61 Yorum

Hediye Kitap: Vahşi Şeyler Ülkesinde

Ben satın aldığım kitaplara isim yazar, tarih atarım; annemden edindiğim bir alışkanlık. Ancak nedense bunu çocukların kitapları için yapmak hiç aklıma gelmemişti, onları yeterince ciddiye almamış mıyım acaba?..

Bu bölümde tanıttığım tüm kitaplar bizim evdeki kitaplığımızda olan kitaplar… Ya ben bir şekilde edindim, ya yayınevleri sayesinde tanıştım. Hepsi de ama kendime, ama çocuklarımla keyifle okuyup başkalarıyla paylaşmak istediğim kitaplardan oluşuyor.

Screen Shot 2014-12-20 at 12.21.49 PM

HepsiBurada’yla bu haftanın kitabı olan Vahşi Şeyler Ülkesinde de benim kendi kendime keşfettiğim kitaplardan biri. Bu kitabı (orijinalini – Where The Wild Things Are) ne zaman aldığımı hatırlamıyorum (giriş paragrafındaki hayıflanma bu yüzden işte). Ya geçtiğimiz senelerde Amerika’ya gidişlerimizden birinde almış ya da Amazon’dan sipariş vermiştim. Kitabın içeriği hakkında çok bir fikrim yoktu o zaman, sadece Amerikan çocuk edebiyatının klasiklerinden biri olduğunu ve her çocuğun mutlaka okuması gerektiğini biliyordum.

Meğer ne kadar az biliyormuşum.

Amerikalı yazar ve illüstratör Maurice Sendak’ın 1963 yılında yazdığı bu kitap, anti-otoriter çocuk edebiyatının ilk örneklerinden biriymiş meğer… Yayınlandığı senelerde büyük tepkiler almış, hatta kütüphanelerde yasaklanmış. Çocukların akın akın ilgisiyle değeri ortaya çıkan kitap sadece hak ettiği yeri bulmakla kalmamış, ertesi sene en iyi resimli çocuk kitabı ödülünü de almış. 1963’ten bu yana da dünya çapında çeşitli dillerde 19 milyondan fazla satmış.

VahsiSeyler

Biz kitabın İngilizcesiyle tanıştık ilk olarak, ve dikkatimi çeken sadeliğiydi. Orijinali toplam 338 kelimeden oluşuyor sadece… Anlatımı çok basit, çizimleri keza öyle…

Max, her çocuk kadar -peki, belki biraz daha fazla- yaramaz bir çocuk. Kurt kostümünü üzerine geçirip evin içinde ortalığı birbirine kattığı bir akşam annesini çileden çıkartıyor.  Annesi onu odasına gönderiyor, ve Sana bu akşam yemek yok!’ diyor. Max, annesini çok da takmayıp odasına gittiğinde odasında bir orman büyümeye başlıyor, büyüyor, büyüyor ve Max ormandan da çıkıp, kendine ait özel bir tekneye binip okyanusları aşarak Vahşi Şeyler Ülkesi’ne gidiyor.

Bu vahşi şeyler gerçekten de çok vahşi. Çok iriler bir kere, kocaman dişleri, pençeleri, sapsarı gözleri var. Ama Max’e vız geliyor, tırıs gidiyor; Max onlara bi dikleniyor, hepsi Max’in önünde eğiliyorlar. Birlikte yaptıkları vahşi dansa noktayı koyan da Max oluyor, ‘Yeter artık’ diyor ve o an sevildiği bir yerde olmak istediğini fark ediyor… Vahşi şeylerin ‘Yapma, etme, gidersen seni yeriz!’ nidaları arasında Vahşi Şeylerin Kralı olmaktan vazgeçiyor Max ve evine (odasına) geri dönüyor. Döndüğünüde tabii ki bir tabak yemek -üstelik hala sıcak- onu bekliyor oluyor.

VahsiSeyler2

Uzun seneler önce ‘Canavarlar Ülkesinin Kralı’ adıyla yayınlanan ancak tükenen bu kitabı Can Çocuk geçtiğimiz aylarda Vahşi Şeyler Ülkesinde adıyla Türkçe olarak yayınladı. Celal Üster’in çevirisini henüz okumadım, ancak şu sıralar başka bir çevirisini (Charlie’nin Çikolata Fabrikası) mest olarak okuyoruz. Bu kitabın bizde İngilizcesi olmasına rağmen, sırf Üster’in tercümesini okumak için alasın var.

Vahşi Şeyler Ülkesinde, her çocuk okurun kendisini bulacağı, çocuk okurlarla yetişkin okurlar arasında bağ kurmaya yarayacak nefis bir kitap. Sade dili, basit anlatımıyla küçük okurları da eğleyecek bir hikaye…

Geçtiğimiz yaz San Francisco’ya gittiğimizde halk kütüphanesinde Vahşi Şeyler’in oyuncaklarıyla karşılaşmıştık da aklımı yitirmiştim.

IMG_0689

2009 yılında bir de filmi çekildi bu hikayenin. Henüz seyretmedim ancak listemde.

Bianet’te de kitapla ilgili harika bir değerlendirme yazısı var.

Kitabın (İngilizce) okumasını izlemek isterseniz o da var:

Vahşi Şeyler Ülkesinde, HepsiBurada’da şu anda %20 indirimli olarak 8,40 TL’ye satılıyor. Ayrıca bu yazının altına yorum bırakan bir kişiye HepsiBurada kitabı hediye olarak gönderecek.

İyi okumalar…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

61 yorum

 1. Ben de katildim..

 2. bende istiyorum..

 3. Dönüşte bir tabak sıcak yemekle karsilanmasi ne güzel. ..

 4. Resimler biraz korkutucu sanki :/ keza aldığınız oyuncaklar da 🙂

 5. Biz de katıldık 🙂

 6. Kızlarım için..

 7. ayşecik zeynepcik

  yeni yılda bizim evde olsun.

 8. Okumayı erken çözen kızıma hediye olsun Elif teyzesi

 9. Taliplisiyim 🙂

 10. Bizde katıldık

 11. Ne güzel kitapları ne güzel oneriyorsunuz; sevgiler

 12. Ben hiç utanmadan kendim için isteyeceğim. Nasılsa yeğen daha küçük 🙂

 13. Bizim olsun mu?(:

 14. Bizde katıldık..

 15. Benim olsun istiyorumm

 16. Kitap sever bebeğim icin harika bir kitap olacak.

 17. Heycanlandım..

 18. KATILIYORUZ

 19. ben de katılıyorum:)

 20. Yaziniz icin tesekkur ederim. Sizi ilgiyle takip ediyorum….

 21. Çok hoş görünüyor, katılıyorum bende

 22. Oğlum için istiyorum

 23. Uyanığımdır çook isim değiştirip tekrar: bende varımm

 24. biz de talibiz:))

 25. Yeni yıl için oğlumun şansına yine deyeyeyim bakalım.. herkese bol şans

 26. oğluşumun şansına olsun..

 27. kızıma bakalım

 28. Teşekkürler

 29. Kambersiz çekiliş olmazmış 🙂

 30. İnşallah bize çıkar 🙂

 31. Belki bize çıkar 🙂

 32. Ece ye yeni bir kitap için 🙂

 33. Bu sefer belki çıkar. Teşekkürler.

 34. İstiyoruz 🙂

 35. Bende istiyorum oğluşlara:)

 36. İstiyorum bu kitabı oğlum Toprak için.

 37. Biz de istiyoruz

 38. biz de istiyoruz

 39. biz de istiyoruz

 40. bizim kitaplığımıza çok yakışacak eminim

 41. Merak ettim, hemen okumak istedim oğlumla.

 42. katıldık ve talip olduk.

 43. çok çok isteriz:))

 44. bende katıldım 🙂

 45. talibiz, merakla sonucu bekliyoruz

 46. ben de katıldım 🙂 🙂

 47. biz de katılalım o halde

 48. 2014 un son sansı:))

 49. Filmi de kitabı da çok merak ettim, çok güzel anlatım…Bize gelirse çok seviniriz:)

 50. Oglum 2,5 yasinda.Kitaplari cok seviyor. Epeyce de bir kitabimiz var. 2-3 ay once aldim, ama bu kitapla hic ilgilenmedi. Ben de birdolapkitapta gorup aldim. Benim hosuma gitti. Birkac ay sonra o da begenir herhalde.

 51. Biliyorum bana çıkacak; )