12 Yorum

Mesele sadece anneler değil. Nihat Doğan da değil…

Dün akşam oturdum yazdım.

Yorumlar geldi bir sürü, en çok da mesajlar… ‘Çocukluğuna sarılıyorum’ diyenler… ‘Yaralarından öperim’ diyenler… Nasıl iyi geldi…

Sonra başka mesajlar geldi… ‘Benim de bir hikayem var’ deyip anlatanlar. ‘Ben de anlatıyorum, şimdilik sadece sana…’ diyenler… Benimkine benzer hikayeler, daha da kötü hikayeler… Hikayeler, hikayeler…

Öfkeliyim, ama kırgınım daha çok. Ben iyiyim, iyiydim de zaten, şimdi daha da iyiyim. Ne çok incinmişim, ne çok incinmişiz meğer… Ne çokmuşuz meğer…

Ya konuşulmayanlar? Anlatılmayanlar? Anlatılamayanlar? Onları ne yapacağız? 

Karışık ortalık çok. Öfkeli kadınlar, çok. Çok haklıyız. Umarım bu öfke uzun zaman devam etsin. Özgecan’ın korkunç kaybı bize bir şeyler öğretmiş olsun. Ki öğretti bence… Öğretecek… Ha, annesine sorsan, babasına sorsan keşke Özgecan hayatta olaydı da bir şey öğretmeyeydi. Ah keşke…

Birkaç şey var, söylemeden duramam…

BİRİNCİSİ, bu tacizci ve tecavüzcülerin sorumluluğunun yine annelere yüklenmesi… Anneler ‘Benim oğlum çok can yakacak’ diye büyütüyormuş çocuklarını, o yüzden de can yakıyormuş o oğlanlar büyüyüp erkek adam olunca. İyi de, sadece anneler mi ‘Oğlum çok canlar yakacak?’ diyor? Babalar sünnet olan çocuklarına ‘Erkek adam’ demiyor mu? Anneler oğullarına iltimas geçiyorlar da babalar ne yapıyorlar? Nasıl örnek oluyorlar peki oğullarına? O oğulların önünde, annelerine nasıl davranıyorlar? Ya kızlarına?

Bence dilimizi seçerken dikkatli olalım, kabak yine dönüp dolaşıp kadınların başına patlıyor. Bir çocuğun yetişmesindeki tek ve en önemli örnek anne DEĞİLDİR. O çocuğun -çoğu zaman- BİR BABASI DA var. (Bekar anneleri ayrı tutarak söylüyorum, ki o durumda da, baba hayattaysa ve çocuğun hayatına dahilse yine tek sorumlu anne DEĞİL).

İKİNCİSİ, toplumdaki pedofili algısı. Hayır efendim, her 13 yaşında kızla evlenen adam pedofil değildir.

Bakın pedofili nasıl tarif edilmiş Vikipedya’da:

Pedofili ya da sübyancılık, yetişkin bir kimsenin ergenlik öncesi çocukları veya ergenliğe yeni girmişleri cinsel açıdan çekici bulması ve cinsel eğiliminin çocuklara yönelik olmasına neden olan psikoseksüel rahatsızlık.

Kısacası, küçücük kızla evlenen adam hayvanoğluhayvandır, ahlaksızın önde gidenidir belki ama pedofil olmayabilir. Bunun ayrımını yapmak önemli, çünkü pedofiliyi fark etmek belki daha da zor. Bu insanlar toplumdaki en saygın, en kabul görmüş insanlar olabiliyorlar ne yazık ki… Benim durumumda öyleydi mesela… Böyleleri çok daha sinsi ilerliyor. Sevilen, sayılan bir insana böyle bir şeyi ‘Kondurmak’ hiç kolay değil.

ÜÇÜNCÜSÜ, Nihat Doğan Survivor’dan çıkarılmış. Boykot ses getirmiş. Güzel bir başlangıç. Peki diğer Nihat Doğanları n’apacağız? Adamın temsil ettiği zihniyetini de silebilecek miyiz? #sendeanlat hikayelerini paylaştı diye kadınlar, onları ‘gidin doktora anlatın, ne diye ortalığa döküyorsunuz?’ diyenleri hangi yarışmadan boykot edelim?

‘İdam cezası getirilsin’miş. Getirilsin, sonra? Bu ülkede geçmişte idam edilenlerin kaçı tecavüzcüydü, kaçı ‘düşünce suçlusu’ siyasi tutuklulardı? Kaçı yaşı büyütülerek 18’in üzerinde gösterilenlerdi?

Teşhir. En önemlisi teşhir. Teşhir edeceksin bunu yapanları. Ama sen, ben, o değil; devlet yapacak.

Amerika’da yaşarken biz, sokağımıza bir tacizci/tecavüzcü taşınmıştı. Nasıl haberdar olmuştuk hatırlamıyorum, yanlış bir şey de söylemek istemiyorum şimdi ama bir şekilde bilgilendirilmiştik. Ve hakikaten, internetten girip baktığımızda adamın yaşadığı sokağı evinin numarasına kadar görmüştük.

FBI’ın web sitesinde ulusal bir liste var. ‘Sex offender registry’  (Cinsel istismacılar listesi). Giriyorsun web sitesine, bulunduğun eyaleti seçiyorsun, adresini giriyorsun, yakınındaki yörendeki tacizci tecavüzcüleri isimleri, fotoğraflarıyla birlikte listeliyor sana. Örneği ben Amerika’dayken yaşadığımız adresin 1 mil yakınına baktım, 6 kişi çıkardı. Dördü tecavüz, biri taciz, biri çocuk por.nosu bulundurmaktan hüküm giymiş. Adamlar taciz/tecavüz etmişler, hapse girmişler, adli sistemdeki karşılığı neyse o kadar ceza almışlar, çıkmışlar. Çıktıktan sonra da işte bu şekilde damgalanmaya devam etmişler.

Şimdi bütün bunlar politik meseleler ve laf dönüp dolaşıp ‘Pakistan’dan beteriz’ ve ‘Amerika’da da böyle şeyler oluyor’ arasında sıkışıp kalıyor. Evet, oluyor tabii, olmaz mı? Amerika’dayken çalıştığım STK’da terapist bir genç kadın, akıl hastası danışanı tarafından öldürülmüştü. Elbette ‘her yerde oluyor böyle şeyler’. Ama işte bunların ‘medeni toplumlarda’ nasıl tepki aldığı, nasıl cezalandırıldığıyla ortaya çıkıyor aradaki fark. Orada adamlar hapisten çıktıktan sonra damgalı eşek gibi teşhir ediliyorlar. Bizdeki tacizci/tecavüzcü/katiller birkaç sene sonra salınıyor, yok efendim Rahşan affıyla bırakılıyor, sonra  ‘Siz hiç bu kadar güler yüzlü katil gördünüz mü’ diye Seda Sayan’ın programına çıkarılıyorlar.

İşte o yüzden Özgecan’ın katilleri en ağır cezayı almalı.

Ve artık devlet bu konuda KALICI, GERÇEK çözümler SUNMALI.

Sadece çığlık atmak yeterli değil, hele de o çığlıklar içten içe atılıyorsa…

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

12 yorum

 1. Kesinlikle teşhir edilmeli. Bizde kadınlar ses çıkardığı zaman genellikle kadınlar damgalanıyor. Kadına o…..pu, erkeğe çapkın gözüyle bakılıyor erkek her zaman işin içinden gayet rahat sıyrılmasını biliyor. Kadınlarımızın sesi ancak birileri hunharca saldırıya uğradıklarında ve canice öldürüldüklerinde duyulabiliyor. Ülkemde kadın olmak çok zor. Bu cümleleri yazarken bile gözlerim dolu dolu ağlamaklı oluyorum. Ve eminim üzülerek söylüyorum bunca eylemler yaşanırken bile muhakkak bir yerlerde çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, tacizciler iş başındadır. Çok can yakıyorlardır. Bizler, orta yaşlı kadınlar bile söyleyemezken açık açık teşhir etmeye cesaret edemezken, küçük kız çocuklarının içinde yaşayan fırtınaları kim bilebilir. Anneler babalar sonuna kadar kız çocuklarına destek olmalıdır en kötü halleri bile anlatmasına cesaret vermelidirler. Erkek çocuklarımızın karakterinin oturması için ne mümkünse yapabilmeliyiz. Çocuklarımızı dinlemeliyiz, bilinçlendirmeliyiz. Bilinçli olmayan, okur yazar olmayan ebeveynlerimiz var hala. Devlet el atmalı. Özgecan canını ortaya koymuştur sesini duyurmak için. Ne olursa olsun sessiz kalmayalım.

 2. Bende biraz önce bu konuda hakkında tartışıyordum.. yine kabak annelerin başına patladı.. anne yetiştiremedi böyle oldu anneler eğitsin anlatsın vs. vs….
  bir kere erkeklerin rol modeli babadır.. baba evde nasılsa anneye evladına etrafına nasıl davranıyorsa o çocukta onu kopyalar ve ileride onu yaşar..
  bir baba eşine ne kadar değer veriyorsa ne kadar nazikse o çocuk da o kadar naif olur insan olur..
  sadece anne mi yetiştirecek evladını… sadece annenin sorumluluğunda değil anne baba iki kişinin evladı iki kişinin sorumluluğunda.. ne güzel her şey kadından çıkartılıyor…
  anneler anne babalar baba olsun…
  bende çok üzgünüm.. okudukça kanım donuyor.. Rabbim kimseyi böyle imtihan etmesin..
  dilerim tecavüz suçu idam olarak uygulansın…

 3. merhaba, yazdıklarınıza katılmakla birlikte erkek annelerinin sorumluluğu konusunda birşey eklemek istiyorum. sorumluluk tabiki anne -babada ortak ama anne kadın, bir kadın olarak oğlunun kadınlara bakışını ve davranışını doğru bir şekilde etkilemeyi babadan daha çok görev edinmeli. sonuçta bu sapık tecavüzcüler de baba, evlat… bilinçi babalar tabiki oğullarının adam gibi olmalarından sorumlu ama toplumumuzda çocukla iletişim, birliktelik, yetiştirilmesini yönendirme annelerin doğal görevi olarak severek yüklenildiğinden biz bilinçaltlarına işlemeyiz oğullarımızın.

  • Kusura bakmayin ben “babadan daha cok”ta takilip, kaldim. Daha cok??? Yani ayni cumleyi “baba anneden DAHA AZ’la kurarim. Siyrildi yine erkekler isin icinden.

   • kadın olarak bir erkekten daha fazla hassasiyet taşıdığımız için bu hassasiyeti oğullarımıza daha iyi aktarabiliriz diye “babadan daha çok” diyorum. çoğu babanın umrunda bile değil, çoğu baba zaten eşine şiddet uygulayan genç güzel kadınlara bakmakta sakınca görmeyen hödük kıvamında ülkemizde. normal ve ideal şartlarda baba oğula rol model olduğu için bu babanın sorumluluğudur. babaların işin içinden sıyrılması kabul edilemez

    • “kadın olarak bir erkekten daha fazla hassasiyet taşıdığımız” önermesi yine, maalesef, o kadar seksist ki… aslında -muhtemelen- iyi niyetle söylediğimiz böyle ufak tefek sözlerle; bu doğrultuda düşündüklerimiz ve hareket ettiklerimizle kalıpları kuruyor, pekiştiriyor ve sonra içine sıkışıyoruz, altında eziliyoruz. kadınlar kadın oldukları için daha fazla hassasiyet taşımazlar. erkekler erkek oldukları için daha az hassas değildirler. daha hassas ve daha az hassas insanlar vardır, bunların bazıları kadın bazıları erkektir.

 4. Yine dönüp dolaşıp suçun annelere atılması konusuna katılıyorum; fakat teşhir ülkemiz için çok Utopik bir durum.o vahşi katilleri linç etmek isteyen o kadar insan var ki…bizim mahallemizde öyle bir cani olacak ve hapisten çıktıktan sonra evinde huzurla yasayacak(!) sabaha sağ çıkmaz teşhir edildiği takdirde. kaldı ki amerikada uzun yıllar yaşamış birisi olarak Amerikanin bıçok eyaletinde ve bir çok Batı ülkesinde idam ve kimyasal Hadim cezası olduğunu biliyorsunuzdur umarım..kesinlikle ama kesinlikle siyasi suçlar hariç tutularak tecavüz ve adi suçlar için idam gelmelidir! bu işin başka çözümü yok..Özgecanı katledenlerin alabilecegi en ağır ceza müebbet hapis.. ama Vicdanım bu cezayı bile hafif buluyor..onun için tecavüz ve adi suçlar için idam diyorum

  • Evet, toplumun şu andaki olgunluk (!) seviyesiyle teşhir bizim için pek pratik bir çözüm olmayabilir. Bahsettiğim web sitesinde bir uyarı mesajı var: Bu kişilere herhangi bir şekilde saldıramazsınız, dokunamazsınız, bu suç olur, vs.

   Bütün bunlar adalet sisteminin işleyişiyle alakalı tabii… O adam kendisine -tecavüzcü bile olsa- kimsenin bir şey yapamayacağını biliyor, dokunmayı düşünen de dokunsa ceza alacağını…

   Ben ne olursa olsun idam cezasına karşıyım. Bu tür insanların yaşamı hak ettiğini düşündüğümden değil, ölümü hak etmediklerini düşündüğümden.

   • Eksikliğinden dolayı aranan kadın,üstünlüğüyle de aranan kadının eksikliğini tamamladığını zanneden hastalıklı erkek zihniyeti!
    Amerika’da yanlış bilmiyorsam eyaletten eyalete değişiyor tabi ama tecavüz/ sex suçlusu, mahalleye taşındığında sokaktaki komşularına kendisini tanıtıp mahkum olduğunu anlatmak durumunda. Bizde bu durum senin de söylediğin gibi yurdumun olgunluk seviyesine uymadığından işle-yemez maalesef 🙁 iyi hal, af vs sebeplerle cezanın hafifletilmesi ya da affedilmesi durumu hep var. Devlet kendisine karşı işlenen suçları affetmezken tecavüzcüyü affeder maalesef. Üstelik de mağdur adına, mağdurun fikrini sormadan tecavüzcüyü affeder. Çok üzücü ama verilecek mahkumiyetle cezanın çekileceğine inanamıyoruz. Bu düşünce ekseninde de öfke ve linç kaçınılmaz olur ki sonuç olarak sonu idamla aynı. Idam konusunda seninle aynı fikirdeyim. Keşke yazdığın bilinç seviyesine gelebilsek ve ceza + teşhirle yaptırım uygulayıp caydırıcı olabilsek. Offff off

 5. Her yerde oluyor boyle seyler ama bizim memleketimiz gibi sozde gelismis ve gelisememis ulkelerde cok daha fazla oluyor. Tecavuze ugradi diye kardesini vuran bir halkimiz var. Kadin hakkini arayamiyor. Toplumdan dislanirim, kotu gozle bakilirim, suclanirim, utanc icinde yasarim, kimse benimle evlenmez diye adaleti arayamiyor. Erkek egemen mahkemeler erkeklerine “sahip” cikiyor. Midem bulaniyor, gercekten. Bir de evlilik oncesi iliskiye giren “ahlaksiz” bati yasamindan dem vuranlar. Yahu ulkemde her kadin bir sekilde taciz edilmis, oran 100% degil, Muhtemelen 1000%.

 6. Ayni seyi yazdim Anne baba konisunda bugun. Bunu dq kadinlara yuklemeyelim bir zahmet. Katil zanlisinin annesini okurken de ayni seyi duaundum. Baba yardim ediyor bu vahsete, Anne oglumu babasindan koruyamadim diye agloyor. Simdi o ladina mi yuklenecegiz yani? Hayir bence.

  Diger maddelere de her cumlesine katiliyorum Elif cok haklisin. Hele idam konusunda. Ah diyorum ah. Gecmisi asla unutmamak lazim. Varolan siatemde en agir cezayi almalilar hatta bu suclarin cezasi dahabda agirlasmali evet. Ama idam baska bir sey. Zaten dilerim yasadiklari hergun olmekten beter olsunlar…

 7. Bahsettiğiniz ABD’de suçlu adreslerini bildirme durumu Megan yasasıyla getirilmişti. Megan 7 yaşında eski bir pedofili suçlusu komşusu tarafından öldürülmüştü. 🙁 Annesi o adamın eski bir suçlu olduğunu bilsem kızımı yanına asla göndermezdim demişti galiba. Bu olay örnek gösterilerek yakın çevrede yaşayan suçlulardan haberdar olma hakkı verildi insanlara. Ne kadar doğru ve gerekli bi hak. Bizde de olmalı ama yeterli değil. Bunun gerçekleşmesi için önce bu insanların suçlarının ortaya çıkartılması gerek. Bizde öncelikle kırılması gereken davranış susmak, söyleyememek, kendi kendine unutmaya çalışmak, kimsenin görmemiş olmasına şükretmek, belki korkmak veya kanıtlayamayacağına inandığı için yine susmak, utanmak, kol kırılır yen içinde kalır düsturu ile yaşamak. #sendeanlat ile gördüm herkes ne kadar yaralı ama ne kadar susmuş… 🙁 Yaptığının yanına kar kalacağı, mağdurun ister yaşca büyük ister küçük olsun nasıl olsa utanıp susacağı fikri tacizcilerin motivasyonu. :(( Verilen cezalar ağırlaştırılmalı ve mağdurlar konuşturulmalı…