8 Yorum

Ayşe Nur’un Gebelik Günlüğü, 33. hafta

İstanbul’da yaşayan, ‘okumayı yazmayı çok seven, bahar doğumlu, iki kedili bir departman müdürü’ olan Ayşe Nur, geriye saymaya devam ediyor. 

***

Sevgili Blogcu Anne Okurları,

Biz bu haftayı hazırlıkları bitirerek geçirdik diyebiliriz. Artık bir hastane çantam var. Bir mi? Tabii ki bir taneye sığamadım en az ikiden bahsediyoruz!  Sanırsın gidip Amerika’da doğuracağım, hastane de eve en fazla 3 kilometre uzaklıktadır. Ayy ben şunu unuttum deyip eve dönebilirim. Aslında çantanın içinde öyle ahım şahım bir şey yok, internet araştırmalarımdan orta karar bir liste buldum, onunla ilerliyorum. Eksik mi? Yok sayılır, hatta fazlası bile var. Almamak bir yerden sonra çok zor. Bir de bazen alıp sonra daha güzelini görünce mecburen iki tane olan ürünler.

AyseNur33

Odanın dekorasyonu konusunda da çalışıyoruz. Aldığımız duvar stickerını parça parça uygulayarak odayı renklendiriyoruz. Çantanın içerisine lohusa taçlarımı bile ekledim, birden fazla tabii ki! Bunun içinse sıradan bir dükkan yerine el emeklerini bir şekilde satmaya çalışan çok başarılı kadınlar var. Onlardan denemeler yapıyorum. Çok güzel şeyler geliyor. Bebek için vereceğimiz ufak anıyı da şimdi ülkemin farklı köşesinde bir kadın hazırlıyor. Odaya aldığım bir alt açma takımı var, Instagram’dan gördüğüm bir ürün. İnanılmaz beğeniyorum, neredeyse her akşam sarılıp ben uyuyacağım. Umarım sahibi de sever. Aslında çantada kafama çok takılan bir ürün var, hastanede pijama mı gecelik mi? Ben oldum olası gecelik sevmem ama yanlış bir karar mı acaba diye düşünüyorum. Tecrübeli anneler fikir paylaşsın lütfen.

Bu arada Şubat ayı bebek bekleyenler için harika bir aymış, yeni farkettim. Bütün bebek ürünü satan mağazalarda çok güzel indirimler var. Gün gün takip edip ihtiyaçları karşılayınca oldukça karlı alışverişler yapıldığını söyleyebilirim. Sadece internet alışverişi için değil, aynı fırsatlar mağazalarda da söz konusu. O yüzden Şubat’ın kalan yarısını iyi değerlendirin hanımlar…

Bunun yanı sıra hafta sonlarını bir gurme edasıyla çikolata tadarak geçiriyorum. Tüm bu denemeler sırasında sürekli bir şey ister misiniz diye soran nazik çikolatacılar, pastacılar harika, işte hamileliğin güzel tarafı, her şeyden istiyorum desem bile bana kıyamazlar!  Zaten bana her türlüsü harika geliyor, ayrım yapmak çok zor. Daha çok kararı eşime bırakacağım sanırım. Buraya bir not: daha çok ünlü bir pastanenin tanesini 21 TL’ye sattığı avucu içi kadar çikolataya da YUH diyorum. Yani tamam anne ve baba adayları olarak biraz heyecanlı ve mantıklı kararlar veremiyor durumda olabiliriz ama suistimalin bu kadarı da fazla değil mi? Ülkemde kakao ağacı yok, sanırsın ağacı yetiştirip çikolata üretmiş.

Fiziksel tarafta büyümek ve daha zor hareket etmenin dışında bir farklılık yok sayılır. Bu hafta ağrı gibi tuhaf hissin bir kaç gün memelerde de ortaya çıktığını söyleyebilirim. Sanırım süt için yoğun çalışma söz konusu.

Ve bu haftanın üzücü, düşündürücü detayı. Besle-büyüt-okut ve sonra başına olmayacak bir şey gelsin. Sağ duyu m,  yok sağ duyu filan, başlarım sağ duyusundan. Bahsedilen genç bir kadın. Acısını hissederek bu hayata veda etmiş bir kadın. Bunun affedilecek, anlaşılacak bir tarafı yok. Bu yüzden acıyı hissetmiyorum, paylaşamıyorum bile çünkü bunu idrak etmem mümkün değil. Büyüklerimizin ettiği bir dua vardır, hepiniz için o duayı ediyorum: Allah hepinizi iyilerle karşılaştırsın…

Ayşe Nur

***

Ayşe Nur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

8 yorum

  1. Gecelikle dogum sonrasi kontrollerinin yapilmasi daha kolay oluyor kanama kontrolu gibi kontroller oluyor cunku ben de pek gecelik insani degilim ama iki adet ben de edindim cantaya koymak icin..

    • Selam Melike, bende gecelik insanı değilim, dediğin gibi zorunluluktan edinecek gibi duruyorum. Teşekkürler

  2. Mecburen gecelik. Kontroller ve tuvalet gibi mecburi durumlarda gecelik en kolayı 🙂

  3. Merhaba, ben de çok gecelik kullanmadım ama doğumda ve ve doğumdan hemen sonra iki geceliğimi de kullandım pijamadan daha rahat oluyor özellikle normal doğumda doğum sonrası kontrolleri için 🙂

  4. Merhaba, ben de gecelik insanı değilim. Normal doğum yaptım. Doğumda ve öncesinde odada hastanenin verdiği önlükleri kullandım, bir yandan sürekli suyum da geldiğinden kendi eşofmanımı çıkarıp önlük giymiştim. Doğumdan sonra da ( gece olmuştu, sabaha kadar ) önlük giymeye devam etmiştim. Ama sabah duştan sonra pijamalarımı giymiş ve hiçbir sıkıntı yaşamamıştım. Umarım her şey çok güzel gider, harika bir doğum olur!