2 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 26. hafta

İstanbul’da yaşayan, ‘okumayı yazmayı çok seven, bahar doğumlu, iki kedili bir departman müdürü’ olan Ayşe Nur, yazılarına kaldığı yerden devam ediyor.

***

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Yeni yıl geldi yaşasın… Her zaman hoşuma gider değişen rakamlar, yenilenmek değişmek iyidir diye düşünürüm. 2014 hepimiz için benzer şekillerde geçmiştir eminim. Bazen çok iyi günler olurken bazen de bitsin bu gün dediğimiz zamanlar geçirdik. 2014’ü gözden geçirirsek ben sağlık problemlerinde ailem için kötü bir şeyle savaşırken bir taraftan bir bebek için hastane turları yaptım. İkisinde de çok heyecanlandım, bazen çok korktum. Ama sonuçta haftalar bir birini kovaladı ve ben karnımda kendini daha sıklıkla hissettiren bir bebekle büyüyorum.

AyseNur26

Sona doğru yaklaştıkça iki büyük korku yaşıyorum. Birincisi erken doğum, ikincisi bebek bakımı hakkında bilgisizliğim. Erken doğum konusunda farkında olmanın önemini ve bunu yaşayan annelerin ne kadar zorlandıklarını biliyorum. Bebeğim henüz bana çok küçük geliyor ve kendimi de çok bilgisiz buluyorum. Tecrübeli anneler belki normal diyecekler ama tabii ki ben henüz normalliği konusunu idrak edemiyorum. Özellikle son iki haftada artan karın ve kasık ağrılarım beni daha da endişelendirdi. Aslında bedenim alışık olmadığı bir düzene uyum sağlamaya çalışıyor biliyorum. Ama insan içinde bu kadar kıymetli bir şey taşırken mantık da bir yere kadar çalışıyor. Bilgisizliğim ve ne yapacağım konusunda doğar doğmaz değişecek diyor herkes, ben de öyle olmasını umuyorum. Bir şeyler okuyorum arada bir evet ama okuduklarımdan da tam olarak kafama yerleşen, evet bu böyle yapılacak dediğim şey çok az. Daha önceki yazılardan biliyorsunuz bir yatak bile alırken karar vermek bu kadar zorken, daha küçük detaylarda kim bilir nelerle karşılaşacağız.

Aralık ayında hedef olarak koyduğum liste çalışmasını tamamladım sayılır. Listeyi Ocak ayından itibaren satın almaya başlayacağım. Hafta sonu aile ziyaretinde de annemle şöyle bir karar verdik. O seneler önceden biriktirmeye başladığı (kadının 3 çocuğu da doğuramadı gitti bir türlü, alınan her şey bana kaldı yaşasın!) battaniye, havlu gibi türlü türlü ürünleri çıkarıp liste haline getirecek, bence o listeye bakarak alış veriş listesini güncelleyeceğim. Gördüm ki belki 10-15 yıllık el yapımı, pamuklu çok güzel şeyler biriktirilmiş. Bunun dışında birkaç tane örnek gösterip bunları örmek istediğini söyledi. Kimseyi de kırmak istemem ama kullanmayacağım bir şey için niye uğraşsın, kullanmam diyerek reddettim.

Şu an kendim için alışverişlerimde bile asla sadece kuru temizleme yapılan bir ürün satın alamam. Benim için her şey makineye attım yıkanabilir, kurutmaya koydum kurutulabilir olmalı. Çalışan ve aynı zamanda ev işi yapmak zorunda olan tüm kadınların hayatını kolaylaştırmanın bir yolu bu diye düşünüyorum.  Bu arada evdeki kedi ahalisinin de alışması için yapılması gereken bir takım çalışmalar olduğunu daha önce eşimle okumuştuk. Mesela yadırgamamaları için ara sıra bebek ağlaması duymaları, kullanılacak ürünlerle ilgili kokulara alışmaları için şimdilik kendi üzerimizde uygulayıp koklamalarını sağlamak başlangıç çalışmalarından. Yeni öğrendiğimiz bir bilgi anne kedinin peşinde kızım kızım diye koşuyorduk, aynı kelimelerle hitap etmek iyi bir algı değilmiş.

İş yerinde sene sonunun tüm yoğunluğu devam ederken yorgunluk son noktaya ulaşmış durumda. Ofis arkadaşlarımdan da gelen hediyelerden görüldüğü üzere artık şık seksi bluzlar, şatafatlı takılar vs yerine hediyeler yön değiştirmiş. Ey tatlı bebek sen nelere kadirsin! Tüm iyi düşünce ve dileklerini ileten, çok güzel hediyeler alan tatlı ofis arkadaşlarıma teşekkürler. İşler çok yoğun olduğunda rahatlamak için puzzle yapmaktan hoşlanırım. Akşamları birkaç saat bazen ayakta durup hareket ederek, bazen oturarak hızlı şekilde tamamlamaya çalışıyorum. Yapanlar bilir öyle bir parça koydum oh diyemiyor insan, hemen bitireyim istiyor. Ama gördüğünüz üzere yalnız değilim, parçaları alıp yerine koymaktan çok, kaçmaya çalışan ve tabi ki ilgi kendisinde olsun isteyen bir misafirim de oluyor.

Hepinize harika bir 2015 yılı diliyorum, çok mutlu, çok sağlıklı, çok sevgi dolu, çok aşık olun inşallah…

***

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Merhaba, kafa karışıklığı anneliğin ayrılmaz parçası hiçbir konuda kesin doğrular yok bir bebeğe doğru olan başka bebeğe yanlış olabiliyor . Alışveriş konusında kolay gelsin , liste yapmanız çok iyi olmuş ben ilk lışverişe çıktığımda neliste ne ön hazırlık yapmıştım saçma sapan şeyler almışım sadecebir penye battaniyeyi kullanabildim diğerlerini hiç kullanamadım . Kedilerkonusunda siz rahat olursanızonlardarahat olur hiç bir sorun yaşamayacağınıza eminim. Benim deiki kedim vardı ( biri 15 gün önce öldü) oğluma ilk 6 ay pek yaklaşmadılar , eşyalarını bol bol kokladılar okadar. Lohusayken size pek yaklaşmazlar hormanların ve süt kokusunu almaları nedeniyle zorlamayın zamanla yeni düzene lışır onlarda. Hayırlısıylabebeğinizi alın kucağınıza inşallah, kedilerinizle ve evladınızla huzurlu , mutlu bir yıl dilerim .

    • Merhaba Burcu, kedine çok üzüldüm 🙁 Bizde iki kedili bir aile olarak bazen ne kadar sinirlensekte birinin olmaması ihtimali bile çok düşündürücü olabiliyor. Bakalım bizimkiler ne yapacak. Dediğiniz gibi kafa karışıklığı hep devam edecek sanırım çokta irdelemenin bir anlamı yok, herşey olacağına varır. İyi dilekler için teşekkürler, inşallah hepsi gerçek olur 🙂 Sevgiler