 6. ve 7. sınıf ortalamalarının alınmamasını talep ediyorum diye hadi diyelim özel okullarda puan şişiriliyor. ya gerçekten hakkı olarak o öğretim puanını yapmış olan çocuklara ne olacak. Gerçekten gecesini gündüzüne katıp çalışıp 98-100 puan ortalaması yapan devlet okulundaki çocuklar. Şimdi hanfendinin çocuğunun mağduriyeti girilecek ama diğer bazı çocuklar mağdur olacak öyle mi? Neden hep kendimizi düşünürüz bunun bir cevabı var mı

  • Yanlıs anlamayın inanın merakımdan soruyorum sizin devlet okulunda okuyan çocugunuz ağlayarak size gelip geleceği konusunda kaygısını dile getirse siz ne yapardınız?

 2. Gülşah hanım sanmayın ki ben durumu anlamıyorum hatta hak veriyorum anneye sadece çözümde hak vermiyorum. Özel okulların notları şişireceğini de düşünüyorum(hepsi olmasa da çoğu) ama 6 ve 7 sınıf notların ortalamaya alınmaması bir sonuç doğurmaz hatta başka annelerin mağduriyetini doğurur. Özel okullardan bahsetmiyorum bu arada. Devlet okulunda başarı puanı çok yüksek olan bir çocuğa ve onları yetiştiren anneye haksızlık olmaz mı bende sadece bunu size soruyorum. O annenin çocuğu da annesine geleceğimden kaygı duyuyorum demez mi? Bu eğitim sistemi için gerçekten çok üzgünüm..

  Evet bu başarı puanların hesaplanmasında kesinlikle bir çözüm bulunmalı haksızlığın önüne geçilmeli ama bu, bu yıl 6 ve 7 sınıfların ortalaması hesaplanmasın demekle olmuyor maalesef ya seneye ne olacak. Seneye de başka çocuk anne geleceğimden kaygı duyuyorum diye annesini çaresiz bırakmayacak mı. O zaman kesin çözüm için çağrı yapılmalı, birlik olunmalı.

  • Bu ne biliyormusunuz eğitim sistemini değiştiremeyeceği icin insanlar sadece kendi cocuklarını yani bireysel düşünmeye başlıyorlar benim oğlum daha ilkokul 3 de o zaman geldiğinde ben olsam ne yaparım diye sorduğumda kendime caresizce sanırım bende o bayan gibi yaparım.Ama sanmıyorum ki tek bir taleple 6 ve 7. sınıfların ortalaması hesaplanmasın bu mumkun gibi durmuyor.Malesef ki ülkemizde birlik beraberlik yok eğitim sistemininde durumu ortada anneleri bu hale sokanlar utansın demek istiyorum ama oda çözüm değil.

 3. Okul başarı puanları hiç katılmamalı bence.Devlet okulundaki yazılı soruları öğretmen kanaat notları da birbiriyle aynı değil.Sistem tamamen adaletsiz ona bakarsanız.Gecenizi gündüzünüze katsanızda belki hakettiğiniz puanı alamayabilrsiniz.Köyde,ilçede, kentlerin kenar mahallerinde gerçekten 100 ortalamayla okul bitirecek ancak imkansızlıklar ve çaresizlikler içinde olan çocuklara na demeli…Belki sizin bizim çocuklarımızı açık arayla geçecek ancak eğitim imkanı bulamamış(ne devlet ne de özel okul) çocuklar ne olacak….Biraz kanaatkar olalım lütfen…
  Bu sınav herşeyin ne başı ne de sonu diye düşünüyorum naçizane.