3 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 18. hafta

İstanbul’dan yazan ve ilk gebeliğini anlatan, ‘yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanı’ olan Öznur yazılarına devam ediyor.

***

Evet, siz bu satırları okurken ben muhtemelen amniyosentezde olacağım, ya da yeni çıkmış.

İçim rahat, heyecanlı değilim. İşlemin nasıl olduğunu internetten seyrettim, beni ürküten hiçbir yanı yok.  Sonrasında 3 gün izinli olacağım ama günde maksimum 15 dakika ayakta durulmalı diyor okuduğum bazı kaynaklar, bu konuyu ayrıca doktoruma soracağım. Günde ancak 1 ya da 2 bardak su içebilen biri olarak işlemden sonra günde 3 litre su içmem gerekliliği 15 dakikadan daha uzun süreyi tuvalet yollarında geçirmem demek. Bu ara herşeyi unutuyorum ama bu detayı atlamam muhtemelen.

Oznur18

Geçen hafta yaşadığım “dellenmeden” sonra bu hafta daha rahatım. İşte hep biriktirmenin zararları bunlar, rahatım, çok rahatım diye 2-3 hafta dolanınca son hafta aslında gergin olduğum kabak gibi ortaya çıkmış oldu böylece.  Ama bunlar amniyosentez yaptırmak zorunda kalan her anne adayının yaşadığı duygulardır sanıyorum. Bir ara kendimi fazla endişeli gibi hissedip bir de üstüne suçluluk hissetmiştim ama bu hafta kendime bir iyilik yapıp tüm duygularımı serbest bırakmaya karar verdim.

Ayrıca son üç gündür amniyosentez gerginliğimi unutturacak kadar vücut ağrısına sebep olan grip ve faranjitle başa çıkmaya çalışıyorum, aynı anda mide ağrılarım da başlayınca kendimi hastanede bulmam kaçınılmaz oldu. Senelerdir ne olduğu çözülemeyen ama geldiği zaman midemin ve sırtımın çok ağrımasına sebep olan ataklar geçiyorum. Akut pankreatit şüphesi ile bir hafta hastanede yatmışlığım bile vardı geçmişte ama bu teşhis de kesinlik kazanmadı hiçbir zaman. Aynı ağrılar 2 senelik uzun bir aradan sonra tekrar geldi maalesef, normalde çok güçlü ağrı kesiciler yapılarak geçirilen ağrılar için bu sefer sadece mide koruyucuları yapılabildi doğal olarak ve ağrılarım da geçmedi. 2 gündür evden çalışıyorum bu yüzden. Midem daha iyi şimdi ama hem grip, hem faranjit hem de öksürük umarım amniyosentezin ertelenmesine sebep olmaz.

Canım annem biran önce iyileşmem için geldi bana baktı haftasonu, bol bol sebze, meyve yedirmeye çalışıyor. Arada eskilerden de konuştuk, kaybettiklerimizden, onun doğum anılarından. İyi geldi.

Bu gripli, faranjitli halimle bu hafta ancak bu kadar yazabiliyorum, haftaya güzel haberlerle görüşmek dileğiyle,

Sevgiler,

Öznur

***

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

  1. Çok geçmiş olsun Öznur. Umarım her şeyi kolaylıkla atlatırsın. İş, amniyosentezden gelecek haberleri beklemekte.

    Çok su içmeye alışsan iyi olur bence (okurken içimden bunu söyledim, o yüzden de en iyisi yazayım dedim). Hem gebelikte çok su içmeyi tavsiye eder doktorlar, hem de doğum sonrasında sütü artırıcı ennn önemli şey su. Ben kendime bir bardak belirlemiştim kaç ml aldığını bildiğim, hep onunla içiyordum ve her seferinde sayıyordum. Ancak sayarak günde kaç litre içtiğimden emin olabiliyordum. Tavsiye, 1 litrelik pet şişelerden al başucunda bulundur. Bittikçe doldur. Ve de du içmek için aslaaa susamayı bekleme 🙂

    Sevgiler!

  2. Herşeyin yolunda gideceğiniz umuyorum ve size en iyi dileklerimi gönderiyorum. Tekrarlayan karın ağrılarını okuyunca bir arkadaşımın da taşıdığı Ailevi Akdeniz Ateşi geldi aklıma. Bu konuyu doktorunuza sordunuz mu bilemiyorum ama paylaşmak istedim. Sevgiler.

  3. Öznurcum amniyosentez sonrasi ilk gün bol dinlen ama ertesi gün cok agir olmamak kaydiyla normal hayatini yasayabilirsin. Su icme olayini evet mutlaka arttir ve bir sekilde 2 lt. altina düsme derim.
    Ilk amniyosentezi gecirdigim hafta resmen stres topuydum ama ikinci amniyosentezde inan biraz daha heycanli ve kaygiliydim. Hele sonucu bekleme dönemi ahhh o günlere döndüm. Ama herseyinde bir anisi oluyor diye düsün vee cok cok sevgi, bol sabir, huzurlu ve güzel günler diliyorum