0 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 32. hafta

İstanbul’da yaşayan, ‘okumayı yazmayı çok seven, bahar doğumlu, iki kedili bir departman müdürü’ olan Ayşe Nur, geriye saymaya devam ediyor. 

***

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Kaldı 8 hafta derken, göbekten bakınca, büyükçe boy bir imparator pengueni boyutunda olduğumu söyleyebilirim. Hareket etmek oldukça güçleşti. Bazen kasıklarımda ve belimde ağrı hissediyorum ama normal iş yaşantısında sorunsuz çalışmaya devam ediyorum. Bunların yanı sıra içeriden ittirmeler bazen o kadar fazla ki hareketlerden korktuğumuz bile oluyor. Okuduklarımda herkesin bebeği gece daha hareketli ama bizde durum farklı biz gündüz hareketi daha fazla seviyoruz. Gece tuvalete kalmak dışında bebeğin hareketi sebebiyle uyandığım olmuyor.

AyşeNur32

Bu hafta doktorumuza kontrole gittik, biraz bekleme zamanı olduğu için ultrasonda uzun uzun bebeği görme fırsatım oldu. Ayakları yüzüne yakın bir noktadaydı, doktorum zaman zaman ayaklarını emebiliyor olabileceğini söyledi. Vay yaramaz! Tabii ki kilomuz konusunda standart uyarımızı aldık. Aman artık bu zamandan sonra yapılacak bir şey yok, olan oldu. Kalan son zamanlarda daha da fazla büyümemeye çalışacağım.

Doktorumuzla bu hafta doğum konusunda da ilk defa net bir şeyler konuştuk. Bebeğim kafası aşağıda ve çıkış için pozisyon almış durumda. Bu haftadan sonra farklı bir pozisyona geçme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi. Bana ne istiyorsun diye sorduğunda, normal doğum istediğimi, umduğumu söyledim. O da gayet memnun bir şekilde, o zaman bekleyeceğiz dedi. Herhangi bir fikir değişimi, bir başka yönlendirmesi olmadı.

Kilo konusundaysa şu uyarıyı iletti, yağ dokuları hem sezeryan hem de normal doğumda sorun yaratan dokularmış, bu yüzden mümkün olduğunca kontrol altında kalması gerekiyormuş. Haklı tabii de gel de sen yemek konusunu mideme anlat. Aslında yer kalmaması sebebiyle öyle çok yemek yiyor durumunda değilim ama tatlı düşkünlüğüm konusunda hiçbir değişiklik yok. Bazen çikolata bazen sütlü tatlı bazense kek, kurabiye gibi daha hamur işi her türlüsü kabul edilir!

Doktorumuzun yanından ayrılmadan bu hafta yasal olarak şirketime bildirilmesi gereken 32. hafta çalışabilir raporunu da halletik. Takvime göre bir değişiklik olmazsa 16 Mart tarihine kadar çalışabilirim. Sonrasında kalan 3 haftayı evde geçirmek durumundayım. Gerçi o döneme yaklaştıkça daha iyi karar verebilirim diye düşünüyorum.

En son doktorumuzun yanından ayrılırken, hastane çantası konusunda görüşmemiz gereken bir yer olup olmadığını, özel bir liste filan hazırlayıp hazırlamadıklarını sordum. “Yok canım ne listesi, tatile gelir gibi geleceksin işte bebeğe bir şey, kendine pijama” deyince çok mutlu oldum. O andan beri eşim hastaneye otel diyor, ben de kendi kafamda doğum sürecini tatil olarak değerlendiriyorum ve gülüyoruz. Doğum anında da bu algının olumlu yansımasını göreceğimi umuyorum.

Alışveriş listesi konusunda yok yok desek yeridir, ne kadar durdurmaya çalışsak da bir yerden sonra insan her şeyi almak istiyor. Bir de aldıklarınız ucuzsa algınız, ucuz zaten en fazla kullanmam diye düşünürken pahalıysa canını çıkartmalıyım durumunda oluyor. Mesela basit bir küvet ve ayak aldık. Bence iş görür, görmezse de değiştirmek için üzülmeyeceğim bir şey. Birkaç gün sonra çok daha şık ve pahalı bir şey gördük. O gün pahalı şeylerden gittiğimiz için neredeyse alacaktık. Hepi topu plastik kovadan hallice bir şey, pahalı olmasının, abartmanın bir anlamı yok. Ama dediğim gibi bir yerden sonra durmak mümkün olmuyor sanırım.

Hafta sonu puset ve ana kucağını da aldık. Bir de kimseye örmeyin dediğim bir yelek ve hırka durumu vardı ama gelenler sayesinde sanırım 2 düzine oldu yahu bu çocuk bunları hangi arada giyecek allah aşkına!

Son olarak geçen hafta instagramda gördüğüm ve bence hepimizin hissetmesi gereken bir şeyi paylaşmak isterim. Rahim benzersiz bir organdır, eğer erkeklerin böyle bir organı olsaydı onunla gururlanıp, böbürlenirlerdi. Bence gerçekten böyle olurdu o yüzden, bol bol gururlanın, böbürlenin.

AyseNur322

Herkese sevgiler…

Ayşe Nur

***

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz.