7 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 22. hafta

İstanbul’dan yazan ve ilk gebeliğini anlatan, ‘yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanı’ olan Öznur yazılarına devam ediyor.

***

Son yazımı yayınlarken Elif’in de belirttiği gibi amniyosentez sonuçlarımız temiz çıktı. Çok şükür.

Oznur22

Lakin tıbbın elinden kurtulmak o kadar kolay değil tabii. Ense kalınlığı halen sınırda seyrettiği için Noonan sendromu ve genetik testlere de başlıyoruz bu hafta.

Tüm bu sürecin sonunda genetik biliminden en azından bir plaket falan bekliyorum, maddi-manevi katkılarımızdan dolayı.

Geçen hafta elimizdeki sonuçlarla ile birlikte amniyosentezimizi yapan perinatologumuza görüşmeye gittik ve diğer profesörde yapılan detaylı ultrasonun 4-5 incelemesinden birinde, yani sadece bir pozisyonda ense kalınlığını fazla bulduğunu anlattık. Tekrar baktı, kendisi de birçok ölçümünde normal buldu ense kalınlığını ama başka bir pozisyonda 6.61 mm olarak ölçtü. Sınır 6’ymış bu hafta için.

Doktorları da anlıyorum, ne kadar uzmanlaşmış olsalar da henüz tıbbın tanımlayamadığı durumlarda “böyle bir risk var ama siz bilirsiniz” demekten başka ellerinden bir şey gelmiyor. Ense kalınlığı da maalesef ciddiye alınması gereken kritik bir bulgu. Bu yüzden yine “siz bilirsiniz” demekle birlikte “Noonan sendromu ve array testlerinin yapılmasını tavsiye ederim.” diyerek bizi özel bir laboratuvardaki genetik doktoruna yönlendirdi.

Hemen ertesi gün gittim. Array testi denilen şey bebeğin ayrıntılı olarak DNAlarının incelenmesi anlamına geliyor. DNAlarda görülebilecek farklılıklara tıbbın tanımlayabildiği ölçüde teşhis konuluyor. Amniyosentezden çok daha ayrıntılı olmasına rağmen onun kadar kesin sonuçlar vermiyor. Yani net bir tanı testi değil aslında. Normalde önce bebeğin DNAlarının incelendiğini, anlam veremedikleri bir farklılık olursa dönüp annenin ve babanın DNAlarının incelendiğini söyledi, ama bu da önce bebeğin DNAsı için 3 hafta beklemek, ardından gerekirse bizim DNAlar için de 3 hafta daha beklemek demek. 22 . haftamda olmam sebebiyle terminasyon sınırını aşmamak adına üçü birden yapılacak şimdi. Bu da 3 katı ücret anlamına geliyor. Bugün dudağımda çıkan çoklu uçuğun bir sebebi de sanırım bu.

Testlerin yüzde yüz bir sonuç vermeyecek olması beni düşündürüyor, hatta Noonan testlerinde resmen zar atıyoruz, tüm testler yapılsa bile %50 oranında teşhis edebildiklerini söyledi genetik doktoru. Ama teşhis konursa bu oran %100Wmüş. Yani iyi sonuçta yanılma payları yüksek ama kötü sonuçta yanılma payları yok.

Ne yapalım, artık teslim oldum. Araştırmak, daha fazla öğrenmek, sorup soruşturup duruma kendimce bir anlam yüklemeye çalışmaktan yoruldum. Doktorların bile net bir anlam veremediği durumu ben nasıl anlamlandırabilirim ki zaten?  Bu yüzden teşhis yüzdesi ne kadar az da olsa tüm testleri yaptırmaya karar verdik. Sırf sonradan keşke deme ihtimalimiz azalsın diye.

Sonrasında oturup elimizdeki sonuçlara bir anlam yüklemeye çalışacağız doktorumuzla, yine açıkta kalan noktalar mutlaka olacak, major bi probleme işaret etmiyorsa bunu da şansa bırakacağız artık.

Bunun dışında gelişimi, kalp ve diğer organları normal olduğu için muayenelerimizde en az konuştuğumuz konular haline geldi, ağırlığı 365 gr olmuş. Boyunu sormayı yine unuttum, keyfi konulara ne aklımız, ne fırsatımız kalıyor doktorlarla konuşurken…

Haftalık gelişimlerinde neler olduğuna bakarken bebeklerin bu haftada duymaya başladığını okudum;

“Canım kızım ensene mukayyet ol, bir de daha sık tekmelersen pek makbule geçecek.”

***

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

7 yorum

 1. Keşke dememek için diyorsunuz fakat ben anlayamadım. Eğer bir problem çıkarsa bu ayda bebek aldırılabiliyor mu? Yoksa tedavisi mi var? Yoksa sadece ne olduğunu bilmek için mi yaptırıyorsunuz?

  • Büyük bir problem çıkarsa kurul kararı ile alınıyor Özlem hanım. Haftanın önemi olmadığını söylediler.
   Şu an genetik problemlere bakılıyor, doğal olarak hiçbirisinin tedavisi yok. Yani bu testler tedavi amaçlı değil.

   Elbette önceliğim ne olduğunu mümkünse şimdiden bilmek.

 2. Sevgili Oznur,
  cok gecmis olsun. Umarim en guzelinden tertemiz sonuclariniz olur. Benim de haftaya amniyosentezim var (kendim istemistim, ikili ve uclu testleri yaptirmadim bile). Umarim bizim icin de sizin icin de hamileligin kalan gunleri harika ve kafa rahatligiyla gecer.
  Sevgilerimle

  • Deniz selam

   Şimdiden geçmiş olsun, bence çok doğru bir karar vermişsin. O testi bekle, olmadı şunu yaptır derken bir sürü hafta gereksiz endişeyle geçiyor.
   İyi dileklerin için teşekkürler, umarım 🙂

 3. Daha bebek dogmadan, hayata gözünü acmadan, daha yarim kilo bile degilken, yapilan bunca test.. Dünya nin parasini harcamissiniz bunca test icin, kendinize, esinize, ailenize yarattiginiz o streslerden bahsetmek bile istemiyorum. Dualar ediyorsunuz orasina burasina mukayet olsun diye.. Daha dünya ya bile gelecegi belli olmayan bir bebek icin yasanan bunca strese, emege bakarmisin? Ben bu testlerin hic birini yaptirmadim, cinsiyetini bile ögrenmedim ama benim stresim, tasam azmi sanki? Sütümü ictim mi? Ya ilacimi? Kahretsin sol yana yatmaliyim hep! Cokmu yürüdüm, azmi? Sagliksizmi beslendim?! Azmi kilo aldi acaba? Niye tepik atmadi! Kesin bisey oldu! Bu daha gün icinde kendimize sordugumuz en basit sorular… Daha onlar dünya ya gelmemisken, hic yokken bukadar kaygi, endise, emek! Sonra senelerce bak, besle, sevgi, emek harca onu insan gibi yetistirmek icin yüzlerce binlerce kitap oku neyi nasil anlatacagini bilemeyip cümleleri kafanda kur kurda dur. Sonra ne olsun? Otobüste tek kaldi diye bir pisligin ac karnina meze! Bi kartopu oynadi diye kurbanlik koyun! Bugünlerde cok ama cok doluyum, cok caresiz ve cok üzgünüm. Umarim cocugun/cocuklarimiz saglikla dünya ya gelir ve saglikli, sihhatli, tacizsiz, tehlikesiz güzel ömürleri olur. Umarim tüm test sonuclariniz iyi cikar ve rahat bir ohhh cekersiniz… Kalin saglicakla.. Dualarimiz hep seninle/sizlerle/bizlerle/kadinlarla, kadinlar icin, analar, bacilar icin… 🙁

  • perimasalı, tam bir sonraki haftanın yazısını yazıyordum, içeriği yazdıklarınla hemen hemen aynı.
   yapacak, söyleyebilecek çok fazla birşey kalmadı, umarım dileklerin/dileklerimiz gerçek olur diyeceğim ama bunu söylerken de biliyorum aslında hepimizinkinin (maalesef) gerçek olmayacağını.

   iyi dilekleriniz için teşekkürler.

 4. Ikili test sonucumun 1:69 cikmasi sonrasinda biz de telaslanmis ve cok korkmustuk. Ense kalinligi ve diğer fiziksel bulgular gayet normaldi üstelik. Amniyosentezi hiç düşünmedim bile, o küçücük düşük riskini bile göze alamadım ben. Turkiyenin en iyi perinatologlarindan birine ayrıntılı ultrasona gittim ve içim çok rahatladi. Tüm bu sendromlarin, risklerin, olasılıkların canı cehenneme… bosa endişe ettirmekten ve uzmekten başka bir şey yapmiyorlar. Şimdiki aklım olsa ikili test bile yaptirmam. Amniyosentez temizse madem digerlerini neden yaptiriyorsunuz ki? Unutmayin ki bu sektörde acayip para dönüyor ve bizi anne, kadın gibi gormeyip musteri gözüyle bakiyorlar. Inaniyorum ki sizin yavrunuz sagsalim dogacak. Benimki öyle çok şükür… 8 aylik oldu bile 🙂