5 Yorum

Öznur’un Gebelik Günlüğü, 24. hafta

Doktorsuz, testsiz, tahlilsiz yani huzurlu bir hafta geçirdim. Çok ender olduğu için garibime gitti bile diyebilirim.

Aslında rutin kontrolümüz bu haftaya denk geliyordu ama doktorumun randevuları doluydu, asistanı “sizi araya sıkıştırabiliriz” dese de bu haftayı kontrolsüz geçirmek istedim. İyi de yapmışım, ihtiyacımız varmış. Ara ara test sonuçları aklıma gelse de genelde sakin ve huzurluyduk.

Artık girdiğim hemen her ortamda gebeliğim konuşulmaya başladı, göbek büyüklüğü sebebiyle sanırım doğum yakın gibi görünüyor dışardan. Hala çalışıyor olmama şaşırıyor toplantı yaptığım kişiler. “9 ay görünümlü 6 aylığım” açıklamasını yapıyorum, gülüyoruz.  Ben daha önce hiçbir gebenin göbeğine dikkat etmediğim için gerçekten haftasına göre büyük mü gidiyor bilemiyorum, bu işin bir standardı olduğunu da sanmıyorum ama bu kadar kişi daha büyük görünüyor yorumunu yapıyorsa doğruluk payları vardır sanırım.  Hiç sorun değil, tekmeler dışında hamileliğin en büyük keyfi göbeğini içine çekmeden dolaşabilmek bence. Ne kadar büyükse o kadar eğlenceli oluyor.

Oznur24

Bu arada hiç düşünmediğim konular da açılıyor sohbet aralarında, babyshower partisi, kapı süslemeleri, bebek şekerleri, magnetler, lohusa şerbeti, 40 mevlüdü, fotoğrafçısı, doğum videosu gibi mesela. Konular çoğaldıkça gözlerim şaşkınlıktan açılmaya başladı. Düğünümde davetiye ve nikah şekerinin bile gerekliğini sorgulayıp toplum (kayınvalide ve anne) baskısı yüzünden ikisini de zorla yaptırmış ama kız isteme, söz, nişan, düğün pastası, gelin arabası, ilk dans gibi sonu gelmeyen ritüelleri reddetmeyi başarmış biri olarak hiçbirine girmeye niyetim yok, kapı süsü bile düşünmüyorum, o derece uzağım mevzulara. Ha bu sefer söz konusu toplum fikir vermek yerine işi icraata dökerse ne ala.

Devamlı takip ettiğim bir sitedeki haftalık gelişim notlarını okurken tetanoz iğnesi olmadığımı farkettim, doktorum bir ara bahsetmişti 20. haftada olmam gerektiğini ama bu aralar profesörlerle haşır neşir olduğumuzdan kendisini pek göremedik, diğerleri de söylemedi doğal olarak. Haftaya kontrole gidip tetanoz ve şeker yüklemesi konusunu görüşeceğim. Şeker yüklemesine karşı değilim ama tetanoz konusu umarım pazarlığa açıktır. Sonuçta özel bir hastanede doğum yapacağım, ne kadar gerekli olduğu konusunda karar veremiyorum. Doktorların da bir kısmı gerek yok diyor, bir kısmı gerekli diyor. Bakalım bizim şansımıza hangisi çıkacak? Mümkünse yaptırmak istemiyorum, bu aşı işleri beni korkutuyor.

24. haftayı toplamda 7 kilo ile tamamladım, herkes arkadan hamile gibi görünmediğimden ve kilo almadığımdan bahsediyor, tam da istediğim model. 20’li haftalarda geldiği söylenen aşırı yeme isteği henüz bende mevcut değil, hatta eskisinden daha az yiyorum. Umarım bu şekilde devam eder. Ama hamile kalmadan önce haftada 3 kez yediğim balığı maalesef hala yiyemiyorum, zorla bir kere yesem sonrasında en az 1 ay adını bile anmıyorum. Arada balık yağı hapları içerek telafi etmeye çalışsam da o bile kokuyor bana. Aynı şekilde tavuk da yiyemiyorum ama buna maalesef diyemeyeceğim, faydalı bir şey yapıyorum bence.

Haftaya kontrolümüz var, bakalım minik kızım ne durumda…

Öznur

***

Öznur’un tüm yazılarını buradan, diğer gebe yazarların Gebelik Günlüklerini buradan okuyabilirsiniz. 

 

Yazar Hakkında

ÖZNUR – İstanbul’da yaşayan, günde yaklaşık 4 saatini trafikte geçiren, tahammül sınırlarını oldukça genişletmiş ama bunun yanında sinir sahibi olmuş ve günün birinde delirip mutlaka Ege’ye yerleşecek olan (klasik) bir bilişim sektörü çalışanıdır. 38 yaşında olup, ilk gebeliğini anlatıyor.

Yorum yap

Girilmesi gerekli alanlar işaretlidir. *

5 yorum

 1. Geri kalan haftalarinda bu kadar huzurlu gecer umarim..sen ne kadar huzurlu bebiste o kadar huzurlu 🙂

 2. Fulya bayraktar

  Hayran kaldım, evlilik ritüellerine karşı koyabilmeyi başarmak çok güç çünkü. Biz düğün yerine aile ve dostlarda yemek istemiştik ve ikna ettiğimizi sanmıştık, klasik bir düğünle karşı karşıya kalmıştık. Sonuçta düğün resimlerinde asık suratlı damat ve gelindik. Hayatımın en kötü günlerindendi diyorum, herkes bana gülüyor veya kızıyor. Evlenen bizdik ama elalem daha güçlüydü. Neyse ben biri normal biri sezeryan iki doğum yaptım. Ikisinde de tetanoz aşısı olmadım, doktorum gereksiz gördü, hiçbir sakıncasını da yaşamadım. Bedenimizi dinlemeli en çok da gebeyken… Balık yiyemiyorsak, haplarını içmek çok da kötü değil. Çoğunluk gibi 20-25 kilo almak bebek için gerekli değil, ben tatlı yiyememiştim sonuçta 12 kg ile tamamladım. Kendinizi dinleyin ve güvenin, sevgiler…

  • Fulya selam,

   Çok kolay olmadı zaten, ailenin atarlı geliniyim şimdi 🙂 ama bundan sonrası daha kolay olacak, bir kere başarınca sonra çok üstüne gelmiyorlar.

   dün kontrolümüz vardı, tetanozdan ben de yırttım 🙂

   sevgiler

   • Ah bu yorumlar! Benim 6 aylik dünyalar güzeli ( banada öyle geliyor olabilir 🙂 ) bir kız annesiyim. Doğum yapana kadar karnımın büyük olmasından dolayı sürekli erkek bu bebek diye mahalle baskısına madur kalmıştım. Hatta bir ara erkekte dr. mu göremedi diye paniğe kapılmıştım :)20. haftalardan sonra asıl çok kilo alıyorsun diyenlere inat hamileliğimi 9 kiloyla tamamladım ve sonrasında 12 kilo verdim. Pilav ve hamur işi dışında herşeyi yiyerek.Tetanoz 1 doz yaptırdım ve şeker yüklemeside yaptırdım. Şimdiki aklım olsa hiçbirini yaptırmazdım.

   • Sevgili Öznur,

    Eh ben de klasik bir gelin olarak anılmam ama bir süre sonra eşimin yaşlı annesi üzülmesin noktasında birçok şeye razı oluyorum, oldum. Gerçekten de üzülmelerini istemem. Bu ayarı yapmak çok zor benim için…

    Tetanozdan kurtulmana sevindim. Tek tavsiyem şimdiden kafana uygun, ilaç yanlısı ve fazla ukala olmayan bir çocuk doktoru şimdiden aramaya başlamak olacaktır. Gebelik macerası neşeyle, üzüntüyle geçip gidiyor uzun süre çocuk doktorlarına bağlı kalıyoruz. Kolay gelsin, sevgiler…