0 Yorum

Elif Y’nin İkinci Gebelik Günlüğü, 27. hafta

Almanya’dan yazan ve ikinci bebeğini bekleyen Elif Y. yazılarına devam ediyor.

***

Merhaba Blogcu Anne okurları,

Bu haftaya biz aylık doktor kontrolümüzle başladık, ultrasonda sadece çok kısa kalp atışı ve 1-2 dakika kadar genel haraketleri inceleyen doktorum daha çok elle muayene yaparak kontrolü bitirdi.

ElifY27

Asıl kötü olan bu ay şeker yüklemesinin yapılmasıydı, offf bence gebelikte bulantılardan sonra en iğrenç olay; o şekerli koca bardak suyu aç karnına içmek… İçerken birkaç defa böğürmek zorunda kalmama rağmen mecbur içtim.

Arjin’e hamileyken şeker yüklemesi sonunda epey bir kötü olmuştum bulantı, aşırı terleme ve titreme yaşamıştım, bu defa bunların hiçbiri olmadı; sadece biraz yorgunluk hissi oluştu.

Türkiye’de bu konuda birçok farklı görüş olsa da bazı doktorların yapmadığı bu testi burada yaptırmanız zorunlu.. Ben istemiyorum diyemiyorsunuz, kuzu kuzu o iğrenç şekerli şeyi içiyorsunuz. Bu konuda yapılmaması gerekir diyeceğim sağlıklı bir bilgiye ulaşamadığımdan ben de ikinci defa yaptırdım. Bakalım, sonuçlar hafta bitmeden elimizde olacakmış.

Bizim ufaklık bu ay epey irilesmis, doktorum elle muayenede; “ooo kafayı çok net hissediyorum” dedi. Babycenter’e göre bu hafta bizimki karnabahar iriliğindeymis, bu ay parmaklarını emmeye başlamış vee fazla beyin hücresinin oluşumuyla birlikte, bizimkinin beyni artık daha aktifmis. Akciğerleri hala tam gelişememiş ve fonksiyonel değilmiş.

Doktorum ufaklığın 1000-1200 gr arasında bir ağırlığı olduğu tahmininde. Benim bu ay ağırlığımsa +1kg. Mutluyum, sonuçta ideal olan bir kilo alımı ve hala hamile kaldığım kiloya ulaşamamak keyifli. Fakat öyle ağır hissediyorum ki kendimi anlatamam…

Vee bitmek bilmeyen yorgunluk hissi, uyuma isteği tam gaz gitmekte. Bıraksam kendimi tüm gün uyuyabilirim. Bunda son birkaç aydır geceleri bizim yatağa gelip uyutmayan Arjin’in payı çok büyük sanırım. Bazen o kadar katı oluyorum ki gece geldiğinde yatağında uyuması konusunda, sonra içimde binbir pişmanlık…

Geçenlerde babası masal okurken “Anne sen de gel yanıma” dedi, ben de çok yorulduğumu ve koltukta biraz uzanacağımı söyledim. Arjin ”Kardeşim de senle olacak ama o koltukta” dedi. Canım benim…

Bu hafta bizim ufaklık için ufak ufak kıyafet alışverişine başladık, hatta ilk seçimlerin hepsini ablası yaptı oldukca da zevkli ve güzel şeylerdi, kıramadık hepsini aldık! Ciddi anlamda ablalığı içselleştirmiş durumda, öyle ki bana abla desin, Arjin demesin diye uyarıda bulundu. Arcino sabahları kalktığında yanağıma kocaman öpücük kondurduktan hemen sonra karnımı öpüp kardeşiyle konuşuyor, bu tarif edilmesi zor bir mutluluk.

ElifY272

 

Geçen haftasonuna dair yağan kar nedeniyle çocuğunu alıp tepeden kaydırmak isteyen bu koca göbekli gebe kadının güm diye kayararak toto üstü düşmesi en kaygı verici anlardı. Biraz daha karda oynayıp eve geldiğimde bir parça tatlı birşey attım ağzıma ve sırt üstü uzandım. Haftalardır ablaya tekme atmayan bizim ufaklık bu defa ablanın söylediği şarkıya iki sıkı tekme attı. Ben de bir ohhh çektim, ama buna rağmen benim panik eşim doktorumuzu aramış. Düşme sonrası karın ve bel kısmında yoğun bir ağrı yoksa ya da kanama türü bir olay yoksa, bebek hareketliyse korkmanıza gerek yokmuş. Bizim ufaklık sabahları yoğun bir hıçkırık yaşıyor, bunu seri bir şekilde gıdıklanma tarzı hareketlerden anlıyorum.

Öyle böyle biz son 3 aya girmek üzereyiz, nasıl geçti zaman anlamadım. ilk korkunç 3,5 ayı saymazsak sağlıklı ve keyifli bir gebelik geçirdim ve umarım kalan 3 ayı da sağlıkla ve keyifle sonlandiririm…

Bizden bu haftaya dair bu kadar, kalın sağlıcakla ve umutla…

Elif Y.

***

Elif Y’nin tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *