3 Yorum

Sihirli Filmler

Daha buralar hep dutlukken, bırak çocuk kanallarını, ortada DVD player falan bile yokken, Mersin’de bir ODVİ video vardı. Logosu bile gözlerimin önünde… Annem, Uyuyan Güzel‘den Bambi‘ye, Pamuk Prenses‘ten Peter Pan‘a kadar ne kadar Disney klasiği varsa hepsini kasete çektirtmişti. Neydi ona bunu yaptıran, bilmem… Ona sorsan bizi eylemek için yapıyordu ama bana sorarsan o da kendi çocukluğunda yapamadığı şeyleri çaktırmadan bizimle yapmanın tadını çıkarıyordu, tıpkı şimdi benim kendi çocuklarımla yaptığım gibi…

Vakti zamanında Disney klasiklerini yalayıp yutmuş bir anne olarak annemden aldığım bayrağı şimdi çocuklarıma geçiriyorum ben. Özellikle gripten eve kapanıp burnumuzu dışarı çıkaramadığımız bu sömestr tatilinde çocuklara adeta hızlandırılmış bir ‘Disney klasiklerine giriş’ dersi verdim. Pinokyo‘yla başladık, Peter Pan‘la devam ettik, oradan Bir Böceğin Hayatı‘na geçtik, sonrasında bence gelmiş geçmiş en güzel Disney hikayelerinden biri (ta kendisi?) olan Kayıp Balık Nemo‘ya atladık. Nemo her seyrettiğimde daha fazla sevdiğim bir (çizgi) film. Her seferinde bir başka şey görüyorum, biraz daha yer ediniyor kalbimde… Başlı başına bir yazıyı hak ediyor, dur onu ayrı yazayım.

Disney klasikleri, Disney Channel’da zaman zaman karşımıza çıkar. Pazar günleri annem arayıp ‘Disney Channel’da 101 Dalmaçyalı var, şu var bu var’ diyor (sanırım hala seyrediyor!). Disney Channel şimdi sinema keyfini televizyona taşımak adına bu filmleri yeni bir kuşakta toplamış, adına da Sihirli Haftasonları demiş. 14, 21 ve 28 Şubat haftasonlarında bugüne kadar en sevilen Disney filmleri ve animasyonları Disney Channel’da toplu olarak gösterilecekmiş.

 

SihirliFilmler

Disney’in Sihirli Haftasonları kuşağı kapsamında 14 Şubat’tan itibaren Oyuncak Hikayesi üçlemesi; Orman Çocuğu, Pinokyo ve Uyuyan Güzel’in ilk gösterimleri; Fineas & Förb ile Prenses Sofia’nın özel bölümleri; Karlar Ülkesi ve 6 Süper Kahraman’ın sahne arkası görüntüleri ve bazı Pixar kısa filmleri Disney Channel’da olacak. Cumartesi ve Pazar günleri sabah 11 ve akşam üzeri 17’de olmak üzere günde iki film gösterilecek. Filmlerin ayrıntılarını ve diğer program detaylarını Disney Channel’ın web sitesinden alabilirsiniz. (Disney Channel Türksat 4A uydusu 12423 H – Yatay 30000 FEC ¾ frekansında şifresiz yayınlanıyor, uydu ayarlarının nasıl yapılacağının bilgisi burada var).

Disney, Sihirli Haftasonu kuşağının tanıtımını bu hafta sonu Kanyon’da düzenleyeceği bir Oyuncak Hikayesi 3 özel gösterimiyle yapacak. 7 Şubat Cumartesi günü, saat 12:00’de başlayacak olan kokteylin ardından Oyuncak Hikayesi 3 Kanyon Cinemaximum’da gösterilecek. Bir de ‘sürpriz karakter’ katılacakmış etkinliğe (kim olduğunu ben de bilmiyorum ancak özellikle de küçük izleyicileri mutlu edecek bir karaktermiş. Buzz? Yoksa Woody mi? Bence Buzz. Yok yok, Woody.). Ben üçlemenin bu sonuncu filmini ilk kez izleyeceğim, bir ve ikiyi küçük ekranda seyretmiştim; hatta diyorum ki gösterimden önce çocuklarla tekrar izleyelim, sinema da üzerine ballı kaymak olsun. 

ToyStory3

Siz de Cumartesi günü Kanyon’da yapılacak olan Oyuncak Hikayesi özel gösterimine katılmak isterseniz  oyku.altay@disney.com adresine ‘Oyuncak Hikayesi Gösterimi’ konulu bir e-posta göndererek isminizi yazdırabilirsiniz. Bu tatil benim planlarım bambaşkaydı, en az birkaç farklı ortamda bir araya gelmek istediğim bir sürü insan vardı, gel gör ki grip ağlarını örmüştü ve bizi neredeyse tüm tatil boyunca eve bağladı. Zincirlerimi kıracağım etkinliklerden biri de bu özel gösterim olacak, dönüşüm muhteşem olacak!

Gelebilenlerle görüşmek üzere!

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

3 yorum

 1. ben mail attim insallah kabul edilirim
  gelmeyi cok isterim oğlumla

 2. Incir'in Annesi

  Cok seviyorum Disney klasiklerini de, cizgi filmleri de. Kocam cocuklardan daha cok zevk aldigimi iddia ediyor, sanirim dogru. Gectigimiz 10 yilda 2 ayda bir falan ucaklarda seyahat ederken, sectigim ilk filmler illa ve hep cizgi filmler olurdu. Ne guzeldi beeee:) Sonra gerci bir 2 sene kadar ucakta film seyredemedim, cunku kendimiz adeta cizgi filmdik.

  Disney kanali olan herkesin izlemesini dilerim:)

  Sevgiler

 3. Bende tavsiye ettiğiniz filmlerden birisini izlicem oğlumla 🙂