2 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 30. hafta

İstanbul’da yaşayan, ‘okumayı yazmayı çok seven, bahar doğumlu, iki kedili bir departman müdürü’ olan Ayşe Nur, artık geriye saymaya başlıyor… 

***

Sevgili Blogcu Anne Okurları;

Hoş geldin üçleeeerrr! Ben severim üçleri.  3 kız kardeşiz, 3. çocuğum, 30’lu yaşlarımı çok sevdim bu ve bunun gibi pek çok şey sayabilirim. O yüzden bu üçlerin de her ne kadar koşullar zorlaşmış olsa da bana iyi geleceğini umuyorum. Gebeliğimde bana eşimin sayesinde hafta sayılarını gösteren aşağıdaki takvim, ondan geriye doğru saymaya başladı. Her ne kadar sakin kalmaya çalışsam da heyecanım artıyor ve artık kocaman bir göbeğim var.

AyseNur302

Öncelikle bu haftalardaki bariz değişiklik artık içimdeki ufaklığın o kadar da ufak olmadığı. İttirmeler şiddetini fazlasıyla arttırdı. Dışarıdan şekil değişikliklerini, bazen konuşunca verdiği tepkileri çok net görebiliyorsunuz. Henüz doktorumu göremediğim için bilmiyorum ama ya başı ya da ayakları bazen mesaneme o kadar çok baskı yapıyor ki her yarım saatte bir tuvalete gitme ihtiyacı içerisindeyim. Şimdiye kadar okuduklarımdan başıma gelmeyen gece yarısı bacak kramplarını da bu hafta yaşamaya başladım. Henüz sıklıkla tekrarlayan ve uzun soluklu kramplar değil ama yine de uykumdan uyandırmayı başarıyor.

Bu haftaya kadar bir iki ufak parça dışında bebek için hiçbir şey almamıştım. Oysa şu an ufak tefek bir odası olduğunu söyleyebilirim. Aslında konuyu kafama takmadığımı sona doğru rahatlıkla alışverişimi yapabileceğimi düşünüyordum ama sanırım bilinç altımda bir etkilenme olmuş. Eşyaları alıp yerleştirmeye başlayınca, oda biraz şekil alınca, kararlar verilince tuhaf bir rahatlama yaşadım. Hazırlıklı olmak iyi geldi sanırım. Bu süreçte biraz daha araştırarak bazı ürünler hakkında karar vermeye çalıştım. Alışveriş listemin % 70’i tamamlanmış durumda.

Bu arada yakın arkadaşlarımız da bize hediye almaktan geri durmuyorlar sağ olsunlar. Biri pompayı ve biri de eve kurulacak kamera sistemini almış. Kamera sistemi konusunda ne kadar işler olduğuna emin değildim, denemek için kurdurduk. Şu an bütün gün kedilerimizi izleyip eşimle eğleniyoruz. Bu izlemede de şunu gördük, kediler biz evde yokken bütün gün uyuyorlar, sonra bütün haylazlık biz eve gelince ortaya çıkıyor, insafsızlar!

Bu arada eşyalar eve gelmeye ve kurulmaya başladıkça büyük olan kedimiz, inanılmaz tedirgin bir hal aldı. Bir farklılık olduğunu ciddi şekilde hissediyor. Normalde çok size yaklaşan bir kedi olmamasına rağmen mobilyalardan sonra iki gün, mırıl mırıl dibimizden ayrılmadı. Ben zaten bu kediyi sokaktan aldığım zaman eve geldiğinde hareketlerinden bir başka evde yaşamayı bildiğini düşünüyordum, şimdiyse eminim. Hatta kuvvetle muhtemel benzer bir çocuk tecrübesiyle evden atılmış. Hissettikleri için çok üzüldüm, hatta kendi kendine “Amaan beee yine mi aynı şey” diye söylendiğini düşünüyorum. Her ne kadar şimdilik öyle bir planımız olmasa da sanırım bir süre daha evde yaşamadan tam olarak rahat etmesi mümkün olmayacak. Onu evden atan birileri olduysa, söyleyecek hiçbir şeyim yok, sadece pes diyorum.

Alınan eşyalar konusundaysa, hiçbir şeyi abartmadan sakin sakin, insanların yorumlarını okuyarak karar vermeye çalıştık. Bir de tabii kimsenin dediğine bakmadan kendi kafamıza uyanı yaptık. Bu durumda sizler de okuyunca göreceksiniz, görüşler birbirinden çok farklı. Mesela sterilazatör biri için olmazsa olmaz bir aletken bir diğeri için evde yer kaplayan az kullanılmış bir cihaz o kadar. Bence burada herkesin kendi bebek tecrübelerine göre durum şekilleniyor. Hiçbir şekilde emziremeyen sürekli biberon kullanan bir anne çok önemserken, evde bebeği ile zaman geçiren bir annenin zaten biberon kullanımına ihtiyacı olmadığı için sterilazatöre de daha az ihtiyacı oluyor.

Bu arada evet bazı şeyleri görerek almak daha iyi ama eğer benim gibi çalışan biriyseniz ve şu an çok zaman bulamıyorsanız, hepsiburada.com başta olmak üzere harika internet siteleri mevcut. Özellikle tablet veya akıllı telefon kullanıyorsanız uygulamalar üzerinden incelemesi, sonra hop diye alması çok kolay. Öyle ki beğendiğimiz halıyı bile hiç görmeden oradan sipariş verdik. 3 günde kusursuz şekilde elimizdeydi. Bu online alışveriş konusu ben özellikle dokunacağım demiyorsanız harika bir kolaylık diye düşünüyorum. İlk çıktığı dönemde kesinlikle yapamam diye düşündüğüm bir şeyi şimdi her şey için yapıyoruz. Aynı şekilde uzun süredir market alışverişimizi de internetten yaptığımızı belirteyim. Ve ben bunun bütçeye ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum. Markete gittiğimizde mutlaka alınacak saçma sapan bir şeyler buluyoruz ama eğer ihtiyaçlarınızı düşünüp liste haline getirebiliyor, her hafta benzer şeyleri aldığınızı düşünüyorsanız mutlaka kullanın. Ürünler hazırlanıp kapınıza kadar geliyor, taşımak yok, poşetlemek yok. Aklınıza son kullanma tarihi yakın ürünler konu gelebilir, aksine daha da dikkat ettiklerini belirteyim.

AyseNur30

Bu hafta hazırlıkları gözden geçirmek için annem denetlemeye geliyor! Onun da yardımıyla sanırım ufak detaylar dışında hazırlıkları tamamlamış olacağız. Hazırız diye hemen gelmesine gerek yok tabii, sakın acele etme bebiş sonuna kadar karnımda büyü istiyorum…

Herkese sevgiler, mutlu günler…

Ayşe Nur

***

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

2 yorum

  1. Ayse Nur, bende iki hafta önce bir gece inanilmaz bi agriyla uyandim. Bacaklarimda tarifsiz kramplar.. cok feciydi. Doktoruma gittigimde, ona bu durumdan bahsettim.o da mg eksikligi yüzünden oldugunu söyleyip bana mg Dragees ler almami siddetle tavsiye etti..sabah ve aksam kullaniyorum allaha sükür simdi yok denecek kadar az. Insan böyle durumlarda sagligin, rahat uyuyabilmemin ne denli büyük bir nimet oldugunu anliyor..bu arada sanirim yürüyüste bir cok problemin ortadan kalkmasini sagliyor, simdiye kadar cok faydasini gördügümü söyleyebilirim. Güzel bir hafta diliyorum size..hersey gönlünüzce olsun.

    • Perimasali bende 1 gece oldu, sonrasında çok tekrarlamadı. Doktor muayenemde sorayım senin dediğini. Gerçi sona yaklaştı soracak o kadar çok şey birikti ki ne soracağım konusunda iyi seçim yapmalıyım 🙂 Sana da güzel bir hafta dilerim, sevgiler