9 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 19. hafta

İstanbul’dan yazan ve ilk gebeliğini anlatan, ‘yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanı’ olan Öznur yazılarına devam ediyor.

***

Her bakımdan yorucu bir haftayı da geride bıraktık. Sanırım hayatımın en ağır griplerinden birini geçirdim, ateş olmamıştı zaten ama öksürük yüzünden amniyosentez ertelenecek diye ödüm koptu.

Neyse ki ertelenmedi.

Oznur19

Beklediğimden çok daha basit bir işlemdi üstelik, koca bir iğnenin göbeğinize batırılacak olması fikri rahatsız edici olsa da aslen kalçadan iğne olmaktan daha basit ve acısız geldi bana. Toplamda ancak 1 dakika kadar sürdü, su çekilirken çok hafif bir baskı hissettim o kadar. Ne işlem sırasında ne de sonrasında hiçbir ağrı, sızı olmadı.

İşlem sonrasında yarım saat kadar dinlendirdiler, sonra 3 günlük rapor verip eve gönderdi doktorum. İlk 24 saat biraz daha kritik olduğundan sadece mecburi ihtiyaçlar için kalkmamı istedi, sonraki 2 gün ağır işler yapmamak kaydıyla dolaşabilirsin dedi ama ben aynı zamanda sık sık öksürdüğümden iki gün boyunca yattım.

Bunun dışında hiçbir önerisi veya yasağı olmadı. “Su içmem gerekiyor sanırım?“ diye sorduğumda, hafifçe gülerek “Nerden öğreniyorsunuz bunları, internetten mi?” diye hafiften azarımızı da yedik. Ekstra hiçbir şey yapmam gerekmiyormuş.

Sonuçlarımızı 3 hafta sonra alacağız, 3 günde hızlı sonuç veren ama doğruluk oranı amniyosentez kadar yüksek olmayan fish yönteminden de bahsetti, “İlave bir ücretle bu opsiyonu da kullanabilirsiniz ama ben 3 günde sonuç almanızı gerektirecek bir durum görmüyorum.” diye de ekledi.

Doktorumuz böyle sakin davranınca biz de gerek yok dedik, yaklaşık 7 haftadır beklediğim sonuçları 3 günde almak istemememe kendim bile şaşırdım aslında ama hem doktorumuzun sakinliği bana çok iyi geldi hem de ultrason sonuçlarımız harika. Fazla telaşlı ve aceleci davranmak istemedim.

Gebelik takibimi yapan doktorum önermişti bize bu perinatoloğu. Önerirken de eklemişti “Aslında çok pesimist biridir, eğer ondan iyi şeyler duyuyorsanız sonuçlarınız gerçekten çok iyidir.” diye.  O yüzden bu doktordan olumlu şeyler duyduğumuzda gerçekten çok rahatlıyorum.

Ayrıca geçen hafta yarım yamalak incelemesini yaptığım array testlerine de şu aşamada gerek olmadığını iletti. Eğer amniyosentez sonuçları normal gelirse ama ultrason sonuçlarında farklı bir bulgu olursa ancak o zaman array çalışmasına yönlendirebilirim dedi. Ve tekrarladı, “Şu an için öyle bir bulgu yok.”

Onur192

Array çalışmalarına CGH testi de deniliyor, amniyosentez ile bakılmayan diğer genetik problemlerin tespitinde kullanılıyor. Ama genetik dediğimiz şey derin devlet gibi bir şey. Ne kadar içine girerseniz o kadar karmaşıklaşıyor. Mümkün olduğunca yani bir terslik görülmediği sürece bulaşmamak en iyisi gibi geldi bana. Yoksa bütün hamileliğim endişe içerisinde geçecek.

Şimdi 3 hafta sonra hem test sonuçlarımızı değerlendireceğiz hem de ayrıntılı fetal kalp taraması yapılacak. Sanırım son araştırmalarımız da bunlar olacak, bir problemden görünmediği sürece rutin muayenelerin dışına çıkmayı düşünmüyorum artık.

Artık kızımın hareketlerini bekliyorum heyecanla, ultrasonda çok hareketli görünüyor ama henüz hissedemedim ben. Yakındır sanırım.

Haftaya görüşmek üzere,

Sevgiler,

Öznur

***

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

9 yorum

 1. ben nasıl anne olucam

  Öznur merhaba,
  iyi haberlerini duymayı sabırsızlıkla bekliyordum. Bende 16 haftalık hamile bir anne adayıyım. Cok daha güzel haberler alacağız senden inşşallah. Aklını ve kalbini hep ferah tutmaya çalış.

  Sevgiler.

  • Çok teşekkürler, nickinizi okuyunca çok güldüm 🙂 daha dün aklımdan geçen cümle buydu.

 2. Sevgili Öznur sana ve tüm yazılarını takip edenlere bir sorum olucak.diyarbakır da yaşayan bir yakınım kan uyuşmazlığı nedeniyle bebeğin kanının acilen değişmesi gerekiyor.bu işlem için d.bakır da fahiş para istiyorlar.istanbul da bu işlemi yapacak devlet veya üniversite hastanesi veya doktor tavsiye edermisiniz.ailenin maddi durumu çok kötü daha öncede bu sebepten bebeklerini kaybettiler.cevabınızı bekliyorum

 3. 3 gül annesi merhaba,

  Aklıma ilk Zeynep Kamil Hastanesi geldi, benim gebelik takibimi yapan doktorum da Zeynep Kamil’de çalışmış, şu an özel muayenehanesinde çalışıyor ama oradan çıkan doktorlara güvenirim hep. Her türlü vakada uzmanlıkları iyidir.
  Ancak doktor ismi bilmiyorum maalesef, hiç gitmedim.
  İşlem hakkında da pek bilgim yok, bebek doğdu mu?

 4. Gecmis olsun Oznur! Eminim sonuclar da olumlu cikacak. Bundan sonra harika gecsin hamileligin. Amniyosentez ile ilgili yazdigin cok iyi oldu, benim de subat sonuna dogru. Cok az okudum, hic video vs izlemeye de cesaret edemedim. Tup bebek ve oncesi asilamada o kadar cok igne olmama ragmen hala su lanet igne korkumdan kurtulamadim :(. Senin cok acimadigini yazman icime biraz su serpti.
  Sevgiler

  • Deniz, ben kalçadan iğne olurken fenalaştığımı bilirim. Çok korkarım iğneden. Gerçekten abartmıyorum, kalçadan iğne olmaktan daha kolay geldi bana. Belki doktor farkı vardır, o kısmını bilemiycem ama korkma sakın amniyosentezden. İşlemin zor olan tek kısmı sonucunu beklemek, gerisi çok kolay.
   Yalnız sana tavsiyem fish testini yaptır, doktor bizi o an rahattlattığı için ben yaptırmadım ama şimdi keşke yaptırsaymışım diyorum, daha 2 hafta var sonuçların çıkmasına ve çook uzun geliyor 🙁

   Umarım senin de sonuçların çok güzel çıkar, teşekkürler.

 5. Çok şükür atlattınız Öznur hanım, hayırlı haberler bekliyoruz inşallah 🙂

 6. Sevgili öznür anne 25 haftalık gebe bu işlem dört defa daha tekrarlanacakmış.teşekkür ederim.hastaneyi arayıp araştıracağım, seninde güzel haberlerini bekliyorum.