13 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 25. hafta

İstanbul’da yaşayan, ‘okumayı yazmayı çok seven, bahar doğumlu, iki kedili bir departman müdürü’ olan Ayşe Nur, yazılarına kaldığı yerden devam ediyor.

***

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Geçen hafta bildiğiniz üzere biraz rahatsızlanıp endişelenmiştim. Sonunda dayanamadım ve Perşembe günü iş yerimden izin alarak erken saatte doktorumun kapısını çaldım. Doktorum beni dinledikten sonra bahsettiğim hiçbir bulgunun gebelikle ilgili bir hastalık belirtisi olmadığını, bu yüzden genel bir rahatsızlık olduğunu düşündüğünü söyledi. Ultrasonda kontrolünü gerçekleştirdi; bizimki elini böyle bir ağzına götürmeler, çeneyi açıp kapamalar filan tam film gibiydi. Ölçümleri yaptı, rahim boyuna baktı ve görünürde bir sıkıntı olmadığını iletti.

AyseNur25

Bu hafta beslenmemize biraz daha dikkat edip, yağlı, çok baharatlı yiyeceklerden uzak durma konusunda hem fikir kaldık. Tabii ki başlamadan tartı sürecini de geçirdiğimiz için, “Kiloya dikkat etmemiz lazım” dedi. Off doktorcuğum biliyorum öyle olduğunu ama her geldiğimde bunu konuşmasak olmaz mı? Yani evet biliyorum bu gidişle ben de utanmadan 20 kilo ile kapatırım süreci ve çok zorlanırım o kiloları verirken ama hamileyken de aman şunu da yemeyeyim demek çok zor!

Doktorumun yaptığı birkaç tahlil girişi sonrasında “Önümüzdeki hafta kendinizi iyi hissedince şeker yükleme testini de yapalım” dedi. Eyvah sorsam mı sormasam mı diye düşünürken dayanamayıp “Şeker yükleme testi herkese yapılıyor mu?” diye konuya girdim. Malum yakın dönemde çok bilindik bir profesörün çarşaf çarşaf ekranlarda şeker yükleme yapmayın, bebek için çok büyük bir şok dediğini, görmüş veya duymuşsunuzdur. Aslında ben bu tip şeylere çok inanmam ve bağlı olduğum doktorun görüşlerine güvenirim ama hem ailem hem de arkadaşlarımdan duyduğum bilgileri teyit etmek istedim. Doktorum da güldü ve “Ben de ne zaman soracaksınız diye bekliyordum” dedi. Konuya açıklık getirmek için şöyle açıklamalarda bulundu. Yükleme yapacağı şeker miktarı 50 gr.

“Yediğiniz bir dilim pastada, ya da büyük bir çikolatada da çok daha fazlası var. Bunun ne size ne de bebeğe bir zararı yoktur. Şeker yükleme testini yapmadığımız durumlar olabilir, bunun için annenin 20’li yaşları başında, ideal kiloda, hiçbir sağlık sorunu geçmişi olmaması gerekmektedir.”

Daha önce bahsetmiş miydim hatırlayamadım, ben çok tatlıcı biriyimdir. Bayılırım. Her türlü tatlıyı, hatta bırakın 1 dilimi bir büyük pastayı bile tek başıma yiyebilirim. Bir zamanlar kilo problemi varken, şeker-kolestrol-tiroid hepsi problemliydi. Sonra zayıflayınca düzeldi. Ve son zamanlarda yapılan testlerin hiçbirinde sorun çıkmadı. Ama bu demek değil ki tatlıyı bıraktım, hep yedim hatta bazen her öğünde yedim diyebilirim. Henüz tahlili yaptırmadım ama merak ediyorum siz neler yaptınız bu konuda, sizin doktorunuz ne dedi, siz neye inandınız?

Doktorum iki gün dinlenmemi uygun görerek beni uğurladı ve bir ay sonra beklediğini iletti. Doktorumdan sonra da aile hekimliğinden hemşire arayarak hem şeker yüklemesini hem de tetanoz aşısı olup olmadığımı sordu. Henüz ikisini de yapmadığımı söyleyince, kibarca ikna konuşması yaptı. Karşılaştığım devlet görevlilerinin en kibar versiyonlarına bu hamilelik sürecinde rastladığımı söyleyebilirim.

Sağlık kısmını şükürlerle bir tarafa bırakırsak evdeki mobilya maceralarımız devam ediyor. Karar verip uygulayan biriyimdir ama hiçbir şeyde bu kadar zorlanmadığımı söyleyebilirim. Park yataktı, oda takımıydı derken gerçekten kendimi kaybetmek üzereyim. Hala bebeğe bir çift çorap almış değilim bakınıp duruyorum. Aralık ayında bir liste hazırlama sözüm vardı hala 10 günüm var sayılır, yaptım mı? hayır. Sanırım söz konusu bir çocuk olduğunda kendinden fazla önemseme işte böyle bir durum. Karar verdim aldım durumuna geçmem normale göre kat kat zaman alıyor. Yine de 6 ayı bitirmeye yaklaştığımızı düşünürsek bir şeyler almaya en azından karar vermeye başlamazsam sonuç hiç iyi olmayacak diye düşünüyorum.

Bu arada işler yılsonu sebebiyle yoğun, yoruluyorum. Akşamları kendime kıvrılacak yastık arıyorum. Gece en az 2-3 kez uyanıyorum sonuç olarak, sabah da tabii ki uyanamıyor ve işe geç kalıyorum. Son 3 aya girerken uyku konusunda bir düzelme olur diye bekledim ama sanırım olmayacak çünkü bundan sonra daha da ağırlaşacak ve daha çabuk yorulacağım. Ellerimde şişmeler başladı, bu sebeple geçen sabah yüzüklerimi çıkardım. Özellikle sabahları uyandığımda ciddi şişmelerle karşılaşıyorum.

Yani sıkıntılar bir tarafa tekmeler sıralı geliyor tabiş, bu hafta eşimin çok net uzun süreli hareketleri hissetme haftasıydı. Aynı şekilde ben de iş yerinde ya da araç kullanırken hareketleri bazen sert, bazen yumuşak hissediyorum. İçimde minik eller, minik ayaklar büyüyor. Bu duygu tartışmasız her şeye değer…

Sevgiler…

Ayşe Nur

***

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

13 yorum

 1. Aramızda 1 hafta var, 2.gebeliğim, ilkinde olduğu gibi bunda da şeker yüklemesi ni bu hafta başında yaptırdım. Kesinlikle işin uzmanlarına güveniyorum, çok değerli bir profesör olabilir ama kadın doğum ve anne karnındaki bebek sağlığı konusunda Jinekolog lardan daha bilgili olduğunu düşünmüyorum. Gebelik şekerinin yüksek olması durumunda bebeğin göreceği zararı göze alamadım ve bence hiç bir anne adayı da almamalı

  • Merhaba Esra, yorum için teşekkürler. Bende işi uzmanına bırakmanın faydalı olduğuna katılıyorum 🙂 Sevgiler

 2. Öncelikle sağlıkla bebişinize kavuşmanızı diliyorum Ayşe Nur. Ben de geçen sene şeker yükleme testini yaptıracağım zamanlarda o açıklama yine haber bültenlerinde yayınlanıyordu. Hatta ben detaylı şeker testine de girmek zorunda kalmıştım, ilk test umduğumuzdan yüksek çıkınca. Çok şükür ki bir sorun çıkmadı fakat tüm hamileliğim boyunca yediklerime dikkat ettim ve bol bol yürüdüm. Fakat o açıklama kendimi kötü hissetmeme neden olmuştu. Sizin şu an bu ikilemde kalmanızı çok iyi anlıyorum. Doktorunuzun yönlendirmesine ve bebeğinize güvenin. Umarım sıkıntısız geçer tüm hamileliğiniz.

 3. Merhaba bende 30. Haftamdayım ilk gebeliğim seker yüklemesi konusunda aynı tepkiyle gittim ve aynı cevabı aldım 🙂 hiç sabah aç karnına 1-2 baklava götürdüğün olmadımı hiç meyva suyu içmiyormusun diye bir tepkiyle karşılaşınca doktorum o prof. Önüne geçiverdi ve yaptırmaya karar verdim 2 plastik bardak şekerli suyu içirdiler sonuçta şeker çıkmadı bana kalırsa bizlerçok düşünüyoruz hemencik her denilene pimpiriklenip kanıyoruz 🙂 sağlıklı haftalar dilerim sevgiler

 4. Ayse Nur bende ilk gebelikte yaptirmistim kilo alimim cok fazla oldugu icin riske atmak istememisti doktorum. Bu gebeligimdede yaptiricam, olusacak ani seker rahatsizliginin yaninda bir defalik testin lafi olmaz diyorum elbette bu benim düsüncem… Saglikli günler sana ve bebisine 🙂

  • Selam Elif, benim hala midem nanemolla. Bugün doktorumla görüştük, inşallah haftaya deneyeceğim. Sana ve evdeki herkese sevgiler… 🙂

 5. Bu konuda kararsız kalanlardanım ama hem doktorumla görüştüm hemde Dünya Sağlık Örgütündeki şeker yüklemesi ile ilgili yazıları okudum 50 gramlık şeker yüklemesi Amerika ve Avrupa da zorunlu testler arasında hamilelikte oluşan gebelik şekerini anlamanın tek yolu .
  Açlık şekerinin sınırın altında çıkması bebekte kalıcı hasarlar bırakabilirken tokluk şekerinin sınırın üstünde çıkması bebeğin hızlı gelişmesine haftasından önce ilerlemesine sebebiyet verebiliyormuş her ikisi içinde diyetle durum kontrol altına alınabilirken bazı yüksek durumlarda insüline ihtiyaç duyulabiliyor .
  Benim doktorum 24 haftanın bitiminde yüklemeyi yapmayı uygun gördü bu hafta sonu önce aç karna kan alacaklar sonrasında şekerli bir su içip 2 saat sonra tekrar kan vereceğim umarım sorunsuz atlatırız 🙂

  • Merhaba Sıla, bilgiler için teşekkürler. Benim doktorum aç olmana gerek yok dedi, sanırım sadece tokluk şekerine bakacak önce. Sonrasında yüksek çıkarsa açlık yapacak sanırım. Bol şans 🙂 Sevgiler

 6. Önceki haftalarda da sıkı takipte olduğumu söylemiştim 🙂 Benzer haftalarda olmamız dolayısıyla sanırım aynı gündem yine bu hafta bizde de vardı.
  Öncelikle şeker yüklemesinden bahsedecek olursak benim de etrafımda müthiş bir baskı vardı yaptırmamam konusunda.Tek destekçim hemşire olan kızkardeşimdi.Eşimle bile hemfikir değildik.1 hafta önceki doktorla olan randevumda nasılsa benden önce dile getirecek diye bekledim nitekim bu konuyu eşim ve doktorum tartışmaya açtı 🙂 Doktorum kibarca malum profesörün dedikleri daha önemliyse hamilelik ve doğum sürecinizde o yanınızda bulunsun diyiverdi.En sonunda miktarı 50 gr a düşürüp 25. haftada yaptırmak üzere sözleştik.Ama benim içim hala rahat değil.50 gr yetmez de daha yüksek dozları denemek zorunda kalırsak o gün kesin iptal olurum.Zira benim için tatlı sadece sütlüler veya çikolatadır.Şerbetli tatlıları hamileliğim sırasında değil normal hayatımda bile hiç yiyemedim.
  Aşılara gelirsek doktorum aile hekimimle konuşmamı söylemişti zaten ama tetanoz aşısına gerek olmadığını sadece hepatit yaptırabileceğimi söyledi.Gerekçe olarak ne artık siz evde tarlada doğum yapıyosunuz ne de bizim aletlerimiz paslı değil dedi.Üstelik hamilelik sürecindeki dozları yaptırıp yarım bırakılıyo 5 dozu tamamlayamıyorsunuz bi işe yaramıyor diye de ekledi.Kızkardeşimle de bu konuyu konuştuğumda yeni tetanoz aşılarının bileşiminin artık eskisi gibi olmadığı için gerek yok demiş olabilir dedi.Her ikisine de güvendim ve sadece hepatit aşısının ilk dozunu oldum geçen hafta.2. doz 1 ay sonra ve 5 ay sonra doğumdan sonra da yani son doz olacakmış.Aile hekimi de tetanoz aşısını kendi istediğimle olmak istemediğime dair bir imza aldı bu arada.
  Mobilya, bebek odası konusuna gelince en azından bu hafta bir başlangıç yaptık biz eşimin ocak ayında yurtdışında olmasını da göz önünde bulundurarak.
  Park yatak olarak daha önce mağazalarda bir inceleme yapmıştık.Aklımıza yatan iki modelden biri olan Kraft’ın bir modelini internetten (indirimli zamanlar da fiyatlar daha makul oluyor) aldık.Çalışma odası olarak kullandığımız odadaki kanepelerimizden birini ihtiyacı olan birine verdik diğeri hala odada doğumdan sonra bizde kalabilecek anneanne ya da babaanneyi bekliyor 🙂 Kanepeden boşalan yere de şimdilik sadece dolap yaptırmayı düşündük ve siparişi verdik.Hazır tam takım halindeki bebek odalarında yana kullanmadık seçimimizi.Şuan odada bulunan bilgisayar masası, masaüstü ve yazıcıyı ise hala ne yaparız bilmiyoruz.Kızımız nasılsa beşiğiyle beraber ilk etapta bizim odamızda kalacak onu sonra düşünelim diye karar verdik.
  Bu arada geçen haftalardaki yazılarınızda da bebeğinizin cinsiyetiyle ilgili paylaşımda bulunmadınız sanırım gözden kaçırmadıysam.Özel kişisel tercihinizse tabiki saygı duyarım ama hemen hemen aynı haftalarda olmamız dolayısıyla galiba sizin de hep sanki benim gibi kızınız olacakmış gibi hayal edip okudum yazılarınızı.
  Bebeğinizle birlikte sağlıklı keyifli bir hafta dilerim.

  • Merhaba Tuğba, öncelikle cinsiyet konusunu sona saklıyorum. Bununla ilgili başka bir yazı yazacağım 🙂 Aynı haftalarda takipler çok keyifli oluyor. Bende hemen bir sıkıntı duysam interneti açıp kendimle aynı haftalarda birilerini arıyorum. Şeker yüklemesi konusunda tıpkı diğer konularda olduğu gibi uzmanlara güvenmekten başka çaremiz yok. İlginçtir benim aile hekimim Hepatit’ten bahsetmedi. Tetanoz içinde 2 doz olacağını bunun doğum sürecinde koruyacağını, 5 doza tamamlarsa aile boyu koruyacağını bilgi olarak iletti. Onu da sanırım belli bir haftaya kadar yapabiliyorlar. Benim doktorum bir sakıncası yok diye belirttiği için olabilir diye düşünüyorum. Mobilya konusunda başlamışsın iyi yapmışsın, ben çok geriden geliyorum. Bu aralar işlerimde çok yoğun, henüz yavruma odaklanamıyorum 🙁 Çok keyifli bir hamilelik geçir inşallah, sevgiler

   • Hepatit B; toxoplazma ve rubella gibi hamileliğin başlarında yapılan testlerde ortaya çıkmıştı.Doktorum ilerleyen haftalarda hepatit aşısı olursun demişti.Doktorumun söylediklerini ve testleri aynen aile hekimine iletmem sonucunda hepatit aşısı yapıldı.Herkese uygulanan bir durum değil diye düşünüyorum.Bendeki testlerde negatif çıkmıştı sonuç.Sanırım hepatit bağışıklığım yok demek oluyor bu…

 7. 5 yıllık annelik tecrübesi pek bir şey sayılmaz ama daha yeni yazdım bunları gebeler ve yeni anneler için:

  http://2balik1kedi.blogspot.com.tr/2014/12/annelik-sohbetleri-elif-emre-eren.html

  Güle güle doğurup büyütün sevgili gebeler.

  • Teşekkürler Elif, hemen okuyacaktım ama link çalışmadı 🙁 Blogu bulup okuyacağım. Sevgiler.